pivovar helf

LFC Newsfilter: O titule

Zápas: Liverpool – Crystal Palace 4:0 24. 6. 2020

V prvom "geisterspiele" na Anfielde sa už Kloppovo mužstvo ukázalo v plnej sile a plnej paráde. Bezchybný výkon vyšperkovali nádhernými gólmi Alexander-Arnold a Fabinho, po geniálnych akciách dali góly aj klasickí kanonieri Salah a Mané. Hráči Crystal Palace vzorne dodržiavali social distancing od Alissona, v liverpoolskej šestnástke nezaznamenali za celé stretnutie ani jeden dotyk. Niečo také sa stalo prvý raz od sezóny 2008/09, keď začala Opta evidovať tieto štatistiky. The Reds opäť potvrdili, že akékoľvek pochybnosti o legitimite tohtosezónneho majstrovského titulu sú neopodstatnené. Na druhý deň to teda konečne prišlo: 25. júna 2020 o 22:09 (v našich končinách 23:09) sa Liverpool FC vďaka výhre Chelsea nad Manchestrom City stal po nekonečných tridsiatich rokoch majstrom Anglicka.

  • Pri obrane, ktorá vyhráva tituly, a predovšetkým pri brankárovi ešte chvíľu zostaneme. Alisson udržal v prebiehajúcom ročníku PL zatiaľ 12 čistých štítov, pričom dostal len 11 gólov. Žiadny iný brankár nevychytal viac núl, a to za Alissona musel viackrát suplovať Adrián. Bezpochyby je to aj zásluha skvelej obrany, veď proti Crystal Palace si Alisson pokojne mohol zobrať dovolenku. Nemusel urobiť ani jeden zákrok.
  • Stretnutie s The Eagles v sebe nieslo veľa symboliky. Hostí viedol bývalý tréner Liverpoolu Roy Hodgson, z tribúny sledovala zápas klubová legenda Sir Kenny Dalglish, ktorý stál pri titule v roku 1990 a pri návrate do klubu vymenil práve Hodgsona. Víťazstvo proti Crystal Palace nie je žiadnou samozrejmosťou, tento súper spôsoboval Liverpoolu v minulosti problémy. Žiadnemu fanúšikovi asi netreba pripomínať neslávny duel prezývaný „Crystanbul“. Proti Palace zažil Klopp prvú prehru na lavičke LFC, keď niektorí priaznivci odišli ešte pred koncom stretnutia. Klopp neskôr priznal, že sa „cítil opustený“. Odvtedy sa už nikdy nestalo, že by fanúšikovia húfne odchádzali z Anfieldu ešte pred záverečným hvizdom. V apríli 2017 sa stal Crystal Palace doposiaľ posledným tímom, s ktorým Liverpool prehral doma v Premier League.
  • Pred tromi rokmi kúpil Liverpool Mohameda Salaha z AS Rím za 34 miliónov libier. Tu je stručný výpočet všetkých jeho úspechov a trofejí: Hráč roka podľa PFA, dvojnásobný kráľ strelcov Premier League, Hráč roka podľa FWA, dvojnásobný Africký futbalista roka, víťaz Puskásovej ceny (asi jediné nezaslúžené ocenenie), víťaz Ligy majstrov, Superpoháru UEFA, Majstrovstiev sveta klubov a najnovšie aj víťaz Premier League. Viac hovoriť netreba.
  • Rok pred Salahom prestúpil na Anfield aj druhý africký krídelník – Sadio Mané. Senegalčanova vitrína s individuálnymi oceneniami možno nie je taká plná ako Salahova, ale ani bez neho by Liverpool nebol tam, kde je. Stačí spomenúť sezónu 2016/17, keď svojimi gólmi vystrieľal miestenku do Ligy majstrov. Bez umiestnenia v Top 4 by Liverpool zrejme nedokázal pritiahnuť ďalších hráčov svetovej triedy vrátane Salaha.
  • Na titule majú okrem hráčov a Jürgena Kloppa zásluhy aj ostatní členovia realizačného tímu, o ktorých sa tak často nehovorí. Patria sem napríklad asistenti trénera Peter Krawietz prezývaný Oko a Pepijn Lijnders, v minulosti často kritizovaný tréner brankárov John Achterberg a kondičný tréner Andreas Kornmayer. Treba spomenúť aj športového riaditeľa s geniálnym analytickým myslením Michaela Edwardsa, vďaka ktorému je prestupová politika The Reds vzorom pre mnohé ďalšie kluby.
  • Obrovské poďakovanie patrí aj predstaviteľom Fenway Sports Group – majiteľovi Johnovi W. Henrymu, predsedovi Tomovi Wernerovi a nenápadnému, no mimoriadne šikovnému manažérovi a prezidentovi skupiny Mikovi Gordonovi. Keď pred desiatimi rokmi FSG odkúpili klub, ako cieľ si vytýčili zlepšiť finančnú situáciu a vrátiť Liverpool na európsku futbalovú scénu. Všetko do bodky splnili a vďaka skvelým akvizíciám ako Klopp a Edwards sa dnes Liverpool môže tešiť zo štvrtej trofeje za dva roky. Ďalšie nepochybne prídu.      
  • 22. 6. oslávil Loris Karius 27. narodeniny. Pred niekoľkými týždňami po nezhodách týkajúcich sa platu predčasne ukončil svoje hosťovanie v Besiktasi. Do Liverpoolu sa vráti najskôr počas letnej predsezónnej prípravy. Hoci sám Karius sa vyjadril, že preňho „nemá zmysel odchádzať z Liverpoolu do horšieho klubu, kde by som bol tiež len dvojka,“ novinár James Pearce očakáva, že vedenie The Reds bude pre nemeckého brankára hľadať nový klub.

