pivovar helf

Marťasovo okénko, 2. díl

BLOG

Dnešní blog se ponese v trochu spekulativnějším rázu. Přestupové období je v plném proudu a proto jsem se rozhodl podívat se na zoubek několika málo hráčům, kteří jsou s námi spojovaní. Pozornosti neunikne ani čerstvá posila Fabio Borini a podobně čerstvý odchod Maxiho Rodrigueze.

Jménem, které je s LFC v poslední době nejčastěji spojované, je Clint Dempsey. Devětadvacetiletý Američan, hájící barvy londýnského Fulhamu prý splňuje všechna kritéria, která Brendan Rodgers vyhledává. O tom, že je zájem ze strany Liverpoolu skutečný, informoval také Ben Smith, novinář BBC, který vždy udává velmi přesné informace a letošní přestupové okno mu zatím vychází na jedničku. Ale zpět k Dempseymu. Jeho jméno mezi fanoušky vyvolalo smíšené pocity. Liverpoolští fans si přeci jen představovali o něco zvučnější a perspektivnější jména, která posunou jejich milovaný klub konečně vpřed. Osobně musím říci, že jsem z počátku ze zájmu o Dempseyho nadšený nebyl. Postupem času ale musím říct, že jeho příchod mi přijde čím dál tím víc logičtější. Jestli Liverpoolu něco poslední sezonu chybělo, byly to góly. Nejhorší procentuální úspěšnost proměňování šancí z celé Premier League mluví sama za sebe. Je to tedy faktor, na který se nový manažer Brendan Rodgers po svém příchodu zaměřil. Přivedl dalšího útočníka, který pokud stojí v 16ce, tak se v podstatě nemýlí a teď se poohlíží po Dempseym. Ten patří k tahounům Fulhamu a momentálně je pravděpodobně na vrcholu své kariéry. V loňské sezoně, tedy 2011/2012, dokázal ve 45 zápasech nastřílet 23 gólů, z toho 17 v lize (poprvé v kariéře také dosáhl hat-tricku a to v pohárovém zápas proti Chartlonu Athletic). V sezoně 2010/2011 se objevil ve 42 zápasech a dosáhl 13 golů, 12 z nich pak padlo v ligových zápasech. Za dvě sezony tedy Fulhamu pomohl 36 góly. To je poměrně úctyhodné číslo. Pro srovnání Dirk Kuyt ve své pravděpodobně nejlepší sezoně, co se gólů týče, tedy ročníku 2010/2011, nastřílel 19 gólů ve 46 zápasech. Srovnání s Dirkem jsem vybral proto, že Clint Dempsey je podobně versatilní typ hráče, který dokáže nastoupit jak na křídle, tak v útoku či v roli ofenzivního záložníka a nabízí velmi vysoký fyzický fond (všimněte si podobnosti s Borinim, přizpůsobivost na více postů bude v Rodgersově systému hrát velký prim vzhledem k časté rotaci pozic).

Po přečtení takových statistik jeden hned chápe, proč Dempsey našeho manažera zaujal. Největším faktorem, který stojí proti Dempseymu, je jeho věk. Letos v březnu mu bylo 29 a to už přeci jen není malé číslo. Jenže odchodem Dirka Kuyta a Maxiho Rodrigueze, tedy starších, zkušenějších hráčů, je takový příchod dle mého názoru velmi vítaný. Dempsey je ostřílený harcovník vůdčího typu, který má zkušeností na rozdávání. Takoví hráči musí být v kabině také a jednu z největších person, Dirka Kuyta, jsme letos bohužel ztratili. To může být další rozhodující věc v případě jeho nákupu. FSG hledí do budoucna a hlavním cílem majitelů je nákup mladých, perspektivních hráčů, u kterých je vysoká návratnost jejich ceny a kteří nebudou požadovat přemrštěný plat. Jenže všichni dobře víme, že jen na mládí se stavět nedá a hráči jako Jamie Carragher, Steven Gerrard, ale i Pepe Reina jsou v kabině a na hřišti ohromně důležití. Dodávají hráčům okolo sebevědomí, radí jim, dělají z nich lepší hráče. Dempsey může být podobným typem hráče a mentora v jendom. Navíc ve Fulhamu nedostává žádný závratný plat a i když by si příchodem do Liverpoolu určitě přilepšil, tak jeho týdenní vyplácená částka by pravděpodobně nepřesáhla 60 tisíc a to je číslo hodné tolerance. Obzvlášť když FSG stále snižují mzdové náklady a několik hráčů s vysokými platy ještě odejde. Clint Dempsey se tedy po zamyšlení a rozebrání jeho kvalit jeví jako velmi slušná posila. Rozhodně by nebyl posledním hráčem, kterého Liverpool FC letos koupí a jeho cena pravděpodobně nepřesáhne 10 milionů liber. A hned jsme u dalšího faktoru, který hovoří pro jeho nákup, u jeho národnosti. Dempsey je, jak už bylo řečeno Američan, stejně jako naši majitelé. Snaha o propagaci evropského fotbalu a značky LFC v zámoří je velkým cílem našeho vedení a letošní předsezónní tour to potvrzuje. Loni se náš klub konečně velmi úspěšně prezentoval na turné po Asii, která rovněž nabízí ohromný tržní potenciál a letos se o podobný majstrštyk pokusí i na druhém konci světa, ve Spojených státech a v Kanadě. Fotbal v USA zažívá mírný boom i díky hráčům jako Beckham nebo Henry, kteří kopou v tamní MLS a Dempsey jako nejlepší americký fotbalista by se z prodeje dresů jistě zaplatil. Pokud se tedy Brendan Rodgers opravdu rozhodne posílit naše nynější stavy o tohoto hráče, nebudu proti. Vzhledem k jeho věku a zkušenost by se také měl lépe vyrovnat s tlakem, který hraní za Liverpool FC představuje, ale to je velmi individuální věc. Poslední informace ale hovoří o tom, že Fulham bude o Dempseyho tvrdě bojovat a doufá v jeho udržení. Vzhledem k jejich velkému zájmu o Andyho Carrolla se ale klub pravděpodobně pokusí jít cestou výměny a doplatku a dojít k dohodě.

