pivovar helf

Marko Grujič

Grujic

 

Článek ze serveru EMPIRE OF THE KOP o tom, proč by Liverpool neměl dopustit to, aby mu Marko Grujič proklouzl mezi prsty a odešel do jiného klubu.

„Úřadující mistr Bundesligy, Bayern Mnichov, přivítal v polovině srpna ve svém chrámu Allianz Areně Herthu Berlin. Měla to být pouze formalita a očekávalo se, že Bayern si připíše 3 body. Hertha se v předchozí sezoně trápila pod Palem Dardaiem a teprve si zvykala na nového manažer Anteho Čoviče, který v létě nahradil právě Dardaie. Rychle se ukázalo, že se nebude jednat pouze o formalitu. Sedmdesát pět tisíc fanoušků Bayernu muselo přihlížet s údivem tomu, že jejich tým odchází v poločase do šaten za nepříznivého stavu 1:2.

Díky Lewandovskému Bavoři nakonec dokázali alespoň srovnat, ale remíza se pro domácí nerodila vůbec lehce. Hertha neustále presovala a nepřetržitým tlakem nutila hráče Bayernu k chybám během celého zápasu. Hráči Bayernu chvílemi vypadali, že neví, kde jim hlava stojí. Mezi skvělými výkony vyčníval nade všechny jeden hráč, Marko Grujič. Svými dlouhými kroky pokryl snad každé stéblo trávy v Allianz Areně. Jeho presing byl neúnavný, neustále běhal a naháněl každý ztracený balon a každého hráče Bayernu v držení míče. Dokázal vybojovat míče vlevo, vpravo i uprostřed hřiště, aby pak navíc podporoval útoky svého týmu skvělými náběhy.

Markovi se také povedlo zapsat na listinu střelců, když vstřelil gól díky své neustávající energii. Grujič dostihl dlouhý balon a šel do souboje s Benjaminem Pavardem. Francouz sice souboj vyhrál, nicméně pouze tak, že se balon odrazil k bosenskému útočníkovi v barvách Herthy, Vedadu Ibiševičovi, který ihned poslal Grujičovi přihrávku mezi Suleho a právě Pavarda, které nechal srbský záložník za sebou, udělal kličku Neuerovi a pohodlně skóroval. Byl to úžasný gól, který ukázal všechny Grujičovy přednosti – odhodlání, energii, rychlost a sílu.

Nejednalo se ale o jediný záblesk Marka Grujiče v dresu Herthy. Srb je jednoznačně nejlepším hráčem německého klubu od svého příchodu v lednu 2019, kdy si několikrát odnesl cenu MOTM. Velmi rychle si vybudoval pozici jednoho z nejlepších záložníků Bundesligy a jeho hra se neustále rozvíjí. Podle statistik Whoscored má pouze Jordan Sancho v Bundeslize vyšší hodnocení u hráčů mladších 23 let.

Jeho hostování končí na konci této sezony a je velmi nepravděpodobné, že zůstane i nadále v Herthě. Liverpool bude muset učinit velké rozhodnutí. Marko již ukázal náznaky svého talentu během své první předsezónní přípravy v Liverpoolu v létě 2016. Nelze nezmínit jeho hlavičku proti Barceloně nebo další 2 góly ze střel z dlouhé vzdálenosti během té samé předsezónní přípravy. Nicméně Srb nikdy v červeném dresu nedostal pořádnou šanci. Naopak v Herthě se mu daří a pokud bude pokračovat ve svých výkonech i ve zbytku sezony, pro Liverpool bude velmi obtížné neuvažovat o něm jako o někom, kdo by měl dostat pořádnou šanci prosadit se v dresu the Reds.

Musíme také přihlédnout k faktu, že Gini a Hendo příští sezonu překročí třicítku a Milnerovi bude dokonce 35. Liverpool je tak bude muset brzy nahradit mladšími a energetičtějšími hráči, aby mohl i nadále pokračovat v Kloppově náročném herním stylu. Grujič navíc naplňuje všechny vlastnosti pro ideálního hráče do systému německého manažera. Je všestranný, může hrát na pozici defenzivně laděného záložníka, box-to-box nebo dokáže zahrát i na pozici 10. Jeho dlouhé nohy mu umožňují rychlé náběhy do útoku. Na svých 191 cm má navíc velmi dobré zrychlení, což mu umožňuje vydatně podporovat obranu i útok.

Grujič dokáže zahrát i čistě defenzivního záložníka, kde uplatní své fyzické předpoklady, díky kterým vyhrává většinu vzdušných soubojů. Díky dobrému čtení hry navíc dokáže rozbíjet útoky soupeřů zachycením přihrávek soupeřů. Když nastoupí v této roli za Herthu, velmi se podobá svoji hrou Fabinhovi. Svými výpady dopředu naopak připomíná Emreho Cana. Srbský záložník je dokonce v tomto ohledu už teď lepší než současný hráč Juventusu. Díky své skvělé levačce představuje pro soupeře velké nebezpečí i z dlouhé vzdálenosti, zatímco zakončování byla u Emreho spíše slabina.

Grujič může být skvělým přírůstkem do sestavy Liverpoolu, který by se měl snažit ho udržet. Nakonec, proč ztrácet čas skautováním náhrady za stárnoucího Hendersona a Milnera a doufat, že nová posila se uchytí, když má Liverpool v Grujičovi možnost více než adekvátní náhrady? Má schopnosti stát se naším klenotem a hraní vedle mnohem kvalitnějších spoluhráčů může jeho vývoj ve světového hráče ještě více urychlit. Navíc ušetřené peníze mohou být v přestupovém období použité jinde na zaplnění dalších mezer v sestavě. Liverpool si prostě nesmí nechat Grujiče proklouznout mezi prsty.“

A jaký máte na srbského záložníka názor vy? Měl by dostat v dresu Liverpoolu příští sezonu pořádnou šanci nebo byste ho při dobré nabídce prodali? Z Německa na něho srší samá chvála a svojí všestranností by měl skvěle zapadnout do Kloppova systému. Pokud byste byli pro prodej, jakého hráče byste přivedli na oživení zálohy? Nebo byste raději investovali utržené peníze na posílení úplně jiného postu?

Zdroj: Empire of the Kop, neznámý autor

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

darcek nakup

Facebook