pivovar helf

Vlci, lišky, orli a straky

Blog3

Prožili jsme skvělé fotbalové vánoce, Liverpoolu jakoby samotná příroda pomáhala na cestě ke splnění velkého snu. Nejdříve jsme někteří v pozdním pátečním večeru před vánočními svátky ve Vyškově společně sledovali, jak si Liverpool poradil s vlky z Wolverhamptonu, přičemž druhý den jsme se vraceli k domovům, netušíc, že nejde zdaleka o poslední předvánoční radost. V sobotním podvečeru jsem se vydal popřát přátelům k svátkům, chvíli jsme poseděli na vinotéce, kam mi došly radostné sms zprávy. Co se přesně událo tam stálo jen v náznacích, takže když jsem později zjistil, že lišky z Leicesteru vyhrály na Chelsea , a že orli z Crystal Palace dokonce zvítězili na Manchesteru City, tak moje radost neznala mezí. Že se bude Liverpool na Štědrý den vyhřívat na čele ligové tabulky s čtyřbodovým náskokem, to by mě ještě na začátku adventu ani ve snu nenapadlo.  A ještě tomu nebyl ve sváteční době konec! Zatímco my jsme se na Boxing Day nenechali okrást doma o body strakami z Newcastle, tak Citiziens nechali všechny body i na půdě lišek! Výsledkem toho všeho je náskok šesti bodů na druhý Tottenham po polovině sezóny, což je něco úžasného!  

Zápas ve Wolverhamptonu se odehrál za silného deště, a domácí vlci, kteří nám v dosavadním průběhu sezóny už několikrát pomohli, když obrali o body některé další favorizované týmy, včetně Manchesteru City, prokazovali od začátku svou kvalitu. Hlavně v úvodu utkání byli lepším týmem, velmi dobře kombinovali, a vytvořili si i několik dobrých šancí, vstřelit gól se jim však nepodařilo. Liverpoolu naopak chvíli trvalo, než se zahřál na správnou provozní teplotu. Od začátku se dopouštěl víc chyb, než by bylo zdrávo, což se v podstatě nezměnilo až do konce utkání. V obraně tentokrát okénka byla, vlci toho ale ke vstřelení gólu po celý zápas nedokázali využít.

Hráči v červeném naštěstí udeřili vcelku brzy. Už v 18. minutě po pěkné akci našel Fabinho Salaha, který pohotově otevřel skóre. Šancí na další změnu stavu pak měly v první půli oba týmy několik. Domácí se dostávali do střeleckých příležitostí, jak už jsem uvedl, hlavně díky našim chybám, zatímco my jsme, jako už mnohokrát, neměli ideální finální fázi. Asi nejen za sebe si myslím, že jsme se na těžkém terénu měli pokoušet více střílet, než chodit do kombinací. No a dlouhodobě už kritizuji, že hráči často vodí míč víc, než je zdrávo a nedovedou jej odehrát v pravou chvíli. To je ale v poslední době nemoc snad všech týmů minimálně v Anglii, vidím to snad v každém zápase, na který se dívám, nejen když hraje Liverpool.

Po přestávce jsme postupně dostávali hru víc a víc pod kontrolu, a domácí už pouštěli do šancí jen minimálně. A když se povedlo v polovině druhého dějství Van Dijkovi zvýšit na 2:0, byly už tři body z vlčí jámy na velmi dobré cestě. Domácí se sice snažili ještě se zápasem něco udělat, největší příležitost měli krátce před koncem po nešťastném zásahu Robertsona, ale ani tuto šanci nevyužili. Naopak v poslední minutě nečekaně dlouhého nastavení mohl zvýšit Wijnaldum, ale rána šla těsně vedle pravé tyče branky Wolverhamptonu.

Výhra 2:0 na hřišti velmi kvalitního protivníka byla obrovsky cenná, v tu chvíli jsme ale ještě nikdo netušili, co se bude v následujících dnech odehrávat. Sám jsem se už přiznal, že jsem odešel tak trochu předčasně oslavit vánoce na skleničku dobrého vína, kam mi Leicester a zejména Crystal Palace doručili překrásné dárky. Z ničeho nic měl Liverpool na čele před Citiziens čtyřbodový náskok! Snažil jsem se poté plnými doušky vychutnávat sváteční vánoční atmosféru, ale myšlenky logicky sklouzly často na fotbal. Aktuální otázka zněla, zvládneme roli favorita v zápase proti Newcastle na Boxing Day?

