pivovar helf

Mohamed Salah - milovaný a zatracovaný

salah50r

Mohamed Salah Hamed Mahrous Ghaly je celé meno 175cm vysokého brčkavého Egypťana, ktorý počas minulej sezóny dokonale „pobláznil“ futbalový svet. Skrátene Mo Salah alebo  Salah sa narodil  15. Júna 1992. Svoju profesionálnu kariéru začal v egyptskom klube El Mokawlon.  Do Európy sa presunul v roku 2012 do švajčiarskeho Baselu kde počas dvoch sezón odohral 47 ligových zápasov, v ktorých strelil 9 gólov.   Tam si ho všimli skauti Londýnskej Chelsea a putoval na ostrovy.  Počas nasledujúcich dvoch sezón odohral v modrom drese Chelsea 13 zápasov, v ktorých sa gólovo dvakrát presadil. Chelsea ho v sezóne 2013/14 poslala na hosťovanie do Fiorentiny / 16 zápasov  - 6 gólov/ , o rok neskôr do AS Roma / 34 zápasov 14 gólov / Po ročnom hosťovaní sa napokon stal hráčom AS Roma. V sezóne 2016/17 odohral  v drese AS Roma 31 ligových zápasov, v ktorých vsietil 15 ligových gólov.

22. júna 2017 podpisuje Salah transfer do Liverpoolu. Prestupová čiastka vo výške 42 miliónov € prekonáva klubový rekord, ktorý bol dovtedy vo výške 35 milónov £ za Andyho Carrolla. Táto výška sa navyše s bonusmi môže vyšplhať až na 50 miliónov €. V tom čase bol Salah aj napriek vstreleným gólom povestný ako spaľovač šancí. Jürgen Klopp v ňom však videl predovšetkým hráča, ktorý sa do šancí dokáže dostať a jeho potenciál si cenil natoľko, že ho chcel mať v tíme. Opodstatnenosť vynaloženej čiastky začal Salah  napĺňať hneď v prvom ligovom zápase na Watforde, v ktorom vsietil prvý ligový gól v červenom drese.

Návrat do Premier League v drese Liverpool mu vyšiel dokonale. V sezóne 2017/18 sa stal ligovým kráľom strelcov s 32 gólmi, ktoré dosiahol v 33 štartoch v červenom drese.  Bola to vydarená sezóna. Pre reprezentáciu Egypta vystrieľal účasť na záverečnom turnaji Majstrovstiev sveta v Rusku.   V Liverpoolskom drese vsietil 43 gólov vo všetkých súťažiach. Na konci sezóny zbieral jedno individuálne ocenenie za druhým. Ako prvý hráč Premier League získal  trikrát Premier League Player of The Month awards počas jednej sezóny.  Nemilujte takého hráča !!! Jeho popularita už dávnejšie prerástla hranice Egypta, kde sa stal minimálne polobohom.

Salah graffiti

Záver sezóny mu nevyšiel podľa jeho predstáv. Vo finále Ligy Majstrov sa v jednom zo súboji v ktorom bol Somar / niektorý hráči si zaslúžia vyslovovať ich meno odzadu – pozn. red/ si zranil rameno. V tomto zápase Liverpool trofej nezískal a Salah navyše kvôli zraneniu nestihol úvod Majstrovstiev.

Po takejto sezóne začali okolo neho krúžiť skauti z veľkoklubov, preto sa v Liverpoole rozhodli ponúknuť Salahovi nový dlhoročný kontrakt, ktorý bol 2.júla 2018 podpísaný.  Súčasnú sezónu začal gólovo napĺňať hneď v prvom zápase. Na Anfielde vsietil jeden zo štyroch gólov do siete West Hamu. Potom sa ale strelecká produktivita spomalila. Po ôsmom kole mal na konte iba tri góly. Uprostred januára  proti Crystal Palace dal v 23.ligovom kole svoj tohtosezónny 17. gól.  Vtedy mal na svojom konte 49 gólov v Premier League a najbližším gólom mohol dosiahnuť hranicu 50 vstrelených gólov v rekordne krátkom čase. Prišli však strelecké suchoty, ktoré nikto neočakával. Celkovo to bolo 9 zápasov bez streleného gólu. Pričom nemožno povedať, žeby mal na to málo príležitostí.  Blízko mal k tomu v zápase proti Fulhamu, kde mu ale brankár jeden z pokusov zblokoval na žrď. Aj v dôležitom Merseyside Derby mal veľkú príležitosť, nepremenenie ktorej mrzí o to viac, že sa zápas skončil 0:0.

S pribúdajúcimi zápasmi pribúdali nepremenené pokusy Salaha, pričom mnoho ľuďom  začal čoraz viac prekážať  spôsob zakončovania akcií, do ktorých sa dostával. Proti Spurs sa na Anfielde rútil do brejku proti obrane a vedľa neho bežal vo výhodnejšej pozícii Mané. Salah premeškal vhodnú príležitosť na prihrávku, následne v závere akcie jeho strelu stopér  zablokoval. Samotný Mo Salah túto skutočnosť vo fan zóne po zápase komentoval, že ani na sekundu neuvažoval o prihrávke. Toto vyjadrenie podoprel ďalším, že útočník musí zakončovať.  Našťastie v Southamptone podobnú situáciu, keď namiesto Maného bežal Firmino strelecky zvládol. Dosiahol tak vytúženú métu vsietených gólov. Napriek tomu, že sa mu nepodarilo prekonať rekord Alena Shearera, prekonal v tomto smere Torresa, čím sa stal hráčom Liverpoolu, ktorý vsietil 50 ligových gólov najrýchlejšie.

Salah 50

Sebecký štýl jeho zakončovania je v ostrom protiklade so štýlom zakončovania akcií v minulej sezóne. Vtedy sa často spomínala útočná trojica Mané – Firmino – Salah ako nezastaviteľná predovšetkým pre rýchlu kombináciu a ľahkosť v premieňaní šancí. Dnes má tento sympatický útočník, ktorý množstvo zarobených peňazí venuje na charitu, stále podporu Jürgena Kloppa. Napriek tomu, že nestrieľa toľko gólov, stále je veľkým nebezpečenstvom pre obrany súpera. Aj keď ho majú prečítaného, často na neho hrajú dvaja hráči. Navyše mu nie je cudzia ani hra dozadu. Tak ako v poslednom zápase Ligy Majstrov pri brejku Porta. Otávio sa dostal až k našej šestnástke, kde si naivne skúsil obhodiť Salaha...

Nech už v zápase po jeho zahodených šanciach nadávame ako chceme, vychádza mi z toho iba jedno jediné.  Verme, že opäť nájde svoje strelecké kopačky a bude nás tešiť svojimi gólmi do súperovej siete. Automaticky predpokladám, že vtedy nájde aj chuť prihrávať :-).

Bleskové zprávy

Los FA Cup

Ve čtvrtém kole FA Cupu se LFC střetne s Manchesterem United. Zápas se odehraje během víkendu 23-24. ledna. Vítěz se v pátem kolem střetne s vítezem zápasu West Ham United - Doncaster Rovers.

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

titi liverpoolsky

Facebook