Bezmezná důvěra v trenéra

Blog3

Nevím, jestli hráči Liverpoolu začali číst naše stránky, v každém případě se už potřetí po sobě zachovali podle tipu Janka v preview. Přitom konečné skóre ani tentokrát neodpovídalo průběhu zápasu, jenže zatímco ve dvou předchozích utkáních bychom si zasloužili výraznější vítězství, tak proti Southamptonu jsem rozdíl třídy neviděl. Vyhráli jsme sice znovu zaslouženě a zdánlivě i snadno, to ano, ale náš výkon byl v některých pasážích až příliš profesorský, lehkovážný. Vadila mi zejména spousta nepřesností a zbytečných parádiček.

Ale možná jsem byl nervózní jen jako fanoušek, přičemž ve skutečnosti jsme měli střetnutí po celou dobu plně pod kontrolou. Při loňské první návštěvě Gruzie jsem byl trochu v šoku, jak funguje tamní doprava, vymykalo se to všem pravidlům, která platí u nás. Zpočátku mě to nenechávalo klidným, ale asi po třech dnech jsem si zvykl a přestal to řešit. Plně jsem důvěřoval našemu řidiči, že se v místních poměrech vyzná, a že nás všude bezpečně doveze. Podobně proti Southamptonu jsem některé tahy našeho trenéra aspoň v první chvíli zcela nepochopil, ale mám už naprostou důvěru v to, že Klopp ví, co dělá.

O co konkrétně šlo? Když pomineme Van Dijka, který byl stažen ze zdravotních důvodů, tak mě překvapila další dvě střídání. Shaqiri, který určitě hrál velmi dobře, a nejen proto, že se výrazně zasloužil o dva góly, tak byl stažen hned po přestávce. Zpočátku jsem měl obavy, že šlo o nějaké zranění, možná jako následek nevybíravého zákroku, za nějž hráč soupeře obdržel žlutou kartu. Z výrazu tváře Xherdana v druhé půli jsem ale neměl pocit, že má radost z toho, že opět sedí na lavičce. Nicméně po pár minutách hry bylo zřejmé, že střed pole funguje po příchodu Milnera jako celek lépe. V první půli nás uprostřed hřiště totiž hosté několikrát přehráli, a vytvořili si tak několik slibných šancí. To už se v druhé půli v podstatě neopakovalo. Odchod Wijnalduma mě potom také překvapil, protože on si zatím vede výtečně na pozici defenzívního záložníka, skvěle odebírá soupeři míče. Byl vystřídán ve chvíli, když už vzadu nebyla jistota jménem Van Dijk, a zbývalo ještě více, než dvacet minut do konce, takže případný kontaktní gól by nám ještě mohl znepříjemnit cestu za ziskem tří bodů. Ale Klopp zjevně i v tomto případe věděl, co dělá, měl evidentně soupeře přečteného, a viděl, že už nám zápas sotva zkomplikuje. A byla to pravda, dokonce jsme se naopak díky příchodu Keity v závěru víc tlačili dopředu, hosty jsme na naši půlku pouštěli jen minimálně, takže jsme měli v rámci druhého dějství v posledních minutách největší šance skóre ještě navýšit.

Když se blíž vrátím k samotnému zápasu, tak se sice nedá říct, že bychom k němu přistoupili nezodpovědně, ale určitý útlum po dvou těžkých, úspěšně odehraných utkáních, tam byl znát. Nejvíc to prozrazovalo velké množství nepřesností, kterých se naši hráči dopouštěli. Proto bylo dobře, že jsme se rychle dostali z našeho pohledu šťastným vlastním gólem Southamptonu rychle do vedení. Hned potom se ale asi největší chyby v rámci celého utkání dopustil Matip, za nějž sice požár uhasil van Dijk, ale díky tomuto momentu následovala nepříjemná pasáž, kdy měli hosté na můj vkus až příliš navrch. Kamerunský stoper v úvodních minutách jakoby bojoval s trémou, bylo na něm vidět, že toho v poslední době moc neodehrál, ale brzy přišel moment, který mu dodal sebevědomí. Po rohovém kopu krásnou hlavičkou zvýšil na 2:0 a od té doby už hrál spolehlivě.

Dvougólové vedení bylo možná víc, než jsme za první dvacetiminutovku zasloužili, nic jasného ale v tu chvíli samozřejmě ještě nebylo. Zvláště když i nadále tam bylo z naší strany mnoho laxností a chyb. Southampton dokázal občas dobře zakombinovat, a jak už jsem uvedl, jeho hráči nás občas přehráli ve středu pole. Naštěstí byli většinou nebezpeční jen po naše pokutové území, avšak zejména šance Hojbjerga, který ve výborné pozici netrefil míč, mohla střetnutí značně zkomplikovat. Místo toho ale přišlo v nastavení prvního poločasu uklidnění. Stále v ne úplně ideální formě hrající Salah nejprve elegantní patičkou minul branku, ale v posledních sekundách před přestávkou se gólu přece jen dočkal, když nejlépe zareagoval na skvělou střelu Shaqiriho z přímého kopu, která se odrazila od břevna před branku hostí.

