pivovar helf

20 otázek pro…Martin Heczko

 

LiverbirdUponMyChest

V devátém díle jsme vyzpovídali Martina Heczka, ortodoxního fanouška z Třinecka a smutného otce ztracené Anne.

 

1.Začněme mimo LFC. Máme rok 2018, rok MS ve fotbale. Předpokládám, že tento měsíční svátek budeš sledovat. Koho favorizuješ a komu přeješ?

- Hlavně pevně doufám, že tento velký sportovní svátek nebude skrz média špiněn žádnými politickými taškařicemi a bude se psát jen o krásných gólech, obratech a velkých vítězstvích. Ač budu možná za své pokroucené vlastenectví lynčován, přiznám se, že mé sympatie vždy nějak patřily nizozemskému fotbalu, reprezentačnímu výběru této země. Už památný obrat party okolo Baroše na ME 2004, jsem těžce nesl. Nizozemsko mi tedy bude na MS těžce chybět. I přes tuto neúčast, budu samozřejmě tuto akci natěšeně sledovat. Favoritů je zase mnoho…Možná kvalitní výběr Francie, která si zasloužila trofej už doma dva roky zpátky? Nebo snad konečně Anglie s naším zastoupením v čele?

2. Počet účastníků MS se v budoucnu zvýší z 32 na 48. To už by se mohli na turnaj s trochou štěstíčka probojovat Slováci a při správné konstelaci hvězd i Češi. Vítáš tento krok? Nechci nikomu nic podsouvat, ale osobně to považuji za to nejhorší rozhodnutí, které od FIFY pamatuji.

- Rozhodně toto rozhodnutí rozdělilo fotbalovou společnost na dva tábory. Po komerční stránce to přinese určitě větší finanční prostředky, ale po té sportovní??? Důkazem nám možná může být rozšíření minulého ME. Co předváděli takoví Maďaři, Islanďané či Wales, kluby druhého, třetího sledu. Jejích výsledky, co se dělo na stadionech, u nich doma na náměstích? Určitě se tedy najdou týmy, které turnaj příjemně oživí, ale také týmy s trenéry, kteří si budou hrát na „special one bus“.

3. Arsene Wenger neomylně směřuje svůj tým do míst, na která byl zvyklý poslední roky spíše LFC. Asi 95 % gunnerů je pro jeho odvolání. Dojde k tomuto přelomovému okamžiku v létě? Nebo Arsenal vyhraje Europa league, kvalifikuje se do Ligy mistrů a vše bude zase ok?

- Osobně si myslím, že čím déle Wenger zůstane, tím se bude dále víc a víc prohlubovat sportovní krize v celém klubu. Ono mi ta krize v Arsenalu trošku připomíná situaci okolo LFC z minulých let, osinu z paty nám vytáhlo až angažování JK a jeho týmu, jeho koncepce. Po dlouhé době stagnace, jsou v mých očích a v této chvílí prognózy pro LFC mnohem veselejší. V případě Arsenalu bohužel jde zase jenom o peníze, klub vydělává bez větších investic a fanoušci se pořád a pořád těší na tu další a mnohem lepší sezónu, tu a tam přitáhneme nějaké jméno, ale celkově přestupy nekoncepční a prakticky k ničemu. Celkově si myslím, že na venek není situace až tak jasná. Wenger bude za tu dobu působení, klubem dosti prorostlý a jeho vyhození nebude tak jednoduché. V poslední době dochází k početným a zajímavým změnám v širším vedení klubu a nejspíš se bude jednat o přípravu podhoubí pro plánovanou výměnu manažera. Bude to letos, nebo snad Wenger vydrží svou smlouvu a bude to až tu sezónu příští? Netuším. Rozbijí majitelé pokladničky a půjdou do projektu s typem Ancelotti, nebo snad něco více koncepčního? Netuším. Každopádně si myslím, že celá tato obměna položí klub na nějakou tu sezónu do jisté stagnace.

4. Z Londýna směr Manchester. Asi nikdo nepochybuje o titulu v PL pro City. Jedná se pod Guardiolou a s neomezenými finančními prostředky o začátek dlouhé dominance v anglickém fotbale?

