Štěstí se nás zatím drží

Blog3

Minule jsem psal mimo jiné o tom, že naše dosavadní výhry byly sice zasloužené, ale že nám pomohly i jisté okolnosti, které nám zahrály do karet. Myslím, že na to můžu dnes navázat, protože i v sobotu ve Wembley jsme vyhráli nad Tottenhamem zaslouženě, ale bez určité dávky štěstí bychom se také neobešli.

Dobré pro nás bylo, že soupeř nemohl postavit Llorise a Alliho. Zatímco u anglického reprezentačního středopolaře nedokážu odhadnout, jak moc jeho absence výkon kohoutů ovlivnila, tak u francouzského mistra světa bych věřil, že by mohl chytnout oba naše góly. V průběhu utkání pak bylo štěstí, že rozhodčí už dnes dostávají signál, že míč přešel celým objemem brankovou čáru, protože takový gól, jakým jsme otevřeli skóre, by spousta arbitrů nemusela zaregistrovat. A podobně bylo pro nás naopak dobře, že v Premier League nezavedli video, jako na MS v Rusku, protože by se asi v posledních sekundách utkání pískala proti nám penalta. Na sudího si ani po páté v řadě nemůžeme stěžovat.

Nutno však jedním dechem dodat, že jsme šli štěstí po celé střetnutí s výjimkou nastaveného času naproti. Už v první minutě jsme se radovali, bohužel předčasně. Poté, co naši hráči dopravili míč do sítě, tak se správně pískal ofsajd. Vzápětí jsme se dostali znovu do dobré příležitosti, která ale skončila jen rohem. Dalších dvacet minut bylo z obou stran opatrných, až udělal hrubku Dier, ale Salah neměl na zakončení dostatek klidu. Přišla ještě další naše příležitost, aby potom převzal na pár minut taktovku soupeř. Ze své asi nejlepší pasáže v utkání s výjimkou nastavení však kohouti naštěstí vytěžili jen přímý kop z nebezpečného místa, který ale Trippierovi Allison lapil. A tak udeřilo na druhé straně, po rohovém kopu se střelecky zapsal Wijnaldum, podle mě spolu s Milnerem ve Wembley náš nejlepší hráč.

V druhé půli nejdříve udělal hrubku tuším Gomez, ale požár se podařilo uhasit. Ještě jednou nám chvíli na to zatrnulo, a znovu to bylo za přispění Gomeze, jehož obelstil Lucas Moura, který poté trefil tyč naší branky. To už jsme ale i my měli za sebou velké šance, i na brance Tottenhamu zazvonila branková konstrukce. A v 54. minutě jsme se dočkali podruhé! Robertson poslal skvělý pas Manému, jenž unikl po křídle, a s přispěním stopera Tottenhamu Vertonghena, tyče, a gólmana Vorma protlačil míč k Firminovi, pro něhož už bylo hračkou dopravit jej do sítě.

Utkání jsme poté jednoznačně kontrolovali, výborně tentokrát fungovali naši středopolaři, kteří skvěle odebírali hráčům soupeře míče už v zárodku jejich akcí, a sami pak zakládali nebezpečné protiútoky. Vytvářeli jsme si šance v podstatě jako na běžícím pásu, zápas jsme mohli rozhodnout už dávno před závěrečným hvizdem, jenže vše ztroskotávalo na finální fázi. A to jak přímo na koncovce, tak také na volbě řešení zakončení. Mané a Salah se zřejmě za každou cenu chtěli zapsat do střelecké listiny, jinak si jejich počínání v několika akcích nedovedu vysvětlit. Doufám, že jim za toto počínání po utkání Klopp pořádně vyčinil! Výsledkem toho všeho bylo, že v devadesáté minutě stále svítil na ukazateli skóre stav 0:2. To sice bylo samozřejmě pořád dobré, jenže v nastaveném čase jsme začali být nepochopitelně pasívní. A vyhlížení konce zápasu se nám mohlo krutě vymstít! Hráči Tottenhamu nás zatlačili před naši branku, do velké šance se dostal nejdříve Rose. Byl z toho sice jen roh, při němž jsme ale trestuhodně zaspali, a dovolili kohoutům snížit. Ti samozřejmě ještě více ožili, zatímco našim hráčům jakoby se rozklepala kolena. Míč jsme po rozehrání rychle ztratili, takže hned minutu po snížení stavu zahrával Tottenham nebezpečnou standardní situaci, kterou jsme odvrátili jen částečně, takže se hrálo i nadále na naší polovině hřiště. Vše vyústilo v posledních sekundách hry ve skrumáž, po níž se soupeř asi právem dožadoval penalty, ale možná nám osud tak trochu vrátil to, o co nás připravil v únoru na Anfieldu proti stejnému protivníkovi.

Takže sečteno a podtrženo, po většinu zápasu jsme byli jasně lepším týmem, ale protože se to dostatečně neprojevilo díky špatné koncovce na skóre, tak jsme se v nastavení museli o výsledek utkání doslova klepat. Aspoň já se přiznám, že ten závěr byl pro mě nervy drásající. Nakonec jsme tedy to štěstí hodně potřebovali, a to se k nám opět otočilo čelem. Ostatně, štěstí bylo i to, že rozhodčí hned po odkopu od naší svatyně, jenž následoval po onom sporném zákroku, foukl do píšťalky a utkání ukončil. Těch přerušení hry bylo po 70. minutě tolik, že jsem čekal i sedm minut navíc, ne pouze pět. No a štěstí, možná největší, je i to, že Firminovo oko snad bude v pořádku, protože když jsem později viděl fotografie onoho zranění, kvůli němuž byl po dlouhém ošetřování střídán, tak mi přeběhl mráz po zádech!

Bilance pěti výher z úvodních pěti střetnutí letošního ročníku Premier League je fantastická, něco takového Liverpool mockrát nezažil ani v dobách své největší slávy. Tehdy se většinou rozjížděl pomaleji, než začal postupně soupeře válcovat. Při tehdejší vyrovnanosti nejvyšší anglické soutěže občas na titul stačil i mocný jarní finiš. Současná doba je ale jiná, vzhledem ke kvalitě dalších uchazečů o nejvyšší příčky si nemůžeme dovolit ztrácet hned v úvodu body, takže o to víc jsem nadšen způsobem, jakým jsme do této sezóny vstoupili. Věřme, že série vítězství bude pokračovat i nadále.