pivovar helf

Od Hong-Kongu do Kyjeva: Na konci bouře je zlatavé nebe

Blog3

Zákulisní příběh o tom jak Jürgen Klopp přestál nejhorší a dovedl Liverpool do finále Ligy Mistrů

 

“A TEĎ JDEME DO KYJEVA. ZNÍ TO BLÁZNIVĚ, ALE JE TO PRAVDA.”

 

Prudké deště, které se přeháněli přes Kowloon jako příval kulek z nebes, konečně ustaly. Pro Liverpool to byl ovšem pouze počátek bouře. Předtím, než se slunce mohlo konečně prolomit přes roztříštěnou oblohu onoho pátečního rána 21. července minulého roku v Hong Kongu, byla obrazovka mobilu Jürgena Kloppa pokryta upozorněními od sportovního ředitele Michaela Edwardse a prezidenta FSG Mika Gordona. K manažerovi dorazila důležité zpráva - klub okamžitě odmítl nabídku 72 milionů liber od Barcelony za Philippha Coutinha.

Zpráva, o jeho přestupu, hojně rejdila po zadních stránkách britských novin již několik hodin zásluhou sedmihodinovému časového posunu. Tou dobou už byly Kloppovi plány pro předsezoní přípravu změněny a roztříštěny díky monzunovými podmínkám, které zrušily standardní tréninkové jednotky a improvizovaná cvičení.

Vývoj událostí měl ovšem tendenci způsob pořádný cyklon v přípravách na sezonu 2017/18. Liverpool mohl být jen stěží více jednoznačný ve své odpovědi na onu nabídku: “V létě nebude žádný prodej, jakkoliv se může peněžní částka za hráče ještě vystřelit nahoru.”

Tajemstvím nebyl také fakt, že se giganti španělské ligy vrátí ozbrojeni tradiční mediální ofenzívou, která udeří ještě více než další vylepšené podmínky. Ústřední zápletku tak doprovázela jen jediná otázka: Co si o nabídce myslí Coutinho, který podepsal novou pětiletou smlouvu jen o několik měsíců dříve?

Když Klopp vstoupil do jídelního prostoru okázalého hotelu Ritz-Carlton, odpověď byla hned na místě. Pětadvacetiletý hráč, se znaky vnitřního vzrušení na tváři, byl dle svědků “jako na trní”. Takže ano - tohle byl problém. Klopp si se záložníkem domluvil večerní rozhovor, který byl upřímný a ve vzájemném respektu. Liverpool jednoduše nemohl zrušit své plány pro sezonu díky tomu, že Barcelona se nechala nachytat nepřipravená při odchodu Neymara do Parisu Saint-Germain, vysvětloval šéf The Reds.

Byl to argument ke kterému se následně vracel, během toho co zdůrazňoval, že načasování je příšerné a stejná by byla i zpráva, kterou by jeho odchod vyslal o celém klubu. Coutinho pochopil ony důvody, ale zároveň zmínil obětí, které jeho žena Aine a jeho rodiče položili pro jeho kariéru. Budoucnost se v jeho očích točila okolo nich stejnou měrou jako okolo jeho osobní ambicích. Byl v Liverpoolu šťastný, miloval klub, byl plný vděčnosti...ale tohle byla Barcelona. Nejen nejlepší fotbalový tým na světě, ale místo, které by znamenalo změnu životního stylu pro jeho rodinu. Změnu ke kultuře, která jim všem byla mnohem bližší.

Klopp pochopil Coutinhův myšlenkový pochod, ale zopakoval že tohle je o Liverpoolu. Jeho odchod není dobrá věc pro klub, jeho spoluhráče nebo ambice spojené s nadcházející sezonou. Tato zpráva byla Brazilčanovi zopakována osobně i Edwardsem a vedením před veřejnou deklarací. “Rádi bychom vyjasnili situaci ohledně naší pozice nad případným odchodem Phillipa Coutinha,” zní stanovisko na klubové stránce z 11. Srpna 2017 a pokračuje: náš definitivní postoj je odmítavý k jakýmkoliv nabídkám a Phillippe zůstane hráčem Liverpool FC i po ukončení letního přestupového okna.”