- Mě osobně tento tým nahání docela strach. Hlavně i pro to jsem si právě City nepřál při losu LM. Kvalita hráčského kádru je nezpochybnitelná, kolem zkušených borců Pep krásně doplnil tým o mladé šikovné talenty. Obměna klubu nějaký ten čas trvala a stála nemalé peníze, nicméně dokonale vyšla. Ikdyž City vedou bohatí šejkové, nejsou to dle mého jen tak nějací nezdárci, však těch fotbalových klubů po světě vlastní několik. City, ač se to někomu líbí nebo ne, zbytku ligy dosti uteklo a nemyslím si, že v příští sezóně tomu bude jinak. Rukavice je hozena a teď je na ostatních a hlavně na nás jak se s tím popasujeme.

5. K druhému klubu z tohoto nepěkného města. Myslíš, že United někdy začnou hrát koukatelný fotbal? Jak je možné, že LFC není schopen už několik let tento autobus do základů vypálit?

- Dost mě mrzí, že právě tyto antifotbaly přinášely vždy trofeje. Každý nestranný a neseznámený s tabulkou ligy, porovná-li náš zápas s tím paskvilem co převádí ču***** z ču******, musí dojít k domnění, že se jedná o rozdíl třídy, půlky tabulky. Ve finále nejméně sympatický tým vede ten nejméně sympatický manažer, nic moc extra mi z toho prostě nevychází. Mourek prostě líbivý fotbal nikdy hrát nebude. Mé tajné přání je, abychom se příští sezónu předháněli o špici se City či Tottenhamem a hlavně abychom bavili fotbalem nejen naše fans. Pevně věřím, že ty základy nebudeme vypalovat jenom my a ču**** z ču***** na nás budou koukat z dostatečné vzdálenosti.

6. Můžeš mi vysvětlit, k čemu dobré je Financial fair play? Týmy jako MCity nebo PSG mají z této regule víceméně srandu.

- Osobně se o toto pravidlo moc nezajímám. Nejsem naivní, abych nevěděl, že pokud to nejde z prava, tak to půjde z leva…

7. V několika anglických pohárových zápasech byla v praxi zkoušena technologie VAR, tedy videorozhodčí. V zápase Tottenham – Rochdale bylo vyžádáno přezkoumání videorozhodčím hned 7x a výrazně to narušilo kontinuitu zápasu. Jaký je tvůj názor na využití VAR?

- Myslím si, že celý systém ještě potřebuje čas. Rozhodčí potřebují větší praxi, musí získat jistotu, kdy je vhodné video použit. Mě osobně by ale tato technologie u fotbalu nechyběla. Mám rád fotbal takový jaký je/byl, mám rád ty emoce a křivdy na hřišti, co potom budeme řešit u toho piva?:)

8. Jurgen Klopp od svého příchodu hospodaří zjednodušeně řečeno s nulovým přestupovým rozpočtem. Při započtení příchozích a odchozích hráčů de facto neutratil ani libru. Očekáváš, že v tomto trendu bude klub v létě pokračovat?

- Obávám se, že se nějakého rozhazování nedočkáme. Klub momentálně pumpuje nemalé prostředky do rozšiřování našeho svatostánku a nového tréninkového centra. JK nejednou ukázal, že nemusí utratit nesmyslné peníze za kvalitu. Celý přestupový trh je dosti zkažený a klub bude muset vynakládat čím dál víc úsilí při jednáních o nových příchodech či odchodech. Osobně bych spíše investoval do angažovaní zkušených borců z řad skautů. Kvalitních hráčů za kvalitní peněz je dost, jen je zapotřebí se trochu porozhlédnout.

9. V posledním ligovém zápase LFC porazil Watford 5:0. Osobně jsem zápas neviděl, ale je jednoznačné, který z hráčů si zápas podmanil. Lze přínos Salaha pro tým srovnávat s památnou sezónou Suáreze?

- Díky mé cestě do Francie se stal zápas s Watfordem prvním, který jsem letos neviděl, proto bych ho nechtěl hodnotit. O neskutečném přínosu Salaha není žádných pochyb. Dnešní útočná trojce je do jisté míry dosti podobná s tou se Suarézem. Dost mrzí, že v té době tým okolo neskutečného hrajícího snajpra, neproměnili gólovou potenci v lize v trofej. Bohužel tato sezóna je úplným odrazem.

