pivovar helf

26. výročie tragédie v Hillsborough

hillsboroughmilan

Dnes si opäť pripomíname veľmi smutné výročie najčiernejšej tragédie v klubových dejinách.
 
15. apríl 1989 - dátum, ktorý by mal mať každý liverpoolsky fanúšik vrytý navždy v srdci. Deň, vďaka ktorému vyhaslo 96 ľudských životov. To je bilancia tragédie na štadióne Hillsborough v Sheffielde. Pripomeňme si opäť spoločne, čo sa vtedy stalo. Na štadióne Hillsborough v Sheffielde sa v 80-tych rokoch minulého storočia, odohrávali často dôležité semifinálové zápasy anglického FA Cupu. V ten nešťastný deň sa v ňom stretli v uvedenom období snáď dva najlepšie anglické kluby - Liverpool FC a Nottingham Forest. Mala to byť oslava futbalu, stal sa ale pravý opak. Bola to ešte väčšia tragédia ako v belgickom Bruseli v roku 1985.
 
 
Fanúšikom Liverpoolu bol určený vchod na štadión, na tribúnu s názvom Leppings Lane, s kapacitou 10-tis. divákov. Tá bola rozdelená na štyri sektory. Prístup do stredných sekcií (3, 4) zaisťoval tunel, ktorý privádzal fans od turniketov na miesta, z ktorých mali sledovať zápas. 15. apríla 1989 vládlo v Sheffielde krásne slnečné počasie, zápas bol vypredaný, a výkop sa blížil. Pri turniketoch k tribúne Leppings Lane sa nebezpečne zväčšoval dav fanúšikov LFC. Situácia pred štadiónom začinala byť zúfalá. Veliaci policajný dôstojník požiadal o otvorenie brán, aby tak diváci mohli turnikety obísť, inak hrozilo, že dav by mohol niekoho ušľapať. Trikrát policajnou vysielačkou požiadal, aby mohol bránu otvoriť. Povolenie však dostal až osem minút pred výkopom zápasu. Jediným vchodom sa tak začal valiť dav 5-tis. fanúšikov, ktorý však tragédii neušli, naopak šli za ňou... Namiesto toho aby sa rozdelili a obsadili všetky štyri sekcie, začali sa tlačit do jediného tunelu.
 
Vtedajší manažér LFC Kenny Dalglish:
"Premýšľam o tom veľmi často." - odpovedal bývalý kormidelník a dodal, že je vďačný za to, že jeho dcéra Kelly (vtedy 13-ročná) a syn Paul (vtedy 12-ročný), ktorí boli v tom čase na štadióne, mali šťastie a vrátili sa domov. "Boli sme jednou z tých šťastných rodín." - povedal. "Naše deti sa k nám v tú noc vrátili, a sme za to samozrejme navždy vďační, čo neznamená, že necítime s tými, ktorí také šťastie nemali. Najdôležitejšie je súcitiť s rodinami. Nemyslím si, že klub sa chcel striasť zodpovednosti za túto udalosť a nemyslím si, že sa tak niekedy stane. Dôležitým je aj poznanie, že nielen fanúšikovia Liverpoolu, ale fanúšikovia vo všeobecnosti nikdy nezničili "večný oheň", ktorý horí pred štadiónom na Anfield Road, čo svedčí o ich obrovskom rešpekte."
 
 
V Hillsborough, namiesto viacerých tunelov, viedol k štyrom sekciám tribúny Leppings Lane iba jediný vchod. Usporiadatelia ktorí to zanedbali, tomu nevenovali pozornosť, a vôbec nenasmerovali fans k iným sekciám. Dôsledky tejto chyby mali krátko na to ďalekosiahle následky. Teoreticky mala tribúna za bránkou určená pre fanúšikov LFC poňať okolo 10-tis. fanúšikov, ale jeden tunel ich nahrnul len do jednej, jedinej časti (strednej), kde to bolo skutočne desivé. Fanúšikovia Reds zomreli, pretože nedokázali odolať tlaku davu, ktorý sa na nich valil zozadu z tunela. Ochranné múry a tri metre vysoké ploty im nedovolovali preskočiť na hraciu plochu, a prispeli tak ku ich tragickému odchodu z tohto sveta! Pre 96 fans Liverpoolu sa tak stal tunel na tribúnu Lepping Lane „uličkou smrti“.
 
