pivovar helf

Rozhovor s Andrewem Masseym

Massey

Dave Davis z webu Rousing The Kop vyzpovídal v červnovém rozhovoru Andrewa Masseye, šéfa liverpoolských mediků. Zaměstnanec LFC poodhalil několik zajímavých informací nejen o zákulisí klubu.

Když přijde řeč na LFC, tak každý fanoušek zná Philippeho Coutinha nebo Sadia Maného, ale jen málokdo ví, co se odehrává v zákulisí klubu. Ovšem ani ti nejlepší fotbalisté by nemohli podávat dobré výkony, pokud by nebylo důležitých lidí v realizačním týmu. Jedním z nich je i Andrew Massey, šéf mediků LFC. Bývalý fotbalista se stará o hráče prvního týmu po té, co dříve pracoval v Akademii. Abychom alespoň částečně pochopili roli lidí v pozadí, šli jsme si s Andrewem popovídat.

V roce 2013 jsi připojil k Akademii a jen o dva roky později jsi se stal vedoucím mediků. Jak to byla cesta?

“Byla fantastická. Mám štěstí, že můžu vykonávat práci, kterou miluji. Díky tomu se cítím, jako kdyby to byl můj koníček. Vždy jsem se chtěl věnovat sportovní medicíně, i když jsem ještě hrával fotbal. Měl jsem obrovské štěstí, že jsem pracoval u mnoha institucí a týmů, které mi pomohly stát se sportovním lékařem.”

“Práce v Akademii a u prvního týmu je velmi podobná. Způsob, jakým pracujete se zraněním třináctiletého kluka a hráče prvního mužstva, je téměř totožný. Základní medicína je stejná. Rozdíl je spíše v oblasti administrativy a řízení, jež mám na starosti u prvního týmu.”

“Je nejen důležité věnovat se špičkovému výzkumu v medicíně, ale také držet krok s pokrokem ve fyziotreapii a sportovní vědě. Pokud si klub tyto nové metody klub osvojí, může to mít pozitivní dopad na dostupnost hráčů, jejich efektivitu a celkově výkonnost.”

“Liverpool je úžasný klub, který má po celém světě skvělou pověst a i přesto v něm panuje rodinná atmosféra. Máte tu pocit (zejména v Melwoodu), že každý má svůj podíl na výkonnosti týmu. I to mi pomohlo se tu usadit.”

Jak vypadá tvůj typický den v Liverpoolu?

“Můj den začíná v šest hodin. Hodinu mi zabere vyřizování pracovních emailů a organizováni dne. K tomu si dám dva až tři šálky kávy. Než v 8:30 přijedu do Melwoodu, snažím se připravit své děti do školy.”

“Nejprve se obvykle setkám s týmem fyzioterapeutů a týmem se zaměřením na sportovní vědu, kdy se bavíme o všech hráčích prvního týmu a plánujeme jejich jednotky pro následující den. Týmy Premier League mají průměrně 10-18% hráčů na marodce, takže v jeden moment to vychází na tři až šest hráčů. Také připravujeme plán pro hráče, kteří na něčem potřebuji zapracovat, nebo naopak ulevit. Sezóna je dlouhá a hráči často zapasí s různými problémy, i když stále trénují a nastupují do zápasů. Jedná se o velmi citlivé balancování na hraně, kdy vše musíte mít prozkoumáno do detailu, abyste věděli, kdy a kolik můžete hráči naložit.”

“Po naší schůzce obvykle hlásím manažerovi, nebo Željkovi dostupnost jednotlivých hráčů. Další dvě hodiny se věnuji vyhodnocování testů hráčů a jejich léčbě (vedle několika dalších šálků kávy). Také pracuji spolu s fyzioterapeuty na tom, aby se hráči mohli vrátit co nejrychleji do tréninkového procesu. Snažím se být na trénincích co nejčastěji. Opravdu mě zajímají pocity hráčů (už od dob, kdy jsem byl fyzioterapeutem) a zároveň se o nich spoustu dozvím, když mám možnost je sledovat. Může vám to poskytnout neocenitelné informace při komunikaci s hráči, kteří sice už jsou v tréninku, ale nejsou 100% fit. Po tréninku dbáme na dodržení jejich rekonvalescence, takže se s nimi vidíme ve “physio room”. Vyhodnotíme si jejich výsledky a dohodneme se na dalším postupu. Zatímco tohle probíhá, marodi pracuji s členy rehabilitačního týmu v “physio room”, tělocvičně nebo na hřišti.”

“Většinou si oběd vezmu do kanceláře a pustím se do neoblíbeného papírování. Píšu zpráv o hráčích, respektive o jejich pokroku (k tomu do sebe naliju další kafe). U toho ještě poslouchám nahrané lékařské zprávy, dokud nenarazím na severoirský akcent, u něhož se zadrhnu, než rozluštím její obsah.”