10. Salah vstřelil alespoň jeden gól v 27 zápasech této sezóny. Napříč Evropou v tomto nemá konkurenci a zažívá lepší start v LFC než Torres, Suárez, Coutinho nebo Mané. Přijde mi jako ryze skromný borec. Stane se legendou Liverpoolu nebo bude Anfield opouštět po vzoru mnoha svých předchůdců zadním vchodem za pískotu fanoušků?

- Určitě nebudu věštit z koule, Couts se zprvu taky jevil jako skromný chlapeček… Co je jisté, na řadě je klub, který musí co jak nejrychleji vyrukovat s takovou smlouvou, která ho tady udrží. V neposlední řadě, každý hráč prahne po úspěchu, trofejích a to je také dosti zásadní. Jak dlouho udrží klub nejen Salaha bez zásadních úspěchů?

11. V Lize mistrů máme po dvojzápase s Portem, do čtvrtfinále jsme vyfasovali Manchester City, což si dle reakcí přál málokdo. Jsi stejného názoru? Jak velikou nevýhodou je odveta venku?

- Těsně před losem jsem všem na obědě v práci brečel….nejhorší možná varianta je City s odvetou venku. No což, jedná se o čtvrtfinále LM, snadných soupeřů už není. JK dle mého dobře umí na tyhle evropské noci hráče nahecovat. Já se jednoduše po tak dlouhé době těším na koukání čtvrtfinále LM s našimi borci na place!!….nějaký minisraz

12. Jsou jarní velmi dobré výkony a výsledky důsledkem (i zde na webu) mnohdy kritizované rotace v zimních měsících?

- Program v tomto období je tak nahuštěný, že ač se to někomu líbí nebo ne, k rotaci musí dojít. Kvalita širšího kádru není tak veliká a proto jsem rád, že kluci toto hektické období krásně zvládli a nám udělali úžasné vánoční svátky. Domnívám se, že paradoxně týmu pomohlo trucování a odchod Coutse. Kluci se semkli, vyšli z jeho stínu, zodpovědnost se rozhodila na více hráčů a samotný fotbal vypadal živěji.

13. Za zmínku stojí výkony Jamese Milnera. Jaký je Tvůj názor na tohoto hráče? Od jeho příchodu jsem na jeho adresu viděl řadu nepěkných invektiv.

- Pro mě je to prostě totální borec! Stará škola, která nepotřebuje mít každý týden nové vlasy a tetovaní, nepotřebuje se předvádět před médii… On kde se postaví, tam to odjezdí po prdeli! Po ukončení kariéry bych si ho v týmu nechal, mohl by trénovat – zodpovědný přístup.

14. Zajímavá statistika o Oxovi. V Arsenale měl v průměru za zápas naběháno 10 km, v LFC 12 km. Jedná se o důsledek rozdíleného pojetí hry Kloppa a Wengera nebo důsledek toho, že hráč je konečně ve svém vysněném klubu?

- Pro každého hráče je přestup do nového klubu jistým impulzem. Ox do Liverpoolu moc chtěl a to ještě jeho nadšení umocnilo. Domnívám se, že se jedná o supr univerzála a v klubu toho ještě hodně ukáže. Samozdřejmě, že systém JK mu sedí a z toho vyplývají i tyto statistiky.

15. Jedna jednoduchá - komu bys dal po sezóně kapitánskou pásku?

- Dle mého názoru současný kapitán Hendo nemá kvalitu na to, aby oblékal příští sezónu dres s Liverbirdem na hrudi, natož nosil kapitánskou pásku. Ze současného kádru mi vychází VVD nebo Can. Prostě lídr a pošuk v jednom, někdo kdo bude umět během zápasu vybláznit tribuny na nohy, nahecovat spoluhráče, strčit do protihráče….

16. Na hostováních má LFC řadu hráčů – Sturridge, Grujič, Origi, Flanagan, Kent, Markovič, Ejaria, Ojo, Randall, Wilson, Chirivella, Allan a Awoniyi. Věříš, že se některý z jmenovaných hráčů probojuje od nové sezóny do prvního týmu LFC?