Naše poločasové vedení 3:0 mi přišlo pro Southampton docela kruté, ale co na tom. Důležité v tu chvíli bylo, že cesta za povinnými body by už v dalším průběhu střetnutí neměla být příliš složitá. A skutečně, vedení jsme si po celé druhé dějství vcelku v pohodě hlídali. Přitom to chvílemi vypadalo, jako bychom hráli na půl plynu, ale záloha vyztužená Milnerem už toho hostům nedovolila tolik, co v první půli. Neznervóznil nás ani nucený odchod Van Dijka, který se doufám dá během týdne do utkání PL na Chelsea do pořádku, střídající Gomez ve spolupráci s Matipem fungovali spolehlivě. Sami jsme se dopředu příliš nehnali, takže nezaujatí diváci byli asi hrou po změně stran zklamaní, což nás ale nemusí příliš trápit. Až po příchodu Keity za Wijnalduma jsme začali více útočit. Hlavním výsledkem této snahy byl neuznaný gól v soupeřově síti v úplném závěru, když Salah dorazil do sítě střelu Milnera, která orazítkovala tyč. Podle mě branka platit měla, viděl jsem za Salahem dva hráče ve žlutém, jednoho na brankové čáře a druhý se vracel spolu s naším útočníkem zpoza brankové čáry, ale musel bych se podívat na opakovaný záznam, abych si byl jist. Na jasných třech bodech ve prospěch Liverpoolu však už tato situace nic nezměnila.

Troufám si říct, že o historii Liverpoolu něco vím, ale že se za 126 let existence stalo letos teprve potřetí, že se našemu klubu povedlo vyhrát prvních sedm soutěžních zápasů v sezóně, to byla pro mě překvapivá novinka, kterou jsem se dozvěděl až po sobotním utkání. Jak jsme letos odstartovali je bezesporu skvělé, ale teď doufám, že Klopp nepodlehne pokušení a nebude chtít za každou cenu lámat rekordy. A že tedy na ligový pohár proti Chelsea postaví hráče, kteří zatím letos nedostali moc příležitostí, a že naopak ty klíčové nechá odpočinout. I když vlastně, ať Jürgen udělá cokoli, věřím mu, že se rozhodne správně. Ani bych se třeba nedivil, kdyby hrál znovu Salah, protože u něj Klopp zřejmě čeká, až přijde nějaký jeho zápas, který jej nakopne. Jinak si totiž nedovedu vysvětlit, že jej v sobotu nechal hrát až do konce. Protože i když se Mo zapsal do listiny střelců, tak si nebudeme nalhávat, že to ani tentokrát nebylo ono, a že byl adeptem na třetí střídání. Nicméně, není důležité, jestli něco chápu nebo ne, neboť, jak už jsem naznačil v úvodu, moje důvěra v našeho trenéra je už dnes téměř bezmezná.

Vlci ve 3. kole FA Cupu

Liverpool FC zavítá v rámci 3. kola FA Cupu na Molineux, který je domovem Wolverhamptonu Wanderers. Duel se odehraje buď 7., nebo 8. ledna.

Mané podepsal nový kontrakt

Sadio Mané s klubem uzavřel nový víceletý kontrakt. Po Robertu Firminovi a Mohamedu Salahovi se tak stal posledním z ofenzivního trojlístku, kdo tak učinil.

Shaqiri do Srbska neodletí

Xherdan Shaqiri neodcestuje s týmem k utkání Ligy mistrů proti Crvené Zvezdě Bělehrad. Na vině je jeho kontroverzní oslava na Mistrovství světa, kde dával najevo sympatie svému rodnému Kosovu. To vzbuzovalo mezi Srby negativní reakce. Jürgen Klopp se tudíž rozhodl nevystavovat celý tým zbytečnému tlaku a Švýcara vynechal. Do nominace se naopak vrací Dejan Lovren a Naby Keita.

Virgil van Dijk vicekapitánem

Podle slov Jürgena Kloppa si hráči zvolili 2. vícekapitána, jímž se stal Virgil van Dijk. Pozici 3. vícekapitána bude zastávat rovněž na základe rozhodnutí hráči Georginio Wijnaldum.

Robertson kapitánem Skotska

Andy Robertson se stal novým kapitánem skotské reprezentace. První zápas s páskou by měl odehrát už tento pátek v přátelském utkání s Belgií.