pivovar helf

Nikdy nekráčíš sám, ani v Mariboru.

 

Blog4

 

 

Rád bych přinesl pár postřehů ze zápasu základní skupiny Champions league na půdě Mariboru. Už při losování skupin jsem netrpělivě seděl u televize s nadějí, že nám los přihraje někoho geograficky blízkého České republiky. Stalo se. Maribor leží v severovýchodním cípu Slovinska, vzdálenost z Brna činí okolo 400 km.

Nastává klasický problém, jak se vypořádat se lístky. Po zjištění, že sportovní cestovní kanceláře nabízejí vstupenky v cenách od 200 eur za kus, myšlenku výjezdu házím spíše za hlavu. Při vší úctě k soupeři, NK Maribor není zrovna nejvěhlasnějším klubem, LFC famózní formou úplně neoplývá a v zaměstnání nevím, kam dříve skočit. Jenže doma mám nejlepší ženu na světě, a aniž bych slavil narozeniny nebo cokoliv jiného, lístek mi byl přes jednu cestovní kancelář koupen a dva týdny před zápasem jako překvapení dorazil do schránky. Logistika byla pořešena během pár okamžiků, domluvená služební cesta odvolána a nic tak nebránilo po letním Audi cupu dalšímu výjezdu.

Poprvé na LFC jedu sám. Sice se není s kým dělit o zážitky, na druhou stranu se to později ukázalo jako značná výhoda ve vztahu k přívětivosti místních fans. V úterý brzy ráno vyrážím z Brna autobusem přes Vídeň, před druhou hodinou odpolední už stepuju u autobusového nádraží v Mariboru a vyhlížím směr centrum města. Plán byl jasný, prohlídka centra, nakoupení drobných dárků pro ženu a dceru, pořízení nezbytné magnetky jako z každé jiné cesty a nasátí předzápasové atmosféry na centrálním náměstí Grajski trg. Zde byli restauratéři na příval hostujících fanoušků připraveni, slunce vyhnalo teplotu k příjemným 25 stupňům, ideální čas posledního letošního zahrádkaření.

Ihned po mém příchodu na centrální náměstí si mě odchytl frajer s kamerou o velikosti Mourinhova ega. Prý, že je z liverpoolské televize a chtěl by se mnou natočit dvouminutový rozhovor. S omluvou mé nedokonalé angličtiny jsem odmítl. Nemám kamery rád a spíše by to zavánělo ostudou do silvestrovských sestřihů. Ovšem odmítnout jsem už nedokázal rozhovor s rakouským žurnalistou s plátku jménem Kleine Zeitung. Bez kamery není problém. Během dvacetiminutového rozhovoru jsem probrali aktuální dění v LFC, pozici Jurgena Kloppa i očekávání od zápasu v Mariboru.

Výše jsem zmínil výhodu jednočlenné výjezdové smečky a tím se dostávám i k odkazu v nadpisu. Ono vůbec cestování tzv. na samotáře má něco do sebe. Odpoledne si takhle postávám s pivem na náměstí, dojde za mnou borec v letech, že je velikým fandou NK Maribor, jestli si s ním můžu udělat fotku a dát řeč o fotbale. Souhlasím, během půl hodiny jsme se dostali od místního fotbalu, přes nevalnou atmosféru v Anglii až po zážitky z mého dřívějšího cestování po Julských Alpách. Popřáli jsme si vzájemně hodně štěstí do zápasu. V tu chvíli asi netušil, že s celou pětičlennou rodinou bude sledovat sedmigólový výprask. Mimochodem, syn tohoto pána patří k oporám Mariborské U-17 a ukazoval mi jeho fotku, coby pětiletého caparta v dresu Stevena Gerrarda.

O chvíli později mě přizvali ke stolu pán se svou chotí, že na mě mají prosbu. Zda bych mohl požádat v tu chvíli už na náměstí rozjetý kotel Reds, aby do repráků pustili jednu píseň. Jednalo se o skladbu, kterou donesli na USB, kterou složil jejich syn, rovněž velký fanda LFC. Složil ji na památku 96 usmrcených fanoušků v Hillsborough. Požadavek na první pohled absurdní, nikdo z davu přece nebude chtít pouštět neznámou písničku, zvlášť když stále dokola poskakovali na Wijnaldum song a Fields of Anfield road. Nicméně paní mi to pustila na youtube a pod vlivem pár piv to neznělo vůbec špatně. Slíbil jsem jim tedy, že píseň zpropaguji alespoň CZ/SK fanklubu a proto tak nyní činím: https://www.youtube.com/watch?v=79KiN_smv_M. Šlágr reprodukovaný na Anfieldu se z toho asi nestane, ale určitou hloubku tomu nelze upřít.

