pivovar helf

James Pearce odpovídá

Blog3

Anglická Premier League je přerušena kvůli koronaviru a tak mají novináři neplánovanou okurkovou sezonu. James Pearce z The Athletic tak vydal článek s odpověďmi na nejčastější a nejzajímavější dotazy fanoušků LFC. Odpovídal např. na situaci kolem Tima Wernera, nové smlouvy Wijnalduma nebo na to, kdo by mohl nahradit Jürgenna Kloppa poté, co na lavičce LFC skončí.

 

Jak myslíš, že tato sezona skončí? Myslíš si, že Liverpool bude korunován vítězem PL? Má PL nějaká pravidla, která by se týkala přerušení sezony kvůli přírodní katastrofě nebo pandemii? 

Navzdory všem spekulacím a rozhovorům ohledně různých možností nikdo přesně neví, jak to dopadne. Minulý týden jsme se během 24 hodin dostali ze situace, kdy se normálně hrálo do úplného přerušení soutěže. Liverpool, stejně jako všechny ostatní kluby, je momentálně v nejistotě. Lidé v kancelářích na Anfieldu čekají na novinky úplně stejně jako my a přiznávají obavy, že je malá šance, že se začne hrát na začátku dubna. Spíše jsou toho názoru, že se celá věc protáhne.

V pravidlech Premier League není žádná zmínka o tom, jak postupovat v případě pandemie. V médiích se sice objevovaly informace, že existuje pravidlo, které říká, že když je odehráno více než 75 % zápasů, může být pořadí považováno za konečné, nicméně žádné takové pravidlo neexistuje. Jsme už dokonce svědky nesoudných návrhů ze strany některých klubů – konkrétně Karren Brady (víceprezidentka West Hamu) navrhuje, aby byla sezona kompletně anulována a Jesus Garcia (sportovní ředitel Aston Villy) říká, že by neměl být žádný sestupující.

Osobně si myslím, že sezona bude nakonec dohrána a Liverpool bude korunován šampiony – ať už se to stane v červnu, červenci nebo potenciálně i v srpnu. Je to podle mě jediné správné řešení. Někteří experti navrhují, aby se v srpnu začalo úplně od znovu a nepřihlíželo se vůbec k situaci, která se teď děje. To je ale úplný nesmysl. Zapomeňte teď na příští sezonu, teď je nejdůležitější, aby se dokončila ta stávající, a nezáleží na tom, jak dlouho to bude trvat nebo kolik zápasů se odehraje za zavřenými dveřmi. Pokud to znamená, že příští sezona začne později a bude muset být zkrácena, tak ať.

Není to jenom o tom, aby LFC vyhrál titul. Jde i o kvalifikaci do Ligy mistrů, o sestupující a postupující. Pokud nedokončíme tuhle sezonu, pravděpodobně to povede k mnoha soudním sporům. Stále věřím, že v nadcházejících měsících uvidíme Jordana Hendersona zvedat nad hlavu pohár pro vítěze PL.

 

Jaká je nálada v klubu? Co si myslí hráči a zaměstnanci o tom, jak skončí sezona?

Za posledních 24 hodin jsem mluvil s několika hráči a zaměstnanci a řekl bych, že náladu vystihuje nejlépe slovo nejistota. Mluvili například o tom, jak kruté je sedět doma v období, kdy mají obvykle spoustu práce. Někteří si krátí čas sledováním TV nebo hraním FIFY.  Je to situace, se kterou se nikdo z nás nikdy nesetkal a čekají na další vývoj stejně jako my ostatní. Doufají, že situace bude jasnější po schůzce vedení PL, která se koná ve čtvrtek. Hráčům bylo sděleno, že Melwood bude zavřený minimálně na 14 dnů a dostali tak individuální tréninkové programy, které plní doma. Nemají povoleno používat veřejná fitness centra ani tělocvičny.

 

Pokud bude sezona prodloužena a bude se hrát i po červnu, jak to bude s Adamem Lallanou, kterému právě koncem června končí smlouva?

To je dobrý postřeh a jedná se o jeden z mnoha problémů, které by musely být vyřešeny, pokud by se sezona protáhla až do července. Lallanovi a Clyneovi končí smlouva na konci června. FIFA už oznámila, že tento problém bude řešit stejně jako např. co se stane s hráči, kteří jsou na hostování a v červnu by se obvykle vraceli do svých klubů. Zatím to vypadá tak, že FIFA povolí krátké prodloužení po dobu nezbytně nutnou na dohrání sezony.

 

Začalo už jednání ohledně přestupu Tima Wernera a ovlivní koronavirus přestupový trh? Jak myslíš, že prodloužení sezony ovlivní přestupový trh? Budou moci týmy podepsat nové hráče pro zbývající zápasy?