Nicméně kolem těch tun spekulací, které denně zahlcují média, se Liverpool FC také dočkal první oficiální posily. V pátek třináctého (v toto „nešťastné“ datum mimochodem přestoupil do LFC i Ian Rush) přišel Fabio Borini, italský reprezentant a odchovanec londýnské Chelsea (*kuck kuck*) se připojil k týmu za částku 10.4 milionů liber a stal se tak prvním podpisem našeho nového manažera. Teprve 21letý mladík je často popisován jako tzv. „poacher“, tedy hráč, který dokáže velice kvalitně zakončit v 16ce. Tedy něco, co LFC loni hodně chybělo. Fabio je hrotový úto

ník, kterému ale není cizí ani hra na straně útoku, jak předvedl na hostování ve Swansea (6 gólů v 9 zápasech, právě pod Brendanem Rodgersem) i v AS Řím (nastoupil ke čtyřiadvaceti utkáním a vsítil devět branek). Borini je ale hlavně ohromný dříč. Bývalý trenér AS Řím, Luis Enrique, o něm v žertu prohlásil, že Fabio Borini jde do všeho na 100 %, dokonce i když spí. Svým pohybem (podobně jako Luis Suarez) nedá obráncům spát a neustále je napadá, nutíc je tak k chybě. To je samozřejmě něco, čeho si Rodgers velmi cení vzhledem k tomu, že je jeho hra založená na hodně vysokém pressingu. Právě partnerství v útoku s Luisem Suarezem je něco, z čeho má jeden skoro až husí kůži. Obráncům se o tomto duu musí už teď zdát (přihoďte Clinta Dempseyho a obrana soupeře nebude vědět, co dřív). Fabio Borini je velice ceněný mladý talent, nad jehož odchodem mnoho fanoušků AS Řím pláče. Přesně splňuje transferové podmínky FSG (mladý -> návratnost -> malý plat; pouhých 30 tisíc / týdně) a hodí se do Rodgersova systému. Držme mu tedy palce a hlavně od něj nemějme přehnané nároky. V jeho věku může trvat, než se plně adaptuje, proto prosím mějte trpělivost, tak jak je to ve fotbale potřeba vždy.

Ve stejný den klub také zaznamenal jeden odchod. Maxi Rodriguez odešel zpět domů, do Argentiny, do svého srdcového klubu, Newell’s Old Boys. Maxi u nás strávil 2 roky a přinesl nám hodně radosti. Tichý profesionál, který do zápasů nastupoval spíše z lavičky, nikdy si nestěžoval a na hřišti vždy nechal 100 %, nám bude chybět. Po Dirku Kuytovi další ze zkušených hráčů, které by stálo za to udržet. Maxiho fantastický výběr místa a cit pro kombinaci byl Rodgersem hodně ceněný a ten sám dělal hodně proto, aby Maxiho udržel. Volání domova ale bylo silnější. Maxi Rodriguez klub opustil se ctí, napsal dopis fanouškům, ve kterém jim z celého srdce poděkoval a ukázal, jak se loučí pravý profesionál. You’ll never walk alone, Maxi, ale to ty moc dobře víš. Ten tvůj chytlavý chorál mi bude moc chybět.

Na konec jen malé shrnutí s námi spojovaných posil. Tím fanoušky nejatraktivnějším je asi téma Tello/Walcott. Dnes se objevila zpráva, že se Rodgers o Tella stále bude pokoušet, minimálně na hostování (Tello sice hovořil o tom, že z Barcelony odejít nechce, ale kontrakt stále neprodloužil a čeká, až bude po olympiádě). Pokud se to Brendanovi nepodaří, přesune svůj zájem právě na hvězdu Arsenalu, Thea Walcotta. Jeho velké mzdové nároky by se ale mohly ukázat jako nepřekročitelný práh a zablokovat tak jeho přesun k nám. Objevují se také spekulace ohledně Igora Denisova, ruského reprezentanta a hráče Zenitu Petrohrad, který nastupuje na postup defenzivního záložníka. Osmadvacetiletý Denisov se mi jeví jako velmi dobrá záloha za Lucase a hovoří se o ceně kolem sedmi milionů liber, což je přijatelné. Neustále se také množí zprávy o tom, že Brendan Rodgers i přes ústní dohodnu se Swansea o nepořizování jejich hráčů, chce do LFC přilákat Joe Allena. Vysoce ceněný záložník by takový skok v kariéře pravděpodobně přijal, proti je však nový trenér Swans, Michael Laudrup, který prý o tomto transferu nechce ani slyšet. Na stejnou pozici je s námi také spojován hráč Schalke 04, Lewis Holtby, který je ale od mala, stejně jako jeho otec, velkým fanouškem Evertonu.

Tak to je pro dnešek vše, za týden v neděli znovu.

Bleskové zprávy

Los FA Cup

Ve čtvrtém kole FA Cupu se LFC střetne s Manchesterem United. Zápas se odehraje během víkendu 23-24. ledna. Vítěz se v pátem kolem střetne s vítezem zápasu West Ham United - Doncaster Rovers.

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

titi liverpoolsky

Facebook