pivovar helf

Do FSG vstupují další investoři

Henry Werner

O čem se již nějakou dobu spekulovalo se nejspíše stane realitou. Vedení FSG již nějakou dobu uvažovalo, že by menší podíl ve společnosti přepustili dalším subjektům za účelem další rozvoje skupiny.

Již loni se hojně spekulovalo, že by do Fenway Sports Group mohla majetkově vstoupit skupina RedBird, v jejímž čele stojí mimo jiné Billy Beane, který je ústřední postavou filmu a knihy se stejným názvem Moneyball a ve zkratce se jedná o jednoho z hlavních průkopníků datové analýzy v baseballu, jíž se následně inspirovaly i další sporty. Dalším čelním představitelem je investor Gerry Cardinale. Po čase zprávy sice utichly, avšak v posledních týdnech začaly na povrch probublávat zprávy, že by přece jenom mohlo dojít k uvažovanému vstupu.

Podle nejnovějších zpráv média The Boston Globe, který vlastní hlavní akcionář FSG John Henry, je celá věc na spadnutí. Tento obchod slibuje ambiciózní růst sportovní společnosti FSG. Vedení skupiny vlastnící například Red Sox i Liverpool souhlasilo s tím, že skupina RedBird Capital Partners získá v FSG třetí největší majetkový podíl, za což do FSG pošle přímou investici ve výši 750 milionů dolarů. Celý obchod je ovšem podmíněn schválením ze strany Major League Baseball, což by mohlo trvat i několik týdnů.

Dalším podílníkem v FSG se stal muž, kterého není potřeba příliš představovat. LeBron James. James patří mezi nejznámější, nejvlivnější a nejbohatší sportovce na světě. Nyní tento americký basketbalista získal i nezveřejněný podíl v FSG po té, co dříve vlastnil přibližně 2% podíl v Liverpoolu FC, který nabyl v roce 2011. Spolu s Jamesem získal podíl i jeho dlouholetý obchodní partner Maverick Carter.

Vstupem do FSG se hvězda Los Angeles Lakers stala zároveň spoluvlastníkem Red Sox, ale také dalších součástí této skupiny jako například NESN (regionální kabelová televize), Roush Fenway Racing (tým v NASCAR Cup Series) a Fenway Sports Management (sportovní marketing). Jamesův potenciál zvýšit hodnotu značky FSG je značný i vzhledem k tomu, že vstup RedBird zvýší kupní sílu FSG ve snaze dále expandovat a rozšiřovat portfolio o další zajímavé sportovní kluby. Hovoří se o tom, že vedení má zálusk na kluby z NFL (americký fotbal), NBA (basketbal), další evropské fotbalové kluby, NHL (hokej), MLS (severoamerická fotbalová liga), WNBA (ženský basketbal), NWSL (ženská americká fotbalová liga), či firmy se zaměřením na sportovní sázky, esport anebo analýzu dat.

lebron

Za získání přibližně 11% podílu vloží RedBird do FSG 750 milionů dolarů. To oceňuje celou společnost na přibližně 7,35 miliard dolarů. Samotný vstup by však neměl nic měnit na vedení sportovní skupiny. Hlavní slovo bude mít i nadále hlavní akcionář John Henry, jehož doplňují předseda Tom Werner a prezident Michael Gordon. Werner bude mít i nadále druhý největší podíl ve skupině, zatímco Gordon klesne na pomyslné čtvrté místo.

Fenway Sports Management, která se zabývá marketingem a konzultačními službami, již v minulosti spolupracovalo s LeBronem Jamesem. Podstatná část investice RedBird Capital Markets by měla mířit právě do této společnosti, což signalizuje, že role basketbalisty dále vzroste v operacích FSG. Na podzim 2019 oznámil Liverpool FC uzavření spolupráce s Nike, který tak vystřídal New Balance. Ta má přitom své sídlo v Bostonu. James je klientem právě Nike a v roce 2015 s ní uzavřel celoživotní kontrakt, který by mu měl vynést až miliardu dolarů.

Jaké dopady by mohl mít tento obchod pro samotný LFC se již před časem zabýval Mo Chatra v jednom ze svých vláken na Twitteru. Jeho pohled se dočtete na následujících řádcích.

