pivovar helf

„Mladý, chytrý a zkušený“ - pohled na nového elitního trenéra v Liverpoolu.

zzMatos

Liverpool nedávno jmenoval Vitora Matose jako elitního trenéra rozvoje klubu, ale kdo je novou tváří v týmu?Současný asistent manažera Pepijn Lijnders dříve zastával tuto funkci a působil jako most mezi akademií a A-Team.Jurgen Klopp chtěl pokračovat v udržování teto cesty a tak,hledání nového vývojového trenéra začalo.

Vitor Matos byl muž, který se rozhodl jit po Lijndersových stopách při přechodu z FC Porto do Merseyside.Matos, který během své kariéry pracoval převážně v zákulisí, je pro mnohé neznámou osobností - takže zde je vše, co potřebujete vědět o novém trenéroví Liverpoolu.

Z Porta do Číny a zpět

Matos má sice pouze 31 ,ale ve strukturach fotbalu se pochybuje 11 let a získal zkušeností především v rodném Portugalsku.Během své kariéry před příjezdem do Liverpoolu získal titul s  mládeží, a zastával pozice : technický ředitel a koordinátor, hlavní trenér, analytik výkonu, opoziční skaut(pozorovatel soupeřu) a asistent kouče.Jeho cesta začala v Clube Futebol Valadares v roce 2008, poté, o sezónu později se připojil k Clube Desportivo Trofense, jako hlavní trenér do 16 let a 18 let, přičemž dohlížel na týmy do 13 let jako technický ředitel.

Po 3 letech jsi jeho prací všiml FC Porto.V 2011/12 se Matos ujal vedení jako trenér do 10 let a pomocný trenér do 15 let,pracoval ještě jako opoziční skaut pro mladší 19 let. To trvalo jedinou sezónu, když rychle postoupil do PortoB.

V následujících letech se Matos posunoval nahoru mezi mladými řadami jako hlavní trenér, když do svého životopisu přidal U12 a U14, přičemž postupoval jako pomocný trenér postupující z U15 na U17.Po celou tuto dobu v řadách mládeže pracoval a pomáhal rozvíjet hráče jako je Ruben Neves, Diogo Dalot a Andre Silva.

Celkově Matos pracoval v FC Porto řadách mládeže po dobu pěti let, než odvážně odešel do Číny.Vedle své práce jako mládežnický kouč hrál významnou roli při restrukturalizaci jejich akademie od roku 2007 do roku 2014.V roce 2016 Matos změnil sever Portugalska za sever Číny, aby pracoval jako technický ředitel mládeže a trenér U16 v Shandong Luneng Taishan FC - kde ve své druhé sezóně vedl sve sveřence k čínskému národnímu titulu a vítěství v SuperLeague.

Matos, který hovoří plynně portugalsky a anglicky, v té době připustil, že „jazyková bariéra je problém, protože naši překladatelé mají potíže s porozuměním fotbalu“.

Schopnost snadno komunikovat se ukázala jako duležita v jeho rostoucí kariéře, bude to bezpochyby vést k růstu, kterou by možná nezažil, kdyby zůstal v Portugalsku.

Ale s tím, jak jeho hvězda stále stoupala, vrátil se do Porta před sezónou 18/19, aby pracoval jako asistent trenéra pro Porto B, pod vedením Rui Barrose, který předtím hrál za Juventus.Jen za rok se ozval Liverpool, tak nechal Porto za sebou a odešel do Anglie.

Mladý, chytrý a zkušený“

zzMatos1

 

Matos, který má magisterský titul ve sportovní vědě a tělesné výchově a je držitelem licence UEFA Elite Youth A Licence, bude nyní dohlížet na vývoj a přechod mladých hvězd z akademie do A-týmu.Jmenování přichází méně než rok před otevřením nového tréninkového areálu Reds v Kirkby, kde uvidí první tým i akademický tým na stejném místě.Matos bude zodpovědný za pomoc hráčum jako Leighton Clarkson, Sepp van den Berg, Harvey Elliott, Ki-Jana Hoever a Curtis Jones a bude bedlivě sledovat vznikající talent ve všech věkových skupinách

Klopp věří, že mladí hráči Liverpoolu budou mít výhody plynoucí z Matosova jmenování.

"Je to vynikající trenér." Mladý a zkušený. Je to druh chlapa, který je zvyklý na šest nebo sedm sezení denně, “uvedl Klopp po jeho příjezdu."Je chytrý, jeho angličtina je velmi dobrá - což je samozřejmě důležité - a pracoval v různých klubech, ale vzdělával se v Porto, což je pro nás dobré, protože Pep je odtamtud také."

"Už má vlastní zkušenosti a teď z toho můžeme mít prospěch všichni." Bude to skvělé pro chlapce na 100 procent. “

Matos má také bohaté znalosti o taktické periodizaci, koučovací metodě vyvinuté portugalským profesorem Vitorem Fradem,který proslavil Jose Mourinho.Jde o tréninkový proces, jehož cílem je zajistit, aby hráči reagovali rychleji a ostřeji v klíčových bodech hry tím, že odstraní bariéry mezi fyzickou, technickou a taktickou kondicí.Začátkem tohoto roku cestoval Matos do Austrálie, aby prezentoval tuto metodu na své mezinárodní fotbalové konferenci.Je to další důkaz, že Liverpool přinesl na palubu vysoce kvalifikovaného a inteligentního trenéra a spolu s Lijndrem, Kloppem, Peterem Krawietzem a dalšími z akademie je mládež Červených v bezpečných a schopných rukou.

Zdroj:Thisisanfield

 

 

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

gel 260x350

Facebook