Tradiční fotbalový den v Anglii v rámci vánočních svátků vyšel opět nad očekávání. Doufal jsem, že straky z Newcastle nás v posledním utkání první poloviny ligové soutěže nejen neokradou, ale ani nijak zvlášť nepotrápí. V podstatě mi to vyšlo, jen jsem tak nějak věřil, že povedeme aspoň o dva góly už v poločase. Ale pojistka přišla krátce po přestávce, takže si nemohu příliš stěžovat. Tajně jsem doufal, že Rafa Benitez na lavičce soupeře prokáže svůj pozitivní vztah k Liverpoolu, a že bude minimálně své hráče šetřit na zápasy, v nichž budou mít teoreticky větší šanci na úspěch. A to se potvrdilo. Zaregistroval jsem sice příležitost hostí, která skončila nepřesnou hlavičkou, ale jinak jsme byli naprostými pány na hřišti. Krásným Lovrenovým gólem jsme šli brzy do vedení, ale další branku ne a ne přidat. To se povedlo až z penalty krátce po přestávce, a od té doby už bylo utkání jen otázkou skóre. S třetím gólem jsme si sice dávali na čas, ale když se tak stalo, mé oči už se stále víc stáčely ke stavu střetnutí v Leicesteru, kde se zhruba ve stejnou dobu, kdy se nám povedlo skórovat potřetí, ujali domácí vedení nad Citiziens . A zatímco Liverpool ještě dokázal svůj náskok navýšit, tak Manchester City přišel v závěru zápasu o vyloučeného Delpha, a nakonec musel oželet i veškerý bodový zisk.

Na druhé místo se tak dostal Tottenham , z jehož formy jde v poslední době respekt. Z naší strany však nemusí být nijak přehnaný, protože i my hrajeme minimálně od začátku prosince výborně! Na naší hře bych sice našel chyby, některé už jsem ostatně v úvodu trochu naznačil. Musím však ocenit vnitřní sílu, jakou náš tým v poslední době disponuje. To jde vidět na první pohled, mentalita Liverpoolu už dlouho tak skvělá nebyla. A další, co bych chtěl podtrhnout, a co by mohlo být klíčové pro další utkání, je trpělivost, s jakou dobýváme obrany soupeře. Pro fanoušky to sice není vždy to pravé ořechové, v uplynulých sezónách pod Kloppem jsme byli zvyklí na ofenzívní uragány. Ale to, co teď předvádíme, má smysl, a hlavně výsledky! Vycházíme ze zabezpečené obrany, a i když mnohdy zdánlivě směrem dopředu nijak nespěcháme, tak si dostatek šancí dovedeme vytvořit, a proměňujme jich tolik, že to na bodové zisky stačí. Krok za krokem tak směřujeme k naplnění našich snů. Netankují mě ani připomínky dvou ročníků v posledních deseti letech, kdy jsme byli přes vánoce v čele tabulky, ale jako jediní jsme za poslední dekádu z této pozice titul nezískali. V obou případech byla totiž situace diametrálně odlišná, než je dnes.

Náš nejbližší soupeř sice patří mezi ty nejsilnější, své utkání na Boxing Day ale nevyhrál, a má na Liverpool už obrovskou bodovou ztrátu. Pro vzájemné utkání to sice mnoho neznamená, ale za sebe věřím, že v závěrečném střetnutí v končícím roce navážeme na poslední úspěchy, a tři body tak zůstanou na Anfieldu. Hned po Novém roce zajíždíme na City, jehož momentální rozpoložení se nám v tuto chvíli může jevit z našeho pohledu jako naprosto ideální. Stát se ale v následujících dvou střetnutích může leccos, v každém případě po nich budeme zase o něco moudřejší.

Bleskové zprávy

Los FA Cup

Ve čtvrtém kole FA Cupu se LFC střetne s Manchesterem United. Zápas se odehraje během víkendu 23-24. ledna. Vítěz se v pátem kolem střetne s vítezem zápasu West Ham United - Doncaster Rovers.

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

titi liverpoolsky

Facebook