Ponížení United na Old Trafford

torres 440x300

V rámci našeho putování 125 momenty formující Liverpool FC se tentokrát podíváme do poměrně nedávné minulosti.

Píše se květen 2009. Liverpool je pod Rafou Benítezem v laufu a právě zajíždí na Old Trafford k důležitému utkání, které může rozhodnout o titulu. Jen před pár dny navíc LFC doma přejelo Real Madrid přesvědčivým výsledkem 4:0.

V utkání se španělským gigantem hrál především Fernando Torres jako z partesu, a jak se ukáže o pár hodin později, něco si schoval i pro Ďábly z Old Trafford.

Bylo krátce po obědě a fanoušci hromadně zapínali své televizory, aby jim neunikla ani vteřina dlouho očekávaného duelu. V liverpoolské jedenáctce nechyběli pamětníci Istanbulu Steven Gerrard, Sami Hyypia a Jamie Carragher doplnění o Pepeho Reinu, Javiera Mascherana, neúnavného Dirka Kuyta a už zmíněného Torrese. Ani základní sestava United nepostrádala hvězdná jména. Alex Ferguson před utkáním ukázal na Edwina van der Saara, Rio Ferdinanda, Waynea Rooneyho, Carlose Teveze a Cristiana Ronalda.

Bylo to klasické střetnutí se vším, co k němu patří. Napětí bylo cítit nejen na hřišti, ale taky mezi oběma lavičkami.

Fanoušci United, kteří před utkáním poukazovali na to, že Madrid byl marný, když mu vstřelil čtvrtou branku vstřelil italský zadák Andrea Dossena, museli v 90. minutě skousnout pořádně hořkou pilulku.

Opravdu poetické. Jen si to představte. Divadlo snů zeje prázdnotou.

Přitom v 23. minutě nic nenasvědčovalo tomu, že Reds vstoupili na hřiště správnou nohou. Reina nedovoleně zastavil pronikajícího hráče Manchesteru a Ronaldo neměl problém s proměněním nařízené penalty. To domácí nakoplo a začali tlačit.

Martinu Škrtelovi se při obležení hráčů United podařilo vybojovat míč, ale nezbývalo mu nic jiného než ho nakopnout dopředu. Nemanja Vidič měl míč na hlavě, ale z nepochopitelných důvodů ho nechal odrazit. V mžiku se kolem něj prohnal Torres, okradl ho o merunu a pádil na bránu. Fernando už měl bohaté zkušenosti s podobnými situacemi. Míč poslal na vzdálenější tyč van der Saarovy brány. Nizozemec byl bez šance. 1:1 a to byl jen začátek. Fanoušci Reds na stadionu slavili jako diví.

Španěl ovšem v prvním poločase ještě neřekl poslední slovo. Časomíra odpočítavala poslední vteřiny do konce první půle, když Torres vyslal parádní kolmici kolem Evry na nabíhajícího Gerrarda. Kapitán LFC se dostal před Francouze, který zatáhl za záchrannou brzdu. Gerrard ucítil dotyk a šel k zemi. Rozhodčí neváhal a ukázal na penaltový puntík. Pohled na padajícího Gerrarda v pokutovém území United vykouzlil úsměv na tváři snad všech fanoušků Reds. Kapitán se sebevědomě chopil šance a chladnokrevně poslal hosty do vedení. Skvělé načasování, jež zřejmě zásadně rozhodlo o dalším průběhu utkání. Stevie políbil odznak i kameru. Přitom se vysmíval fanouškům na tribuně Stretford End. Právě to udělalo tento okamžik nezapomenutelným.

United se ale nehodlali vzdát bez boje. Do druhého poločasu vstoupili s touhou vyrovnat. Ronaldo našel Rooneyho centrem na zadní tyči, ale Manchester šanci trestuhodně zahodil. Reds úvod poločasu přežili jen díky štěstěně a tvrdé práci. Brzy však měli domácím uštědřit další bolestivý direkt.

Vidič už tak neprožíval povedený zápas, ale jeho pohár hořkosti ještě nebyl vypit až do dna. Srb nedokázal zpracovat odražený míč, čehož okamžitě využil Gerrard. Liverpoolská osmička si prorazila cestu bráně a Vidič ve snaze zachránit United před dalším obdrženým gólem stáhl Gerrarda za dres.

Stevie G šel opět na zem s rukama nad hlavou a rozhodčí byl nucen šáhnout do kapsičky pro červenou kartu. United byli odsouzeni k dohrání zápasu v 10 lidech a Liverpool navíc zahrával přímý volný kop přibližně 25 yardů od van der Saarovy svatyně. Standardní situaci si vzal do parády Fabio Aurelio. Levý bek jako víno, jehož kariéru brzdila zranění. K překvapení všech se míč stočil na přední tyč. Van der Saar zamrzl na čáře a jen nevěřícně zíral.

Tvář Alexa Fergusona stojícího na hranici jemu vytyčeném prostoru se zbarvila do nezdravě fialového odstínu. Hráči si oslavu branky vychutnali všemi doušky, zatímco fanoušci LFC na stadionu byli v naprosté euforii. Do konce zápasu zbývala necelá čtvrt hodinka, ale pověstné Divadlo snů začalo spíše připomínat město duchů.

Liverpool ovšem ještě neřekl poslední slovo. Už jen vteřiny zbývaly do konce základní hrací doby, když Pepe Reina poslal míč dlouhým výkopem na polovinu domácích. Dossena, který na hřiště přišel v 68. minutě místo Alberta Riery, sebral poslední zbytky sil a vydal se stíhat brankářův výkop. Míč mu přeletěl okolo rameno a sedl přesně na volej. Ital přehodil nemohoucího van der Saara a míč zapadl k pravé tyči.

Fanoušci United, jež zůstali přese všechno na stadionu, nevěřili vlastním očím. Naopak v táboře jejich rivalů propukly bouřlivé oslavy, jak na hřišti, tak i v hledišti. To byl asi Manchester United pořádně marný, když jim dokázal dát gól i Andrea Dossena. Nemyslíte?

Zdroj: This is Anfield

Balíčky

Fanclub stále nabízí balíčky na podzimní zápasy PL, nově také na všechny 3 zápasy Champions League. Info zde.