pivovar helf

Výhry nejsou náhodné

Blog3

Je to trochu zvláštní, co zažíváme na začátku nového ligového ročníku. Vyhráli jsme první čtyři zápasy, což se nám nepodařilo dlouhých 28 let. Po čtyřech kolech vedeme ligovou tabulku, naši největší soupeři s výjimkou Chelsea už zaznamenali ztráty, ale přesto se na naše výkony snáší velké množství kritiky. Neříkám, že se mi v úvodu sezóny všechno líbilo, ale určitě se dnes pokusím vnést trochu víc optimismu mezi různá negativní hodnocení našich vystoupení, kterých jsem zaznamenal víc, než dost. Myslím si totiž, že si náš tým zaslouží za odehrané zápasy v této sezóně víc pochvaly, než dosud zaznělo. 

To největší plus, kromě prostého faktu že máme po čtyřech kolech dvanáct bodů, je skutečnost, že jsme všechny tyto soutěžní utkání, troufám si tvrdit, vyhráli zaslouženě! Jistě, bez určité dávky štěstí by se to asi neobešlo, ale to potřebuje každý, a v našem případě nešlo o nic extrémního. Základ našich úspěchů není způsoben žádnou náhodou, ani přemírou štěstěny, ale je výsledkem našich výkonů. Proč? Především, výborně nám od prvního střetnutí funguje defenzíva, tak jako už dlouho ne. Od srpna je navíc podpořena i skvělými výkony nového gólmana (nebojte se, na ten kiks, který jej stál v Leicesteru čisté konto, jsem nezapomněl). Takticky utkání také zvládáme, a přes všechny výhrady k našemu útoku jsme ještě nevyšli střelecky naprázdno, a ve všech dosavadních střetnutích jsme si vytvořili víc šancí, než naši soupeři. Takže sečteno a podtrženo, není žádný div, že před reprezentační pauzou vedeme bez zaváhání ligovou tabulku. Takhle to vidím v obecné rovině, a teď to zkusím prakticky ukázat na posledním duelu.

Když se podíváme na zápas v Leicesteru bez emocí, tak bychom přes veškerou kritiku měli připustit, že kromě dvou vstřelených gólů jsme si dokázali vytvářet i další dobré příležitosti, a že jsme naopak do mnoha šancí soupeře, který určitě nepatří k těm nejslabším v lize, nepustili. Prvních zhruba dvacet minut bylo z naší strany dokonce výborných. Hned v úvodu sice Salah trestuhodně minul odkrytou branku, když dorážel střelu Firmina, ale už po deseti minutách hry skóroval po výborné práci Robertsona Mané. I nadále se hrálo téměř výhradně na polovině domácích, vytvářeli jsme si i další dobré příležitosti, ale zůstalo jen u hubeného vedení. Pak přišla chvíle, kdy Wijnaldum vyrobil hrubku, po níž přišel závar před naší brankou, který jsme nedostatečně odvrátili. Takže následovala další akce Leicestru zakončená střelou přes Gomeze, při které se zaskvěl Allison, nebyl to vůbec jednoduchý zákrok. Sice jsme se tedy ubránili, Leicester však vycítil šanci a další minuty patřily hráčům v modrém. Ti naštěstí naráželi na naši zformovanou obranu, ale opticky to v těch chvílích nevypadalo ideálně. Největším problémem bylo, že jsme nedokázali podržet míč, a to hlavně proto, že jej naši hráči nedávali dostatečně rychle od nohy, zkoušeli jej riskantně vodit, ač byli těsně atakováni, často i početní přesilou protihráčů. Váhání s rozehrávkou bylo asi největší slabinou Liverpoolu v sobotním odpoledni. Naštěstí jsme se aspoň na posledních pět minut prvního dějství z tlaku domácích vymanili, a sami začali znovu nebezpečně ohrožovat jejich branku. Vyústilo to v rohový kop, po němž nejdříve Van Dijk možná oprávněně reklamoval penaltu. Ta se sice nepískala, ale nemuselo nám to vadit. Místo pokutového kopu totiž došlo k repríze rohu, po němž Firmino hlavou zaznamenal svůj první hvězdný moment v nové sezóně.   

V druhém poločase nás nejdříve domácí opticky přehrávali, snažili se logicky se zápasem něco udělat, ale na druhé straně i naši hráči si v těchto fázích vytvářeli náznaky dobrých příležitostí, hlavně z brejků. Pojištění vedení jsme se však nedočkali zejména kvůli špatně zvoleným řešením dobře se vyvíjejících akcí. Jinak je třeba přiznat, že náš tým působil v úvodních minutách druhé půle až příliš profesorsky, a víceméně si o nějaký ten průšvih koledoval. Trest za tuto bohorovnost přišel v 63. minutě, a to způsobem, který jsme věru nečekali. Po sérii laxních odehrávání míčů a nedůsledností v osobních soubojích se ne zrovna přesná přihrávka dostala až k našenu gólmanovi. Nebyla ale zase tak těžká, aby ji až do této chvíle velebený Allison nemohl odehrát do bezpečí. Ten si však až příliš věřil, takže si dovolil riskantní kličku, kterou atakující Iheanacho vystihl, a pro jeho spoluhráče už bylo hračkou dopravit míč do sítě. Náš gólman se tak sám hloupě připravil o další minuty bez inkasovaného gólu, ale přehnaně jej kritizovat nebudu, protože jinak, jak do té doby, tak i po onom nešťastném momentu, působil klidným, sebevědomým dojmem. A navíc připomínám, že v první půli vytáhl skvělý zákrok. Jeho zkrat nás nakonec o plný bodový zisk nepřipravil, a za sebe věřím, že už si dá na podobné situace pořádný pozor. O tom ostatně mluvil po zápase i Klopp. 

