pivovar helf

Liverpool bude muset hrát i proti lidožroutům

newcastle

 

Noční můra příznivců Newcastlu brzy skončí. Spořivý majitel Mike Ashley, který anglický klub dovedl během třinácti let ke dvěma sestupům z  anglické soutěže Premier League a k bezcílnému bloumání, konečně kývl na prodej. Byl nazýván při koupi posil skrblýkem, ale tentokrát prodal celý klub. Dobře? Jak se to vezme!

 

V minulosti ho odmítal Sir Ashley prodat, ovšem v současném ročníku mu zaklepala na dveře finanční expertka Amanda Staveleyová, za níž stojí významný fond ze Saúdské Arábie. Vede ho přímo korunní princ Mohamed bin Salmán. Za většinový podíl v klubu nabídl Ashleymu 300 milionů liber (v přepočtu zhruba devět miliard českých korun).

Brzy by mělo dojít k oficiálnímu oznámení transakce. Podle bulvárního deníku The Sun dala Premier League odkupu zelenou, a tak nic nestojí v cestě. Jelikož prostředky bin Salmánovy investiční skupiny jsou prakticky neomezené.

Newcastle by se mohl stát po vzoru Manchesteru City, jemuž také pomohly peníze z arabského světa, hegemonem anglické soutěže. A možná jít ještě dál – na trůn světového fotbalu. Změna vlastníka tradičního celku však budí silné kontroverze.

 

Kritici především namítají, že korunní princ chce převzetím „Magpies“ zastínit nedodržování lidských práv v Saúdské Arábii. Třaskavým tématem je také brutální vražda opozičního novináře Džamála Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu před necelými dvěma lety. Vyšetřování OSN a CIA prokázalo, že uškrcení a rozčtvrcení nepohodlného novináře přímo nařídil právě bin Salmán, což Rijád vytrvale odmítá.

Hlavní kritičkou prodeje Newcastlu je Hatice Cengizová, snoubenka zavražděného žurnalisty Chášukdžího. Britské autority vyzvala, aby kontroverzní transakci za každou cenu zastavily, protože by zanechala výraznou skvrnu na reputaci Premier League a celé Velké Británie.

Cengizová se posléze obrátila otevřeným dopisem také na příznivce Newcastelského „Magpies“, jimž sahala do svědomí. Ale bezvýsledně. Fanoušci, které vlastník Ashley dlouhodobě štve pro svoje prakticky nulové investiční záměry do klubu, převzetí klubu podporují, a to zcela jednoznačně.

Morální dilema zřejmě nepanuje ani v hráčské kabině. Současný trenér Newcastlu Steve Bruce okomentoval transakci pro stanici Sky Sports takto: „Jestliže to klubu pomůže a bude moct soupeřit s nejlepšími týmy, bylo by skvělé být u toho.“

Podobný názor má i slovenská opora klubu – brankář Martin Dúbravka.

Jedno je jisté, jak od příští sezony budou vypadat výsledky mezi Liverpoolem a newcastle United nevíme, ale morálně to naši liverpoolští kluci vyhrají na celé čáře.

Z britských webů zpracoval Václav Prokůpek

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

gel 260x350

Facebook