pivovar helf

Profil Andrewa Robertsona

Robertson2

Přinášíme Vám analýzu Sama McGuireho, který se již dříve rozepsal na téma nové posily Andrewa Robertsona z Hullu City.

Pokud byste hledali alternativu ke knize Nekonečný příběh od Michaela Endeho, určitě byste měli zvážit novinové články pojednávající o levých obráncích Liverpoolu FC. V nedávné době přibyla další kapitola s titulem Andrew Robertson. Je pravdou, že Liverpool se údajně poohlížel i po zajímavějších jménech na přestupovém trhu, ale na konec sáhl po Skotovi. Říká se, že každý tým potřebuje pana spolehlivého. Zeptáte-li se fanouška Reds, kdo je jeho nejoblíbenější pravý bek hrající za jeho tým, většina zmíní jméno Steve Finnana.

Robertson v Hullu působil třetím rokem a pokud by platila původní délka kontraktu, v létě by se stal volným hráčem. Klub ovšem uplatnil jednoroční opci, díky níž si zajistil odstupné za bývalého hráče Dundee United. Liverpool vyjde rodák z Glasgow na 8 milionů liber plus případné další bonusy.

Proč právě Robertson?

Nabízí se jednoduchá odpověď. Liverpoolu došli potencionální kandidáti na posílení levé strany obrany. Věc se má ale nejspíš jinak. Robertson splňuje požadavky LFC na levého beka.

Většina hráčů spojovaných s přestupem na Merseyside disponovala rychlostí a ani Robertson není v tomto ohledu žádné ořezávátko. Všichni se cítili dobře s míčem na kopačce a navzdory svým dispozicím k broušení lajny, se neštítí zapojit se do hry i ve středu hřiště. Zatím se zdá, že Robertson splňuje všechno z výše uvedeného. Nejčastěji na jeho hlavu padá kritika, že až příliš často centruje. Jak však dokazuje tabulka níže, v porovnání s Milnerem si vede lépe.

Nezbavuje se lehkomyslně míče a zbytečně nepřipravuje tým o držení míče. Vždy se snaží přihrát spíš na jistotu. To se Reds určitě zamlouvá. Každý ztracený míč v útočné třetině může znamenat protiútok a s ním související přečíslení. V posledních sezónách jsme si už všimli, že mužstvo s tím mělo velké problémy.

Snimek obrazovky 2017-07-27 v 15.53.21

Je velmi těžké porovnávat příchozího novice se stálici Jamesem Milnerem. Zkušený Angličan byl členem mužstvo bojují o nejvyšší příčky, které v úvodu sezóny předvádělo jedny z nejlepších výkonů napříč Evropu. Zatímco Robertson byl po většinu sezóny odsouzen hrát s týmem o záchranu. Hull zažil menší znovuzrození po nástupu Marca Silvy, ale i přes jeho trenérské schopnosti nakonec sestoupili. Pokoušet se tedy o porovnání na základě statistik, by nemuselo vykreslit plnohodnotný obrázek.

Pokud chceme pochopit, čím zaujal Skot vedení z Anfieldu, je potřeba podívat se na jeho výkony blíže. Silva na KCOM Stadium praktikoval systém 3-5-2, kdy Robertson figuroval na levé straně, kde měl plnit roli křídelního obránce. I když liverpoolská sestava na papíře vypadá jako 4-3-3, při držení míče je přeskupena spíše do formace 3-4-3, kdy se krajní obránci tlačí dopředu a křídelníci se stahují do středu. Ne všichni hráči se dokáží smířit, že zastávají zároveň role levého beka, křídelního obránce a křídelníka, ale Robertsonovi to nedělalo žádný větší problém.

Útočná trojka, zvláště Roberto Firmino a Sadio Mané, často vytváří volné prostory svými přeběhy bez míče. Z jejich pohybu pak těží celý tým. Každý příchozí se musí naučit jejich návyky a být připraven tyto prostory využívat. Musí v tom umět chodit, skoro jako by se s tím narodil. Robertson v minulosti za Hull několikrát ukázal, že mu to také nedělá žádný problém.

Snimek obrazovky 2017-07-27 v 15.41.55

Snimek obrazovky 2017-07-27 v 15.42.08

Snimek obrazovky 2017-07-27 v 15.42.24

Výše vložené snímky jsou pořízeny z utkání Hullu proti Stoke City a jsou důkazem, že Robertson se umí pohybovat v prostoru. Hull právě vhazuje a Skot se nabídl spoluhráči. Nicméně brzy pochopil úmysl Alfreda N'Diayeho, který se rozběhl k postranní čáře a otevřel tím prostor uprostřed, Robertson ani chvíli neváhal a pozměnil směr svého běhu více do středu. Na posledním snímku můžete vidět Robertsona obklopeného hned čtyřmi hráči Marka Hughese, zatímco Skot přihrál na volného Lazara Markoviče. Před Srbem se otvírá velký prostor i díky předchozímu náběhu jeho spoluhráče.

Snimek obrazovky 2017-07-27 v 15.42.40

Snimek obrazovky 2017-07-27 v 15.42.56

Tentokráte se zaměříme na jeden moment ze zápasu s West Hamem, kdy si Robertson shodou okolností připsal svůj jediný gól v minulé sezóně Premier League. Levý bek přesprintoval půl hřiště, když se před ním otevřel volný prostor, následně protančil už s míčem, který mu poslal jeho spoluhráč do běhu, u nohy okolo několika protihráčů a uklidil kulatý nesmysl k zadní tyči.

V minulém ročníku levý středopolař LFC působil v prostoru blíže k postranní lajně, díky čemuž Milner mohl používat i svou silnější pravou nohu, když si nabíhal více do středu. Pokud se svěřenci Jürgena Kloppa budou uchylovat k podobné taktice i v příští sezóně, mohli by v Robertsonovi dostat mnohem agresivnější a přímočařejší Milnerovu verzi, z níž by mohli daleko více těžit. Možná nová 26 není levým obráncem, v kterého fanoušci i s vidinou Ligy mistrů doufali, ale jeho přestup má svou logiku. Alternativou by k němu nejspíše měl být James Milner, který už na pro něj netradiční pozici působil už loni.

Zdroj: Football Whispers

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

gel 260x350

Facebook