pivovar helf

Tsimikas a přestupy obecně

transferwindow

 

Jürgen Klopp musel změnit své přestupové plány. Pandemie koronaviru dramaticky snížila příjmy LFC a noví šampioni PL tak museli odpovídajícím způsobem snížit své nároky. Pro klub, který pod vládou FSG žije z toho, co si vydělá, znamená méně příjmů také méně peněz na nákupy posil. Důkazem toho byla kauza ohledně útočníka Tima Wernera, kde se Liverpool nakonec rozhodl stáhnout z boje o jeho získání. LFC cítil, že si prostě nemůže dovolit zaplatit 54 milionů liber (plus hráčovu vysokou mzdu) za někoho, kdo bude back-up k útočnému triu. Klopp k tomu řekl: „Není to tak, že bychom si mysleli, že se nemůžeme zlepšit pomocí přestupů – děláme to, co je pro nás správné a co jsme schopni udělat, to je celé. Nemůžeme nakupovat jenom proto, že ostatní nakupují a že to po nás všichni chtějí. Kupujeme, když máme peníze a když potřebujeme. Když není splněna jedna z těchto dvou podmínek, pak nikoho nekoupíme.“

Klopp dále mluvil o tom, že LFC musí být na trhu „kreativní“ a musí se snažit vyřešit své problémy interně, místo toho aby toto léto hodně utrácel. Věří, že Naby Keita a Takumi Minamino budou zastávat v příští sezoně větší roli a zároveň je nadšený z obrovského potenciálu mladíků Curtise Jonese, Harveyho Elliotta a Neca Williamse. V létě se ale očekávají alespoň „drobné“ přírůstky do sestavy, protože Klopp chce mít o trochu širší kádr v boji o obhajobu Premier League.

Podepsání back-upu Andyho Robertsona bylo stanoveno jako hlavní priorita a Liverpool je velmi blízko k podpisu Kostase Tsimikase z Olympiakosu Pireus za 11,75 milionu liber. Na řeckého obránce upřel svou pozornost sportovní ředitel Michael Edwards poté, co se mu nepodařilo dohodnout přestup Jamal Lewise z Norwiche. Norwich minulý týden odmítl nabídku ve výši 10 mil. liber s tím, že si hráče cení na 20 milionů. Pro Lewise to představovalo velké zklamání, jelikož se těšil na to, jak bude pokračovat ve svém vývoji pod Kloppem.

Tsimikas by měl podstoupit zdravotní prohlídku už tento týden. LFC zaujal svými výkon v LM a EL. Jeho poslední zápas za Olympiakos byla čtvrteční prohra v šestnáctifinále EL proti Wolwerhamptonu. Další alternativou, kterou LFC zvažovalo poté, co si Norwich trval na svém, byl obránce Realu Madrid Sergio Reguilon, který tuto sezonu strávil na hostování v Seville. Stál by kolem 18 mil. liber, ale Tsimikas je považován za lepší volbu.

Dále je nezbytné podepsat stopera, jelikož Dejan Lovren zkompletoval svůj přestup za 10,9 mil. liber do Zenitu Petrohrad. Chorvatský reprezentant strávil na Anfieldu šest let po svém příchodu ze Southamptonu. Brendand Rodgers ho kupoval jako leadera defenzivy, který LFC chyběl od odchodu Jamieho Carraghera do fotbalového důchodu. Lovren tato očekávání nikdy nenaplnil, ale byl to kvalitní kádrový hráč, jehož popularita v Melwoodu dalece předčila jeho popularitu mezi fanoušky. Klopp slíbil Lovrenovi poté, co se v pořadí stoperů propadl až na čtvrté místo, že mu už nebude bránit v odchodu – minulé léto totiž LFC odmítl nabídky z AS Řím a AC Milan.

LFC si hodně slibuje od mladých obránců Seppa van den Berga a Ki-Jana Hoevera, ale oběma je pouze 18 let a ještě nejsou připraveni na fotbal v PL. Třiadvacetiletý Nat Phillips, který se vrací z úspěšného hostování ve Stuttgartu, je další možností – nicméně na té nejvyšší úrovni je také neprověřen. Joe Gomez a Virgil van Dijk vytvořili ve druhé půlce sezony silnou dvojici a anglický reprezentant může být stěžejní postavou týmu dalších 10 let. Nákup dalšího stopera je ale potřeba kvůli tomu, že jak Gomez, tak Matip, jsou často zranění. Matip se objevil tuto sezonu pouze v devíti ligových zápasech a po koronavirové pauze byl opět zraněný.

Liverpool rozsáhle skautoval Bena Whitea z Brightonu, který minulou sezonu strávil na hostování v druholigovém Leedsu. Tento 22-ti letý stoper splňuje všechny požadavky klubu a Klopp, který si myslí, že je na trhu velmi málo kvalitních a zároveň dostupných stoperů, o něm má vysoké mínění. Problémem je, že Brighton se zdráhá svého obránce prodat a už odmítli nabídku ve výši 22 mil. liber od Leedsu. Zdrženlivost v oblasti přestupů zároveň znamená, že Kalidou Koulibaly a Diego Carlos ze Sevilly nepřichází v úvahu. Více realistická (a levnější) varianta by mohl být Aissa Mandi z Realu Betis.

