pivovar helf

BLOG: Herný útlm alebo stratená forma?

blog3

Úspešný štart do sezóny neguje herný prejav v posledných zápasoch. Čo za tým môžeme hľadať ? 

Liverpoolsky celok vstúpil do sezóny výbornými výsledkami. Najúspešnejší vstup v histórii klubu a len tri inkasované góly v lige hovoria same za seba. Mnohí z nás, fanúšikov červenej časti Liverpoolu sú však stále nespokojný, hlavne pre nepresvedčivé výkony.

Áno je pravda, že pár zápasov v prebiehajúcej sezóne sme mali zvládnuť herne a možno aj výsledkovo lepšie. Ako príklad uvediem utrápenú výhru doma s Brightonom, slabší druhý polčas na Leicestri, katastrofálny a utrápený výkon proti Neapolu a takisto posledný ligový zápas s Huddersfieldom, kde sme čakali väčšiu dominanciu. Čo všetko za týmito výkonmi môže stáť ? 

Náročné obdobie - dobré výsledky

V prvom rade je dôležité, že sme aj v zápasoch kde sme herne nedominovali tak, akoby sme zrejme mali, získali body (až na výnimku zápasu s Neapolom). Vydreté víťazstvo je niekedy viac, ako jednoznačná výhra. Treba však jasne deklarovať, že za posledných pár týždňov a konkrétne posledných 8 zápasov, sme mali mimoriadne nahustený program, a to nie len kvantitatívne ale hlavne kvalitatívne. Man  City, Neapol, 2x Chelsea, PSG či Tottanham ? Mimoriadne náročné zápasy, o tom niet pochýb. Napriek tomu, sme toto obdobie zvládli bez výrazného zaváhania - hádam až na výnimku Neapolu, kde boli chlapci riadne vyštavený a hádam len sám Klopp vie, s čím do zápasu vstupoval.

Rotovanie zostavy ?

Ďalšia vec, že v spomínanom náročnom období Klopp priveľmi nerotoval zostavu - čo mnohí fanúšikovia odsudzujú. Za prvé myslim, že by sme už v tejto veci mali dozrieť - jedine Klopp vie, prečo robí takéto rozhodnutia naozaj, čo za tým všetkým je - taktika, prispôsobenie hernému systému a podobne. Tým nechcem povedať, aby sme v tejto veci nediskutovali, no ak Klopp nerotoval hráčov v týchto zápasoch, je to určite z jasného dôvodu a Klopp vedel, že ak chceme byť v tomto období úspešný, musíme to risknúť s takmer identickou zostavou v každom zápase aj napriek tomu, že hrozilo vyčerpanie hráčov - zvlášť s Kloppiho herným štýlom. Mimochodom, mohli sme si v týchto zápasoch všimnúť, že tzv. "gegen pressing" Jurgen trošku skorigoval a prispôsobil taktike a výsledkovému zámeru, čo je zaujímavá vec. Môže to znamenať jedno - mužstvo opäť dozrieva a to konkrétne po taktickej stránke. Vieme kedy pozorne brániť, vieme kedy podržať loptu, vieme kedy doplniť brejk s dostatočným počtom hráčov a pod. 

Mané, Firmino, Salah...

Ďalšia vytka koluje voči forme našej útočnej trojice. "Salah koncový hráč, úplne mimo formy", "Firmino nulový", "Mane hrá sam na seba a veľa kazí"... Páni, Salah dal v minulej sezóne v tomto čase len o gól, možno dva viac - a to sme nemali zďaleka za sebou takých súperov. Je pravda, že občasne sa herne trápi - no myslím, že aj na ňom sa prejavuje herné vyťaženie a že postupom času jeho forma bude gradovať nie len čo sa týka efektivity ale aj zlepšenie jednotlivých herných činností - trošku mi tam chýba lepší prvý dotyk, prebratie lopty do pohybu a rýchlejšia práca s loptou. Prejdime k Bobbymu. Podľa môjho názoru jeho čas v tejto sezóne ešte príde, stále je však mimoriadne platný hráč a spomedzi nášho útočného tria najkonzistentnejší borec. Sadio Mané - je pravdou, že sa občasne utápa v zbytočných kľučkách, no myslim, že je to z dôvodu, že preberá viac zodpovednosti na svoje plecia. Stále je mimoriadne  nebezpečný a aj jeho pravej formy sa určite dočkáme.

 

Na záver len toľko. Nebudem hovoriť, že útočné trio je vo výbornej forme, nechcem týmto článkom ospravedlňovať slabší herný prejav v niektorých zápasoch - len prinášam reálnejší pohľad na veci. Nehráme zápasy proti (bez úrážky) 15 tímu zo španielskej ligy. V Anglicku je každý jeden zápas špecifický, zápasy náročné - to vám hádam netreba hovoriť. Veci však treba brať pozitívne, ak je toto naša slabá výkonnosť, ak je útočné trio mimo formy, máme sa na čo tešiť na obdobie, kedy nás top forma zastihne a my sa budeme pri sledovaní zápasov smiať. 

 

Bleskové zprávy

Shaqiri do Srbska neodletí

Xherdan Shaqiri neodcestuje s týmem k utkání Ligy mistrů proti Crvené Zvezdě Bělehrad. Na vině je jeho kontroverzní oslava na Mistrovství světa, kde dával najevo sympatie svému rodnému Kosovu. To vzbuzovalo mezi Srby negativní reakce. Jürgen Klopp se tudíž rozhodl nevystavovat celý tým zbytečnému tlaku a Švýcara vynechal. Do nominace se naopak vrací Dejan Lovren a Naby Keita.

Virgil van Dijk vicekapitánem

Podle slov Jürgena Kloppa si hráči zvolili 2. vícekapitána, jímž se stal Virgil van Dijk. Pozici 3. vícekapitána bude zastávat rovněž na základe rozhodnutí hráči Georginio Wijnaldum.

Robertson kapitánem Skotska

Andy Robertson se stal novým kapitánem skotské reprezentace. První zápas s páskou by měl odehrát už tento pátek v přátelském utkání s Belgií.

Los 3. kola Carabao Cupu

Los 3. kola Carabao Cupu přisoudil LFC střet s Chelsea FC. Utkání se odehraje na Anfieldu. Datum bude upřesněno.

Kelleher prodloužil kontrakt

Brankář Caoimhin Kelleher upoutal svými výkony v předsezonní přípravě natolik, že si vysloužil nový víceletý kontrakt. Podle všeho by měl irský mládežnický reprezentant zastávat pozici trojky za Alissonem a Mignoletem.

kalendare2019

Facebook