Ďalšie zaujímavé články:

„Liverpool bol takpovediac rovnakým tímom ako ten, ktorý prevalcoval ligu v ročníku 1987/88. Teraz však boli hráči o pár rokov starší a stále len spracovávali strašné následky Hillsborough. Iskra nostalgie z posledného titulu sa už stratila, hoci tím bol stále schopný rozstrieľať Crystal Palace deviatimi gólmi, pomstiť sa Arsenalu za predchádzajúcu sezónu a podarilo sa mu aj vzácne víťazstvo na Old Trafford. Kenny Dalglish napriek tomu vycítil potrebu novej krvi a dokázal ju dodať v pravý čas.“ – takto Scott Murray pre Guardian opísal titul z roku 1990.

*

„Myslím si, že tento odhad ceny [2 miliardy libier, odhadovaná súčasná hodnota Liverpoolu FC] je na súčasnom trhu primeraný. Tieto záležitosti majú svoj cyklus. Ak sa obzrieme späť k Hicksovi a Gillettovi, nemali dobré načasovanie. Kúpili celý klub aj s dlhmi krátko pred finančnou krízou. Skončili s vysokým dlhom, ktorého splatenie si nemohli dovoliť, a s klesajúcou hodnotou vlastného imania. Keby dokázali kúpiť v inom čase alebo v inej finančnej situácii, mohli z toho zarobiť dosť peňazí. Ich načasovanie bolo nesprávne, zatiaľ čo načasovanie Fenway bolo celkom správne.”

„Boli sme k tomu [nútená správa] veľmi blízko. Najbližšie tesne pred uzavretím dohody. Keď som prišiel ja, pôžičky sa obnovovali každý týždeň. To je takmer neslýchané. Tak vyzerá vážna finančná kríza. Klub takto postupoval, lebo Hicks, Gillett a banky pochopili, že ak by Liverpool uviedli do nútenej správy, skončili by na titulkách.“ – bývalý šéf správnej rady LFC Sir Martin Broughton v rozhovore pre Liverpool Echo o temnom období klubu pod majiteľmi  Hicksom a Gillettom. 

*

„Klub si osvojil filozofiu hraničných úžitkov hľadaním akýchkoľvek maličkostí, ktoré môžu znamenať výhodu. Má Thomasa Grønnemarka, trénera autových vhadzovaní na plný úväzok. Klopp vždy považoval aj expertku na výživu Monu Nemmerovú za jedného zo svojich najdôležitejších spolupracovníkov. Keď bol pred dvoma rokmi presvedčený, že Liverpool nedáva dosť gólov z priamych kopov a rohov, poveril svojich asistentov vypracovaním konkrétnych schém pre štandardné situácie.“

„Je to samozrejme práve Klopp, kto spája dokopy tie odlišné prvky. Funguje to, lebo s radosťou deleguje všetky úlohy. Je zástancom myšlienky, že nemusí vedieť všetko, stačí poznať tých správnych ľudí. Liverpool odjakživa patrí medzi kluby, kde je hlavnou postavou tréner a ostatní si ho musia vážiť. Klopp sa so svojím smiechom, vystupovaním a temperamentom dokonale drží tejto tradície, ale napriek tomu nie je žiadnym autokratom. V mnohých ohľadoch je práve to najväčším dôkazom toho, ako FSG vytiahli Liverpool do dvadsiateho prvého storočia. Nevládne tu kult osobnosti, ale – s požehnaním Kloppa – demokracia.“ – článok Roryho Smitha pre New York Times o „Merseyball“, novom štýle manažmentu športového klubu.

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

gel 260x350

Facebook