pivovar helf

Jak to všechno začalo

Boardroom 440x300

Liverpool FC v letošním roce slaví 125 let od založení klubu. Při této příležitosti vznikl na webu This is Anfield seriál, jehož cílem je přiblížit historii klubu ve 125 momentech. My vám teď jeden z těchto příběhů přinášíme.

Vše začalo tak trochu nevinně. Píše se 16. květen roku 1892 a v dnes již zaniklém plátku Liverpool Mercury vyšel v levém horním rohu snadno přehlédnutý sloupek, který započal jednu užasnou ságu. Článek začínal slovy: “Budoucnost Everton Football Club” a následně na dalším řádcích pokračoval: “Bouřlivá schůzka. Mr. Houlding odstupuje z představenstva.”

Zrození sportovní dynastie je v něm popsáno až do detailu. Přesně vystihuje situaci v místnosti v budově Presbyterian School na Royal Street v Everto Valley. V té místnost byl započat výjimečný souboj. Vše nakonec vedlo k rozštěpení Evertonu. Vznikl jeho odvěký rival a z Liverpoolu se stalo nejúspěšnější fotbalové město na mapě Anglie.

Everton vyhrál svůj boj o anglický trůn rok před vznikem Liverpoolu FC, ale následně se mu ho nepovedlo obhájit. Někteří ředitelé dávali vinu za špatné výkony mužstva hospůdce Sandon pub naproti Anfieldu. Hráči zde měli šatny, ale místo aby se soustředili na zápas, dělali místnímu pohostinství spíše útratu.

Na schůzi byl pak přednesen návrh na odvolání pivovárníka a politika Johna Houldinga z představenstva. Na plénu se také projednávalo přesunutí celého klubu.

John Houlding už dříve chtěl založit společnost “Everton Football and Athletic Grounds Company Limited”. Nicméně nebylo možné registrovat dvě společnosti s tak podobnými jmény. Brzy se tato informace dostala i k představenstvu, které se začalo pídit po důvodech, které k tomu Houldinga vedly.

V klubu započala válka mezi jednotlivými frakcemi. Ničemu ani nepomohl fakt, že Houlding byl vlastníkem hřiště na Anfieldu a chtěl celku zvýšit nájemné.

Jeho oponenti v klubu věřili, že si chce přivlastnit celý celek, včetně všemožného majetku náležícího Evertonu, zatímco by vydělával na jejich nákladech. Pochopitelně jeho požadavky na zvýšení nájemného byly odmítnuty a ještě ke všemu byl požadován jeho odchod. Pokud by se jim jejich plán podařil, Houldingovi by zůstalo hřiště, ale nikoli tým.

Popravdě Houlding už s tím počítal a mezitím začal pracovat na záložním plánu. Kdokoliv, kdo četl záznamy z jednání, musel mít pocit, že budoucí majitel LFC si to náramně užíval.

Předsednictvo svolalo mimořádnou valnou hromadu, jež měla být záminkou k dokončení převratu a odvolání prezidenta klubu za účasti všech místních medií. Plénum řídil jeden z Houldingových oponentů a budoucí nejvyšší představitel Evertonu, John Mahon. Napětí postupně gradovalo. Vyvrcholení přišlo se vstupem Houldinga do místnosti. Mahon stál a zeptal se, jestli by se jako klubový prezident chtěl ujmout vedoucí úlohy. Sálem se rozezněly protichůdné reakce. Houlding vycítil dramatičnost okamžiku a zvedl hozenou rukavici. “Jsem zde, abych odpověděl.” Vzápětí mrkl a dodal: “Kriminálník nikdy nepřijímá nabízenou židli, když vchází do doků.” Minimálně polovině přítomných to vzalo vítr z plachet. Smích a potlesk se mísil s vykřiky a voláním: “Hanba!”

V bouřlivé debatě se přehlušovaly tvrzení s jejich následným odmítáním a nařčeními, které létaly všemi směry. Výbor obvinil svého prezidenta z podvodných praktik. Houlding se měl dle jejich slov snažit založit vlastní společnost a registrovat ji u Fotbalové asociace. Obviněný vše samozřejmě popřel, ale všem bylo jasné, že se schyluje k rozkolu.

Ve světle těchto událostí byla o tři dny, 15. března 1892, později bez větších problémů založena společnost “Liverpool F.C. and Athletic Grounds Limited”. O necelé tři měsíce později, 3. června, byla uznána i Fotbalovou asociací.

lfc-birth-certificate-326x456

Světlo světa tak v tento den spatřil náš skvělý klub. Soupeření, jež započalo v představenstvu, rozdělilo mnohé rodiny po celém městě. Rivalita mezi kluby trvá dodnes byť už jen na fotbalových trávnících.

Houlding nelenil a brzy přivedl i hráče. Tým ze začátku tvořili přávážně Skotové, díky čemuž se mužstvu zpočátku přezdívalo “team of Macs”. Týmu se jako manažer ujal William Edward Barclay a vedení podalo přihlášku do ligy. Ta byla ale zamítnuta. Liverpool se tedy musel spokojit s Lancashire League.

Ve skutečnosti to byl už třetí tým působící v Liverpoolu. Vedle Evertonu hrajícího první divizi ve městě ještě působil mančaft Bootle F.C., jež nastupoval v nově založené druhé divizi. Barclaysovi svěřenci, ale také vedení mělo zázemí v již dobře známém Sandon pubu.

Až do roku 1896 oblékali fotbalisté modrobílé dresy, než přešli k červené. První soutěžní zápas na Liverpool čekal 3. září 1892. V domácím prostředí si poradili 8:0 s Higher Waltonem před zraky 300 diváků.

Houlding musel počkat sedm měsíců, než se mohl se svým novým klubem postavit tváří v tvář svému úhlavnímu rivalovi. Týmy se potkaly ve finále Liverpool Senior Cupu na Hawthorn Road Bootle. Ukázalo se, že ani po tak dlouhé době ani jedna ze stran nezapomněla na staré nesváry, ale o tom až někdy příště.

Zdroj: This is Anfield

Bleskové zprávy

Los FA Cup

Ve čtvrtém kole FA Cupu se LFC střetne s Manchesterem United. Zápas se odehraje během víkendu 23-24. ledna. Vítěz se v pátem kolem střetne s vítezem zápasu West Ham United - Doncaster Rovers.

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

titi liverpoolsky

Facebook