Skrze cinkot skla a srdeční smích se táhne hutný pocit oddychu a vzpurnosti naplňující atmosféru panující v freshfieldské oblasti čtvrti Formby. Je sobota, 6. Leden 2018, a probíhá dlouho připravovaný novoroční večírek pro zaměstnance, pořádaný přímo v Kloppově rezidenci. Shodou okolností ten samý den je oznámen odchod Coutinha do Barcelony za 142 milionů liber. Zpráva se mezi hosty roznesla ještě před tím než se měly otevřít lahve Monkey 47, výběrového ginu, a nabídky německého ležáku. Následovala oficiální oznámení na klubových stránkách, které manažer osobně připravil. “Hráči přicházejí a hráči odcházejí, to je fotbal, ale jako klub jsme dost velcí a dost silní, abychom pokračovali v našem agresivním pokroku na hřišti, i když ztrácíme důležitého hráče. V poslední době jsme nikdy nebyli v lepší pozici, abychom mohl reagovat správně. Využijeme naší velikost a sílu k tomu, abychom takové momenty zvládli a stále se hýbali vpřed.”

Tu noc, kdy se zaměstnanci fotbalového klubu a jejich blízcí uvelebili v Kloppově domě jako ve svém vlastním, si manažer za svými slovy stál. Oslava, definována přítomnými jako “symbolická” nebo “energetická”, v sobě nesla stopy přípitků za Coutinhovi službu Liverpoolu, ale v ten samý moment byly v myslích přítomných zdvihnuté prostředníčky ke zkánosným předpovědím, které hráčův odchod lemovaly ze strany veřejnosti.

Ať už bude následovat cokoliv - jsou v tom spolu. Cítili se, že jsou v těchto rozbouřených vodách pohromadě. Věřili si navzájem a věřili v plán, že příchod Virgila van Dijka učiní Liverpool ještě silnější, věřili, že v jejich kolektivu je dost sil na to, aby pokračovali ve zvedajících se trajektorii výkonů.

Byl to Klopp, mezi všemi, kdo se upsal až nábožensky této víře a jeho optimismus strhl všechny ostatní. Liverpool nebude jen “v pohodě”. Liverpool bude kurevsky létat. Klopp byl portrétem sebevědomí a klidu, ačkoliv posledních pět měsíců bylo pro bývalého šéfa Borussie Dortmund stresuplných. Šlo to přímo proti jeho povaze, založené na empati, dívat se na hráče zmítajícího se v nepokojích a smutku. Cenil si Coutinha nejen profesně, ale i osobně a trápil jej pohled, co celá přestupová sága brazilskému hráči způsobovala. Klopp si představoval jaké to pro hráče musí být doma. Jak celá situace může potencionálně zasáhnout jeho ženu a mladičkou dceru. Manažer si uvědomoval jak by se cítil, kdyby jeho vlastní dítě muselo projít podobnou situací nebo kdyby jeho partnerka byla něčím takovým zasažena.

Součástí Kloppova arzenálu je citlivost. Snaží se pochopit hnací motor lidí, kteří pod ním (nebo s ním) pracují a co je žene vpřed. Vědomí, že Coutinho, který je poměrně citlivá osobnost a svou rodinu bere jako základ, je nešťastný, činilo nešťastným i jeho. Padesátník Klopp je často obsazován do mediální role baviče, který se rochní v pozornosti. Je charismatický a tak nemá problém vtancovat na parket nebo chytnout mikrofon a vytvořit pekelnou party. Ale ti, kteří jej znají nejlépe, trvají na tom, že Klopp je nejšťastnější když může stát bokem a namířit reflektor na lidi, které má rád, a dát jim prostor, aby se bavili. Miluje iniciační tradici při které hráči musí zpívat před zbytkem týmu. Libuje si v prostředí, kdy je tým jednotný a plně v symbióze s náročným systémem střídaným humornými momenty. Je také schopný strávit hodiny na YouTube, dívající se na klipy slavících fanoušků a několikrát poznamenal jak si cení prohlubování vazby mezi hráči a fanoušky.

