pivovar helf

Liverpoolský precedens

klopp34

Sep Srijandeep se pro portál Football Paradise vrátil k událostem přestupového okna a pokusil se je dát do kontextu celého příběhu.

Německým ekvivalentem pro slovo “zklamat” je enttäuschen. Jedná se o sloveso s neodlučitelnou předponou. Pokud by byla odlučitelná, předpona by putovala na konec věty a absolutně by pozměnila její význam oproti tomu, kdyby ve větě bylo jen kořenové sloveso. Na rozdíl od nich u sloves s neodlučitelnou předponou dojde jen málokdy ke špatnému pochopení slova smyslu. Kořen slovesa enttäuschen bychom mohli přeložit jako “oklamat”. Po menší instruktáži by tedy měl být význam následující věty jasný. “Jürgen Klopp ist sehr, sehr enttäuscht-ed.”

Skvělý autor Raphaela Honigsteina, jež si zajistil slávu díky Das Reboot, chytře pojmenovaná kniha o vzkříšení německé kopané (název inspirován filmem Das Boot pojednávajícím o německé ponorce ze 2. světové války, která se navzdory velkým škodám vymanila ze spárů samotné smrti), píše biografii Jürgena Kloppa. V knize popisuje, že pokud se něco muž se srdcem velkým jako Schwarzwald za svou manažerskou kariéru naučil tak to, jak je důležitá šířka kádru.

Když se John W. Henry naklonil nad stůl, střetl se v půli cesty s Jürgenem Kloppem. Potřesení rukou zahrnovalo i slib širokého kádru, ale spolu s tím vznikl kompromis, že Klopp použije všechen svůj um na vyždímání maxima ze současného kádru, aby ho dostal do Ligy mistrů.

Rozhazování peněz bylo garantováno, jakmile bude jednodušší lákat hráče a platit méně agentům (Liverpool jim v roce 2014 vyplatil přes 14 milionů liber, nejvíc z Premier League, z celkových 129,86 milionů). Logicky to dávalo větší smysl. Spoléhání se na průměrne hráče nepřínášelo kýžený výsledek. Tato nízkorizková a zároveň málo výnosná strategie byla naplno k vidění v posledních zimních přestupních oknech.

Je 1. září. Liverpool je v Lize mistrů a Philippe Coutinho chce odejít. Zatímco první se očekávalo, to druhé přišlo nevhod. Podepsáním pětiletého kontraktu Coutinho potvrdil své přesvědčení o Kloppově vizi tvořícího se týmu okolo něj připraveného vzít Evropu útokem.

Simon Hughes již dříve popsal pro Independent, jak se ego Brendana Rodgerse nedokázalo vyrovnat s pozici bývalého vedoucího Akademie, který se později stal sportovní ředitelem, Pepa Segury. Vše vyvrcholilo rezignací Španěla. Segura, nyní sportovní ředitel Barcelony, si vytyčil za cíl odnést si z Liverpoolu jeho největší klenot.

“Víme, že musíme posílit tým a přesně v tom budeme pokračovat v následujících dnech. Musíme pomoci týmu. Jsme blízko (Coutinhovi a Dembelému). Bavíme se o podmínkách, ale dokud vše nebude nebude dokončeno, nemůžeme to více komentovat. Doufáme, že oblečou dres Barcy,” řekl Segura 17. srpna.

Prohlášení jen několik dní po stanovisku FSG o neprodejnosti Coutinha mělo podkopat snahy majitelů LFC. Mezitím Brazilec obdržel rady, aby sabotoval nadcházející klíčové duely s Hoffenheimem o Ligu mistrů. Katalánci tím překročili pomyslnou hranici, kam jsou obvykle schopni zajít, aby docílili příchodu vytouženého hráče. Neuctivé prostředky užívané Segurou byly políčkem do tváře bývalých zaměstnavatelů. John W. Henry se ale nenechal.

“Budování odkazu” je klíčovým spojením často užívaným v prezentacích Fenway Sporting Group. Znovuzrození Bostonu Red Sox se navždy zapsalo do amerických sportovních dějin. Jejich památný podfuk s bývalým výkonným ředitelem British Airways, Martinem Broughtonem, který měl na starosti hledání kupců Liverpoolu FC, zachránil klub ze spárů likvidace. Prodej Coutinha i přes jejich dobré postavení by vyslal špatný signál na všechny strany, k neklidným fanouškům, potenciálním posilám, stejně jako k ostatním evropským žralokům. Rozprášilo by to základy, na kterých klub stojí.

Coutinhovo udržení vytvořilo šablonu pro kluby hrající Ligu mistrů, aby oslabily sílu hráčů. Liverpool byl v posledních letech obětí fotbalistů, kteří nerespektovali své smluvní závazky. Tímto krokem byl vytvořen silný precedent. Příliš dlouho byly kluby šikanovány agenty, aby prodávali hráče. Liverpool stejně jako ostatní nyní začínají uplatňovat sílu kontaktů, týmů právníku a značky jménem Liga mistrů.

Vědomě, či nevědomě to nabilo zbraně rovněž RB Lipsku a Southamptonu, kteří se v podobných případech zachovali téměř totožně. Kluby začínají být opět jisté v kramflecích. (Něco takové předpovídal John Barnes už minulý rok.) Moc hráčů klesá stejně jako objem peněz putujících za agenty. Liverpool mohl nahlásit chování Barcelony, ale nakonec se k tomu neuchýlil. Místo toho zanechal mnohem hlubší odkaz šířící se po celé Evropě.

Agenti více než kdy jindy budou usilovat o výstupní klauzule do nově uzavíraných smluv, díky čemuž kluby budou moci vyjednat cenovku, která se nejvíc blíží očekávanému zhodnocení hráče. Za současných podmínek, kdy ceny rostou nehorázným tempem, mají celky velmi dobrou šanci na adekvátní kompenzaci. To zapřičiní, že by se poplatky agentům mohly poměrně snížit, když dojde k nakupování hráčů.

Slogan “The Mes Que Un Club” dostal zabrat. Faux paus s Neymarem odhalilo Achillovou patu Barcelony. Liverpool ale vydržel. Barcelona se neštítila požádat Javiera Mascherana, aby začal stávkovat. Nerozpakovala se nakukat Luisi Suárezovi, aby udělal své setrvání v Liverpoolu nemožným po Mistrovství světa. Ve srovnání s tím je předstírání zranění maličkostí. Nejvíce fascinující část Coutinhovy ságy ale nastane, až se hráč vrátí.

Bude potřeba, aby šlo ego stranou na obou stranách. Je na Philippe Coutinhovi, jehož ruku zdobila kapitánská páska několik dní před jeho žádosti o přestup, aby se omluvil a převzal zodpovědnost za své činy. Je také velmi důležité pro Kloppa, aby mladému naivnímu muži nabídl náruč a vysvětlil mu, že Barcelona nebrala ohledy na jeho reputaci.

Barcelona spíše Coutinha považuje za pasivní nástroj instituce, kterou zastupuje. Jejich blahobyt závisí na výsledcích hlasování, trofejích, vyhýbání se placení daní a žádném sentimentu. Liverpool Jürgena Kloppa je domovem, zatímco Barcelona Josepa Bartomeua reprezentuje krám s levnými triky.

Zdroj: Football Paradise

Bleskové zprávy

Los FA Cup

Ve čtvrtém kole FA Cupu se LFC střetne s Manchesterem United. Zápas se odehraje během víkendu 23-24. ledna. Vítěz se v pátem kolem střetne s vítezem zápasu West Ham United - Doncaster Rovers.

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

titi liverpoolsky

Facebook