pivovar helf

Liverpoolská stopa obřích rozměrů na ostrově Gozo

Blog3

Perfektný cestopisný zážitok liverpoolskeho fanúšika z Malty

Co s načatým večerem?

Skalní fanoušci to nemají snadné. Pro ostatní jsou v lepším případě podivíni, v tom horším otravní blázni. Když vyrazí skupina osmi chlapů na výlet na Maltu, jen dva z nich se zajímají o fotbal a pouze jeden z nich je liverpoolský fanda, je poměrně těžké přesvědčit ostatní, že nejlépe strávený čas ve středu večer je sledování zápasu ligy mistrů Neapol - Liverpool. To se částečně daří a ve třech vyrážíme hledat nejaký pub s televizí. Většina barů v přístavu Mgarr televizi nemá a tam, kde tento přístroj vlastní, vysílají nekonečný seriál hudebních klipů. Konečně nacházíme jednu se zeleným trávníkem, ale je to Tottenham s nějakým neznámým týmem (tuším se to jmenovalo Barcelona). Čas běží a začátek zápasu se nezadržitelně blíží. Nervozita stoupá a pak přichází záchrana. Cca 10 minut taxíkem od nás má být sport bar s několika televizemi.

vir1

 

Mekka fotbalu

Sport bar se nachází hned vedle místního hlavního (asi národního) stadionu a kanceláře fotbalové asociace. Místnost je obložena obrazovkami a na každé běží jiný zápas. Vybírám si stůl s nejlepším výhledem na LFC, objednávám pivo, k nim grilovaná žebírka a hra začíná. Komentovat zápas nemá smysl - všichni víme, jak bídně to probíhalo a špatně dopadlo, takže se zaměřím na něco úplně jiného.

“To není Imparato!”

Protože hra nestojí za moc, rozhlížím se po okolí. U vedlejšího stolu sedí dva chlapíci, soustředěně pozorují zápas za mými zády a baví se anglicky. Otočím se a vidím, že hraje Tottenham s tím druhým neznámým týmem. Kývnu na ně, prohodím něco o Tottenhamu a ten sympatický šedivý chlapík mi odpoví, že je bývalý hráč Arsenalu, ale že fandí všem anglickým týmům - tedy i Liverpoolu. Usměju se, že to je dobře a začnu přemýšlet, kdo by to mohl být.

vir2

 

Vzhledem mi připomíná herce, který hrál bývalého brazilského útočníka v mém oblíbeném fotbalovém filmu “O Casamento de Romeu e Julieta”, kterého všichni nadšeně představovali větou “To je Imparato!” Je logické, že tohle Imparato není, takže kdo to je?

Číšník John

Naši komunikaci sleduje číšník, který ještě v průběhu večera sehraje důležitou roli, přitočí se ke mně a zašeptá: “To je Adam Sunderland”. Pokyne mi rukou, ať jdu za ním a ukáže mi zasklenou a podepsanou fotografii na zdi. Adam Sunderland dává rozhodující gól ve finále FA Cupu a Arsenal poráží Manchester United. Přisvědčím, že to je super a jdu googlovat a zjišťuji, že Adam Sunderland hrál i za repre. Ať už to dnes dopadne jakkoliv, já mám o zážitek postaráno. Číšník, teď už víme, že se jmenuje John, chce vědět odkud jsme. Českou republiku zná. Nejste náhodou z Brna? Hm, nezná jen Prahu. Respekt! Rychle se vše vysvětlí - v jejich místním klubu hraje útočníka rodák z moravské metropole. Sice ho neznám, ale je to fajn.