Nejsem si vědomý toho, že by začala jednání s Timem Wernerem, ale je zde jasný oboustranný zájem na jeho přestupu do LFC. Werner má ve své smlouvě klauzuli ve výši 51 mil. liber, která platí do konce dubna. Osobně si myslím, že by do Liverpoolu skvěle zapadl. Je rychlý, seděl by do herního systému, je prověřený zakončovatel a částka za někoho jeho kvalit je celkem nízká. Barcelona a U*ited o něho mají také zájem.

Zatím nevíme, jaký dopad bude mít koronavirus na přestupový trh. Mluvil jsem v pondělí s několika agenty a všichni mi řekli to samé – všechno je pozastaveno. Nikdo neví, jak dlouho to bude trvat a kdy se znovu začne hrát. Přestupy jsou teď na vedlejší koleji. Stále ale platí, že kluby nesmí registrovat hráče až do 1. července. Je zde samozřejmě šance, že vzhledem k situaci se tento termín v této sezoně může posunout. Jestli budou moci noví hráči nastoupit do případných zbývajících zápasů je otázkou diskuze. Nikdo, s kým jsem mluvil, mi na to nedokázal odpovědět.

 

Můžeme přivést Jadona Sancha i Wernera? Nebo se jedná o situace jeden nebo druhý?

Určitě si nemyslím, že Liverpool podepíše oba. Jedině snad za situace, kdy by odešel někdo z útočného trojlístku, což ale nepředpokládám. Sancho by stál kolem 120 mil. liber a já si prostě nemyslím, že Liverpool zaplatí takové peníze za někoho, koho by nekupoval do základní sestavy. Werner je levnější a mnohem pravděpodobnější varianta.

 

Je něco pravdy na tom, že Real Madrid chce nabídnout 140 mil. liber za Maného? A pokud ano, máme se obávat, že odejde?

Madrid se o Maného zajímal dříve, ale momentálně není z jejich strany žádný kontakt. Jedná se pouze o spekulaci. Podle mě neexistuje šance, že by Liverpool toto léto nějakou takovou nabídku vůbec zvažoval. Mané se dostává do nejlepšího věku a má dlouhodobou smlouvu. Také bych byl velmi překvapený, kdyby vůbec sám Mané chtěl odejít. Ví, že ho na Anfieldu milují a je součástí týmu, který soupeří o ty nejcennější trofeje.

 

Řekni nám svoji nejlepší jedenáctku z hráčů, které jsi viděl za LFC hrát?

Skvělá otázka. Z přelomu 80. a 90. let minulého století do současnosti by můj tým vypadal následovně: V brance Alisson, na stopera bych vedle VVD dal Jamieho Carraghera. Krajní obránci jsou jasní, TAA a Andy Robertson. Hrál bych systémem 4-2-3-1, se Stevenem Gerrardem a Stevem McManamanem v záloze. Luis Suarez musí být na hrotu, pod ním by operovali John Barnes, Sadio Mané a Mo Salah.

 

Oblíbený gól LFC?

Těžká otázka, hodně široký výběr. Pokud si ale musím vybrat, pak to bude Gerrardův gól na 3:3 ve finále FA Cupu proti West Hamu v roce 2006. Miluju ten gól. Je v něm všechno – technika, síla a přesnost. Perfektně to shrnuje samotného Gerrarda – muž velkých okamžiků.

 

Nějaké nové informace ohledně smlouvy Giniho Wijnalduma? V odvetě proti Atleticu ukázal, jak je pro tým moc důležitý.

Nevím o tom, že by se situace nějak změnila. Mám informace, že probíhá dialog mezi jeho zástupci a LFC, přičemž obě strany jsou v této fázi zatím úplně v klidu. Klopp má velký zájem na tom, aby klub Giniho udržel a je to něco, co se snad vyřeší v nejbližších měsících. Souhlasím s tebou ohledně jeho důležitosti. Zápas proti Atleticu byl skvělým příkladem. Je skvělým hráčem a spousta jeho práce, kterou dělá pro tým, není tolik vidět. Vím, že mu tento rok bude 30 a myslím, že právě délka kontraktu (stejně jako výše mzdy) je ten hlavní bod, proč ještě nemá podepsanou novou smlouvu. Je ale velmi důležitou součástí tohoto týmu na hřišti i mimo něj.

 

Kdo připadá v úvahu na lavičce LFC poté, co Klopp skončí? Bude to někdo zevnitř týmu (Ljinders?) nebo opět někdo ze zahraničí, např. Nagelsmann?