Zopár faktov o Hillsborough
- Po šiestich minútach od výkopu rozhodca na pokyn polície zápas prerušil.
- V ten deň zomrelo na štadióne Hillsborough 94 ľudí a 766 ich utrpelo zranenie.
- O štyri dni podľahol zraneniam v nemocnici 14-ročný Lee Nicols.
- Počet obetí sa zastavil v marci roku 1993 na konečnom čísle 96, keď po štyroch rokoch v kóme skonal aj 22-ročný Tony Bland.
- Najmladšia obeť, 10-ročný Jon-Paul Gilhooley, bol bratancom vtedy iba 8-ročného Stevena Gerrarda.
- Tragédia uvoľnila investície vo výške troch miliárd libier, ktoré premenili anglické štadióny na jedny z najbezpečnejsích na svete. Zmizli miesta na státie a bariéry - učinný prostriedok v boji proti výtržníkom, v Sheffielde však smrtiaca pasca.
- Každý rok sa na tribune "The Kop" na Anfielde koná spomienková bohoslužba.
- V znaku Liverpoolu pribudli ako spomienka na obete dva plamene.
- Pri pamätníku na štadióne Liverpoolu kladú ľudia každý deň čerstvé kvety a fanúšikovské šály z celého sveta.
 
 
Na rozdiel od tragédie v Bruseli pred štyrmi rokmi, v Sheffielde nikto prehnane nepil, ani nevyvolával bitky. Medzi mŕtvymi boli starí i mladí, tí čo pili aj nepili... Smrť si ich našla v čase, keď chceli sledovať futbalový zápas svojho milovaného klubu. Ďalších viac ako 400 ľudí muselo vyhľadať zdravotnú pomoc, a niektorí z nich sa z toho nespamätali doteraz! Väčšina z nich bola udusená valiacim sa davom, ktorý sa nekontrolovateľne hrnul dnu. Ich osud vyvolal celonárodne volanie po lepšom zabezpečení športových štadiónov. Najhoršie na tom bolo to, že celá tragédia sa odohrala veľmi, veľmi rýchlo, a hlavne nečakane. Pekný deň sa zmenil na katastrofu. Záchranárom sa ju podarilo dostať pod kontrolu vcelku rýchlo - za 45 minút. Kľúčových však bolo tých prvých niekoľko minút, keď na múroch a plotoch umierali ľudia, a všetko to museli sledovať diváci z trávnika, ktorým sa predsa len podarilo plot včas preliezť.
 
Súčasný kapitán LFC Steven Gerrard:
"Bol som šokovaný a smutný. Pýtal som sa sám seba, či bol na zápase niekto, koho dobre poznám." Na druhý deň sa osemročný Steven dozvedel o tom, že tam zahynul jeho bratranec. "Miloval Liverpool s rovnakou vášňou ako ja, keď obliekam červený dres. Jeho smrť zo mňa urobila takého futbalistu, akým som dnes. To čo sa vtedy stalo, máme stále v mysliach."
 
Hlavný rozdiel medzi tragédiou v Bruseli a tou v Hillsborough bol ten, že v Belgicku si za to mohli sami diváci, ale v Sheffielde v tom boli nevinne. Lord Taylor, ktorý dostal za úlohu celý prípad vyšetriť, popisoval svoju správu ako nejaký hororový román. Popisuje sa v nej, že obete boli modré, nemohli dýchať, mali vypúlené oči a otvorené ústa. Samotní diváci, ktorí mali to šťastie a dostali sa na trávnik, pomáhali nosiť zranených na reklamných paneloch, z ktorých si urobili nosítka. Taylorova správa, ktorú spracovával deväť mesiacov, ďalej obvinila klub, políciu, miestne úrady, a potvrdila, že k tragédii došlo kombináciou viacerých nedorozumení a zlých informácií. Štadión v Sheffielde už dlho predtým neprešiel bezpečnostnou kontrolou, a na hlavu polície sa aj preto zniesla obrovská kritika za zlú organizáciu akcie, a neochotu prijať zodpovednosť za tento masaker. Veliaci policajný dôstojník supenintendant Dungfield neskôr od polície odišiel - vraj kvôli zdravotným dôvodom...
 
 
Veliteľ polície už pred zápasom nedostatočne skontroloval všetky bezpečnostné faktory, a keď sa rozpútalo peklo, tak nebol schopný pružne reagovať, a dokonca zakázal otvoriť čo i len o jednu bránu v plote naviac, ktorá by umožnila ľahký vstup tlačiacich sa fanúšikov na trávnik! On si vtedy totiž myslel, že sa fans LFC chcú dostať cez trávnik do sektoru, kde sa zdržiavali fans Nottinghamu, aby tam vyvolali potyčky. Aj kvôli nemu tak prišlo o život 96 ľudí, viac než polovica z nich mala menej ako 21 rokov. Najmladším bol iba 10-ročný chlapec!
 