Takže vidět opak - smutkem zmořeného Coutinha - bylo velmi raňující. A tak, kdyby bylo rozhodnutí pouze na Kloppovi, by liverpoolská “desítka” cestovala do Španělska ještě před začátkem sezony. Avšak nikdy si o sobě nemyslící, že má vždy pravdu, a vědoucí, že jeho osobní pocity jsou triviální při pohledu na celkový obrázek, německý trenér přijal názor Edwards, Gordona a majitelů, kteří byli proti odchodu.

Nedávalo tak smysl, když už záložníkovi zbyla pouze jediná varianta jak si vynutit odchod a to stát se psancem, aby jeho tábor útočil na Kloppa v tisku. Kroku, který jen utvrdil FSG v jejich postoji. Klopp to dobře skryl, ale nepravdy o jeho vztahu s liverpoolským malým kouzelníkem a hráčovým chováním vytvořená atmosféra mezi zbytkem kabiny, jej raňovaly. I když byly Coutinhovi výkony po přestupové telenovele, obzvláště v evropských pohárech, vnímány jako vyřešení problémů, opak byl pravdou - úspěchem byl sám o sobě fakt, že hráč do zápasů nastoupil.

A když už bylo jasné, že Liverpool jej nepustí a nedá se přesvědčit, tak hráčovi rádci přišli s nápadem, aby klub v Lize Mistrů vůbec nereprezentoval. Gordon a Edwards společnými silami chirurgicky odstranili tyto našeptávače a Klopp započal proces se znovuzačleněním Coutinha do týmu. Tím, že se odmítal proti hráči postavit těmto akcím jen napomohl. I když se na tiskových konferencích neustále probíralo zranění zad, tak Klopp odmítl hráče ponížit. A to i přes to, že brazilský doktor drze prohlásil Coutinhovo zranění za “pouze emoční” během mezinárodní přestávky. Týmová harmonie a důsledný dohled nad tím, že se rozmíšky nestanou otevřenou válkou, byl pro Kloppa hlavní cíl. Nehledě na to, že se mohl pro část tisku stát směšnou figurkou nebo fackovacím panákem pro fandy. V kabině tento postoj vedl k ohromnému respektu vůči trenérovi.

 

“10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1…ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK!”

 

2018ka se ještě ani neohřála a navrátily se obavy od kterých si Liverpool na chvíli oddychl. Barcelona ani tak neklepala na dveře jako si vzala beranidlo, aby je prorazila. Coutinhova touha klub opustit neochabla ani přes excelentní formu, kterou předváděl za trojicí smrtících útočníků. Nic na tom neměnily ani blížící se zápasy play-off Ligy Mistrů - pro Liverpool první od roku 2009.

Klub nehodlal opakovat hořké rozbroje z léta, ale zároveň nehodlal Brazilce uvolnit v průběhu slibně rozjeté sezony. V zoufalém boji proti neodbytnému osudu se pokusil hráče přesvědčit k setrvání do konce sezony. Nabídl lukrativní smlouvu, která znamenala hráčův prodej hned a odchod později. Ovšem ani Barcelona ani Coutinho se nechystali ustoupit. Po pěti letech na Merseyside byl geniální záložník přesvědčen: Je čas se rozloučit.

