pivovar helf

Finále Ligy Majstrov - trochu inak

Blog3


Od finále Ligy Majstrov v Madride prešlo už čosi viac ako dva týždne. Pre väčšinu fanúšikov LFC sa týmto stretnutím futbalová sezóna 2018/19 definitívne skončila. O týždeň na to vrcholila Liga národov UEFA, ale ak by vo finále nehralo Holandsko s dvojicou hráčov LFC v zostave, tak by tento zápas pre nás znamenal iba skutočne štatistické potvrdenie konca sezóny.

Už sme si zvykli na to, že nám nestačí jedna ruka na označenie počtu získaných pohárov. No stále sa radi vraciame k príjemným spomienkam, ktoré viedli k zisku toho posledného. Zamyslel som, čo by sa ale stalo, ak by sme ten pohár v tejto sezóne nezískali.  Nestalo by sa nič !  Pred sezónou sa so ziskom pohára najviac spájal pravdepodobne Manchester City. Novinári vo výpočte favoritov nezabudli ani na PSG, Barcelonu. V priebehu súťaže aj nenápadne, no vzadu organizovane brániaci Juventus.  Na zisk trofeje si brúsili zuby aj v Madride, tento krát Atletico. Na jeho štadióne sa hral finálový zápas, takže motivácia bola o to vyššia.

Liverpool pred sezónou bol v prvom rade jedným z tímov hrajúcich Ligu Majstrov. Napriek tomu, že v minulom roku hral finále, sa s ním ako s víťazom tejto súťaže príliš nerátalo. Po pár kolách domácej Premier League bol Liverpool bez prehry a v tabuľke sa pohyboval zväčša na prvej alebo druhej priečke. Na tretiu sa dostal iba dva krát. Prvýkrát po dvoch remízach s Chelsea a City, druhýkrát po remíze s Arsenalom.  Sériou výhier sa The Reds  v decembri ocitli na špici tabuľky, z ktorej ich nezosadila ani prehra na Etihad Stadium.  V tomto čase The Reds už mali vybojovanú účasť vo vyraďovacej fáze Ligy Majstrov, ale oveľa častejšie sa spomínala možnosť po dlhej dobe vyhrať domáci titul.

Na začiatku tohto roku sa v štatistikách  hovorilo, že mužstvo, ktoré viedlo tabuľku Premier League na Vianoce, v posledných sezónach ligu vyhralo – teda až na dva prípady. V obidvoch išlo o Liverpool. Na nový rok Ten istý Liverpool viedol tabuľku s náskokom 7 bodov, a takto vysoký náskok ešte nikto do konca súťaže nestratil. Na druhej strane sa v Anglicku, ale predovšetkým v Londýne a susednom „Čestri“ posmešne hovorilo prirovnanie LFC so slonom na strome. Prišiel povestný „Február“, ktorý teraz trval od 30. januára do 3.marca. V tomto období The Reds zo šiestich ligových zápasov  dva vyhrali ale v štyroch iba remizovali, čím naplnili posmešné prirovnanie všetkých neprajníkov klubu.  Do konca Ligy ostávalo 9 zápasov, ktoré Liverpool vyhral, ale City už nezaváhalo  a tak o jeden bod získalo titul.

V závere Premier League, bojovali hráči Liverpoolu o titul, no tento boj už nemali vo svojich vlastných rukách. V Lige Majstrov po domácej bezgólovej remíze s Bayernom , predviedli v odvete solídny futbal, ktorým Bavorov dokonale zaskočili a zaslúžene ich vyradili. Na jednej strane treba priznať, že Bayern mal prestarnutý káder, a čaká ho generačná výmena. Na druhej strane je dobré pripomenúť, že Liverpool v odvete porazil ten Bayern, ktorý bol aktuálne na prvom mieste Bundesligy kam sa dostal po tom, čo zlikvidoval stratu  Borussie. V konečnom účtovaní  Bavori domáci titul získali. Vo štvrťfinále narazil Liverpool na Porto, s ktorým sa vo vyraďovacej fáze stretol opäť po roku. Bolo to skúsenejšie a náročnejšie mužstvo ako pred rokom, avšak The Reds ho dvomi víťazstvami s ľahkosťou vyradili.

V semifinále sme narazili na Barcelonu, v ktorej drese nastúpili aj dvaja bývali hráči Coutinho so Suarezom. Na Nou Camp odohral Liverpool veľmi dobrý zápas. Dokonca sa núka napísať výborný zápas. Takéto hodnotenie prvého zápasu  podal aj Jürgen Klopp. Bol to zápas v ktorom domáca Barca nemala loptu na svojich kopačkách tak ako si nielen jej hráči ale aj fanúšikovia futbalu vo všeobecne zvykli. Bol to zápas, ktorý Barcelona vyhrala 3:0. V tomto zápase bol bývalý hráč LFC Coutinho tribúnami vypískaný a nakoniec aj vystriedaný, kým druhý bývalý hráč dal gól a parádne ho oslávil. No a na záver ešte raz:  Bol to zápas, po ktorom šance na zisk trofej pre Liverpool podľa agentúry ECI klesli na 3% !!  Veľa fanúšikov si nesúhlasilo s tým, že to bol vynikajúci zápas. Dembelé v jeho závere mohol vsietiť štvrtý gól Blaugranas. Nestalo sa tak, rovnako ako sa nedostalo všeobecného ocenenia hráčom LFC po výkone, po ktorom im nebolo veľmi čo vyčítať. Fantastická odveta im však dala dokonalú odmenu.

