pivovar helf

Uvnitř Liverpoolu - 4.díl

kop

Ďalší diel seriálu z vnútra klubu Liverpool FC.

Web BleacherReport.com si připravil týdenní interview seriál nazvaný „Uvnitř Liverpoolu“. V jeho další části je středem zájmu redaktora, Willa Tideyho, Dr. James Morton, odborník na výživu.

Bleacher Report: Můžete nám sdělit menší přehled vašich povinností v Liverpoolu a říci, jak vypadá váš běžný pracovní den?

Dr. James Morton: Jsem zaměstnán jako konzultant, který se jednou až dvakrát týdně setkává s prvním týmem nebo s výběry akademie. Mé role v klubu jsou následující:

  • Plánování denních menu pro tréninkové a zápasové dny, kdy je cílem zajistit, aby veškerá výživa, kterou hráči přijímají, byla strategicky rozdělena tak, aby maximálně podporovala jejich tréninkové vytížení i následnou regeneraci.
  • Plánování individuálních diet pro jednotlivé hráče, kteří mají speciální tréninkové cíle – např. pro hráče, kteří se snaží zhubnout nebo nabrat svalovou hmotu.
  • Přicházet s novými individuálními - a týmovými - doplňkovými strategiemi výživy a zároveň je realizovat.
  • Vytvořit a zavést všeobecný vzdělávací balíček pro hráče a personál, ohledně rozsahu sportovní výživy – od hráčů ve školním věku až po první tým.

nutrition 3_original

B/R: Jsou výživoví poradci v klubech záležitostí spíše posledních let, tedy takovou novinkou? Jsou kluby či manažeři, kteří dopomohli k jejich širšímu prosazení?

JM: Já osobně pracuji od roku 2010, takže tohle je moje 4. sezona v LFC. Většina předních klubů zaměstnává výživové poradce, i když je to hlavně na principu konzultantů. Neřekl bych, že existují nějaké kluby, které by v tomto odvětví razily cestu, ale LFC se v tomto od jiných klubů odlišuje svým spojením s Univerzitou Johna Moorese. Máme tedy přístup k laboratořím se špičkovým vybavením, ale také důkaz, že je naše praxe založená na vědeckých výzkumech. 

Výživa je pravděpodobně poslední disciplína ze sportovních věd, kterou si fotbal v poslední době osvojil. Fotbal je hlavně dovedností sport, takže je těžké měřit rozdíly, které může přinést správná výživa, na rozdíl od sportů založených na vytrvalosti a odolnosti, jako např. zápasení či rugby. Ale za poslední roky jsem zaznamenal velkou kulturní změnu ve vnímání sportovních věd a sportovní výživy samotné. Tento obor rozhodně míří správným směrem. 

B/R: Jak se od sebe liší jednotlivé dietní plány, vzhledem k odlišnosti hráčů? Můžete uvést nějaké příklady z momentálního kádru Liverpoolu?

JM: Vzhledem k jejich fázi tělesného vývoje a národnosti, mohou hráči potřebovat snížení tělesného tuku, nabrání svalové hmoty nebo potřebují zlepšit jejich stravovací návyky (např. časování, porce, výběr jídla), nebo jsou případy, kdy potřebují kombinaci všeho zmíněného. 

Je rozdíl mezi mladými hráči, kteří se teprve probíjejí do dospělého fotbalu a mezi dospělými hráči. Nebo se setkáváme s dlouhodobými zraněními. Ve všech těchto případech upravujeme jídelníčky jednotlivých hráčů tak, aby se jim dostalo všech potřebných živin, ale zároveň byly tyto jídelníčky v harmonii s jejich cvičebními plány.

hi-res-183158826-steven-gerrard-of-liverpool-collects-the-ball-to-take-a crop_exact

B/R: Musí hráči dodržovat přísnou životosprávu i v době, kdy jsou zrovna mimo klub? Připravujete pro ně plány?

JM: Pro hráče se specifickými cíly připravujeme individuální plány i pro dobu, kdy jsou mimo tréninkové působiště. V konečném důsledku jde o to, aby hráči v tyto plány věřili a poučili se z nich, poté podobné plány fungují – což se nám myslím z dlouhodobého hlediska daří. Nicméně, donutit hráče k přijmutí správných stravovacích zvyků mimo trénink, když jsou doma nebo na dovolené, je nejtěžší část naší práce. To je hlavně případ mladších hráčů, kteří ještě plně nepocítili, jak jim správná výživa může pomoci dosáhnout lepších výkonů. Na druhou stranu, máme několik skvělých starších hráčů, kteří jsou v tomto velmi disciplinovaní – a nikdo nejde lepším příkladem než náš kapitán, Steven Gerrard.