“Ke konci dne se vždy setkám s hlavním fyzioterapeutem a diskutujeme o zraněných hráčích, jejich léčbě a plánech pro další den. V tu dobu už není v Melwoodu tak rušno, takže je to ideální čas pro telefonáty se specialisty, s nimiž spolupracujeme. Pokud nastanou nějaké komplikace, obvykle informuji manažera. Večery trávím buď v kanceláři, nebo doma, kde se zaměstnávám literaturou o sportovní vědě. Mám štěstí, že mám za manželku nejen chápavou ženu ale také sportovní lékařku, která je pro mne velkou inspirací a zároveň podporou.”

Jak se vaše oddělení připravuje na předsezonní přípravu? Přece jenom tým čeká dost cestování.

“Cestování s týmem vždy přináší obtíže, protože se mění spousta proměnných. Jednotlivé cesty musíme začít plánovat co nejdříve. Naše oddělení má na starosti očkování hráčů a personálu a musí věnovat pozornost klimatu, vlhkosti a podmínkám pro trénink. Musíme brát v úvahu únavu z cestování a časový posun, výživu, přípravy na trénink a lékařskou logistickou podporu. List našich povinností je nekonečný, ale naším hlavním úkolem je mít připravený plán pro každou situaci, abychom na ni byli připraveni a udrželi hráče i personál v optimálním zdravotním stavu.”

Jürgen Klopp si přivedl několik nových tváří do lékařského týmu. Jak byste zhodnotil jejich přínos?

“Je důležité, aby se tým držel manažerovy filozofie na hřišti i mimo něj. Sportovní medicína se neustále vyvíjí a my jako elitní evropský klub pořád zhodnocujeme naše prostředky, hledáme cesty, jak se zlepšit a zvýšit úspěšnost našeho oddělení. Máme štěstí, že v našem týmu máme mnoho velmi schopných lidí a již tradičně máme jedny z nejlepších výsledků v oblasti fotbalové medicíny. Když přichází noví lidé na oddělení, zlepšuje to jeho úroveň a přispívá tak k vynikajícímu mixu zaměstnanců.”

Pro první tým byla kvalifikace do Ligy mistrů považována za úspěch. Jak by se úspěch dal definovat u vašeho oddělení?

“Náš úspěch je spojen se zlepšováním hráčů, jejich dostupností a udržování fotbalistů ve fyzickém stavu, jež jim umožňuje hrát za liverpoolský tým. V letošním roce jsme pracovali usilovně a snížili počet zranění měkké tkáně (zranění, jimž se dá v podstatě vyhnout, na rozdíl od traumatických zranění, u kterých má prevence menší účinek) o téměř 60% oproti předchozí sezóně. Stejně tak se nám podařilo snížit počet dní, kdy hráči scházeli prvnímu týmu, což znamená, že se hráči vraceli po zranění dříve díky výborně odvedené práce našeho rehabilitačního týmu.”

Dříve jste pracoval pro reprezentaci. Je něco, co vám z té doby chybí?

“Pracovat na mezinárodní úrovni byla zřejmě nejlepší příprava pro práci v klubu, jako je Liverpool FC. Měl jsem to štěstí, že jsme měli dobré vztahy s lékařskými týmy klubů, odkud k nám přicházeli reprezentanti. To znamenalo, že jsem mohl navštěvovat různé kluby, sledovat je při práci a učit od mnoha lidí, s nimiž jsem přišel do kontaktu. Tyto nabyté poznatky dnes hodně využívám. Práce v Liverpoolu je v tomto ohledu složitější. Musíme jezdit do zámoří, nebo se učit z jiných sportů, pokud se chceme něco přiučit.”

“Mezinárodní fotbal je nastaven odlišně. Nepovoláte hráče, který je zraněný, a pokud nějaké utrží, vrací se do klubu. Z lékařského hlediska má práce nebyla tolik intenzivní a méně jsme s hráči pracovali na denní bázi. Dennodenní práci s hráči si v této práci velmi užívám. Vidět a léčit hráče je nejvíce obohacující aspekt mého povolání. Rád bych si myslel, že to je to, v čem jsem opravdu dobrý a doufám, že to je ten důvod, proč mi Liverpool nabídl místo. Chápu, že má pozice obnáší i administrativu a management, ale v podstatě jsem jen doktor a fyzioterapeut. Mým denním chlebem je léčba lidí a jejich zlepšování. To je přesně důvod, proč pracuji ve sportu a zároveň z toho mám potěšení.”

Bude mít nějaký hráč prvního týmu k dispozici nějakého specialistu z tvého týmu před nebo během sezóny?

