pivovar helf

Zaslíbená Barcelona

coutinho11

Philippe Coutinho by chtěl s velkou chutí zamávat LFC kvůli barcelonskému vábení. Pokud by se mu to nakonec povedlo, byl by jedním z celé řady plejerů z Premier League, kteří podlehli sladkým slovům z Nou Campu, nebo Santiaga Bernabeu. Na to, co hráče pohání k podobným rozhodnutím, se podíval Marcus Alves pro magazín Four Four Two.

Philippe Coutinho dorazil do Interu Milán v létě 2008, když za něj Vasco De Gama vyinkasovalo 3,8 milionů eur. Mladík absolvoval lékařskou prohlídku a podepsal svůj kontrakt. Téměř týden mu trvalo, než se seznámil s novými spoluhráči. Během této aklimatizace dostal několik příležitostí zúčastnit se tréninků pod Josem Mourinhem.

Marco Materazzi na tyto treninky asi nikdy nezapomene. Dostal totiž od tehdy šestnactiletého klučiny housle. “Když jsem přišel do šatny, masér mi povídal, že si bude muset koupit zástěru, pokud se mu to stane znovu. Materazzi mi slíbil, že s takovou pojedu brzy do nemocnice,” smál se v rozhovoru pro Placar Brazilec.

Už tehdy si ve španělském plátku Marca, vysloužil přezdívku “nový Messi” po té, co na Mistrovství Jižní Ameriky do 15 let sledovali skauti Realu i Barcelony.

Nicméně v italské Mecce módy se jeho vývoj zadrhl. Vše vyvrcholilo v roce 2013 přestupem do Liverpoolu. Na Ostrovech jako by ho někdo polil živou vodou.

Nyní po čtyřech a půl letech bez trofejí a za napjatých vztahů s Jürgenem Kloppem podal Coutinho minulý pátek žádost o přestup.

Brazilec už nechce být spojen s klubem z Merseyside. Zároveň nezapřel svůj jižanský temperamentem, když ho Jürgen Klopp nechtěl pustit pryč v přátelské atmosféře. Zdroje blízko hráče tvrdí, že záložník několikrát manažerovi sdělil, že nedokáže říct ne Barceloně. Katalánský gigant už do svého kádru přivedl Paulinha za 40 milionů eur a agentům obou hráčů (Kia Joorabchian a Giuliano Bertolucci) sdělil, že očekává, že Brazilci budou moci navázat na své vystoupení v národním týmu i na klubové scéně.

Barça Bonito

coutinho1

Přesto Coutinhova touha odejít do Barcelony nepřišla jako blesk z čistého nebe. Nou Camp je velkou vábničkou pro každého Jihoameričana, ať už vás srovnávají s Messim, nebo ne. Barca, nebo Real. Na tom nezáleží. Liverpool a každý další klub v Premier League je pro ně jen přestupní stanicí.

Coutinho stejně jako jeho vrstevníci vyrostl na Barceloně, v jejíž dresu se proháněla jména jako Romário, Ronaldo, Ronaldinho a mnoho dalších slavných Brazilců.

Jednoduše Katalánsko je pro Brazilce zemí zaslíbenou. Nedávný průzkum organizovaný Brazilským institutem veřejného mínění a statistiky odhalil, že 69% lidí ve věku 16 až 29 fandí zahraničnímu celku. Na prvním místě byla Barcelona s 25%. Hned za ní byl Real následovaný Manchesterem United.

Centauro, největší obchod se sportovním zboží v Brazílii, zveřejnilo, že jen dva nejpopulárnější brazilské celky Flamengo a Corinthias prodali víc dresů než Barcelona v posledním půl roce.

Bývalý koordinátor brazilského národního týmu Erasmo Damiani pro FFT řekl: “Premier League měla dlouho zavřené dveře pro hráče mimo EU kvůli svým pravidlům s pracovním povolením.”

