pivovar helf

Minulost i budoucnost LFC řečí výplatnic

anfield4

Po relativně krátkém čase vám opět přinášíme pohled směrem do klubu řečí finančních čísel. Mo Chatra, který se dlouhodobě věnuje ve svých příspěvcích fotbalovým financím, si ve své analýze vzal tentokrát na paškál výdaje klubu na výplaty. Ve své analýze umístěné na Twitteru (ke dni 11. února) se věnuje nejen jak klub přistupoval k mzdovým nákladům v minulosti, ale také jaké mohou mít dopady na dění klubu v příštích měsících.

Od porážky s Manchester City se dění v liverpoolském klubu dostalo ještě pod detailnější drobnohled. Finanční situace nebyla výjimkou. Odměňování hráčů, ale také dalších zaměstnanců patří mezi největší účetní položky klubu. Ne vždy je ale správně pochopena. Následující řádky by měly napomoci k lepšímu zasazení těchto čísel do širšího kontextu.

Když v říjnu 2010 přešel klub do rukou skupiny FSG, LFC v dané sezóně utratilo na mzdách 121 milionů liber. Tato suma byla určena všem zaměstnancům klubu, tedy od samotných hráčů až po pracovníky klubového fanshopu. Při srovnání se sezónou 2018/2019 tato položka narostla o 256% (čísla za sezónou 2019/2020 jsou jen odhady).

1a

Významný nárůst ve mzdách více méně odpovídá růstu obratu za stejné období. Ten se zvýšil o 288% (ze 185 milionů liber v sezóně 2009/2010 na 533 milionů liber v sezóně 2018/2019). Za nárůstem tržeb stojí především rostoucí příjem z televizních práv. Pozadu nezůstaly ani obchodní příjmy, který se za dané období ztrojnásobily (ze 62 milionů liber v sezóně 2009/2010 na 188 milionů liber v sezóně 2018/2019).

2a

Když si porovnáme mzdy vzhledem k obratu klubu, poměr byl relativně vysoký než se ho vedení podařilo stabilizovat poblíž pásma 56% - 58% s výjimkou jedné sezóny v období mezi ročníky 2013/2014 až 2018/2019. Když tento vztah zjednodušíme, tak čím nižší tento poměr je, tím větší prostředky může klub utrácet v jiných oblastech svého fungování.

3a

Pokud si chceme porovnat výdaje na platy s ostatními kluby tzv. tradiční “Big Six” v uvedené dekádě (09/10 až 18/19), nejprve se LFC umístilo na pomyslném čtvrtém místě (09/10). V sezóně 11/12 byl Liverpool navíc přeskočen Arsenalem. Od sezóny 15/16 se začal tlačit do popředí, až nakonec v sezóně 18/19 skončil na třetím místě.

4a

Pokud se v rámci Big Six zaměříme na poměr mezd vzhledem k obratu, Manchester City suverénně vládl této statistice, dokud nebyla zavedena finační pravidla Finacial Fair Play. Ty způsobily, že mzdy Manchesteru City v posledních letech tvoří necelých 60% obratu klubu. Manchester United se po celé sledované období drží poblíž 50%, což by se dalo označit za ideální nastavení (Pozn. překladatele: Manchester United má dlouhodobě nejvyšší obrat z klubů Premier League, např. za sezónu 2018/2019 utržil o více jak 100 milionů liber oproti druhému Manchesteru City. Rozdíl mezi City a třetím Liverpoolem je pak přibližně 6 milionů liber. Manchester United má tedy zdaleka ejvětší srovnávací základnu).

5a

Důležité je poznamenat, že výzkum a analýzy prokázaly pozitivní vztah mezi mzdovými výdaji a úspěchem (Pozn. překladatele: Podrobněji je tento vztah rozebírán v knížce Soccernomics od Stefana Szymanskiho a Simona Kupera, která např. ukazuje, že mnohem důležitější pro úspěch týmu v dlouhodobém horizontu byly v minulosti vynaložené prostředky na platy hráčů než na jejich přestupy.). Po čtyřech po sobě jdoucích sezónách, kdy Liverpoolu FC patří pomyslná pátá příčka v mzdových výdajích, klub musel najít způsob, jak se soupeřům vyrovnat navzdory tomuto nedostatku. Na počátku roku 2013 se klub rozhodl změnit strukturu uzavíraných smluv. Ty jsou od té doby mnohem více vázány na výkonnost hráčů. Více se tomuto tématu věnoval tehdejší článek z deníku Liverpool Echo.

Bonusy založené na výkonnosti hráčů nebyly v té době žádnou převratnou novinkou. Ovšem i v porovnání s ostatními kluby Premier League byly ty liverpoolské podstatně více založeny na výkonnostní složce než fixní mzdě. Vůči tomuto přístupu nelze mnoho namítat. Samozřejmě hlavně v návaznosti na nedávné úspěchy mzdové výdaje klubu v sezóně 18/19 povyskočily na 310 milionů liber. Napříč evropskými soutěžemi to znamená, že se LFC zařadilo na 7. příčku v žebříčků platových výdajů těsně za šestý Bayern a páté City. Na čtvrtý Real Madrid pak ztrácí jen 9 milionů liber.

6a

Zajímavé na tom je, že Liverpool přeskočil i Juventus, jehož mzdové náklady významně zatěžovala (a stále zatěžuje) závratná smlouva Cristiana Ronalda. Žebříčku s přehledem kraluje Barcelona především díky nákladům spojeným s osobou Lionela Messiho.