Jak dny ubíhaly a nezvratnost prodeje byla zřetelnější a zřetelnější nemohl Michael Gordon najít klidu. Oprávněně se obával, že optimistický, a fanoušky sdílený, obraz klubu zdvihajícího se z prachu se změní v nepokojnost a vzpouru. Trval na tom, že veškerá nespokojenost a toxické chování internetových fanoušků má být směřováno na něj a na vlastníky klubu, tak aby byli ochráněni hráči a manažer.

Paradoxně v těchto dnech by ovšem pozorovatelé v Melwoodu nenašli klidnějšího muže než byl Klopp. Ani muže, který by se problémům odhodlaněji postavil čelem. Po všech požadoval klid a rozvahu. Dle něj se jednalo pouze o fotbalový přestup a tak by se s celou situací mělo nakládat. Nic více. Pakliže okolo něj Liverpool nechtěl dělat přehnaná dramata, dávalo smysl, aby je klub sám nevytvářel. Ostatně se, dle manažera, jednalo o obchod s hráčem ne nákup náhrobního kamene pro jejich úsilí. Nejdůležitější pro něj zůstávala reakce zbytku týmu.

Kouzelník byl spoluhráči sice milován, ale Klopp měl na mysli i situaci menší epizodu, která se před nedávnem odehrála. Bylo to jedno srpnové odpoledne, kdy se zoufalý Coutinho vydal za okruhem starších hráčů a spustil debatu v jednom z jednacích sálů Melwoodu. Snažil se je přesvědčit, aby změnili stanovisko klubu. I když si byl jist, že spoluhráči si přejí jeho setrvání, došlo mu, že jako kolegové profesionálové pochopí tento “snový krok”, které bylo nezbytné využít. Po všem tom pachtění letní přestupových tanečků byl právě toto moment, který Kloppa rozhněval. Fakt, že Coutinho do své vzpoury hodlal zapojit i další hráče.

Takže když byl obchod dokonán a Coutinho zmizel v soukromém tryskáči ke katalánským břehům, nechal si trenér předvolat do kabiny kompletní zbytek týmu, aby k nim promluvil. Jeho poselství bylo jednoduché - sice ztratili skvělého hráče a kamaráda, ale nešlo o nic více. Naléhal na ně, aby nikomu nedali šanci říkat, že Philův odchod ovlivní jejich sezonu. Klopp mluvil o tom, že tlak se ještě zvýší, ale on věří, že to nebude mít negativní důsledky. Bylo důležité, aby tým těmto slovům věřili také, protože kdyby si jen na moment Coutinhův odchod připustili jako omluvu za zhoršené výkony, byl by Liverpool slabý. Připomněl hráčům, že jsou to oni, kdo rozhodne zda-li jejich kolektivní genius odešel z klubu společně s Coutinhem.

 

“TOHLE JSME MY. POKRAČUJEME!”

 

Liverpool očekával hromy a blesky. A dostal je. Když konečně zazněl pískot ukončující první poločas na manchesterském Etihadu mohli si hráči oddychnout od elektrizujícího výkonu Manchester City. Skóre v ten moment bylo pouze 1-0 ve prospěch mužů vedených Pepem Guardiolou a hosté tak stále vedli 3-1 v celkových počtech čtvrtfinálového střetnutí Ligy Mistrů. Ale těchto prvních 45 minut nevěštilo nic dobrého. Byla to bouře.

Kloppova přestávková rutina je stejná v domácích i venkovních zápasech. Sprintuje od postranní čáry do kabiny, sundá si bundu a doladí drobnosti na videoklipech, které bude prezentovat jeho asistent Peter Krawietz, jenž je připravil spolu s Harrisonem Kingstonem a Markem Leylandem. Materiálem pro rozbor nikdy není ať už skórovaný nebo obdržený gól, ale příklady jak se brankám vyhnout nebo si je připravit. To vše za zvýrazněný defenzivní formace soupeře a odhalení volných míst k útoku.