“Nikdo nemůže mít Coutinhovi za zlé, že sní o Barceloně. Liverpool je známý klub, ale nemá takový zvuk jako například Manchester United. Pokud se Coutinho přestěhuje na Nou Camp ocitne se v záři reflektorů. Zároveň tím vzroste jeho šance na hraní za národní tým.”

“Pokud se vrátíme v čase, tak zjistíme, že v osmdesátkách proudilo nejvíc Brazilců do italské Serie A. Zico, Junior, Casagrande, Toninho Cerezo a Socrates byli jedni z mnoha. Nikdo tehdy ani nepomyslel na La Ligu. To změnily až devadestky v čele s Bebetem, Maurem Silvou a Romáriem, ačkoliv na rozdíl ode dneška neprobíhala taková propaganda.”

Brazilská základna

firmino9

Navzdory nedávnému úspěchu v podobě působení Philippeho Coutinha, Roberta Firmina, Lucase Leivy a (relativně) Fabia Aurelia Liverpool postrádá skauta se zaměřením na Brazílii. Na rozdíl od svých rivalů nedisponuje hledačem talentů v tamních končinách.

Vedení LFC se pokoušelo získat do svých řad bývalého hlavního skauta Selecaa, Paula Henriqueho Xaviera. Dle zdrojů FFT obdržel nabídku před Olympiádou v roce 2016 a následně další v prosinci, ale skaut dal přednost Manchesteru United. Nedávno Paulinho, jak se mu přezdívá, opustil své místo a je opět připraven na nové výzvy. Chelsea, Manchester United i City, ti všichni mají po Brazílii své muže.

“Pokud si (Roberto) Firmino a (Gabriel) Jesus udrží svou výkonnost, možná Premier League nahradí v tomto směru La Ligu,” dodává Damiani.

Jihoameričtí fanoušci jen stěží mohou kritizovat hráče, kteří chtěji vyhrávat tam, kde se to dařilo jejich idolům. Jak jeden z předních argentinských sloupkařů Ezequiel Fernandes Moores trefně poznamenal: “Můžeme říct, že Argentinci vybudovali dávné i současné dějiny Realu Madrid a Barcelony. Za Real nastupoval legendární Di Stefano, zatímco podobnou pozici si v Barceloně vydobyl Lionel Messi. I z toho se dá vyvodit jejich popularita mezi místními.”

Ani krok zpět

coutinho14

S Mistrovstvím světa na obzoru lidé okolo Coutinha FFT potvrdili, že neuhnou ze svého rozhodnutí kráčet ve stopách Luise Suáreze a Javiera Mascherana.

Marcos Motta, mezinárodní odborník na sportovní právo, mezi jehož klienty patří i Coutinho, vysvětluje: “Žádost o přestup demonstruje jeho vůli opustit klub po té, co tam po několik let odváděl své služby. Byl tam šťastný, ale chce se posunout dále. Fotbal je byznys. Investujete do hráčů a pak jsou tam ti, kdo investice splácí. Kdokoliv, kdo s tím má zkušenosti, ví, že fotbalista je ten, kdo jedná.”

Liverpoolská legenda Steven Gerrard, který nyní na Merseyside pracuje jako mládežnický trenér věří, že tlak Barcelony všechno jen komplikuje.

“Problémem je Barcelona, protože řeknou Coutinhovým agentům: “Teď, nebo nikdy. Pokud nepřijdeš teď, nikdy už se o tebe nebudeme zajímat. To oni tlačí na pilu, a proto Philippe reagoval. Chlapec, který přišel z Jižní Ameriky, vždy snil, že si zahraje za Barcelonu. Začne panikařit, když pomyslí na to, že pokud se (přestup) neuskuteční teď, tak se mu to nikdy nesplní.”

Nikdy. Takové slovíčko byste v Coutinhově slovníčku ve spojitosti s Barcelonou momentálně nenašli. K jeho smůle rozhodnutí neleží na jeho bedrech.

Zdroj: FourFourTwo

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

gel 260x350

Facebook