Vzhledem k prťavému stadionu pro 12 000 lidí byla kvóta pro liverpoolské fanoušky minimální (away sektor měl kapacitu odhadem 300 – 400 míst). Z toho důvodu např. při srovnání s Dortmundem před dvěma lety atmosféra v centru města nebyla tolik bouřlivá. Nicméně náměstí se převážně červenými barvami postupně téměř zaplnilo. Za doprovodu policejní eskorty a pod reflektory kroužící helikoptéry jsme se přemístili na nedaleký stadion Ljudski vrt. Město přeci jen nechtělo ponechat nic náhodě, před zápasem se Spartakem ruští „fanoušci“ posílení vodkou a zdejším (no zdejším, točili Kozla a Krušovice) pivem ztropili řadu nepříjemností. Stadion je to opravdu prťavý, WC v podobě toi-toi před vchody mě přesto překvapily.

Poprvé v životě jsem si naživo poslechl libé tóny znělky CHL a šlo se na věc. K zápasu není moc co dodat, výsledek zcela odpovídá průběhy hry. Po dvaceti minutách bylo hotovo a zbytek zápasu se odehrával v exhibičním tempu. Vyzdvihnout musím Milnera, Salaha a Coutinha. Mimochodem, Salah je a bude neskutečnou trefou do černého, radost se na něj dívat. Pravdou ale je, že náš soupeř byl opravdu slabý a nedařilo se mu zkrátka nic. I podle místních takhle slabý výkon ještě neviděli. O poločase jsem se stihnul na pár minut potkat s „černými ovcemi“ tohoto webu, tedy s bývalým i současným šéfredaktorem Braněm a Yankoyanem. Prvnímu přeji zasloužený „důchod“ a druhému mnoho trpělivosti při naplňování štábní kultury webu.

Pozastavím se u fanoušků. Travelling Kop podle mě značně podprůměrný výkon. V podstatě neměl šanci. Protilehlou jižní tribunu totiž okupovali místní „Violes“ a musím říci, že lepší podporu svého týmu jsem ještě nezažil. Stačil k tomu jeden buben, jeden megafon a perfektní synchronizace zhruba dvoutisícového davu. Z 90 minut povzbuzovali svůj tým přesně 90 minut. Přitom po čtvrthodině museli tušit, že zápas skončí nepěkným debaklem. Za mě maximální respekt, v Anglii, nejen na Anfieldu, se mají co učit. Kloppovo „play the fuckin football“ by tentokrát slyšet rozhodně nebylo. Naštěstí Kloppova družina fotbal opravdu hrála a koukalo se na to moc hezky.

No a nakonec bych zmínil ještě změnu šatníku. Do Slovinska jsem přijel se šálou LFC, odjel jsem se šálou NK Maribor. Ne, že bych si ji chtěl pořídit, ale těsně před stadionem, dopíjejíc poslední doušky piva, jsem byl přepaden asi desetiletým klučinou. „Switch the scarves?“. Souhlasil jsem a poté se díval, jak borec přiběhnul za svým tátou a s nefalšovanou radostí ho objal. Ale ano, dobrý pocit.

Mnohokrát jsem se zde dočetl o tom, že LFC je pouze o vítězstvích, pouze o trofejích. Ne, není. Znovu jsem se přesvědčil, jak hluboce respektovaný náš klub je. A i když se bude plácat okolo sedmého místa v PL dalších 20 let, tento respekt k velkoklubu nadobro zůstane kdekoliv v Evropě i na světě. Místní lidé byli maximálně přátelští a na každém kroku ukazovali, že si tuze váží, jaký klub do města přijel. Za podporou LFC vidím trochu více, než jen bezpodmínečné vítězství. Tento krátký, ale intenzivní výlet mě v tomto uvažování pouze podpořil. 

 

 

Bleskové zprávy

Los FA Cup

Ve čtvrtém kole FA Cupu se LFC střetne s Manchesterem United. Zápas se odehraje během víkendu 23-24. ledna. Vítěz se v pátem kolem střetne s vítezem zápasu West Ham United - Doncaster Rovers.

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

titi liverpoolsky

Facebook