pivovar helf

Vzpomínka na minulé sezóny

Blog3

Zápas s Crystal Palace jsem sledoval improvizovaně na mobilu, v Krkonoších. Poté, co jsem se z víkendu vrátil domů, tak jsem byl hodně zaneprázdněn, ale nedá mi se ke zmíněnému utkání nevrátit, protože se úplně vymykalo tomu, co jsme zatím v průběhu letošní sezóny sledovali. Jediné, co do kontextu tohoto ligového ročníku zapadlo, bylo naštěstí to nejdůležitější, totiž naše mentální odolnost, kterou jsem už několikrát ve svých článcích zmiňoval. A z toho pak také vyplývající výsledek, za nějž buďme velmi šťastni!

Začnu mimo samotné střetnutí, a trochu zlomyslně. Když jsem se dozvěděl, že se naši hráči chystají využít delšího volna a zajet si na tréninkový camp do Dubaje, protože se to loni osvědčilo, tak mě hned napadlo, jestli se náhodou hned na úvod FA cupu nenechali vyřadit z této soutěže schválně. Samozřejmě nevěřím, že tomu tak bylo, ale pokud ano, letos bych jim to snad i odpustil. Liga je rozjeta parádně, takže pohár by nás mohl zbytečně zatěžovat, a případně by nám mohl i zkomplikovat cestu k mnohem většímu úspěchu, k němuž je našlápnuto. Byl bych nerad, kdyby se z toho stala tradice, a my bychom v dalších letech pravidelně končili v nejstarší fotbalové soutěži už po prvním zápase. Ale letos hráčům Dubaj přeji, za to, co v této sezóně zatím předvádějí, si to plně zaslouží.  

V provokativním tónu budu ještě chvíli pokračovat. Vím, že se mnou nebudou mnozí souhlasit, ale já Roye Hodgsona jako trenéra velmi respektuji. To, že u nás svého času neuspěl, je vcelku logické. Objevil se v Liverpoolu v nejméně vhodnou dobu, a navíc byl od počátku od velké částí fanoušků nechtěný, zejména od největších příznivců Rafy Beniteze. Byl ve velmi těžké pozici, a nebylo nic překvapivého, že ji neustál, a musel se po půl roce poroučet. Minulou sobotu však svůj tým připravil na utkání na Anfieldu výborně, měl nás dobře přečtené, znal naše slabiny a připravil taktiku, která fungovala. Výsledkem toho bylo, že Liverpool si proti Crystal Palace v první půli vytvořil jen minimum šancí, přestože na hráčích v červeném bylo vidět, že utkání nepodcenili, že se snažili od začátku zatlačit soupeře před jeho pokutové území a brzy skórovat. To se však nedařilo, hosté hráli pozorně, dobře četli naši hru, a když jsme to něco málo po půl hodině netakticky přehnali s presingem, tak z toho byl rychlý brejk, který Crystal Palace výborně vyřešil, včetně zakončení.

Do poločasu jsme tak šli s jednogólovým mankem, a nezbývalo než doufat, že se znovu projeví psychická odolnost našeho týmu, a že se povede utkání otočit. To se po přestávce zdařilo až nečekaně rychle. Pomohly nám k tomu i z našeho pohledu šťastné teče hostujících hráčů, po nichž se Salah a Firmino během prvních osmi minut druhé půle zapsali do střelecké tabulky. Dostali jsme se na koně, kontrolovali jsme hru, a měli i šance svůj těsný náskok pojistit. Ale kdykoli se Crystal Palace dostal na naši polovinu, tak bylo vidět, že zdaleka ještě vyhráno není. Hosté své útoky tahali zejména přes Zahu, který dělal Minerovi a dalším obráncům obrovské problémy. Když pak dvacet minut po přestávce kopali orli trochu zbytečně svůj první roh, mohli se radovat z vyrovnání. Liverpoolu poté nezbylo, než znovu projevit svou mentální sílu.