B/R: Jak úzce jste, ohledně výživy, v kontaktu s Brendanem Rodgersem? Přišel do klubu s jasným pohledem na věc ohledně výkonu a zatížení hráčů?

JM: Brendan je velký vizionář a osvojuje si práci personálu zaměřeného na sportovní vědy. Je otevřený novým nápadům a nebojí se změny. Jak jsem nepřímo narážel dříve, tohle je zatím rozhodně nejlepší sezona, co tu jsem, z hlediska toho, jak si hráči osvojili to, čeho se s nimi snažíme dosáhnout. Věřím, že je to zásluhou profesionalismu, který Brendan vnesl do celého klubu, a také skvělého personálu, ať už zdravotnického nebo toho zaměřeného na sportovní vědy.

B/R: Jakou radu byste udělali amatérskému fotbalistovi, který se snaží zvýšit svůj sportovní výkon?

JM: Největší chybou, které se amatérští hráči dopouštějí, je, že se správně nepřipravují na své zápasy z hlediska příjmu karbohydrátů den před utkáním a také volí špatné předzápasové jídlo. Navíc se nestíhají správně regenerovat po zápase, protože jedí příliš pozdě po výkonu a nedopřávají si žádný protein, což ústí ve špatnou regeneraci svalů. Z toho důvodu pak spousta hráčů odpadá ve druhých polovinách zápasu a mají problémy s následnou pozápasovou regenerací.

 B/R: Chodí si k vám hráči Liverpoolu pro rady? Můžete uvést nějaký příklad?

JM: Rozhodně; diskuze tváří v tvář s hráči je jednou z nejdůležitějších částí mé práce. Jak už jsem řekl, tyhle konzultace mohou být zaměřeny na jídelníček v době zranění, na lepší výkony během tréninků, na lepší stavbu těla hráče… Hráči se mě dokonce někdy ptají na to, co dát do nákupního vozíku! Tyto momenty, kdy pomáhám hráčům k lepším výkonům a lepšímu porozumění ohledně výživy, jsou pro mě největší odměnou.

B/R: Závěrem, jak jste se dostal k vaší profesi a jakou radu byste udělil někomu, kdo by se chtěl vydat ve vašich stopách?

JM: Ze všeho nejdůležitější je pořádné akademické vzdělání. Já osobně jsem nejdříve získal bakaláře v oboru sportovních věd, abych si posléze udělal doktorát z „Exercise Metabolism“ (nevím, jak přesně to přeložit, pozn. Marťas13). Jsem také zaměstnán jako lektor a výzkumník na Univerzitě Johna Moorese, což znamená, že mám velké štěstí, protože nejenže mohu pracovat na nových objevech v mém oboru, ale zároveň je okamžitě využít a otestovat i v praxi s atlety a týmy, se kterými pracuji. 

Ne každý má takovou možnost, pracovat na univerzitě a účastnit se výzkumu, ale i tak bych chtěl zdůraznit, že je velmi důležité číst aktuální práce z našeho oboru a být v obraze s nejnovějšími vědeckými poznatky. Začal jsem pracovat s atlety jako dobrovolník, v různých sportech a nakonec se moje zkušenosti dostaly na takovou úroveň, že jsem si mohl dovolit pracovat s opravdu nejlepšími atlety v daném sportu. K tomu všemu také musíte zapracovat na sobě, musíte se naučit se pracovat s různými lidmi v různých situacích. A nakonec, nikdy si nesmíte myslet, že už vše umíte a musíte se neustále zdokonalovat.

Publikoval jsem už skoro 50 odborných článků a mám bezmála 10 let praxe v práci se špičkovými atlety, ale i tak se někdy probudím a připadám si, jako bych nevěděl vůbec nic! Každý další výzkumný článek, který publikuji, automaticky znamená další otázky k zodpovězení!

Bleskové zprávy

Los FA Cup

Ve čtvrtém kole FA Cupu se LFC střetne s Manchesterem United. Zápas se odehraje během víkendu 23-24. ledna. Vítěz se v pátem kolem střetne s vítezem zápasu West Ham United - Doncaster Rovers.

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

titi liverpoolsky

Facebook