pivovar helf

Ultimate Anfield Experience očima prvního Čecha

Od mé dívky, pravděpodobně jedné z nejlepších žen na světě, jsem dostal dárek – poukaz na Ultimate Anfield Experience. Ten můžete zakoupit na oficiálních stránkách LFC, takže bude možná užitečné stručně popsat, co to vlastně obnáší.

Připojuji poměrně dost fotografií, ke kterým ale také patří vysvětlující text. Tak do toho: celý den, na který dostanete předem přesný itinerář, začíná o půl 9. Sraz u tribuny Main Staind a už kráčí zhruba čtyřicet fanoušků na klasickou anglickou snídani do Legends Lounge. Složení skupiny bylo rozmanité, nejvíce bylo mladíků kolem 25 let, další třetina byli třicátníci a zbytek starší kousky, včetně několika dědečků (kteří ale absolvovali jen některé aktivity) a jedné ženy. Snídaně byla typicky anglická – slanina, vajíčka, klobásky, fazole atd., nápoje dolévaly servírky v černé košili se znakem LFC a rudé kravatě. To už se objevili LFC Legends pro tento den: David Johnson, Jan Molby & David Fairclough. Jen pro připomenutí:

David Johnson hrál za LFC v letech 1976–1982 v 153 zápasech a vstřelil 55 gólů. Hodně o něj stál Bill Shankley, ale k Reds se přidal až později, vedl ho Bob Paisley. Hrával i vedle Dalglishe, než ho vytlačil Ian Rush. Je jedním ze dvou hráčů, kteří v derby skórovali jak za Everton (kde kariéru začínal), tak i za nás. Zajímavé je, že ve své první sezóně soupeřil o místo vedle Kevina Keegena s další legendou, kterou je:

David Fairclough, jenž odehrál v letech 1974 – 1983 209 zápasů a vstřelil 78 gólů. Byl považován za supernáhradníka, ale hvězdná dvojice Dalglish / Rush (která bývala i málo zraněná) ho na hřiště zase tak často nepouštěla. Musíme si uvědomit, že v té době bylo povoleno jen jedno střídání, takže pak je těžké sbírat starty, i když za rezervu střílíte gól za gólem.

Jana Molbyho si pamatuji již osobně z televize, i když většinou jen ze zápasů tehdejšího supertýmu Dánska. V letech 1984 -  1996 odehrál 218 zápasů a vstřelil 62 gólů. Dodnes drží rekord LFC, neboť 42 branek bylo z trestných kopů. Pamatuji ho jako velmi inteligentního fotbalistu, který hrou trochu připomínal Xabiho Alonsa (a hrál i v obraně, než zakotvil v záloze). Protože jako hráč zažil jako kouče Fagana, Sounesse i Evanse, vidíte sami, že tito tři hráči pokryjí svými vzpomínkami opravdu širokou epochu slavných dějin LFC.

Na tomto místě musím říct, že vyprávění a dotazy probíhaly po celou dobu a všichni tři pánové byli maximálně vstřícní a ochotní. To platí o celém personálu LFC, vždy se setkáte jen s úsměvy a snahou vám pomoci. Po snídani se nasedlo do autobusu a jelo se do LFC Academy, což je pěkný sportovní komplex s mnoha travnatými hřišti. Převlékli jsme se v šatnách a vyběhli na hřiště, banda fotbalistů v nejrůznějších dresech (ovšem samozřejmě převládaly dresy LFC nejrůznějších epoch a barev). Rozděleni do tří skupin jsme prošli klasickým tréninkem, to znamená různé nácviky střelby, vedení míče apod. Ty se nelišily od tréninků, které zná každý fotbalista na úrovni (řekněme) divize. Jedna věc však bila do očí – kondiční trenéři, vaši spoluhráči, legendy – ti všichni vás stále maximálně chválili a povzbuzovali. Já sám jsem 44letý bývalý tělocvikář s koleny bez menisků a kolenního vazu, který nekopl čtyři rok do míče a má pěkně kulaté břicho, přesto jsem si ostudu neutrhnul, neboť cvičení byla koncipována tak, že je každý plnil podle svých možností. Nechci se chlubit, ale protože jsem pravák a na střelbu levou nohu jsem si vždy zvykl být pečlivější, leckdy jsem uklidil míč levou tak do brány, že mi to mnohem mladší mohli jen závidět. Legrace jsme užili dost, například když maník s dresem Molbyho zahodil šanci, pravý Jan Molby na něj zakřičel: „Damned, Molby!“ ale hned nato ho plácl přátelsky přes záda. Balená voda originál LFC o přestávkách k dispozici, dostatek přestávek, prostě vyvážený trénink.

Pak následovaly zápasy, ve kterých se střídalo šest týmů proti sobě na třech hřištích. A zase – naprosto přátelská atmosféra, vzájemné povzbuzování a v mých zápasech se nevyskytl jediný faul. Přitom se lítalo na hřišti řádně! Já jsem byl samozřejmě cizinec, který se navíc na rodilou angličtinu příliš nechytá, ale ani to nebránilo mým spoluhráčům volat na mě jménem a krátkými větami se mnou komunikovat při zápase i po něm. Dal jsem Molbymu jesle, ale bral to sportovně (jako malou pomstu mě v závěru přeloboval v brance jako malého žáčka). Po osprchování a návratu na Anfiled následoval luxusní, tříchodový oběd (v Trophy Room) a beseda s legendami. Otázky nebraly konce, tady je ale lepší znalost angličtiny nezbytná. Po ní legendy podepsaly vše, co se jim strčilo pod ruku a poté se se všemi rozloučili podáním ruky. Pak následovala prohlídka vnitřku Anfieldu. Každý se mohl sednout na židli, kde při tiskovce sedává Kenny, nebo si prohlédnout hráčskou šatnu. Překvapilo mne, jak je chudá a prostá, ale vše vysvětluje to, že naproti hráčům je velký snímek Shanklyho a jeho hráčů v téže šatně, pod stejnými věšáky. Tradice na Anfieldu dýchá z každého póru ve stěně. Šatna hostů je stejně prostá. Pak každý prošel cestou hráčů na samotný stadion. Výklad provázejících kustodů je velmi zajímavý plný perliček (o starém The Kop, o tom, jak se chová Wenger v šatně apod.). Nemůže tu vyprávět ty stovky zážitků, perliček a dojmů z celého dne, ale věřte, že každá minuta vám dá něco nového. Hlavně stále ode všech cítíte (i od vašich nových přátel) tu úžasnou sepjatost s klubem. Na závěr proběhla prohlídka samotného muzea LFC a když skončíte v shopu s taškou dárků (skleněný pohár, podepsaná fotografie, certifikát), sami se divíte, že už je 5 hodin odpoledne! Den plný zážitků byl jedním z nejhezčích dnů v mém životě a všem jej musím pouze doporučit! YNWA!

Kompletní informace s možností zakoupení tohoto produktu naleznete zde: https://bookings.liverpoolfc.tv/experiences/home.htm

Sraz u vchodu na Main Stand

Snídaně

Rozcvičení před tréninkem

Molby, Johnson, Fairclough 

Moje maličkost

Tréninková skupina

Focení s legendami

Akademie

Já a Molby

Beseda

Šatna LFC

Stěna šatny

Stadion

Personál

Muzeum

Dárky

Dárkyně

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

gel 260x350

Facebook