pivovar helf

Sezóna už začala

Dr. Mark Waller  má v Benítezovom tíme viac než dôležité miesto. Nadnesene povedané - stará sa o zdravotný stav hráčov.

Hráči opäť všetci trénujú, ale podľa mojich predstáv práca doktora nie je nikdy dokončená. Mali ste veľa dovolenky počas prestávky tohto leta?

Toto leto bolo najlepšie za posledné roky, pretože normálne mám v lete medzinárodné zápasy (s Anglickou 21-kou). Teraz som mal celých 12 dní voľna a to je prvá dovolenka za posledné tri roky. Takže, pár týždňov, potom som bol tu i tam, pretože sme tu mali jedného alebo dvoch hráčov v lete. Vždy máme služby i cez leto dokonca aj keď nemáme žiadnych hráčov, ktorí sú dlhodobo zranení, lebo nikdy neviete, čo sa môže prihodiť s reprezentantmi. Mali sme tu Ryana Babela toho roku, keďže sa zranil pri tréningu na jednom z tých pred EURO.

Vrátil sa Ryan späť do Melwoodu hneď po tom zranení?

Prišiel späť, aby sme ho prehliadli. Diskutovali sme potom ohľadom jeho programu i spolu s fyzioterapeutmi Holandského výberu.

V poslednom čase je rozsiahla debata ohľadom hráčov, ktorí sa zrania, keď reprezentujú. Myslím, že to viete posúdiť z obcoh strán, mýlim sa?

S Anglickom, sme v spojení so špecialistami z klubov, pretože hráči vlastne patria ich klubom. Oni sú tí, ktorí majú v rukách ich zmluvy a platia im mzdy. Rozprávam sa s klubovými doktormi a fyzioterapeuti zasa s fyzioterapeutmi, takže existuje dialóg. Ak sa hráč zraní v národnom tíme, staráme sa, aby sa o tom dozvedeli i v tíme. Nanešťastie takto to nefunguje s veľkým počtom národných tímov. Končí to tým, že hráči nás musia sami informovať. To je neustála frustrácia, z môjho pohľadu. Niektoré z reprezentácií sú však veľmi dobré v tejto oblasti, avšak nie všetky.

Pre nás novinárov, je toto obdobie tichom pred búrkou. Predsezónne obdobie. Je to tak aj pre vás?

Nie, je to tá búrka. Je to vždy veľmi zaneprázdnené obdobie keďže hráči sa vracajú a my zisťujeme ako na tom sú. Musíme ich preveriť ako prichádzajú a uistiť sa, že si neprivodili nejaké problémy počas prestávky. Kontrolujeme ich váhu a tuky ako i mnoho krvných testov. Toto nám dá dobrý základ a potom sa rozhodneme, čo spravíme na základe výsledkov.

Myslím, že každý hráč prichádza na inom stupni...

MW: Veci sa zmenili za posledných 16 rokov. Keď sa pozriete na chlapcov, čo tu máme teraz tak oni sa o seba starajú veľmi dobre i počas leta.

Vyzerá, že je tu teraz akoby Európska mentalita. Súhlasíte s tým?

MW: Nie som si istý, či to nazývať Európskou alebo rozumnou. Osobne, si myslím, že to čo robíme teraz je profesionálne a rozumné. Snažíme sa o vyrovnanosť medzi vedou a futbalom. Byť schopný hrať futbal nie je len o tom byť vedcom, je to o tom mať talent a ľudí za sebou, ktorí vám pomôžu dostať sa do optimálnej kondície. A nie je to len o mne: máme fyziológov, špecialistov na výživu a ďalších. Dávame si radiť od rôznych oddelení univerzít; v podstate sa snažíme len nájsť správnych ľudí na pomoc našim hráčom dostať ich do optimálnej kondície.

Povedal by som, že kultúrna zmena spravila vašu prácu jednoduchšou, ale mi to pripadá teraz, že je ťažšia?

MW: Hoci nie som expert na analýzu zápasov, ale ak si porovnáte tie terajšie a tie spred 20 rokov, teraz je tam viac zmien, viac šprintov a je to celkovo rýchlejšie. Takže, hráči potrebujú starať sa o seba lepšie, keďže hrajú na tejto úrovni. Sme jedným z tímov Ligy Majstrov túto sezónu a boli i po minulé. Ak chcete zostať na tejto úrovni musíte sa o seba starať.

Chcem sa ešte opýtať na Xabiho Alonsa a Daniela Aggera. Obaja si zranili metatarzálne kosti (predpriehlavkové), ale prečo bol taký veľký rozdiel v čase, ktorí strávili mimo ihriska?