I přes všechny možné spekulace, které nás spojují s Thiagem Alcantarou, Liverpool zatím nepodnikl žádné kroky k jeho podpisu. Zdroje z Anfieldu říkají, že Klopp je spokojen se svými možnostmi v záloze. Neodpovídalo by to ani přestupové strategii klubu, vezmeme-li v úvahu, že Thiagovi je 29 let, v minulosti měl problémy se zraněními a zřejmě by požadoval vysokou mzdu. Klopp se nicméně netají obdivem k tomuto Španělovi, kterému na konci příští sezony vyprší smlouva a tím pádem by byl teď k dispozici za cca 30 mil. liber. Svůj názor k tomu vyslovil bývalý záložník LFC a momentálně expert Sky Sports Germany Didi Hamann: „Thiago má před sebou ještě 3-4 skvělé roky. Není typem hráče, který by se spoléhal na svoji rychlost. Je ale velmi chytrý a dobře si rozumí s míčem. Týmy, které hrají na Anfieldu, se snaží prostě jenom bránit a frustrovat svého soupeře a příští sezonu to bude ještě horší. Thiagovy kvality v překonávání hluboké obrany jsou obrovské. Mohl by být dost užitečný. Myslím, že pokud lze zlepšit nějakou část sestavy Liverpoolu, pak je to záloha.“ 

Tím, že LFC ustoupilo od přestupu Wernera, je i nadále potřeba kvalitní back-up pro naše útočené trio. Na radaru je Ismaila Sarr z Watfordu poté, co spadli do Championship. Klopp byl ohromen jeho výkonem v únorovém vzájemném zápase, ve kterém Sarr dvakrát skóroval a Watford ukončil neporazitelnost LFC v lize.  Jeho spoluhráč z reprezentace Sadio Mane o něm navíc mluví jako o skvělém fotbalistovi i jako o skvělém člověku.

Letošní příchody budou také ovlivněny tím, kdo odejde a za kolik. Liverpool už nyní platí o 200 000 liber týdně méně na mzdách, a to díky odchodům Lallany, Clynea a Lovrena. Zároveň se počítá s odchodem Lorise Kariuse, který strávil poslední dvě sezony na hostování v Besiktasi, za cca 6 mil. liber. Budoucnost v dresu LFC u Harryho Wilsona, Marka Grujiče a Shaqiriho záleží na tom, jaké na ně přijdou nabídky. Liverpool nemá zájem posílat Wilsona a Grujiče na další hostování. Oba jsou ceněni na 20 mil. liber a o Wilsona už se zajímá Newcastle, Southampton a Leeds. LFC nicméně ani jednoho hráče neprodá pod cenou, a pokud nepřijdou přijatelné nabídky, plánuje si je Klopp ponechat jako kádrové hráče.

Je třeba také učinit rozhodnutí ohledně budoucnosti Wijnalduma, kterému běží poslední rok jeho smlouvy.

Sportovní ředitel Michael Edwards i Klopp věří, že klub je v silné vyjednávací pozici a není pod nějakým tlakem, aby nakupoval nebo prodával. Současný kádr si vybudoval u manažera silnou důvěru vzhledem k úspěchům v posledních dvou sezonách, na kterých hodlá manažer i nadále stavět.

Zdroj: The Athletic (James Pearce)

 

Názor překladatele článku:

Dle mého názoru si musíme uvědomit, že tu máme sestavu, která za poslední roky přinesla na Anfield úspěchy, o kterých se jejich předchůdcům ani nezdálo. Většina týmu je na svém výkonnostním vrcholu nebo ho ještě ani nedosáhla. Je tak těžké (prakticky nemožné) koupit někoho do základní sestavy. Souhlasím s tím, že je potřeba kádr alespoň trochu rozšířit – nicméně v klubu nepracují hlupáci a vědí, kde nás tlačí bota. Proto kupujeme Tsimikase, proto hledáme stopera a někoho, kdo bude back-upem pro naše útočené trio. Zároveň už za ty roky ale víme, že si Klopp raději počká, než aby někoho přeplácel.

Nechci vše svádět na koronavirus, ale podle všech zpráv to pro klub byla obrovská rána – a jasně, vím, že to ovlivnilo i ostatní kluby. Nicméně pod Kloppem pracujeme s nejnižším net spendem z TOP 6 za posledních pět let (LFC 92 mil., Spurs 95 mil., Chelsea 133 mil., Arsenal 249 mil., U*ited 379 mil. a City 506 mil.) – jinými slovy, utrácíme prakticky jenom to, co si na přestupovém trhu vyděláme. A než někdo začne nadávat na FSG – přesně s touhle taktikou do toho před lety šli, když nás zachránili od bankrotu. Velmi se spoléhali na finanční fair play (která je bohužel neskutečným výsměchem) a chtěli, aby si na sebe klub sám vydělal. Zároveň investovali desítky milionů liber do rozšíření Anfieldu (a s dalším se má začít příští rok) + modernizace a rozšíření Kirkby za dalších 50 milionů liber.

Nesmíme taky zapomenout, že jsme za poslední cca 2 roky prodloužili a vylepšili smlouvy všem klíčovým hráčům a to právě z toho důvodu, abychom je udrželi u nás a nemuseli tak razantně a často vstupovat na přestupový trh.

Snad už je tedy Tsimikas jistý. Další na řadě je snad stoper, protože Phillips na to podle mě nemá a van den Berg a Hoever zatím také ne. Back-up k útočné trojici by mohl být vyřešen Harry Wilsonem, tam osobně očekávám nějaký příchod – pouze pokud Harry odejde (plus se počítá s Minaminem a Elliotem). Thiaga také nevidím moc reálně, nevěřím, že dáme 30 milionů plus vysokou mzdu za skoro 30-ti letého hráče a obzvlášť v záloze máme přetlak i s ohledem na návrat Grujiče.

Bleskové zprávy

Los FA Cup

Ve čtvrtém kole FA Cupu se LFC střetne s Manchesterem United. Zápas se odehraje během víkendu 23-24. ledna. Vítěz se v pátem kolem střetne s vítezem zápasu West Ham United - Doncaster Rovers.

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

titi liverpoolsky

Facebook