Majitelé měli velký strach, že se Klopp rozhodne skončit už v roce 2022, takže podepsání nové smlouvy před Vánoci jim udělalo obrovskou radost. Znamená to tedy, že nejdříve v roce 2024 se bude řešit potenciální výměna manažera. Pep Lijnders má u majitelů ohromný respekt a je v klubu velmi populární. Určitě by mohl být jedním z těch, o kterých by se uvažovalo jako o nástupci. Pokud Julian Nagelsmann do té doby udrží stoupající křivku svých „výkonů“, určitě o něho bude také zájem. Nicméně za 4 roky se může změnit spousta věcí. Stále si myslím, že Gerrard je předurčený k tomu, aby vedl Liverpool. Vím, že jejich forma není v domácí lize momentálně tak oslnivá, ale v Rangers zatím odvádí skvělou práci. Ve fotbale je vše o načasování. Velmi bych Gerrardovi přál úspěch v následujících letech, ať už v Rangers nebo v jiném klubu, aby se dostal do pozice, kdy bude mít dostatečné zkušenosti na to, aby byl Kloppův nástupce.

 

Jak moc jsme závislí na příjmech ze vstupného v porovnání s ostatními kluby v lize s ohledem na letošní přestupy?

Vzhledem k tomu, že neustále rostou ceny za televizní práva a také odměny z Ligy mistrů, všechny elitní kluby jsou méně závislé na příjmech ze vstupného. Například poslední zúčtování zveřejněné minulý měsíc ukazuje, že Liverpool má ze vstupného příjem ve výši 84 mil. liber. Celkové příjmy z hracích dnů však činí 533 mil. liber, což znamená, že příjmy ze vstupného tvoří pouze 15,8 %. Příjmy z TV práv a médií jsou mnohem více důležité.

 

Probíhají diskuze ohledně letního tréninkového kempu? Pokud situace zůstane taková, jaká je, dojde i k jeho zrušení?

Před pár týdny jsme uvedli (ještě před tím, než se vyhrotila situace kolem koronaviru), že Liverpool se rozhodl předsezónní turné strávit v Evropě. Klopp si velmi oblíbil Evian ve Francii a také se chce vyhnout náročnému cestování po tom, co v létě spousta hráčů plní ještě reprezentační povinnosti. Samozřejmě všechno je teď jinak a je dost možné, že místo předsezónní přípravy se budou dohrávat zápasy Premier League.

 

Zajímalo by mě, jestli koronavirus nějak ovlivní přesun z Melwoodu do Kirkby?

V pondělí jsem to kontroloval a práce na novém tréninkovém komplexu pokračují. Výstavba je prakticky dokončená a nyní se pracuje na interiéru – stropy, podlahy atd. Dělá se vše pro to, aby se v červenci přesun stihl. Liverpool se měl s Melwoodem rozloučit po svém posledním zápase na hřišti Newcastlu 17. května. Pokud bude ale sezona prodloužena, můžou v Melwoodu normálně zůstat a není zde žádný potenciální problém, že by ho museli opustit, aniž by ještě Kirkby bylo hotové.

 

Jaký je tvůj názor na Adriana? Je dostatečně kvalitní na to, aby dělal dvojku? Vím, že se počítá s tím, že Caoimhin Kelleher odejde v létě na hostování, takže myslíš, že místo Adriana někoho přivedeme?

Ohledně Adriana si nejsem úplně jistý. Měl jsem obavy, když ho Liverpool podepisoval, ale překvapil mě tím, jak dobře zastoupil Alissona, který se na začátku sezony zranil. Zachytal také skvěle proti Evertonu v FA Cupu. Faktem ovšem je, že poslední týdny to z jeho strany bylo velmi špatné a jeho chyby proti Chelsea a Atleticu nás stály opravdu mnoho. Je těžké najít druhého brankáře, protože vlastně hledáte někoho, kdo bude spokojený s tím, že většinu sezony prosedí na lavičce. Pokud bude chtít Adrian zůstat, nemyslím si, že se ho bude Liverpool snažit aktivně prodat.

Máš pravdu, že je v plánu poslat Kellehera na hostování. Z hostování v Huddersfieldu se naopak vrátí Kamil Grabara, který v 28 ligových zápasech udržel 5 čistých kont. Velké naděje se vkládají do mladého brankáře z České republiky Vítězslava Jaroše. LFC se také bude muset rozhodnout, zda si ponechá 36-letého Andyho Lonergana jako „tréninkového brankáře“.

 

A jak trávíte čas bez fotbalu vy? Myslíte, že je opravdu možné, že celá sezona bude anulována a LFC tak přijde o titul? 

Bleskové zprávy

Los FA Cup

Ve čtvrtém kole FA Cupu se LFC střetne s Manchesterem United. Zápas se odehraje během víkendu 23-24. ledna. Vítěz se v pátem kolem střetne s vítezem zápasu West Ham United - Doncaster Rovers.

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

pastelove_farby.jpg

Facebook