pivovar helf

CZ BEOGRAD - PARTIZAN BEOGRAD

Dnes přinášíme report z výjezdu jedno z našich fans, na tak trochu jiné derby .....

Tohle derby je asi sen každýho normálního fotbalovýho fandy, takže jsem neváhal a zajistil si bus pár týdnu dopředu. Bohužel po demonstracích proti gayům v Bělehradě a po událostech v Janově, který média nafoukla až do stupidních rozměrů, se situace změnila. Hrát se mělo 23..v sobotu a ješte ve středu večer se nevědělo zda se bude hrát. Nakonec se rozhodlo ve čtvrtek ráno. Hrát se bude a před diváky! Paráda, radoval jsem. Do ty doby než přišly další zprávy. Lístky se z bezpečnostních důvodů prodávají jen do pátku do 21 hod. Hm. A bus dorazí ráno v sobotu. Jsem namydlenej, říkal jsem si. Ze zoufalství jsem začal točit čísla na sekretariát Zvezdy, kde mě všichni posílali do háje nebo neuměli anglicky až nakonec jsem fakt zoufalej vytočil číslo na shop, kde to vzal kluk jménem Alexander a říká mi pomůžeme Ti. Jsi z Čech a chceš to vidět. Ok. V sobotu ráno o půl devatý vytoč Miroslava a dal mi tel.čislo. Jel jsem na blind a doufal, žto vyjde, protože policajti snížili z bezp. důvodu kapacitu.

1

Do Bělehradu měl autobus dorazit v 7 ráno. Jenže přijel už ve 3. Nevím jak to mají spočítaný, ale cizinec v noci z pátka na sobotu na nádraží v Bělehradu není zrovna příjemná procházka po dobrým obědě. Všude plno maníků s kapucema na hlavách a solidní binec. Měl jsem dojem, že všichni bělehradský lads jsou chuligáni. Toho pocitu jsem se nezbavil do konce svý návštěvy, ale mají tam takovou módu. Kapuce jsou snad uzákoněný nebo co. Okamžitě poznali, že jsem cizinec a pár jich po mě řvalo a někdo mě tahal, že mě sveze taxíkem, ale neměl značku taxi..Prostě jsem mazal k nejbližšímu hotelu a snažil se vyhýbat hordám táhnoucím spát před derby.Jenže hotely plný a našel jsem až na pátej pokus. Takže 2 hodiny spánku, výměna peněz, taxík a po 8 hod. jsem stál před stadionem Zvezdy – Marakana. Zvenku vypadá omšele, ale už tam byly stovky Delije (ultra hnuti fans Zvezdy) a hned se ptali odkud jsem atd. Klasika, ale v pohodě až na jednoho, kterej asi neměl rád cizince. Nevím.