Tato analýza ukazuje, že v posledních letech tato struktura kontraktů přinášela Liverpoolu ovoce a zároveň se klub zařadil mezi TOP týmy světa, co se týče výdajů na platy.

Abychom se lépe zorientovali v uvedené částce 310 milionů liber, udělal jsem odhad týdenních platů hráčů LFC v aktuální sezoně 2020/2021. Uvažoval jsem přitom o něco nižší náklady (300 milionů liber), které zahrnují základní mzdu, podpisové bonusy a/nebo bonusy za oddanost klubu (Pozn. překladatele: odměna za určité období strávené v klubu).

7

Nicméně součet vyplazených mezd těchto smluv se ani zdaleka neblíží částce 300 milionů liber. Následující rozpis ukazuje další odhadnuté položky, které celkové výdaje na platy zahrnují.

8

Ve svých odhadech jsem předpokládal, že všichni zaměstnanci obvykle přítomní během zápasů jsou i nadále placení na základě odpracovaných hodin jako za normálních okolností. Pokud tomu tak není, pak tento rozdíl představuje úspory pro klub. Výše uvedený přehled ukazuje, jak velkou porci ukrajují bonusy z celkové sumy 300 milionů liber. Bonusy jsou vypláceny na základě odehraných utkání, vstřelených gólů, asistencí, čistých kont, umístění klubu v TOP 4, vyhraných trofejí a mnoho dalšího. Předpokládám také, že součástí sumy 101,6 milionů liber jsou i obrazová práva hráčů (Více do detailu rozebírá téma “image rights” tento článek).

Tohle je úryvek článků uveřejněného v německém tisku, který vycházel z uniknutých informací v rámci kauzy Football Leaks. Článek rozebírá strukturu smluvního bonusu Roberta Firmina, který se zakládá na počtu vstřelených branek. Pokud jsou uvedená data pravdivá, dávají nám určitou představu, jak jsou bonusy postaveny v případě dobré výkonnosti hráče.

9a

Bonusy nejsou pro každého člena kádru stejné. Ti s největšími bonusy budou profitovat více než hráči na samém okraji sestavy. Tím se vysvětluje rozdíl v základních mzdách nejlepších hráčů Liverpoolu FC a hvězd konkurentů (např. Manchester United, Manchester City, Chelsea a Arsenal několika hráčům týdně vyplácejí i více než 300 tisíc liber). Nižší uváděné sumy v případě LFC tedy nutně neznamenají, že by si liverpoolští hráči přišli na méně než jiné hvězdní hráči z týmu nejbližších rivalů.

Vedle mezd jsou velkou položkou v klubovém účetnictví i odměny agentům. V minulém roce jsem se sice v jednom ze svých vláken tomuto tématu podrobněji věnoval, ale zajímavý je tento výňatek z dokumentů FA (zahrnující transakce včetně plateb agentů od února 2019 a ledna 2020).

10a

Tento seznam (odkaz na obrázek v o něco lepším rozlišení) ukazuje, že LFC během daného období utratilo přes 30 milionů liber (nejvíce mezi kluby Premier League) za služby agentů. Přitom na přestupech klub utratil méně než 10 milionů liber a zároveň téměř nedošlo k žádnému prodloužení smlouvy hráčů A-týmu. Objem těchto transakcí je přinejmenším zvláštní.

Nicméně výše uvedená analýza ukazuje, proč se klub ve vnímání hráčů změnil na fotbalové mapě z přestupní stanice k lepšímu angažmá na vysněnou destinaci. Nynější výzvou pro majitele je zachovat si tuto pozici, zatímco se budou snažit získat větší množství prostředků na nutné posílení některých pozic v sestavě. Vzhledem k očekávaným ztrátám přes 80 milionů liber na příjmech ze vstupného a vyrovnání za televizní práva z Premier League i Ligy mistrů nelze očekávat, že by klub dokázal vygenerovat nějaké finanční prostředky navíc k posílení kádru. Jinak řečeno klub bude muset pravděpodobně přistoupit k prodeji minimálně jednoho ze svých klíčových hráčů, aby mohl zafinacovat příchod jiných kvalitních hráčů do klubu. Bude se jednat o velmi těžké rozhodnutí. Jedno takové ale už bylo úspěšně učiněno před třemi lety. Klub se tehdy rozhodl vyslyšet nabídku na přestup Coutinha a příchozí prostředky využil na nákup Virgila van Dijka a Alissona Beckera.

Když se LFC v létě rozhodne pustit jednu ze svých tváří a zároveň to bude doprovázeno odchodem některých hráčů ze širšího kádru, aktivita Kloppa s Edwardsem na přestupovém trhu by mohla být podpořena velmi naditým rancem peněz. Takový to rozpočet by pak umožňoval vedení nalákat do svých řad téměř jakéhokoliv hráče. Tomuto scénáři nasvědčují i zprávy zpravidla dobře informovaných novinářů, kteří naznačují, že Liverpool má před sebou poměrně náročné léto na přestupovém poli.

Zdroj: twitter.com/MoChatra

Bleskové zprávy

Los FA Cup

Ve čtvrtém kole FA Cupu se LFC střetne s Manchesterem United. Zápas se odehraje během víkendu 23-24. ledna. Vítěz se v pátem kolem střetne s vítezem zápasu West Ham United - Doncaster Rovers.

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

titi liverpoolsky

Facebook