pivovar helf

Philippe Coutinho

infografika

 

Aj keď už všetko smeruje k dnešnému finále Ligového pohára, miso.kubachy sa ešte vracia k odvetnému súboju Európskej ligy s Augsburgom...
 
Jedna zmena v zostave (Brazílčan Lucas na post stopéra za Tourého) a rovnako len jedno meno v zozname gólových strelcov (z penalty úspešný Milner) - z pohľadu fanúšikov Liverpoolu dve najdôležitejšie čísla po druhom zápase prvého kola vyraďovacej časti Europa League. Napriek nepresvedčivému výkonu z WWK Areny a navzdory  blížiacemu sa finále ligového pohára sa Klopp rozhodol ponechať aj v treťom zápase v rade prakticky totožnú zostavu. Z pohľadu nestranného diváka malo odvetné meranie síl oveľa väčší náboj. Ofenzíva červených predviedla výkon niekde medzi kanonádou z Villa Parku a nezáživným predstavením z Nemecka, no domáca defenzíva dávala vlastnými chybami hosťom šancu strhnúť postup na svoju stranu až do úplného záveru. Po postupe cez outsidera z Bundesligy, ktorý prišiel navyše len vďaka gólu z penalty, však the Reds nemôžu mať v spoločnosti najlepšej šestnástky európskej ligy príliš veľké oči a to aj napriek tomu, že žreb United je v konečnom dôsledku veľmi príjemným vylosovaním. V každom prípade, postup cez Augsburg bude zrejme hodnotený v úplne inom svetle s odstupom, až po výsledku nedeľného súboja vo Wembley, kde sa s najväčšou pravdepodobnosťou aj po štvrtýkrát v rade predstavy naša takmer ideálna zostava, ktorou v tejto sezóne disponujeme.
 
Prehľad štatistík z postupového súboja sme tentokrát pojali trocha širšie a pri skúmaní ofenzívnych výkonov oboch tímov nevynecháme okrem typicky ofenzívnych hráčov ani zvyšok tímu, teda ani hráčov, ktorí mali možno viac defenzívnejšie úlohy, no zanechali svoju stopu aj v hre smerom dopredu.
 
coutinho1
 
Najviac dotykov s loptou na súperovej polovici si v štvrtok večer na Anfielde pripísal Roberto Firmino (65), ktorý mal zároveň aj celkovo najviac dotykov na ihrisku zo všetkých hráčov (81). V aktivite na súperovej polovici bol Firmino jednoznačne dominantný a až s väčším odstupom za ním nasledujú spoluhráči Coutinho (58 dotykov), James Milner (52) a Jordan Henderson (51); najlepší z hostí Caiuby (47) sa potom zaradil až za štvoricu v červených dresoch. Percentuálne vyjadrenie podielu dotykov na súperovej polovici k celkovým dotykom s loptou naznačuje s akými úlohami hráči do súboja nastupovali – čísla majú samozrejme najvyššie hrotoví útočníci: Daniel Sturridge (93%) s Caiubym (81%) a striedajúce ofenzíve posily Divock Origi (100%) a Raúl Bobadilla (88%); k hodnotám 80 a viac percent sa z tímu Augsburgu už nikto ani len nepriblížil, z domácich sa k tejto pomyselnej hranici na rozhraní stredu poľa a útoku ešte dostala dvojica Firmino (80%) – Coutinho (79%). Rovnakú prevahu mali hráči Liverpoolu aj v štatistike dotykov v súperovej šestnástke / resp. v jej tesnej blízkosti – za opäť najaktívnejšieho Firmina (13/16) sa zaradili Milner (11/12), Sturridge (9/10) a Coutinho (9/11); z hráčov v bielom mal viac než dva dotyky v domácom pokutovom území len Caiuby (7/9). Zatiaľ čo v domácom prostredí dvojica krajných obrancov Verhaegh – Stafylidis v ofenzívnej aktivite nečakané prevýšila duo Clyne – Moreno, v odvete bolo už všetko podľa očakávaní. Domáci beci dominovali tak v dotykoch na súperovej polovici: Clyne (31; 61% zo všetkých svojich dotykov), Moreno (30; 46%) – naproti tomu Stafylidis (26; 41%), Verhaegh (13; 27%); ako aj v dotykoch v súperovom pokutovom území: Moreno (4), Clyne (3) – pričom hosťujúci krajní beci nezaznamenali žiaden dotyk v domácej šestnástke.
 