Pravda, soupeře kontaktní gól povzbudil, zvýšil obrátky. Liverpool však nezpanikařil, jak by tomu bylo dost možná ještě dejme tomu v loňském kalendářním roce. Soupeře jsme příliš na dostřel nepouštěli, a když Klopp krátce po sedmdesáté minutě poslal na hřiště Keitu a Shaqiriho, byli jsme z nejhoršího venku. Protože i když jednogólové vedení samozřejmě moc neznamenalo, tak příchod těchto čerstvých hráčů náš výkon výrazně oživil. Těžiště hry se od toho okamžiku opět posunulo o něco blíže k brance domácích. O výsledek jsme se sice museli obávat až do závěrečného hvizdu, ale v podstatě už jsme Leicester do žádné další nebezpečné akce nepustili. A to znamenalo, že jsme nakonec, podle mého názoru zaslouženě, těsnou výhru a tři body uhájili. Takticky bych vyzvednul zejména právě zmíněné vydařené střídání, které otupilo aktivitu soupeře poté, co jsme mu darovali snížení. Kvůli výpadku signálu zhruba v 88. minutě jsem sice závěrečné minuty neviděl, ale podle textu se už ani v nich nic dramatického neodehrálo.

Na BBC vyhlásili mužem zápasu Gomeze, proč ne. I když já bych asi vybral Robertsona, který byl v defenzívě neméně výborný, a navíc má lví podíl na našem úvodním gólu. Klíčovou postavou v našich zadních řadách však pro mě zůstává Van Dijk, který naši defenzívu výtečně organizuje. Plný bodový zisk a nejlepší vstup do sezóny od podzimu 1990 mě velmi těší, a zdůrazňuji, že jej nepovažuji za náhodný. Už jsem to v úvodu zmínil, ale klidně to jinými slovy zopakuji. Od příchodu Van Dijka jsme zaznamenali v obraně obrovské zlepšení, z našich zadních řad čiší stále větší spolehlivost, která je teď, bez ohledu na chybu při inkasovaném gólu, podpořená i zvýšenou kvalitou mezi tyčemi. Zvedla se také mentální vyzrálost týmu, takže snad už je pryč doba, kdy jsme často dobře rozehraná utkání zbytečně ztráceli. Zatím tedy tolik nevadí, že naši ofenzívní hráči většinou optimální formu teprve hledají, důležité je, že se i tak doposud vždy dokázali prosadit. V naší současné situaci už nám i jediný gól, jako proti Brightonu, může stačit na vítězství mnohem častěji, než v minulé sezóně.

Ještě něco na okraj. Nemohu opomenout, že nám zatím hraje do karet i spousta drobností. Z těch věcí, které by měly být samozřejmé, patří do této kategorie to, že rozhodčí nám zatím podle mě všechny letošní zápasy odpískali kvalitně, na rovinu, což jsme si po minulých sezónách hodně přáli. Pravda, mohli jsme kopat kromě Crystal Palace ještě jednu nebo dvě další penalty, ale třeba ruka bránícího hráče Brightonu v pokutovém území nebyla úplně křiklavá. Dále, co se týká naší konkurence, tak nikomu nepřeji zranění, ale přiznejme, že dlouhodobá absence De Bruyneho by mohla oslabit i takový tým, jakým je Manchester City, neboť je to klíčový, těžko nahraditelný hráč. A s trochou nadsázky jsem rád i za výhru United v Burnley, protože ztráty už zaznamenali, a tato výhra znamená že Mourinho jim ještě chvíli na lavičce zůstane. Co se týče samotného Liverpoolu, tak, jak už byla řeč, je dobře, že kiks Allisona v Leicesteru nás nepřipravil o plný bodový zisk, přičemž spolu s tím co říkal Klopp tak jsem přesvědčen, že už si dá na podobné situace příště pořádný pozor. No a nejpodstatnější moment tohoto druhu v zápase s Leicesterem, který nám pomohl, byla absence Vardyho v dresu soupeře, a to hned ze dvou důvodů. Jednak se tento hráč v minulosti dokázal proti nám několikrát prosadit, a jednak jsem si všiml, že soupeř posílal dopředu takové míče, jakoby Vardy na hřišti byl. I proto jsme šance domácích dokázali většinou zastavit v zárodku.

No a za týden uvidíme, jestli nám tentokrát před těžkými duely výjimečně také nepomůže jinak většinou nevítaná reprezentační pauza. Samozřejmě nevím, co s jednotlivými hráči povinnosti v národních týmech provedou, ale tak nějak v kostech cítím, že po této přestávce by se už konečně mohli probudit i naši útočníci. A dále, Klopp většinou na tiskovkách mluvil o tom, že jsme mohli hrát lépe, věřím mu tedy, že problémy, se kterými se náš tým potýkal, viděl, a že teď má více času je důkladně zanalyzovat. Hráči našeho příštího soupeře budou také ve velké míře plnit v následujících dnech reprezentační povinnosti, takže žádný velký handicap by neměl ani v tomto směru nastat. Můžeme se tedy na zápas proti Tottenhamu, který, pokud vím, tak se nakonec odehraje ve Wembley, těšit. 

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

titi liverpoolsky

Facebook