pivovar helf

Povinné srpnové body

Blog3

Hned po rozlosování nového ligového ročníku mi bylo jasné, že pokud chceme letos myslet na nejvyšší mety, tak bychom měli vyhrát všechny tři zápasy, které nám určil program na měsíc srpen. Jsem moc rád, že se to podařilo, zvláště když cesta k těmto povinným bodům nebyla vůbec jednoduchá. Po přesvědčivém vítězství nad kladiváři nás dva následující soupeři hodně potrápili, což jsme především od Brightonu na Anfieldu, přiznejme si, přes jeho výhru nad Manchester United v druhém kole, asi většinou nečekali. Poslední utkání v tomto měsíci bylo na jedné straně velkým náporem na nervy, ale na druhé straně je pozitivní, že jsme po Crystal Palace dokázali vyhrát i další utkání, v němž jsme nepodali optimální výkon. Pokud se vítězství v takových střetnutích jako proti Brightonu stanou pravidlem, bude to další důležitý prvek, který by nás letos mohl dovést k úspěchům.

Pravdou je, že o osudu sobotního zápasu mohlo být rozhodnuto velmi rychle. Viděli jsme Maného zakončení v úplném úvodu utkání, kdy míč jen těsně minul branku, dále pak zázračný zákrok gólmana soupeře po hlavičce Firmina či břevno, jež z přímého kopu nastřelil TAA. Všechno to byly šance, které po gólu přímo volaly. I tak jsme se ale vedení ujali relativně zavčas, prakticky přesně v polovině prvního dějství, když jsme hlavně díky Milnerovi využili laxnosti hostí při rozehrávce. Byla z toho akce, na jejímž konci byl Salah, který ji zakončil přesnou střelou, po níž se míč odrazil od tyče do sítě. Kdo si však myslel, že po tomto gólu už Brighton snadno přehrajeme, tak se velmi mýlil.

Ve zbytku prvního poločasu jsme sice soupeře nepustili do žádné šance, z níž by mohl vyrovnat, sami jsme však potřebnou pojistku také nepřidali. A je třeba říct, že to bylo z velké části kvůli spoustě nepřesností, kterých jsme se dopouštěli od úvodního hvizdu. Zpočátku v tom vynikal zejména Mané, ale ostatní hráči jakoby se od něj postupně nakazili. Navíc se mi zdálo, že nejsme dostatečně důslední v osobních soubojích. Doufal jsem, že se náš výkon po přestávce zlepší, ale toho jsme se nedočkali. 

Naopak, hned na začátku druhého dějství poprvé výrazně zahrozil Brighton. Velká šance hostů skončila sice naštěstí nepřesným zakončením, ale předznamenala, že ve druhé pětačtyřicetiminutovce budeme dost trpět. A skutečně, soupeř nebyl po přestávce vůbec bezzubý, dokázal si vytvářet dobré možnosti nebo aspoň jejich náznaky, museli jsme být vzadu neustále ve střehu. Liverpool si sice vypracoval i v druhém poločase šancí víc, ale celkově v podstatě pokračoval v tom, co předváděl v tom prvním, se všemi nedostatky, které jsem už popsal. Hlavně naši ofenzívní hráči, na které nejvíce spoléháme, hráli pod své možnosti. Moc nepomohlo ani střídání, i když Henderson, jenž vystřídal dnes nevýrazného Keitu, mě nezklamal. Sturridge, který přišel za také oprávněně staženého Maného, byl v posledních minutách občas vidět, ale ani on kýženou pojistku nepřidal. 

A tak mohl přijít v úplném závěru utkání krutý trest, v podobě vyrovnávajícího gólu. Ztráta bodového zisku na konci zápasu, to je známý scénář, který jsme v nedávné minulosti zažívali až nepříjemně často. A ani tentokrát k tomu nebylo daleko. V 89. minutě nechali naši obránci trestuhodně hlavičkovat z bezprostřední blízkosti střídajícího Grosse, ale zaskvěl se Allison. Tím se pro mě stal hráčem zápasu, protože mě nenapadá, koho bych měl tentokrát víc pochválit. Snad jedině Wijnalduma. Ale náš nový gólman neinkasoval ani v onen kritický moment, ani v dalších minutách zbývajících do závěrečného hvizdu sudího, takže i po třetím ligovém střetnutí zůstalo jeho konto čisté, a to je třeba ocenit.   

Úplně poslední chvíle utkání jsme už naštěstí většinou odehráli na polovině Brightonu, naši hráči mi však i v těch chvílích brnkali na nervy, protože se za každou cenu snažili o zakončení, i když tam byly asi dvě situace, kdy se dalo zavézt míč k rohovému praporku a chvíli jej tam podržet. Pokusit se navýšit vedení už v tu chvíli nemělo cenu riskovat, aspoň tedy ne z těch ne zrovna dokonale připravených finálních fází, jak se to dvakrát nebo třikrát zbytečně stalo. Trochu trestuhodně jsme se tím zbavili míčů před brankou hostů, ale naštěstí se nám to nevymstilo.  

Přes všechny výhrady nicméně v srpnu zapisujeme, jak jsme doufali, ze tří zápasů plný bodový zisk. To není pro Liverpool úplně obvyklé, ale občas se to v minulosti podařilo. Naposledy se v sezóně 2013-14, kdy jsme sahali až do posledního kola po mistrovském titulu. A i tehdy jsme měli po tomto množství utkání čisté konto, byť to bylo vždy po výsledcích 1:0. Teď by to ale chtělo, abychom dokázali zvítězit i ve čtvrtém utkání v sezóně, na něž zajíždíme do Leicesteru. Nebude to nic jednoduchého, i když liškám by měl chybět potrestaný Vardy, který se proti nám dokázal často prosadit. Ale mít 12 bodů po čtyřech střetnutích by bylo vynikající, bylo by to dokonce něco mimořádného. Vybavuji si, že se to zřejmě naposledy stalo na prahu sezóny 1990-91, tedy právě když končila zlatá éra Liverpoolu, což by mě ale v úvodu oné sezóny ani v nejhorším snu nenapadlo! Vždyť tehdy jsme vyhráli tuším šest nebo dokonce sedm úvodních zápasů! Proto bych případné vítězství v Leicesteru bral i jako symbolické, které by mělo na nejúspěšnější liverpoolskou éru konečně po dlouhé pauze navázat. Myslím, že současný Liverpool má jak na výhru na horké půdě anglického mistra z roku 2016, tak i na to pokračovat v tom, co předváděli předchůdci dnešních hráčů v 70. a 80. letech minulého století. Ale raději nebudu předbíhat. 

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

titi liverpoolsky

Facebook