pivovar helf

Mané? K nezaplacení!

mane

Přínášíme vám další z celé řady článku Sama McGuireho. Přispěvovatel webu Football Whispers upřel svou pozornost na Sadia Maného.

Zprávu o příchodu Sadia Maného přijala fanouškovská obec vlažně. Někteří si mysleli, že může Liverpoolu opravdu pomoci, zatímco jiní se obávali jeho konzistentní nekonzistentnosti. Další jen neradi přihlíželi, že Reds opět nakupují v Southamptonu.

Všechny tři názory měly něco do sebe. Na jihu Anglie i předtím v Salcburku dokazoval, jak nebezpečný umí být z levého křídla s následnými přesuny do středu hřiště. Jeho drzé průniky okořeněné o jeho rychle kmitající nohy spolu s širokou paletou efektivních zakončení by se neztratily v žádném týmu. Během čtyř sezón v těchto týmech nasázel dohromady 70 branek.

Nicméně i ti, co poukazovali na jeho výpadky formy, měli rovněž pravdu. V jeho prvním ročníku na St. Mary's zažil tří měsíční půst bez branky, ale i asistence. Ve své druhé sezóně na Ostrovech nedokázal skórovat během pěti měsíců. Liverpool byl v těch časech také dost nekonzistentní. Fanoušci i z toho důvodu neviděli v Senegalci svého zachránce.

Pak tu byli ti, kteří ho znali stejně jako jeho hodnotu. Avšak je iritovala představa dalšího příchodu ze Southamptonu. Po této trase už proběhlo několik přesunů, ale většina hráčů nedokázala naplnit očekávání v ně vložená. Nákupy na jihu nepřinesly na Anfield ani náznak lepších časů. Adam Lallana i Nathaniel Clyne mají početný tábor kritiků. I příznivci Dejana Lovrena jen těžko hledají argumenty, proč by jejich oblíbenec měl startovat v základu. A Rickie Lambert? Čím méně o něm bude řečeno, tím lépe.

Mané však přesvědčil pochybující fanoušky o opaku. Nikdy předtím, alespoň ne za éry FSG, nezměnil příchod jednoho hráče herní stránku mužstva tak jako příchod křídelníka. Senegalský rychlík dodal liverpoolskému útoku nový rozměr. S ním v sestavě LFC kouzlilo, bez něj škoda mluvit a to vůbec nepřeháním.

S ním v kádru se Reds posunuli do nových sfér. Z předvítalného mužstva se stala spontánní mašina. Najednou celý Liverpool oplýval pohybem. Mané byl klíčem k odemknutí potenciálu ukrytém v Robertu Firminovi, Philippe Coutinhovi i Adamu Lallanovi. Za jeho zdatného přispění tým z Anfieldu terorizoval obrany. Zároveň Senegalec dával branky, jichž nikdo jiný v týmu nebyl schopen. Hned mne nápadl jeho úvodní gól proti Arsenalu. Bývalý hráč Mét se prohnal okolo zpomalených obránců a poslal míč do vzdálenějšího horního koutu brány. Nabízí se i jeho branka z druhého Merseyside derby. Mané přebral míč v postavení, kdy nemohl ohrozit svatyni Evertonu, ale díky své akceleraci, kontrole míče a odhodlání si proklestil cestu mezi několika soupeři, až se ocitl tváří v tvář Roblesovi.

Svůj první ročník na Anfieldu zakončil s 13 brankami a pěti asistencemi. Průměrně byl zapojen v gólové akci každých 124 minut. Svému týmu chyběl tři měsíce, při níž Reds jen paběrkovali. Jakmile nebyl Jürgenu Kloppovi k dispozici, z týmu, jež byl schopen vstřelit za sezónu 100 branek a konkurovat Chelsea v boji o mistrovský trůn, se stal jen stín, který v osmi zápasech vstřelil jen 6 branek a jen horko těžko si udržel čtvrtou pozici.

V podobném duchu začal i svou druhou sezónu. Postaral se o první vyrovnání proti Watfordu, jež pramenilo z jeho dobré práce. Opět stal na začátku akce, kterou následně zakončil. Ačkoli Liverpool vypadal letargicky, dokázal sám pohnout kormidlem.

Pětadvacetiletý křídelník se velkou měrou podílel i na výhře nad Hoffenheimem. Právě po jeho sprintu pohaněném ničím jiným než odhodláním dostali Reds možnost rozehrát přímý kop. Pohádku o Alexandru-Arnoldovi již pak znáte. Byl to Mané, kdo do skvěle organizované obrany Němců zaséval semínka chaosu. Nijak se na něm nepodepsal přesun z pravého křídla na levé, ani vážné zranění kolene.

Mané byl, je a bude ústředním dílkem Kloppovy skládanky. Nový kontrakt pro Senegalce by v současných chvílích měl být prioritou pro vedení, dokonce i před ságou okolo Coutinha. Načasování Brazilcova rozhodnutí podat žádost o přestup bylo nešťastné. Playmaker je i nadále důležitou postavou pro LFC. Během několika okamžiků dokáže změnit průběh utkání a občas i zajistit svému týmu vítězství. Při ceně 130 milionů liber je ale nahraditelný. Naopak Mané je pro Reds, jejich systém a Kloppa k nezaplacení. Pokud to vezmeme v potaz, je čas mu nabídnout prodloužení smlouvy s platem dosahujícím právě Coutinhových podmínek.

Brazilec sem tam předvede něco ze své magie, zatímco pro Maného se to stává normou. Liverpoolská trpí absencí Coutinha, ale bez Senegalce doslova krvácí. To mluví za vše.

Nebude dlouho trvat, než na dveře zaklepou současní hegemoni evropské scény. Bayern bude brzy potřebovat nahradit Arjena Robbena a Francka Ribéryho, zatímco Real bude hledat nástupce Cristiana Ronalda a Garetha Balea, jehož kariéru brzdí zranění. I Barcelona se jednou bude připravovat na éru bez Lionela Messiho.

Liverpool potřebuje udělat vše, co je v jeho silách, aby Manému zajistil na Merseyside maximální pohodlí, i když po něm budou pokukovat ostatní kluby napříč Evropou.

Zdroj: Football Whispers

Bleskové zprávy

Los FA Cup

Ve čtvrtém kole FA Cupu se LFC střetne s Manchesterem United. Zápas se odehraje během víkendu 23-24. ledna. Vítěz se v pátem kolem střetne s vítezem zápasu West Ham United - Doncaster Rovers.

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

pastelove_farby.jpg

Facebook