Během zápasu na City ovšem došlo k vyjimce. Stoper Lovren si vzal slovo a řval na své spoluhráče, aby se “probudili”. Neukazovali dostatek sebevědomí a nechávali Kevina De Bruyneho a spol. dělat si na hřišti, co chtějí. Klopp Lovrenův otvírák ocenil, protože obsahoval perfektní základ pro jeho vlastní zprávu. Bylo to porušení jeho tradice nechat stopera mluvit zhruba jednu minutu než si vzal slovo sám. Začal souhlasem s Chorvatem, ale vzápětí kritiku namířil na něj a kolegu Van Dijka. To oni tým zabíjel svou pozičiní hrou, která byla příliš hluboká. Následně klidně přešel k nejdůležitější informaci, kterou chtěl hráčům předat: vysuňte se, zahustěte hřiště a zastavte hráčům Citizens nahrávky, které jim jdou na ruku a zdvihají sebevědomí. Na míči se uklidněte, orientujte se lépe a zrychlete předání. Ukázal místa, kde pressing City nebyl tak těsný. Tím by se Liverpool vyhnul nekončícímu přívalu útoků na jejich bránu. Připomněl hráčům šanci Alexe Oxlada-Chamberlaina na konci prvního poločasu jako něco, co probudilo v hlavách Citizens vzpomínky na první zápas. Zdůraznil, že City jsou vyděšení z jejich útočného potenciálu, protože vše co Liverpool potřebuje je jedna proměněná šance ke spálení posledních nadějí Guardilova týmu. Ve vzduchu byla cítit otázka: “Co se to kurva děje, že tady ještě tak sedíte?”, když vyháněl hráče zpátky na hřiště.

Zatímco City bylo zahlceno emocemi spojenými s důležitostí zápasů a vyloučením jejich manažera na tribunu, Liverpool využil pauzu k přeskupení sil a myslí. Kloppova schopnost dostat své pokyny k hráčům a komunikovat důležité pokyny byla viditelná hned po rozehrání, kdy jeho tým poprvé svázal dohromady více jak pět přihrávek. Vzedmutí kulminovalo v 56. minutě, kdy Mo Salah vstřelil rozhodující branku dvojutkání. Míč se k němu dostal po ose Gini Wijnaldum a Alex Oxlade-Chamberlain. Byl to právě anglický internacionál, kdo měl Eygypťanovi připravovat střelecké pozice a Salah s Maném dostali za úkol neustále narušovat rozehrávku trojúhelníku Laporte-Fernandinho a Otamendi.

Klopp je v drtivém množství případů považován za kouče se silným charakterem a osobností, ale málokdy jsou vyzdvihovány jeho metody. Lidé časteji vidí “kurevsky pohodového týpka” s neovladatelnými emocemi v mikině a botaskách, ale ne taktikou posedlého šprta, který je oddaný přípravě a detailům. Jeho příběh je diktován objímáním, boucháním pěstí do vzduchu a řvaním, ale ve skutečnosti by měl být o vůdci, který je schopný vycítit náladu v místnosti a nikdy neuhne před velkým rozhodnutím.

Liverpool potřebuje pouhý bod ze zápasu s Brightonem k tomu, aby si zajistil své místo v Lize Mistrů i v dalším ročníku? Dobře - Klopp postaví čtyři utočníky. Byl by omyl představovat si Kloppovo vedení jako sérii hollywodských momentů ve kterých primární roli hrají proslovy jako vystřižené z filmu Vítězové a poražení pronášené den, co den. Do dnešní doby jsou Andy Robertson a Oxlade Chamberlain často tázáni: “Co vám Klopp řekli, když vám věci na začátku liverpoolské kariéry nevycházeli?” Na otázku ovšem není žádná odpověď jako z kina. Nekonaly se žádné speciální schůzky nebo diskuse, které by vše měnily. Jen jim poradil aby pracovali tvrdě a časem si jejich snahy sednou.