- Daniela bohužel zradilo tělo, ten si u nás troufnu si říct, nezahraje. Jinak se jedná především o mladé kluky. Ejaria či Wilson odcházeli na hostovaní ve skvělé formě. Už jen to, že se nad jejích hostováním tak dlouze debatovalo, možná předjímá jejich zapojení k prvnímu týmu. Na druhé straně jsou hráči typu Markovič, Flanagan, kteří si prostě jen nestihli najit své nové angažmá.

17. Společně jsme už pár zápasů zažili – výjezdy do Liverpoolu na Everton nebo Chelsea, výjezd do Dortmundu na EL nebo do Mnichova na Audi cup. Na kterém z těchto zápasů jsi zažil nejlepší atmosféru?

- Atmosféra na Anfieldu mě bohužel už nejednou zklamala. Na druhou stranu nejde zapomenout na zápas s Chelsea. Ikdyž se nešťastně prohrálo, tak například na vítaní autobusu před zápasem nikdy nezapomenu! Absolutně top zážitek pak mám samozřejmě z Dortmundu, dvoudenní příprava s fanoušky na náměstích a v barech, či celozápasové pogo v away sektoru, to jsou zážitky k nezaplacení!

18. Vím, že do Dortmundu jsi tehdy přicestoval z jiného směru. Měl jsi dlouhou cestu přes britské (nejen fotbalové) stadiony s partou dalších nadšenců. Můžeš nám popsat pocity z tohoto ultimátního road tripu?

- My si jednou za čas uděláme takový minisrazík u Xabiho doma. Třinecká sledovačka ve čtyřech LFC fans a třeba i celého nedělního kola. Xabi měl výlet už dost dlouhou dobu namyšlený a nám se ta myšlenka, procestovat celé ostrovy a spojit to v co jak největší míře s fotbalem, líbila. V Londýně jsme půjčili auto a vydali se směr sever. Ten, kdo právě nebyl nucený řídit, fotil před stadiony napříč celou Anglii, Walesem a Skotskem nás „unavené turisty“. Po cestě jsme stihli zápas našeho milovaného klubu a po něm pokračovali dále. Obrovským zážitkem ovšem byla návštěva rugby. V životě jsem tak velkým lidem šít hlavy přímo na hřišti neviděl. V neskutečné atmosféře jsme, v jedné ruce s tuplákem a cigárkem v druhé, odkoukali vítězství domácích a pokračovali jsme směr Skotsko. Přes Celtic Park jsme pokračovali na Ibrox Stadium. K našemu štěstí se v tento den hrál zápas a tak jsme si vystáli řadu na lístky. Rangers zápas vyhráli a my až po půlhodinových pozápasových oslavách na hřišti zjistili, že tímto vítězstvím domácí opět postoupili do první ligy. Nuž postup jsme s fans řádně oslavovali do ranních hodin a po řádném vystřízlivění jsme pokračovali dále. Při prohlídce Edinburghu z Xabiho vyšlo, že právě vyhrál nemalé peníze v tipu a pokud budeme hodní, koupí nám vstupenky na LFC v Dortmundu. Hodní jsme byli a tak jsme jen přebukovali letenky a naše pouť mohla pokračovat v Německu. Až na celodenní návštěvu Stonehenge, jsme si v super partě užili legendární tripek.

19. Jsi letitým účastníkem břeclavských srazů. Co pro Tebe toto dostaveníčko znamená?

- Pro mnohé tady budu jistě neznámým a to jen z důvodu neangažovaní se tady v diskuzi. Rád si vše ale do sytosti vynahradím nejen na břeclavském srazu. Břeclav samozřejmě znamená každoroční Mekku, kde všechny jiné aktivity musí nutně stranou. Super parta stejně postižených lidí, hromada pokecu o fotbale, nebo jen tak o životě. Bez nadsázky, taková rodinná sešlost!

20. Jaká je tvá ideální sestava stávajícího kádru při plném zdraví?

- Karius – Alexander-Arnold, Matip, VVD, Robertson – Can, Milner, Ox – Mané, Firmino, Salah

Bleskové zprávy

Los FA Cup

Ve čtvrtém kole FA Cupu se LFC střetne s Manchesterem United. Zápas se odehraje během víkendu 23-24. ledna. Vítěz se v pátem kolem střetne s vítezem zápasu West Ham United - Doncaster Rovers.

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

titi liverpoolsky

Facebook