2

Zavolal jsem Miroslava a k mojemu údivu mi povídá, počkej hned jsem u Tebe. Z útrob stadionu vyšel borec, kterýho hned lidi venku začali zdravit, vzal mě za kabát a táhnul nahoru po schodech. Ocitl jsem se ve VIP prostorách a Red shopu, kde seděli lidi z Delije. Nechápal jsem. Uvedl mě, uvítal, že jsem z Čech a ukázal mi místo kde si sednu (prosklená lóže s otevíracím oknem) a já se začal tlemit, protože tohle jsem nečekal ani ve snu. Řikám co budu platit ? Nic. Dej si drink, co chceš...vše je na účet Zvezdy..Neveděl jsem rozpakama co dělat. Bylo mi až trapně, ale asi jsem musel byt hodně zoufalej, když jsem z Čech volal, ze derby musim vidět. Každopádně za tohle budu Miroslavovi a Alexanderovi vděčný. I jejich přátelům z Delije, protože venku uz probíhaly přísné bezpečnostní prohlídky a lustrace a já popíjel kapučino a díval se na modrý barety (jejich spec. jednotky) jak nacvičují zákroky atd...Stadion se pomalu plnil a v sektoru Zvezdy už vypukla potyčka mezi několika Delije. Miroslav mi zdůvodnil, že nedávno kvůli novinářským hyenám a jejich hysterii po Janově  odstoupil šéf Delije z funkce. A tak jsou lidi nervózní. Nedovedete si představit jaký vliv a moc mají Delije na chod klubu. Už jen to, ze ráno si popíjí ve vipce je nemyslitelný. Chorály se zpívaly dlouho dopředu, ještě když sektory nebyly plný. Nakonec se oblouky zaplnily a strany byly poloprázdný. Přitom venku stálo mraky Grobaru (fans Partizanu) a chtěli dovnitř. Nic. Nejsou lístky a policie už nikoho nepustí. Partizanu dokonce zkrátili sektor a vyndali sedačky. Derby bylo zkratka v policejní režii a tak jsem nemohl vidět klasický choreografie, pyro...Ale nevadilo. Jejich super chorály, fanděni, nadšení, emoce... to bylo něco neuvěřitelnýho. Nikdy jsem něco podobnýho nezažil. Miroslav mi potvrdil, ze věčné derby je z hlediska atmosféry, emoci, atd.. to největší v Evropě a vyrovná se mu pouze skotská klasika Celtic – Rangers a turecký Galatasaray s Fenerbahce. No možná bych sem ještě zařadil něco z Řecka, ale fakt je, že i nějaký chytrý anglický noviny (Telegraph ?) vyhlásili tohle derby jako čtvrtý nej na světě. Před ním je jen River s Bocou, Gala s Fener a tuším, že Celtic s Rangers. Už před zápasem si oba oblouky (Delije sever, Grobari jih) vyměňovaly nenávistné pokřiky a atmosféra se dala krájet. Pouze při hymně, kterou zpívala asi 8letá holčina, se celý stadion spojil v jeden hlas a nerozdílně hrdě zpívali srbskou hymnu. Musím říct, ze to byl zážitek. Jsou to Slovani a vše slovanské jim je blizké. Jeden z Delije, kterýmu mohlo byt tak přes dvacet se mě vyptával na rok 68, že nás obsadili Rusové a že jejich tatové a dědové nám Čechům chtěli jít na pomoc, že v Bělehradě byly tehdy ohromné protiruské demonstrace...Popravdě v mnohém jsem jim musel dat zapravdu, ale tady to rozebírat nebudu..... Jen podotknu, že jsou stále vidět pozůstatky po bombardování z roku 1999...

3


Zápas vyhrál Partizan, ale na fotbal se mě tentokrát neptejte. Já koukal jen a jen na tribuny a byla to paráda. Obě strany jsou mistři v supportu. Partizan mi přišel o něco secvicenější, ale těžko soudit :) Nikdy jsem nic takovýho nezažil a popravdě chtěl jsem jet na můj Liverpool, jenže tikety na derby s Evertonem nebudou. Nevadí. Vůbec nevadí. Angličané, kteří dnes zdegenerovali v blby smějicími se navzájem, že jejich klub je bohatší než ten druhý, nebo že jeho oblíbený hráč bere více peněz a pro něž je jediný vrchol návštěvy fotbalového stadionu to, že vstane ze sedačky, by zírali. ale kdo o ně stojí. Radši ať rozebíraj na netu Shrekovo aféry a nekonečný přestupový story. Já si chci každopádně tohle derby zopakovat a po 139-ém, které jsem navštívil, se bude hrát na Partizanu, ale tam je menší stadion bez zastřešení. Takže asi počkám zase na Marakana, který je magický. Je to statek s dráhou, ale asi první z těchle atletických, kde mi to sedělo. Doufám, že příště nepojedu sám. Kdo by do toho šel, budu jen rád. Poslední šance zažít real football fans a ne playstation s povinnou plastovou vlaječkou:-). Prachy nejsou tak hrozný. Za bus jsem dal dvojku, nejdražší lupen tam stál 10 euro a hostel 15 euro...Prostě nic hroznýho. Na rajceti je pár fotek co jsem dělal, ale mrkněte hlavně na youtube a galerie ultras....Fakt to stálo za to lidi...čau tibis a dobro došli.http://tibis2.rajce.idnes.cz
http://www.delije-caffe.net/galerija/index.php?spgmGal=2010-2011/CZ_partizan_139derbi
http://casopis.izaberipartizan.com/v2/galerija.php?pcId=172&page=1
http://www.youtube.com/watch?v=Dc01afHNbE8
http://www.youtube.com/watch?v=X7nTWNZehO4&

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

gel 260x350

Facebook