Bývalý obranca a legenda LFC Jamie Carragher:
"Bolo mi asi 11 rokov. Bol som dieťa, ale rovnako tak dosť veľký na to, aby som pochopil čo sa stalo. Bol som vtedy vo Villa Parku na zápase medzi Evertonom a Norwichom. Spomínam si ako vtedy hlásateľ oznámil, že zápas Liverpoolu bol prerušený. Vtedy sa nepoužívali mobilné telefóny, a preto sme sa všetko dozvedali iba pomaly a útržkovito. Veľmi sme tomu nerozumeli. Len sme vedeli, že na Hillsborough je nejaký problém. Moja rodina fandila Toffees, ale vedeli sme, že pár našich príbuzných vyrazilo na zápas Liverpoolu. Našťastie sme potom zistili, že sú už na ceste späť, pretože nedostali lístky. Spomínam si aj na to, ako som bol v škole a dav ľudí spieval "You´ll Never Walk Alone". Pri každej inej príležitosti by to bolo pre fanúšika Toffees ubíjajúce, ale v tom čase držalo celé mesto pri sebe."
 
Tragédia v Hillsborough mala za následok, že v prvej a druhej anglickej lige museli byť následne všetky miesta na štadiónoch na sedenie. K tomuto rozhodnutiu sa neskôr pripojili aj ostatné krajiny v Európe. Hillsborough taktiež priniesol aj zmeny týkajúce sa vstupov na jednotlivé tribúny štadiónov. Po tejto tragédii sa v Liverpoole konala omša za všetky obete tejto katastrofy, a poslednou piesňou, ktorú zosnulí počuli, bola klubová hymna Liverpoolu - YOU´LL NEVER WALK ALONE, ktorú zaspieval jeden z miništrantov. JFT96!!!
 
Pamiatku 96 obetí tragédie si uctili hráči aj diváci na Anfielde pred zápasom s Newcastlom minútou ticha
 
Zoznam obetí:
John Alfred Anderson (62), Thomas Howard (39), Colin Mark Ashcroft (19), Thomas Anthony Howard (14), James Gary Aspinall (18), Eric George Hughes (42), Kester Roger Marcus Ball (16), Alan Johnston (29), Gerard Bernard Patrick Baron (67), Christine Anne Jones (27), Simon Bell (17), Gary Philip Jones (18), Barry Sidney Bennett (26), Richard Jones (25), David John Benson (22), Nicholas Peter Joynes (27), David William Birtle (22), Anthony Peter Kelly (29), Tony Bland (22), Michael David Kelly (38), Paul David Brady (21), Carl David Lewis (18), Andrew Mark Brookes (26), David William Mather (19), Carl Brown (18), Brian Christopher Mathews (38), David Steven Brown (25), Francis Joseph McAllister (27), Henry Thomas Burke (47), John McBrien (18), Peter Andrew Burkett (24), Marion Hazel McCabe (21), Paul William Carlile (19), Joseph Daniel McCarthy (21), Raymond Thomas Chapman (50), Peter McDonnell (21), Gary Christopher Church (19), Alan McGlone (28), Joseph Clark (29), Keith McGrath (17), Paul Clark (18), Paul Brian Murray (14), Gary Collins (22), Lee Nicol (14), Stephen Paul Copoc (20), Stephen Francis O'Neill (17), Tracey Elizabeth Cox (23), Jonathon Owens (18), James Philip Delaney (19), William Roy Pemberton (23), Christopher Barry Devonside (18), Carl William Rimmer (21), Christopher Edwards (29), David George Rimmer (38), Vincent Michael Fitzsimmons (34), Graham John Roberts (24), Thomas Steven Fox (21), Steven Joseph Robinson (17), Jon-Paul Gilhooley (10), Henry Charles Rogers (17), Barry Glover (27), Colin Andrew Hugh William Sefton (23), Ian Thomas Glover (20), Inger Shah (38), Derrick George Godwin (24), Paula Ann Smith (26), Roy Harry Hamilton (34), Adam Edward Spearritt (14), Philip Hammond (14), Philip John Steele (15), Eric Hankin (33), David Leonard Thomas (23), Gary Harrison (27), Patrik John Thompson (35), Stephen Francis Harrison (31), Peter Reuben Thompson (30), Peter Andrew Harrison (15), Stuart Paul William Thompson (17), David Hawley (39), Peter Francis Tootle (21), James Robert Hennessy (29), Christopher James Traynor (26), Paul Anthony Hewitson (26), Martin Kevin Traynor (16), Carl Darren Hewitt (17), Kevin Tyrrell (15), Nicholas Michael Hewitt (16), Colin Wafer (19), Sarah Louise Hicks (19), Ian David Whelan (19), Victoria Jane Hicks (15), Martin Kenneth Wild (29), Gordon Rodney Horn (20), Kevin Daniel Williams (15), Arthur Horrocks (41) a Graham John Wright (17).
 

Bleskové zprávy

Los FA Cup

Ve čtvrtém kole FA Cupu se LFC střetne s Manchesterem United. Zápas se odehraje během víkendu 23-24. ledna. Vítěz se v pátem kolem střetne s vítezem zápasu West Ham United - Doncaster Rovers.

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

titi liverpoolsky

Facebook