pivovar helf

Adventní rozjímání

Blog3

Věřil jsem, že se na Anfieldu budeme v uplynulém týdnu dvakrát radovat, a vyšlo to! A v obou případech naprosto zaslouženě. Když jsem viděl, jak po závěrečném hvizdu rozhodčího v duelu s United Klopp objímal Allisona, tak jsem se téměř neubránil slzám. Náš dlouhodobě opěvovaný gólman udělal chybu, která nám utkání zkomplikovala, ale poté, co nás neskutečně podržel ve spoustě předchozích utkání, tak si určitě poděkování a podporu zasloužil. Nic bych mu snad nevyčítal ani v případě, že by nás jeho selhání stálo body. 

K nedělnímu večeru jsem vzhlížel s určitými obavami, protože Mourinho a jeho autobusy nám nesvědčí, a navíc nám v poslední době proti hlavnímu rivalovi nepřálo štěstí. K tomu připočtěme oslabení naší defenzívy vinou zranění některých obránců, no a nadšen jsem nebyl ani z hlavního arbitra, který zrovna nepatří k mým oblíbencům.  Ale na druhé straně, v letošní sezóně už jsme několikrát zvládli situace, které nás v nedávné minulosti srážely do kolen, a ani v nedělním zápase se nakonec žádné katastrofické scénáře nenaplnily. Lovren i Clyne spolehlivě nahradili chybějící obránce, prakticky žádných chyb se nedopustili, a nic na tom nemění ani skutečnost, že měli proti Manchesteru velmi málo práce. Díky skvělému výkonu celého týmu jsme soupeře prakticky do ničeho nepustili, bylo to z naší strany až tak kvalitní, že se naše hra možná líbila i rozhodčímu Atkinsonovi. Ten nám tentokrát určitě neublížil, ba co víc, jednou se dokonce zapojil i do naší kombinace.

Jen to štěstí si trochu dávalo na čas. Brzy poté, co Mané prokázal, že si po utkání s Neapolí seřídil mířidla a my jsme díky jeho gólu šli v první půli zaslouženě do vedení, tak dal soupeř laciný gól, jak se mu to v zápasech s námi daří poměrně často. Ve zbytku úvodního dějství bylo možná trochu znát, že nás vyrovnání rozhodilo, ale hned od začátku druhého poločasu se hrálo v podstatě jen o to, zda míč dopravíme ještě aspoň jednou regulérním způsobem do branky. Povedlo se to až v 73. minutě, tedy ve chvíli, když už nenápadně vstupoval zápas do své závěrečné fáze, ale zároveň ještě ve chvíli, kdy jsme nebyli přehnaně nervózní z toho, jak minuty ubíhají. Náš tým šel neustále štěstí výrazně naproti, a to se nakonec zaslouženě přiklonilo na jeho stranu. Blokování střel se United dařilo v minulých zápasech s námi poměrně dobře, a dlouho jim to vycházelo i v neděli večer. V poslední dvacetiminutovce však už bylo všechno jinak. Snaha hostí o zablokování dvou střel střídajícího Shaqiriho měla opačný efekt, po těchto pokusech švýcarského reprezentanta skončil míč s přispěním obránců hostí v obou případech v síti bezmocného De Gey.

Nechci ale, aby moje hodnocení vyznělo tak, že jsme utkání vyhráli se štěstím. Naopak, naše dominance byla po většinu střetnutí do očí bijící. Dokonce až taková, že kdybych nevěděl, proti komu hrajeme, tak bych si myslel, že naším soupeřem je tým ze spodních příček ligové tabulky. Tak odevzdaný Manchester United jsem viděl možná pod Moyesem, ale jindy tedy rozhodně ne. Vybavuji si snad jen jejich silnější tří až čtyř minutovou pasáž zhruba po hodině hry, v níž kopali krátce po sobě dva rohy. Pak ještě dejme tomu standardku z úplného úvodu utkání, po níž skončil míč v naší síti, ale pro ofsajd nebyl gól správně uznán. No a jinak už jen vyrovnání na 1:1, jež přišlo z akce, na kterou by se asi také zapomnělo, kdyby Allison nechyboval.

Naopak, předvedené hře Liverpoolu v nedělním derby toho moc vyčíst nelze. Výkony všech hráčů bych ohodnotil vysokou známkou, srážku by měl jen Allison za ten nešťastný moment. Určitou kritiku sklidil i Keita, podle mě ale i on v první odvedl dobrou práci. Je však pravda, že po přestávce se trochu vytratil, a byl po zásluze střídán. Celkově se mi v první fázi nelíbilo, že jsme v několika situacích volili kombinaci přehuštěným středem místo střely, která se nabízela, ale když jsem se na konci utkání podíval na statistiku a viděl jsem našich neuvěřitelných 36 střeleckých pokusů, tak se to snad stydím i zmiňovat. Zkrátka, děkuji celému týmu za nádherný fotbalový zážitek, víc k tomu snad ani nemusím dodávat.

I po kompletně odehraném 17. kole tedy zůstáváme s jednobodovým náskokem v čele ligové tabulky. Mluvit o titulu je samozřejmě stále ještě velmi předčasné, ale je to náš velký sen, tak si dovolím naznačit, jak vidím v tomto směru v tento moment naše šance, s tím, že situace se samozřejmě může po každém dalším zápase měnit. Nicméně, máme v tuto chvíli za sebou o jeden zápas venku víc, než doma, stejně jako Manchester City. Před sebou ve zbývajících dvou utkáních, které uzavřou polovinu soutěže, srovnatelné soupeře, a to jak doma, tak venku. V odvetách přivítáme, také stejně jako Citiziens, na domácím stadiónu Chlesea, Tottenham a Arsenal. A stejně jako oni, tak i my pojedeme na Old Trafford či na Goodison Park.

Hra City budí obrovský respekt, po většinu podzimu vítězili nad svými soupeři mnohem přesvědčivěji, než se to dařilo nám. Ale my jsme až na výjimky dokázali naplno bodovat také, a v posledních utkáních už se zlepšily i naše výkony. Hodně nás asi v tomto směru nakopla výhra v Merseyside derby, včetně jejího způsobu. A věřím, že můžeme hrát ještě lépe! Dlouho jsme se zuby nehty drželi v těsném závěsu za City, a v minulém kole jsme se dokonce dostali o bod před ně. Tento hubený náskok je momentálně oproti Citiziens naší malou výhodou, stírá jej ale skutečnost, že hned po Novém roce pojedeme odehrát odvetný ligový zápas na jejich stadión. A také máme horší skóre, i když to v poslední době nenápadně dorovnáváme.

Zkrátka a dobře, jak o tom tak v průběhu vrcholícího adventu přemýšlím, tak mi v tuto chvíli vycházejí naše šance na vítězství v PL zhruba 50 na 50. Omlouvám se všem, kteří nechtějí případný zisk titulu zakřiknout, a nechtějí o něm raději mluvit. Chci Vás všechny ujistit, že v tomto směru stojím pevně na zemi, protože vím, že do cíle je ještě velmi daleko, a stát se může cokoli. Ale vánoční čas má být radostný, a když se k němu přidá potěšení z fotbalu, jakého jsme si v posledních dekádách coby fanoušci Liverpoolu neužili tolik, kolik bychom chtěli, tak tyto úvahy prostě k adventnímu rozjímání patří. 

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

titi liverpoolsky

Facebook