Klopp věří, že není důvod dělat z některých událostí více než ve skutečnosti jsou. A s tím přichází rozhodnutí, že nejlepší rozhodnutí je občas nedělat vůbec nic. Počítá s tím, že “sednout si a promluvit si” může občas být jen pro zlepšení vlastního pocitu a sebeuspokojení. Ale když v tom není jasná pomoc pro hráče, tak co přesně je pointa takového hovoru? A když nevidí velký problém, a kritika je na hráče mířená z venčí, proč by on měl přiživovat pocit, že existuje krize, kterou je třeba uhasit?

I to byl případ Mané, kterému prostředek právě skončené sezony nevyšel a nějaký čas vypadal rozhozený. Produkoval kontraproduktivní snahu a některé rozhodnutí zbytečně komplikoval. Obecně byl rychlík ovšem stále hrozbou, stále dokázal rozhodnout zápasy a jeho kvality zajišťovali, že útočná trojice fungovala skvěle i přes to, že Mane zlepšoval svoji defenzivní povinnosti.

Nikdy nedošlo k velkému sezení se Senegalcem. Spíše jen drobnému povzbuzení na téma: “Co se děje? Přestaň na sebe být tak tvrdý za drobné chybky. Jsme s tebou velmi spokojení.” Mané následně našel cestu přes komplikovanou část sezony díky drobnému povzbuzování a ne přes několikahodinový rozbor jeho hry. Klopp se nerozpakuje převzít kontrolu a být tvrdý, když situace vyžaduje (viz. Mamadou Sakho), ale jen když je to opravdu nutné. Ne pro svoje ego nebo pro čistý spektákl.

 

 

8. ŘÍJEN 2015

 

V hotelu na Hope Street, vprostřed městského centra, měli zaměstnanci LFC dostat šanci se prvně setkat se svým novým šéfem a poznat tak muže, kterého do té doby znaly skrze zkreslené mediální zkratky a kariktatury. Poté co Klopp podepsal tříletý kontrakt, jehož hodnota se odhaduje na 7 milionů liber ročně, ve stejné místnosti jako to učinil Rafa Benitez v roce 2004 pozval všechny své blízké spolupracovníky na večeři. Někteří přišli v očekávání vzletných slov, zatímco ostatní si mysleli, že hned od začátku je čeká příval německého perfekcionismu. Místo toho ovšem Jürgen mluvil málo a nechal své kolegy, aby mu něco řekli o sobě. Jejich úlohu v klubu a jejich zkušenosti. Všechno od přípravy tréninkových jednotek po povinnosti v den zápasu. Chtěl absorbovat tolik informací kolik bylo možno.

Když nastal čas připravit Kloppa na oficiální odhalení jako trenéra LFC, zeptali se jej na jeho preference - jak by si přál komunikovat? “Ne, ne,”, odpověděl s důrazem na to, že oni jsou marketingoví odborníci. To oni mu musí říct jaké mají preference, musí jej učit. Jedním z darů, které rodák ze Stuttgartu dostal do vínku, je důvěra a spoleh na lidi se kterými spolupracuje. Jak dříve poznamenal: “Nejsem žádná one-man show. Nikdy jsem se tak ve svém životě nechoval.Nejlepší věc, která se vám může za den stát je mluvit s inteligentními lidmi o věcech o kterých toho ví mnohem víc než vy.”

To je také důvod proč, když kluboví skauti přišli s nápadem získat Salaha, Klopp přes počáteční nedůvěru nakonec souhlasil. Má sice poslední slovo ve všech odděleních, ale respektuje názory svých podřízených a váží si, když jsou schopni v rámci své expertízy činit rozhodnutí aniž by jej zatěžovali každým malým detailem. Klopp se obklopuje silnými osobnostmi a to také možná částečně vysvětluje proč jeho dlouholetý asistent a kamarád, Željko Buvac, pravděpodobně opustí klub na konci sezony. Bosenský Srb opustil tým na konci dubna díky “osobním důvodům” a jakkoliv k tomuto vyjádření nebyly dodány další informacemi zdá se, že Buvac byl znepokojený svým postavením.

