pivovar helf

29. máj 1985: Deň, na ktorý sa nikdy nezabudne

heysel

Opäť si pripomenieme, uctíme obete hroznej a nezmyselnej tragédie na štadióne Heysel v belgickom Bruseli, od ktorej už zajtra uplynie okrúhlych 30 rokov.
 
39 ľudských životov, okolo 600 zranených - to je štatistika bruselského finále Pohára Európskych Majstrov (PEM, teraz Liga majstrov) medzi LFC a Juventusom. Každý rok 15. apríla si fanúšikovia po celom svete pripomínajú najsmutnejšiu udalosť v histórii klubu. Tragédiu v Hillsborough pri ktorej prišlo o život 96 ľudí. Nie je to však jediný deň v roku, kedy si fanúšikovia uctievajú pamiatku na veľkú skupinu ľudí, ktorí šli na zápas, aby sa už nikdy nevrátili domov.
 
Ak je Hillsborough najsmutnejším momentom v klubovej histórii, tak Heysel je tým najzahanbujúcejším. 28. mája 1985 zahynulo 39 fanúšikov a vyše 600 ich bolo zranených po tom, čo sa zrútila stena na štadióne Heysel v Belgicku. Noc, ktorá sa mala stať jednou z najpamätnejších sa premenila na nočnú moru. Namiesto toho aby fanúšikovia videli ich tím odchádzať s piatym Európskym pohárom, stali sa svedkami smrti 38 Talianov a jedného Belgičana.
 
Liverpool mal výhrady k výberu štadióna na finálový večer, ktorý bol postavený ešte v roku 1930, predtým než sa priateľské podpichovanie vonku zmenilo na škaredé vyčínanie vo vnútri štadióna. Mimo toho, že štadión bol starý, hlavné obavy smerovali proti umiestneniu neutrálnej sekcie belgických fanúšikov. Oba kluby žiadali, aby sa lístky predávali výhradne anglickým a talianskym fanúšikom a to pre obavu, že lístky pre Belgičanov vykúpia tak Taliani, ako aj Angličania, a tým sa vytvorí nebezpečná zmiešaná zóna. Ako história ukázala, táto neutrálna sekcia bola čoskoro zaplnená talianskymi fans.
 
 
Ako sa vášne postupne hodinu pred výkopom stupňovali, fanúšikovia oboch tímov sa začali navzájom provokovať cez bariéru z pletiva. Po tom, čo z oboch táborov začali lietať kamene, ktoré ľudia doslova zbierali z rozpadávajúceho sa muriva, skupina liverpoolskych fans preliezla dočasnú bariéru z pletiva, a zaútočila na tých z Juventusu. Nastal chaos. Fanúšikovia Juventusu stihli utiecť ku stene. Niektorí sa cez ňu pokúšali preliezť, stena sa však na nich pod tlakom zrútila. Telá boli vynášané na častiach pletiva, ukladané na trávnik a prikrývané futbalovými vlajkami. Fans Juventusu zhromaždení na opačnej strane štadióna sa potom pokúsili zaútočiť na liverpoolskych, zastavení boli až policajtmi. Napriek tragédii a vyčínaniu fans, ktoré pokračovalo po celý priebeh zápasu, samotný duel nebol odvolaný z obáv, že by to spôsobilo ešte väčšie nepokoje.
 
Neskôr v ten večer, Juventus získal Európsky pohár výhrou 1:0, v zápase, ktorý si nikto nechce pamätať.
 
Celý incident bol oficiálnou prešetrovanou komisiou pripísaný fanúšikom Liverpool FC. Pozorovateľ pre UEFA Gunter Schneider povedal: "Len anglickí fanúšikovia sú zodpovední. O tom niet žiadnych pochýb." UEFA ako organizátor podujatia, majitelia štadióna Heysel, a ani belgická polícia neboli kvôli incidentu nikdy prešetrovaní.
 
Kenny Dalglish, si na tú noc veľmi dobre spomína: "Liverpoolskym fanúšikom by nikdy nezišlo na um, že môže prísť ku stratám na životoch, keď preliezali na druhú stranu." Dalglish priznáva, že o tom, čo sa presne na štadióne stalo, sa hráči dozvedeli až nasledujúce ráno.
 
"Videli sme talianskych fanúšikov plakať. Búchali do nášho autobusu, keď sme odchádzali z hotela." - spomína si. "Keď sme odchádzali z Bruselu, Taliani boli pochopiteľne nahnevaní, 39 ich priateľov zahynulo. Dobre si spomínam na jedného Taliana, ktorý búchal na okno, tam kde som sedel ja. Plakal a kričal. Je Vám ľúto každého, kto za daných podmienok niekoho stratí. Idete na štadión, aby ste si pozreli zápas. Neočakávate, že sa niečo také môže stať. Futbal nie je tak doležitý. Žiadny zápas nie je toho hoden. Všetko ostatné sa popri tom stráca v bezvýznamnosti."
 
 
Takmer 20 rokov po tragédii, sa oba tímy stretli po prvýkrat od toho nešťastného dňa. Šlo o štvrťfinále Ligy majtrov sezóny 2004/05. Bol to osud, ktorý spojil tieto dva kluby, aby si uctili pamiatku tých, ktorí sa zo štadióna Heysel nikdy nevrátili.
 
"Medzi klubmi a fanúšikmi existuje priateľstvo." - povedal jeden z vtedajších členov vedenia Liverpoolu Rick Parry tesne po tom, čo bol oznámený žreb. "Akonáhle nás žreb priradil k sebe prvýkrát po dvadsiatich rokoch, každému sa hneď vybavila spomienka na Heysel, každý si to pamätal, v Turíne a taktiež tu na Merseyside. Oba tímy si vybudovali pevné putá po Heyseli. Spojenie medzi nami ostáva silné, ale ešte vždy chcem, aby fanúšikovia Juventusu vedeli, ze nás strata 39 fanúšikov z ich radov nesmierne mrzí. Po Heyseli sme sa posunuli ďalej v duchu priateľstva, a kluby pokračujú v priateľskej spolupráci a vo vzájomnom rešpekte."
 
Nech 29. máj zostane v spomienkach fanúšikov tak Juventusu, ako aj Liverpoolu. In Memoria e Amicizia! In Memory and Friendship!
 
Zoznam obetí:
Rocco Acerra, Bruno Balli, Alfons Bos, Giancarlo Bruschera, Andrea Casula, Giovanni Casula, Nino Cerullo, Willy Chielens, Giuseppina Conti, Dirk Daenecky, Dionisio Fabbro, Jacques Francois, Eugenio Gagliano, Francesco Galli, Giancarlo Gonnelli, Alberto Guarini, Giovacchino Landini, Roberto Lorentini, Barbara Lusci, Franco Martelli, Loris Messore, Gianni Mastrolaco, Sergio Bastino Mazzino, Luciano Rocco Papaluca, Luigi Pidone, Bento Pistolato, Patrick Radcliffe, Domenico Ragazzi, Antonio Ragnanese, Claude Robert, Mario Ronchi, Domenico Russo, Tarcisio Salvi, Gianfranco Sarto, Giuseppe Spalaore, Mario Spanu, Tarcisio Venturin, Jean Michel Walla, Claudio Zavaroni.
 

Bleskové zprávy

Los FA Cup

Ve čtvrtém kole FA Cupu se LFC střetne s Manchesterem United. Zápas se odehraje během víkendu 23-24. ledna. Vítěz se v pátem kolem střetne s vítezem zápasu West Ham United - Doncaster Rovers.

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

titi liverpoolsky

Facebook