Podivný účet

Zápas skončil a já i Adam Sunderland jsme zklamaní. Alespoň něco máme společné. Zaplatím a koukám na název firmy na účtu - “Anfield Cattering Services”. Zavolám si Johna a chci vědět, co má to Anfield znamenat

vir3

 

John na mě zamrká a opět mě táhne k nějakým fotkám. Na zdi visí podepsaný dres s číslem 8 a pod ním fotka, kde Steve Gerrard drží okolo ramen nějakého menšího chlapíka. “Tohle je majitel tohoto podniku”, říká John a dodává: “Je to skalní fanoušek a předseda místního klubu fanoušků FC Liverpool. Nechal si před domem postavit bronzovou sochu Billa Shanklyho!

vir4

 

Vyvalím oči. Vy tady máte klub fanoušků LFC? John se usmívá a přikyvuje. Říká, že pokud poslední dvojice rychle odejde (myslí tím Sunderlanda a jeho společníka), zavře bar a zaveze nás tam. Je skoro půlnoc, ale tohle se nedá odmítnout. Adam naštěstí dopíjí poslední drink a odchází. Namačkáme se do Johnova áčkového auta a vyrážíme klikatými uličkami v naprosté tmě k tajemnému cíli.

Malý velký muž

Přijíždíme ke klasickému domu v maltském stylu, kterému v předzahrádce vévodí temná postava se vztyčenými pažemi ve vítězném gestu. Bohužel je taková tma, že rysy nejsou patrné, ale zkušené oko lehce rozpozná dokonalou repliku z Anfield. Na terase v prvním patře se svítí. John zavolá, že tady má fanoušky Liverpoolu (taktně pomlčíme, že jediným fanouškem jsem já) a zeshora k nám míří pozdrav a pozvánka na drink. Po točitých schodech vystoupáme do liverpoolského nebe. Kam oko pohlédne je kus liverpoolské historie či současnosti. V rohu za barem poznávám majitele z fotografie s Gerrardem. Známých tváří na fotografiích s prezidentem klubu Charliem Farrugiou (tak se totiž tento muž jmenuje) přibývá. Ian Rush slavnostně odhaluje sochu před domem. Všude jsou liverpoolské memorabilie. Toto muzeum je pravděpodobně největším svatostánkem klubu mimo Anfield. V místnosti už zbyl jen polední fanoušek v červeném dresu a prezident klubu. John a Charlie jsou bratranci. Charlie nám nalije drinky. Platit nic nechce, tak to později vynahradíme Johnovi.

CFD rNGQ

LRyl Agg

Malá velká země

Chvíli mluvíme o česko-slovenském klubu fanoušků. Poznávám, jak velký je mezi námi rozdíl. Vliv tohoto malého ostrova s méně než 40 tisíci obyvateli na Anfield je neskonale větší než naše česko-slovenské společenství. Mají více lístků, pořádají společné akce na zápasech, jsou schopni domluvit schůzku téměř s každým. Je to věc k zamyšlení. Dnes jsme prohráli, ale nikdo nemudruje ani nenadává. Je to jeden zápas z mnoha, příště to bude lepší. Vyměnujeme si s Charliem facebookové kontakty. Upozorňuji ho, že facebook prakticky nepoužívám, když vidím jeho zklamání, že moje zeď neobsahuje téměř nic s liverpoolskou tématikou. Měl bych se zastydět, ale je to, jak to je. Facebook není můj kamarád a Charlie ani Liverpool na tom nic nezmění. Říkám mu, že spíš diskutujeme na chatu na stránkách, ale asi by stálo za to přesunout naši hlavní aktivitu na nějakou modernější platformu, abychom navenek nevypadali jako zpátečníci. Uvidíme.

nPm7d EA

GO20

Charlie mi před odjezdem věnuje výroční fotoknihu vydanou při příležitosti 20. výročí založení fanouškovského klubu na Gozu, kterého se zúčastnil Partik Berger a Vláďa Šmicer. Od Charlieho se můžeme všichni učit, jak se to má dělat!

YNWA

Vyfotíme se u sochy Shanklyho, rozloučíme se a vyrážíme s Johnem do baru. Noc je ještě mladá.

5 Udj3Ig

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

titi liverpoolsky

Facebook