Jeho nepřítomnost Liverpool neovlivnila a je to důkaz toho, že i zbytek trenerského týmu v sobě má silné a schopné lidi. Odchod dlouholetého asistenta je podobnou výzvou jako odchod opěvovaného playmakera - a tak jako si hráči museli po odchodu Coutinha sáhnout ještě hlouběji a bojovat o to intenzivněji, stejně musejí trenéři a asistenti převzít více odpovědnosti a nahradit Buvačovu absenci.

“Neuvěřitelně zdravá” - takovou nálepku dostala atmosféra v tréninkovém středisku Melwood a když se pozorovatelé podívají na bezproblémové začlenění Virgila Van Dijak a Salaha mohou jen souhlasit. A ani hráči, kteří okamžitě nezářili - jako AOC nebo Robertson - se nikdy necítili odstrčeni od jádra týmu.

Klopp dal Hendersonovi volnou ruku k vedení kabiny a kapitán s vervou podporuje soudržnost svého týmu do míry, kteří mnozí zaměstnanci komplexu ve West Derby nezažili. Poutu přesahuje tým a váže se i s nefotbalovým personálem, kteří jsou součástí mozaiky také. Až do té míry, že i když hráči odejdou laskavost v areálu zůstává.

Když Liverpool cestoval z Říma z odvety semifinálového klání vezl sebou drobný dárek od Lucase Leivy. Populárním kuchařkám Carol Farrellové a Caroline Guestové poslal dres svého nového týmu Lazia s osobním vzkazem. Je to právě v revíru svérázných kuchařek, kde se Klopp a Edwards často potkávají na snídani a diskutují nad strategií klubu. Duo praktikuje tzv. “Open door policy”, což znamená, že kdokoliv se na ně může kdykoliv obrátit se svým trápení a oba muži k sobě navzájem mají respekt, který zdůrazňuje jejich bezproblémový vztah. A i když sportovní ředitel většinou stojí v pozadí a radši se věnuje své práci než mluvení o ni, Klopp si cení, že když na to přijde je Edwards kompetentní a rozhodný.

Kouč The Reds nikdy nemá problém vyzdvihnout a pochválit práci týmu skautů, který rozkvetl pod vedením Iana Grahama, ale pravdou je, že významný díl na narýsování nejlepšího útoku světového fotbalu nese Edwards. Nadřízený obou zmíněných mužů, Gordon, považuje jejich vzájemnou spolupráci za jádro nového Liverpoolu a jeho vzrůstu. Klopp oceňuje Edwardsovu inteligenci při tvorbě týmu dle jeho agresivního vzorce, zatímco šéf transferů si je vědom, že podepsat skvělého hráče je zbytečné pakliže nemáte kouče, který z něj vymáčkne celý jeho potenciál. Způsob jakým se Liverpool vypořádal se všemi soupeři v kontinentálním poháru tuto sezonu donutil mnohé hráče a agenty zvážit telefonát na Merseyside a nabízet své služby.

Liverpool má nyní absolutní kontrolu.

 

“DOKÁŽU SI PŘEDSTAVIT UKONČENÍ SVÉ KARIÉRY ZDE”

 

FSG byli přesvědčeni, ale jak také nemohli? Skoro pět let on byl ten pravý - vedením vysněný manažer, který byl celou dobu mimo dosah. V říjnu 2015 to ale vyšlo a Jürgen Klopp se stal liverpoolským Jürgenem Kloppem. Ale smlouva byla podepsána jen na tři roky. Nikdy nežil mimo Německo ani mimo něj nevedl tým a i když nebyly pochyby o tom, že pro klub je to ideální volba, Klopp si byl vědom problémů, které stěhování a adaptace může přinést.