Zatiaľ čo Firmino pôsobil v role najaktívnejšieho hráča s loptou, v úlohe najlepšieho distribútora bola jednoznačne jeho brazílska dvojička Coutinho - vo štvrtok nebol na ihrisku nikto s lepšou celkovou úspešnosťou prihrávok (89%). Svojmu parťákovi z ofenzívy síce ešte prenechal prvenstvo v počte presných prihrávok na súperovej polovici (Firmino 40 – Coutinho 37), presnosť prihrávok v tejto časti ihriska si však dokonca ešte vylepšil na 90% (verzus 82% u Firmina). Pozrieme sa na ďalšie poradie v spomenutých štatistikách, najskôr v počte presných prihrávok na súperovej polovici – za dvojicou Brazílčanov sa zoradili Henderson (33), Can (28) a Sturridge (24) a dokonca ešte aj Clyne (19) zaznamenal väčší počet prihrávok v tomto priestore ako najlepší z hostí (po 18 prihrávok dosiahli Kohr, Altintop a Caiuby); v porovnaní presnosti to už pre hráčov Augsburgu nevyznievalo až tak zle – najúspešnejší na súperovej polovici bol práve hosťujúci stredopoliar Tobias Werner (92%), ktorý dosiahol ako jediný vyššie číslo než Coutinho, za liverpoolskym kúzelníkom potom nasledovali Clyne (rovnako 90%), Emre Can (88%) a Halil Altintop (86%). Medzi najlepších sme nezaradili hráčov, ktorí mali menej ako 10 prihrávok na súperovej polovici (napr. Joao Teixeira mal 100% úspešnosť, ale len 3 prihrávky). Za zmienku stojí aj pohľad na presnosť prihrávok, ale z opačnej strany tabuľky – dvojicu najviac chybujúcich tvoril spoločne s hosťujúcim útočníkom Caiubym (60%) možno trocha prekvapivo Milner (63%), ktorý síce stelil postupový gól, no z 24 prihrávok na súperovej polovici pokazil hneď 9; pre porovnanie Henderson, ktorého chyby boli vo štvrtok akoby viac viditeľné mal úspešnosť na súperovej polovici 80%.
 
Domáci hráči boli aktívnejší v centrovaných loptách (15 verzus 11) a jasnú prevahu mali v zahrávaní rohových kopov (8 verzus 2). Na obe situácie sa pozrieme aj detailnejšie. Z 15 centrov hráčov the Reds boli 3 pokusy zblokované, 13 nenašlo adresáta a len v 2 z nich môžeme označiť ako úspešné (Milner, Moreno); hráči Augsburgu hľadali spoluhráčov rovnakým spôsobom celkom 12-krát, z toho jeden center zablokoval Lucas a zvyšných 11 bolo neúspešných. Jednoznačne najviac pokusov zaznamenal penaltový exekútor Milner – zo 7 centrov však bol úspešný iba jeden, aj ním však iba nastrelil v malom vápne nepripraveného Origiho. Bilanciu si skúsený Angličan nevylepšil ani pri zahrávaní rohových kopov – zo 6 ani raz nenašiel spoluhráča; podobne však skončil aj hosťujúci Werner, ktorý neuspel pri oboch rohoch Augsburgu. Posledným hráčom, ktorý sa v dueli postavil k rohovej zástave bol Coutinho a pri svojich dvoch pokusoch sa mohol pochváliť 50% úspešnosťou – v 30. minúte vyzval centrom k zakončeniu netradičného strelca Lucasa.
 
Obísť súpera sa hráčom the Reds podarilo dvakrát tak často než ich súperovi (16 verzus 8), štatistika najúspešnejších v tejto disciplíne však vyznieva pomerne vyrovnane – najčastejšie sa o dribbling pokúšal Moreno (4); ten sa zároveň zaradil po boku Sturridga, Milnera a Stafylidisa k štvorici hráčov vedúcich v počte úspešných obídení (po 3); z toho trojica posledných troch menovaných mala zároveň 100% úspešnosť. Ak sa pozrieme len na dribbling na súperovej polovici, dominancia domácich ostala zachovaná (11 verzus 4). Na čele v spomenutej štatistike figuroval medzi jednotlivcami Sturridge (3), pričom obísť hráča priamo v súperovej šestnástke sa podarilo tak domácemu snajperovi (so zakončením tesne vedľa brány), ako aj hosťujúcemu Caiubymu (obídenie Mignoleta po Lucasovom chybnom pase).
 
Na záver nám ostali tie najdôležitejšie štatistiky z pohľadu ofenzívy – strely a kľúčové prihrávky, teda práve tie, ktoré rozhodujú zápasy (hoci paradoxne v tomto konkrétnom nakoniec rozhodla penalta). Liverpool dovolil súperovi len 7 prihrávok vo svojom pokutovom území, naopak, ofenzívnu prevahu červených dokumentuje už len fakt, že tento výkon hostí dorovnal priamo samotný Sturridge (7). Celkovo mali hráči the Reds v šestnástke súpera až 30 prihrávok, pri ich autoroch sa za Sturridga zaradila dvojica Coutinho (6) – Firmino (5). Zo štatistík kľúčových prihrávok si na Anfielde spravil one man show Philippe Coutinho – za necelých osemdesiat minút na ihrisku pripravil spoluhráčom až 7 streleckých zakončení na bránu, z toho 2-krát išlo o zakončenie už vo vnútri pokutového územia. S odstupom za svojim krajanom skončil Firmino (3 kľúčové prihrávky, všetky do pokutového územia) a anglickí reprezentanti Sturridge (3, z toho 2 v šestnástke) a Henderson (2, z toho 1 v šestnástke). Brazílske duo bolo najaktívnejšie aj v streleckých pokusoch – obaja zaznamenali po 6 striel, nasledoval Sturridge (4; plus nastrelená konštrukcia brány) a hosťujúci ľavý bek Stafylidis (4). Celkovo mali domáci streleckú prevahu 24 – 13, na bránu potom 6 – 3 (najaktívnejším znova Coutinho s 2 presnými zakončeniami). V pokutovom území sa červení dostali k strele až 7-krát (hlavne šanca Hendersona bola stopercentná gólovka), ich súper 3-krát (všetko zakončenia mimo bránu Mignoleta).

 

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

gel 260x350

Facebook