“Ano. Je důležité, aby byl hráči dopřán odpočinek. Premier League je nejnáročnější ligou na světě. Statistiky dokazují, že hráči zdě běhají větší vzdálenosti v mnohem vyšší rychlosti a s větší frekvencí než v jakékoliv jiné lize. Část plánování pro každou sezónu spočívá v tom, aby hráči dostali adekvátní čas k odpočinku a zotavení během přípravy. Vždy existuje riziko vyhoření nebo totálního vyčerpání. My potřebujeme udržovat ideální hranici mezi optimální kondicí a rekonvalescencí.”

“Naši další starostí jsou zranění hráči. Máme tady tři fotbalisty po operaci a využíváme čas v připravě pro jejich rehabilitaci. Věnujeme se jim každý den. S hlavním fyzioterapeutem (Andy Renshawem) mluvíme o hráčích a jejích plánech každý den. (Někdy na něj manželka žárlí, protože s ním mluvím častěji než s ní. Ale on je tak příjemný chlapík.) Oddělení přes kondici také komunikuje se zdravými hráči mimo sezónu, aby zkordinovali individuální plány.”

Kdyby se vás někdo zeptal, jak by z lékařského hlediska vypadal ideální hráč složený z hráčů prvního týmu, čí atributy by měl?

(Smích) “Nejsem si jist, jestli bych to dokázal poskládat z hráčských vlastností. Měl by manažerovu osobnost, Željkův mozek, oko Petera Krawietze, žerty Johna Achterberga a můj úžasný vzhled!”

Někteří z našich čtenářů by se v budoucnu chtěli dostat do světa fotbalu skrz medicínu. Co by jste jim poradil?

“Získejte co nejvíce zkušeností. Najděte špičky v oboru, od kterých se něco naučíte, jděte za nimi a zeptejte se jich, jestli můžete být jejich stínem při práci. Když jsem začínal, měl jsem představu, v jakých aspektech je ta, či ona země nejlepší. Austrálie je lídrem v oblasti rehabilitace, takže bych tam v létě vyrazil a pozoroval tamní specialisty. Amerika byla dobrá v snímkování (rentgen, magnetická rezonance, …), takže bych strávil nějaký čas s místním radiology. Anglie je zase špička ve sportovní medicíně, takže bych navštívil týmy Premier League a celky rugby, abych zjistil, co dělají jinak. Jakákoliv zkušenost je užitečná. Vždy se můžete učit, co dělat a co naopak ne.”

“Dokonce nyní naslouchám, jak manažeři mluví. Za mou kariéru jsem s několika pracoval, a i když neví příliš o medicíně, můžete se naučit jak dostat to nejlepší z hráčů, pochytit jazyk, jímž povzbuzují lidi okolo sebe, nebo jak je motivují. V mé práci je potřeba vést dost komunikace, takže učení těchto dovedností je nezbytné. Snažím se brát si z lidí, s nimiž pracuji, to nejlepší a používat to pak v každodenním životě.”

Na konci sezóny jste na sociálně sítě umístil tweet “o jednu sezónu blíže k důchodu”. Co vás vlastně dlouhodobě pohání ve vaši práci?

“Utahoval jsem si ze své manželky (Sarah, která je také sportovní lékařka), že se chystám brzo odejít do důchodu, koupit si vilku v Itálii, pít celé dny červené víno a k tomu přikusovat sýr. Zachovala se ke mně užasně. Obětovala svou kariéru, abych mohl dělat svou práci. Od té doby mi připomíná, že moc nevydělávám a na krku máme hypotéku se třemi dětmi, takže musím pracovat až do 68 let.”

“Obvykle si dopředu moc neplánuji. Momentálně mám to nejúžasnější místo. Pokud budu mít štěstí a udržím si ho i po dalších 25 let, pak budu výskat radostí. Miluji, když každý den přicházím do práce. Na mém místě se musíte neustále zdokonalovat, takže zde není možné usnout na růžích. Možná za pár let budu litovat, že jsem nikdy neměl volný víkend, nebo jsem pracoval sedm dní v kuse, ale mám úžasnou rodinu, která se pro mě obětovala, což si na ní neuvěřitelně cením. Navíc mám Sarah (jež ve skutečnosti udělá hodně z mé liverpoolské agendy), takže bych na tom nechtěl nic měnit.”

“Mým dlouhodbým snem je pomoci Liverpoolu vybudovat středisko Sportovní a lékařské vědy, které by mohlo poskytovat klubu i městu špičkové lékařské vybavení, vzdělání a výzkum v oblasti sportovní medicíny. Pokud bychom něco takového otevřeli ve městě se sportovní tradicí, mohli bychom zapojit různé komunity a tím pomoci ve studiu novým generacím doktorů, fyzioterapeutů, vědců v oblasti sportovní medicíny, kteří by dostali příležitost získat zkušenosti ve společnosti odborníků. Mohli bychom také tyto zařízení zpřístupnit dalším místním klubům a organizacím, abychom podpořili jejich rozvoj a pomohli zdejší komunitě.”

Zdroj: Rousing The Kop

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

gel 260x350

Facebook