pivovar helf

Smutná premiéra na The Kop

Liverpool Football Club si v pátek společně s rodinami obětí připomněl 22. výročí tragédie v Hillsborough. Náš web vám nyní přináší report přímé účastnice a obrazovou dokumentaci pořízenou při této vzpomínkové akci.

Nejslavnější tribuna LFC. A pro mě také dlouhou dobu nedosažitelná. Jen v televizi jsem s úžasem sledovala, jak Kopites hecují svůj tým k lepším výsledkům. Pokaždé jsem tam chtěla být s nimi, podporovat svůj tým. Je sobota a už nyní mohu říci, že tento týden se mi zaryje hluboko do srdce.

Vše začalo dohrávkou 32.kola. Téměř po roce a půl jsem měla znovu možnost navštívit Anfield Road. Moje rozhodnutí strávit v Liverpoolu nějaký čas přišlo jako blesk z čistého nebe. Velký dík patří Ondrovi, který dokázal rychle jednat a sehnal mi lístek. Byl to jednoznačně nejlepší zápas, kterého jsem zatím byla svědkem. Úmyslně píši zatím, protože doufám, že takových zápasu uvidím od nás víc. Při prvním gólu euforie. Přiznejme si to, nebyli jsme favoriti. Zpráva o Gerrardovi a částečné rozpadnutí naší obrany hrála o to více do karet Citizens. Druhý gól mi vehnal do očí slzy a třetí už nechal emoce propuknout naplno. Anfield zářil a mně na rtech po skončení utkání zůstal široký úsměv.

Tato nálada mi vydržela do poloviny týdne, kdy se noviny přestaly zabývat výhrou a začaly se soustředit na výročí 22 let, které uplynuly od tragédie v Hillsborough. Mám Anfield Road prakticky za rohem a od mého příjezdu ještě nebyl den, abych neprošla kolem památníku. Je opravdu úžasné, jak se lidé z celého města a okolí starají o památku, přesně jako se zpívá ve Fields of Anfield Road.

Je pátek 15.4.2011 a už od rána mě svírá trochu úzkost. Z Youtube vím, jak vypadaly minulé ročníky a pár těchto videí jsem u počítače obrečela. Dopoledne jsem vyzvedávala květiny v centru a při čekání na zpáteční autobus se už na zastávce hromadil dav fanoušků LFC. Celou dobu jsem se snažila být silná, obrnit se proti smutným tvářím a plačícím lidem. Moje obranná taktika se rozsypala jako hromádka sirek už v autobuse, kdy přibližne 60tiletý pán o holi trval na tom, že mi musí uvolnit místo a že květiny jsou úžasné gesto, jak uctít památku 96 andělů.

Dorazila jsem k památníku v době, kdy tam bylo nejvíce lidí. Jen jsem položila květiny a s myšlenkou, že se stavím ještě po ceremoniálu, jsem odešla na stadion. The Kop. Je to tady. Prošla jsem turniketem a už jen pár schodů me dělilo od úžasné podívané na celý stadion. Vybrala jsem si místo a začetla se do programu dne. Zanedlouho se tribuna naplnila téměř ke stropu, přišel pěvecký sbor, pozůstalí, hráči a organizační tým.

Program:

Přívítání

Společná píseň „Abide with me“. Modlitba k Bohu, zpívána při různých příležitostích. Od roku 1927 je také první a poslední sloka tradičně zpívána před výkopem při finále FA Cupu. Nyní i hymna Hillsborough.

Čtění jmen obětí tragédie

3.06 p.m. minuta ticha

Píseň „Amazing Grace“ v podání The Love & Joy Gospel sboru

První čtení „To the Families“. Slovo měl Jimmy Mcgovern, scénárista a tvůrce britského krimi seriálu, do kterého zahrnul i katastrofu v Hillsborough. Mluvil o dvaadvaceti bojovných letech, lžích, nejdelším vyšetřování končícím fraškou a o nádherné vytrvalé demonstraci lásky. Jeho projev zvedl The Kop ze sedaček a za bouřlivého aplausu mu dávala za pravdu.

Společná píseň I watch the sunrise

Druhé čtění, britský politik Steve Rotheram

Neplánované bylo oznámení o podání žádosti, díky niž bude King Kenny jmenovám do rytířského stavu. Hodně lidí to dojalo, ale zřejmě nikoho nepřekvapilo. Za své činy měl být oceněn už dávno.

Několik modliteb a písní

Velmi emotivní vystoupení Margaret Aspinall, předsedkyně Hillsborough Family Support Group. Děkovala za podporu, vypíchla hlavně Rafu Beníteze, který úzce spolupracuje s nadací Hillsborough a také byl mezi zúčastněnými. Dále vyjádřila rozhořčení nad faktem, že UEFA chce znovu zavést na stadionech místa ke stání.

Na závěr vyzvala všechny zúčastněné, aby se připojili k nejkrásnějšímu songu na světe, You'll never walk alone zpívanou Nielem McHalem. Během písně bylo symbolicky vypuštěno 96 červených balónků.

Tento týden jsem měla opravdu napilno. Během pěti dní dvakrát návštěva stadionu, z toho jednou smutné splnění snu jménem The Kop. Bylo opravdu zničující vidět rodiny zesnulých, bolest v jejich očích. Ani po 22 letech nikdo nebyl potrestán, pozůstalí a fanoušci se během ceremoniálu několikrát hlasitě dovolávali spravedlnosti. Jestli to ještě vůbec bylo možné, události uplynulého týdne mě semkly s klubem ještě pevněji.

NEVER EVER FORGET, JFT 96

http://www.youtube.com/watch?v=hIQyyZ_IG4s

 

po kliknutí na obrázek se vám zobrazí celá fotogalerie z Hillsborough ceremony

po kliknutí na obrázek se vám zobrazí celá fotogalerie ze zápasu LFC - Man City

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

gel 260x350

Facebook