Pokud by došlo k uzavření obchodu s RedBird v uvedené výši, hodnota LFC by se pohybovala mezi 3 až 4 miliardami dolarů. To by s velkou pravděpodobností vylučovalo převzetí klubu jiným majitelem v nejbližší době. Otázka, která trápí většinu fanoušků Liverpoolu FC, je, jak by z toho mohl přímo profitovat jejich milovaný klub. Podobně smýšlejí i fanoušci Red Sox, kteří by také uvítali posílení jejich týmu.

Henry a spol. to můžou vnímat jako určitou vítanou návratnost jejich investic. Nicméně mělo by být bráno v potaz, že v roce 2010 tehdy skupina ještě pod názvem New England Sports Ventures odkoupila LFC za 300 milionů dolarů, na což si mohla vzít i půjčku. (Pozn. podle the Boston Globe budou dluhy FSG činit 600 milionů dolarů po vypořádaní všech obchodů). FSG nepřistoupilo ke kroků, jaké udělala rodina Glazerů v Manchesteru United, kdy dluh za pořízení United převedli na samotný klub. Celý nákup či jen jeho část mohl být financován z dluhu, který jednou bude potřeba splatit. Dokonce pokud tato částka byla vytáhnuta výhradně z kapes majitelů FSG, může být právě část investice RedBird převedena na jejich účet, což se dle zpráv The Boston Globe může stát.

Dlouze budovaná reputace FSG v posledních měsících značně utrpěla na obou březích Atlantiku. Na jejich hlavu se snesla kritika fanoušků Reds za jejich rozhodnutí uvolnit lidi z práce, aby 80% jejich mzdy pokrýval stát. Od tohoto kroku nakonec po vlně kritiky ustoupili. Příznivcům se dále nelíbila jejich aktivita v projektech Project Big Picture a European Super League. Na oblíbenosti pak nepřidaly ani lednové nákupy stoperů za sekundu dvanáct. FSG tak může mít potřebu odčinit některé kroky v očích fanoušků a přesměrovat část příchozích prostředků na Merseyside na vhodné posílení během letní přestávky.

Odhlédněme na chvíli od těchto faktů a podívejme se jaké příležitosti nabízí vstup právě společnosti RedBird do struktur FSG. Tato skupina již dříve zakoupila druholigový francouzský klub Tolouse, do jehož vedení byl jmenován nám dobře známý Damien Comolli.

Henry Ayre Werner Comolli

Není tajemstvím, že Liverpool FC velmi obdivuje způsob řízení praktikovaný kluby pod značkou Red Bull, zejména na trase Lipsko-Salzburg. Liverpool by mohl praktikovat podobnou strategii právě ve vztahu k Tolouse, kde by se mohli rozvíjet mladí talentovaní fotbalisté. Dobří hráči by pak mohli být prodáváni za slušné částky, jejichž část by mohla putovat i do liverpoolské pokladny. Ti nejlepší by pak pochopitelně mířili do A-týmu Reds.

Další možnou výhodou ve prospěch LFC je nedávna akvizice RedBird, která získala významný podíl v jedné z největších sportovních agentur, Wasserman. Mezi jejich klienty nalezneme jména například jako Joe Gomez, Federico Valverde, Houssem Aouar nebo Gio Reyna. Tato linka by mohla být také ke prospěchu fungování LFC.

Jako nevýhodou lze chápat rozšíření vlastnické struktury o další členy, což může zpomalovat rozhodování o budoucích plánech FSG a tedy i Liverpoolu FC.

V této chvíli je nutné brát tyto zprávy s opatrným optimismem. Určitě nelze očekávat, že jen na základě vstupu RedBird do majetkové struktury FSG se v létě dočkáme Kyliana Mbappého v liverpoolském dresu.

Zdroj: The Boston Globe, twitter.com/MoChatra

Bleskové zprávy

Los FA Cup

Ve čtvrtém kole FA Cupu se LFC střetne s Manchesterem United. Zápas se odehraje během víkendu 23-24. ledna. Vítěz se v pátem kolem střetne s vítezem zápasu West Ham United - Doncaster Rovers.

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

titi liverpoolsky

Facebook