Naštěstí nám čtvrt hodiny před koncem pomohla hrubá chyba náhradního gólmana Crystal Palace. Není tak dávno doba, kdy proti nám podávali brankáři soupeře životní výkony, a dokázali nás připravit o lepší výsledky, letos však minimálně po Pickfordovi přišla v tomto utkání další hrubá chyba strážce protivníkovy branky, která nás nasměrovala ke třem bodům. Ještě však stále nebyl konec, orli byli dopředu i nadále nebezpeční, myslím, že nejen moje nervy byly hodně na pochodu. Obavy o výsledek pak v závěru vystupňovalo vyloučení Milnera a délka nastaveného času, naštěstí však Mané v 93. minutě napravil své zaváhání při brejku pár okamžiků předtím a zvýšil na 4:2. Hotovo? Pořád ještě ne! Hosté to ani po této situaci nezabalili, povedlo se jim využít další nedůslednosti naší obrany a snížit znovu na rozdíl jediného gólu, po němž se ještě jednou dokázali dostat na dostřel naší branky, ale vyrovnat už se jim naštěstí nepodařilo. Jaký kámen mi po závěrečném hvizdu ne úplně dobře pískajícího rozhodčího Mosse spadl ze srdce, muselo být slyšet v širokém okolí horské chaty, v níž jsem s přáteli trávil po lyžování večer.     

Průběh zápasu i výsledek 4:3 určitě mnohým připomněl éru před Van Dijkem a Allisonem, kdy podobné divoké výsledky a nejistota i v případě náskoku, pramenící z nekvalitní defenzívy, byly na denním pořádku. Jak se to mohlo teď stát? Vedle toho, že jsme pravou stranu obrany díky zraněním tentokrát slepili, jak se dalo, tak musím velmi ocenit výkon hostů. Po zápase s nimi se dost divím, že jsou až na spodních příčkách ligové tabulky, zvlášť když vezmu navíc v úvahu, že dokázali porazit Manchester City na jejich půdě. Jsem přesvědčen, že minimálně Zaha by naší defenzívě dělal problémy, i kdyby byla v nejlepším možném složení.

Když se na to podíváme statisticky, tak v dosavadních 22 ligových střetnutích jsme inkasovali dohromady jen desetkrát, ale proti ofenzívě Crystal Palace jsme potom kapitulovali v jediném zápase hned třikrát! To doslova bije do očí. Vzpomínky na minulé sezóny ve špatném slova smyslu pak zesílila třeba také skutečnost, že jsme zase jednou dostali gól hned z prvního rohu soupeře, ale na druhé straně můžeme být rádi, že pořádně zabrali naši útočníci, a zahráli tak, jak jsme byli od nich dříve zvyklí. Povedlo se jim skórovat čtyřikrát, což bylo v minulosti poměrně časté, přičemž jsme byli svědky i větších gólových přídělů v síti soupeřů. Pravda, v závěru loňského kalendářního roku sice náš gólostroj fungoval dobře, ale obecně jsme letos zatím takové brankové hody z naší strany mnohokrát nezažívali. 

Vítězství, je-li dosaženo férovým způsobem, beru jakýmkoli brankovým poměrem, a za větší množství vstřelených branek se taky rozhodně nebudu zlobit. Ale z pohledu zdraví, kvůli náporu na srdce, bych si velmi přál, aby z hlediska defenzívy šlo v zápase s Crystal Palace o anomálii. Přál bych si, abychom v dalších utkáních opět viděli v našem podání kvalitní obrannou hru, bez ohledu na to, že se nám zrovna v zadních řadách nahromadila zranění. Hlavní pilíře defenzívy nám totiž nechybí, a doufám, že  do konce sezóny chybět nebudou. To by bylo zlé.

Na závěr se vrátím k tomu, co jsem uvedl na začátku. Přeji celému týmu, aby se mu soustředění v Dubaji, maximálně vydařilo. Ve chvíli, kdy píšu tyto řádky, tak už jsou hráči asi pomalu zpět doma, tak doufám, že si v Emirátech nejen dobře zatrénovali, ale že si i doplnili potřebnou energii, a že to bude ve zbytku sezóny znát. 

Bleskové zprávy

Los FA Cup

Ve čtvrtém kole FA Cupu se LFC střetne s Manchesterem United. Zápas se odehraje během víkendu 23-24. ledna. Vítěz se v pátem kolem střetne s vítezem zápasu West Ham United - Doncaster Rovers.

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

titi liverpoolsky

Facebook