Liverpool postúpil do finále, v ktorom sa stretol so Spurs. Zrazu bol tím vedený Jürgenom Kloppom favoritom. Vo finále sa stretli dve mužstvá, ktoré sa prebojovali až do finále podobným spôsobom. Obidva tímy postúpili zo skupinovej fázy na poslednú chvíľu. Oba tímy vyradili cestou veľkého favorita na zisk trofeje. Spoločné mali aj to, že v semifinále dokázali urobiť veľký obrat. No ich situácia pred finále bola rozdielna. Spurs boli vo finále Ligy Majstrov po prvýkrát. Účasť v Lige majstrov pre budúcu sezónu mali už istú – túto trofej vo finále vyhrať mohli. Tím z Anfield Road bol v úplne inej situácii.

V auguste pred sezónou by väčšina fanúšikov tímu určite súhlasila so scenárom, v ktorom by bol boj o ligový titul do posledného kola Premier League a postup do štvrťfinále Ligy Majstrov. V závere mája bol tento scenár naplnený, ba až prekročený. V boji o ligový titul sme nazbierali rekordný počet bodov, ale o ten jeden nám prvé miesto uniklo. Liverpool FC postúpil do finále o ušatý pohár, čím získal poslednú šancu získať nejaký triumf v tejto sezóne.

Medzi posledným ligovým kolom po zápas v Madride bola trojtýždňová prestávka, ktorú mali obidva tímy k dispozícii na doliečenie zranených hráčov a prípravu. Dosť času na všetko ale veľa na udržanie hráčov v optimálnom zápasovom rytme. No aj tento moment bol pre obidva tímy rovnaký. V čase písania Preview na finálový zápas som sa však snažil uhýbať faktom, ktoré ako vysvitlo neskôr mátali viacerých fanúšikov.

Prvým z nich bola úspešnosť Jürgena Kloppa vo finálových zápasoch. Kým v bojoch vo vyraďovacej fáze, ktoré sa hrajú na dva zápasy a teda 180 minút má vynikajúcu bilanciu, v tých finálových hraných na 90 minút je úplne opačná. Pozrime sa na to :

2012 German Cup : BORUSSIA vs BAYERN 5:2

2013 Liga Majstrov: BORUSSIA vs BAYERN 1:2

2014 German Cup : BORUSSIA vs BAYERN 0:2

2015 German Cup : BORUSSIA vs WOLSBURG 1:3

2016 Capital One Cup : LIVERPOOL vs CITY 1:1  - 1:2 po penaltách

2016 Europe League : LIVERPOOL vs SEVILLA 1:3

2018 Liga Majstrov : LIVERPOOL vs REAL 1:3

Sedem veľkých finále, ak do nich zarátame aj ligové poháre, a iba jedno víťazstvo. 6 prehier vo finálových zápasoch v rade. Tri neúspešné finálové pokusy o Európsky pohár. V tohtoročnom finále viedol Spurs Mauricio Pochettino a bolo jasné, že pribudne nové meno trénera, ktorý získal túto trofej. V lige porazil Liverpool svojho finálového súpera dvakrát. Bolo to dvakrát 2:1 vo vyrovnaných stretnutiach. Takže pribudla ďalšia nepríjemná otázka : „ Dokáže Liverpool poraziť Tottenham trikrát v sezóne? “ Navyše ak sa mu uzdravil kanonier Kane ? V tíme Liverpoolu sa pre zmenu uzdravili Firmino so Salahom. Jürgen Klopp sa rozhodol v príprave zaradiť pobyt v kempe Marbella. Napriek tomu, že sa v minulosti začali objavovať štatistiky o úspešnosti pobytu v tomto kempe, fotografie, ktoré odtiaľ boli uverejňované svedčili o veľkej pohode, ktorá tam vládla. Všetko nasvedčovalo tomu, že sa podarilo hráčov na chvíľu schovať pred tlakom médií.

VVD OX

Finálový zápas som sa rozhodol pozerať spoločne v kruhu viacerých fanúšikov Liverpoolu. V kolektíve sa lepšie znáša trpké sklamanie z neúspechu a výborne oslavuje triumf. Vyškov som si zvolil preto, lebo z prítomných cca 25 ľudí som poznal takmer všetkých. Bol to výber fanúšikov, ktorí sa poznajú niekoľko rokov a do Vyškova sa zbehli z rôznych kútov bývalého Československa. Od Košíc po Prahu. Nervozitu, ktorú viacerí nedokázali pred stretnutím skryť ani vypité pivo ani prvý gól vôbec nepotlačili. Zato ten druhý ju premenil na veľkú radosť. Asi to popisovať nemusím.

Vráťme sa teda k otázke : „ ČO BY SA STALO AK BY SME FINÁLE PREHRALI ? “ Asi fakt nič - No som KURŇA !!  rád že to dnes nemusíme riešiť. Obzvlášť po takejto sezóne a po takýchto výsledkoch v Lige Majstrov. Kým Tottenham vo svojom prvom finále mohol vyhrať – Liverpool mohol utrpieť krutú ranu. Ďalšiu finálovú prehru pod Kloppom, siedmu finálovú prehru v rade samotného Kloppa.... Ani si nechcime domyslieť, ako by si zgustla väčšina anglických fanúšikov a novinárov na tomto momente.

Som skutočne šťastný, že môžeme v pokoji počúvať od fanúšikov ostatných klubov o tom, aké bolo toto finále nudné. Otázky oprávnenosti penalty, nasadenia hráčov až po špekulácie typu „KEBY“. S niektorými sa dá debatovať – všetkým ostatným musí stačiť fakt, že je lepšie mať trofej po nudnom zápase, ako smútok po prehre vo vynikajúcom finále. :-)

vyskov2019a

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

gel 260x350

Facebook