Úvodní smlouva tak symbolizovala realistický scénář spíše než romantickou variantu. V průběhu uvolněné konverzace v červnu 2016 však Klopp poznamenal, že si dovede představit zbytek své kariéry v Liverpoolu. Když tohle Gordon zaslechl neotálel a hned zahájil diskusi s vlastníkem Johnem Henrym a předsedou správní rady Tomem Wernerem. Výsledek? Během několika hodin byly s trenérovým agentem Marcem Kosickem dohodnuty podmínky nové šestileté smlouvy. A tak 16. června , v den kdy oslavil své 49. narozeniny, si také připil na prodloužení kontraktu do roku 2022. Novinka byla oficiálně oznámena na začátku přípravy o měsíc později.

“Když máte osobnost Jurgenových kvalit pod svou střechou, tak dává smysl snažit se o to pojistit si jeho přítomnost na dlouhou dobu. Neudělat to by bylo nezodpovědné.” Dlouho před tím než Henry, Werner a Gordon zažili své první setkání s Kloppem v říjnu 2015 si o něm zjišťovali kopu detailů. Bylo jasné, že je to charismatická a sjednocující osobnost, ale rychle si uvědomili, že za úsměvem šíleného vědce se skrývá koncentrovaný plán. Liverpool potřeboval návrat ke své identitě a tady byl architekt, který ji dokáže postavit. Muž zbožňovaný v Mainzu a Dortmundu díky svým zásluhám.

V jednom z věžáku na Lexington Avenue v New Yorku spolu mluvili několik hodin - od vhodných hráčů k práci s fanoušky. A druhý den pokračovali. Klopp se často vracel k jednomu tématu: “Liverpool by se měl stát opět postrachem Evropy.” A může se to stát. Chtěl zapracovat na tom, aby Liverpool byl tým, který žádný účastník Ligy Mistrů nebude chtít potkat.

V následujících měsících už klub nasměřoval do finále Evropské Ligy a to na účet Manchester United, Dortmundu nebo Villarrealu, aby nakonec podlehli v basilejském finále Seville. Ve své první kompletní sezoně u kormidla potom Klopp zajistil čtvrté místo a šanci zahrát si Ligu Mistrů. A to teprve podruhé v osmi letech. A i když se pak dostal přes zákeřné předkolo s Hoffenheimem minulý srpen a vkročil do skupinové fáze soutěže, nikdo nečekal, že klub spatří až ve finále a zároveň s jistotou, že si nejprestižnější klubovou soutěž světa zahraje i příští sezonu.

Cokoliv se stane v Kyjevě během zápasu s Realem Madrid - je jisté, že Liverpool stoupá. Jeden cíl dosažen, druhý závratně překonán a to i přes zranění, odchody a diskutabilní přístup rozhodčích. Neuvěřitelný rozlet. Liverpool stojí před možností stát se nezapomenutelným dobyvatelem Evropy. Porto, Manchester City, AS Řím a další byly odstraněni z cesty během stanovení nového rekordu v počtu střelených branek. A v klubu panuje přesvědčení, že se nejedná o anomálii, ale o začátek období, kdy si Anfield opět bude užívat evropské noci se železnou pravidelností. Věří, že Liverpool bude nejen “v pohodě”. Věří, že bude “kurevsky létat”.

 

(tento text je překladem práce skvělé novinářky Mellisy Reddy a původně vyšel na stránce joe.co.uk. Orignál můžete najít na tomto odkaze: https://www.joe.co.uk/sport/the-inside-story-of-how-jurgen-klopp-weathered-the-worst-to-lead-liverpool-to-the-champions-league-final-178445

 

Některé části textu bylo nutné editovat, aby jejich význam zůstal zachován a přitom nedošlo ke kostrbatému vyjádření pozn. překladatele)

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

gel 260x350

Facebook