Je to ako keď máte dvoch ľudí so zlomenou nohou - môžu to byť dve úplne rozdielne zranenia. Jeden môže byť mimo 3 mesiace a ďalší i rok. Je to tak i s týmto zranením. Je to pekne ukázateľné na Stevenovi Gerrardovi, ktorí bol kvôli tomu mimo 53 dní. Xabi sa vrátil späť, avšak sa mu obnovilo zranenie - to však bolo niečo úplne iné. Daniel mal úplne iné zranenie. Ak máme niekoho so zranením svalov alebo väzív, musí byť pár týždňov mimo, avšak možnosť opätovného zranenia je u nás v tomto prípade 2,5%. Toto číslo je extrémne nízke v porovnaní s inými klubmi v našom postavení. Ale, ak máme niekoho so zranením ako je metatarzálne, potrebujeme vždy experta v tejto oblasti, aby sa s nami podieľal na jeho odstránení. Niekedy musíme konzultovať s viacerými ak veci nejdú ako ich očakávame a toto sú príklady toho.

Daniel opäť trénuje - ako sa mu darí?

Áno, vyzerá skvelo. Nechcem hovoriť o jednotlivých hráčoch, ale celkovo niekedy prídu zranenia, ktoré sú komplexné. Tiež je celkom možné, že existuje veľa spôsobov ako sa s nimi vyrovnať. Ak veci nejdú ako majú, je čas skúsiť iný prístup.

Predpokladám, že to nie je čisto len telesný aspekt - je tu tiež potreba starať sa o hráča i po psychickej stránke?

Áno, to je liekom - nielen vo futbale. To je to, čomu nás učia ako doktorov tak i fyzioterapeutov. Je to o osobnom prístupe. My sa nepozeráme len, pre príklad, na zlomeninu Djibrila Cisseho, ale tiež na Djibrila, ktorý má zlomeninu.

Dobre, pozrime sa teraz na vašu úlohu - ste pre hráčov tiež praktický (všeobecný) doktor, alebo sa staráte len o zranenia súvisiace s futbalom?

Nie, nie v tradičnom ponímaní. Ale moje zázemie je dosť široké - prišiel som z prostredia A&E(pohotovosť). Pracoval som v Alder Hey (nemocnica pre deti v Liverpoole) šesť rokov predtým než som prišiel. Tiež som bol všeobecným doktorom a učil som to. Kým "všeobecný" píše problémy ako kašeľ, nachladnutie, kožné problémy a podobné, tak v tom prípade som kvalifikovaný i ja.

Viditeľne, je vašou prácou zároveň i starostlivosť o hráčov počas zápasu. Keď vidíte hráča spadnúť viete povedať, či je alebo nie je zranený hneď?

Ako doktor, ak niekto leží a nehýbe sa, tak sa obávate. Zvyčajne ak sa hráč prevracia tak to nie je až taký problém. Ale nemôžete jednať, akoby to nič nebolo. Spomínam si na Djibrila, keď si zlomil nohu - snažil sa vstať. Nemôžete predpokladať, že tam nie je nič zlé. Predpokladá sa a mali by ste čakať na rozhodcu, kým vás zavolá, ale v prípadoch ako bol ten so Cissem, keď vás sám hráč volá, jednoducho tam idete. Sú tiež zranenia, ako keď si Fabio Aurelio roztrhol achilovku, keď viete. Postavil som sa, keď sa to stalo a povedal som fyzioterapeutovi, "Roztrhol si achilovku." Bol to jasný prípad hráča, ktorý beží a zrazu sa otáča, kto ho kopol. Teraz už môžu ľudia počuť hovoriť, že je to akoby ich niekto postrelil, ale v starom chirurgickom slovníku sa to popisovalo akoby vás niekto zasiahol kameňom.

Bolo to Cisseho zranenie najhoršie aké ste doteraz zažili?

Povedali by ste, že najhoršie sú zranenia, ktoré donútia hráča prestať s futbalom a takých sme mali tiež zopár. Potom sú tu zranenia ako Alan Smith, keď prišiel na Anfield, či Cisse alebo Milan Baroš: škaredé, ohnuté zlomeniny, ktoré potrebujú urgentnú starostlivosť. Je to všetko veľmi dramatické a je to dobrý pocit ak sa z toho dostanú, ale nakoniec prídu naspäť do futbalu. Sú tu tiež i tí, ktorí sa nevrátia. Uisťujeme sa, že stále pracujeme s najnovšími metódami vyrovnávania sa s traumami a máme vlastné stretnutia tu na Melwoode. A máme tiež i nástroje na riešenie takmer každej eventuality: dva defibrilátory, výstuha chrbta, všetko.

Ako to, že zostávate chladným keď sa niečo stane ako sa stalo Cissemu a 35tisíc ľudí sa díva?

Môžem priznať čestne, že kamery ani dav nerobia vôbec žiadny rozdiel. Môžete mať milióny ľudí pozerajúcich sa na vás, ale ak to necháte nech na vás doľahne, nemôžete to robiť poriadne. Nestarám sa kde som - Melwood alebo v strede Anfieldu - jednoducho to treba zablokovať.

zdroj: liverpoolfc.tv, preložil: johnysheek

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

gel 260x350

Facebook