pivovar helf

Faktor rozhodčí

Blog3

 

K zápasům s Newcastle a Porto, které jsem nestihl zhodnotit, se už příliš nebudu vracet, vše podstatné k nim na těchto stránkách bylo řečeno. V prvním případě k nám přijel Rafou Benitezem skvěle organizovaný tým, jehož obranu jsme však, díky trpělivé hře, dokázali dvakrát překonat. V závěru onoho utkání mě naštvalo, že nebyla nařízena jasná penalta po zákroku na unikajícího Salaha. Připomínám tento už asi trochu pozapomenutý moment proto, že i skóre může hrát v konečném účtování důležitou roli, a také proto, že o rozhodčích dnes ještě bude řeč.

Ke střetnutí proti Portu také nemám mnoho výhrad, nemělo smysl nastupovat v nejsilnější sestavě, ale zároveň ani v takové, která by mohla způsobit nějaké postupové komplikace. Nebylo ani třeba hnát se příliš dopředu nebo riskovat zranění. Prostě šlo o to zápas nějak v pohodě odehrát, i za cenu toho, že upadne v zapomnění. Jasně, mohli jsme z několika šancí dát aspoň jeden gól a vyhrát i přes úsporný výkon. Z tohoto pohledu je nejvíc škoda, že se to nepovedlo v závěru Ingsovi, ale ze všeho nejdůležitější bylo nic nepodcenit a pohlídat si postup do čtvrtfinále, což se v pohodě povedlo.

S optimismem jsem asi nejen já vzhlížel k sobotnímu odpoledni, v němž jsme měli potvrdit výbornou formu z minulých zápasů. Bylo tu ale i několik varovných faktorů, mezi nimi i hlavní arbitr, nominovaný na toto utkání. Craig Pawson nám utkvěl v paměti hlavně přísnou penaltou, která nás připravila o plný bodový zisk v prosincovém utkání s Evertonem, ale ani v dalších střetnutích, pokud si mlhavě vzpomínám, jsem nebyl s jeho výkony spokojen. A bohužel, poškodil nás i na Old Trafford. Kritika rozhodčích bývá vždy choulostivá, kdo na toto téma něco říká nebo píše, tak musí vždy počítat s tím, že bude obviněn z vyplakávání a zároveň usměrněn, aby hledal spíš chyby ve výkonu svého oblíbeného týmu. To je sice do jisté míry v pořádku, jenže sporné výroky sudích často hodně dotvářejí konečné výsledky. Nepřízeň rozhodčích je velký handicap, něco jako kdyby třeba musel v atletickém závodě některý běžec uběhnout oproti jiným nějaké ty metry navíc, aby zvítězil, což by jistě nebylo férové. A my si toho, speciálně v probíhající sezóně, v náš neprospěch podle mého soudu „užíváme“ až příliš moc. To není fňukání, to je jen konstatování.

Pojďme ale nejdříve k tomu, co jsme dělali špatně my, protože sobotní zápas na OT byl klasickým příkladem, kdy se sešlo všechno najednou, tedy náš ne zrovna optimální výkon a rozhodčí chybující ve prospěch soupeře. Velmi špatní jsme byli v prvním poločase v obraně, na což jsme doplatili dvěma lacinými góly v naší síti, přičemž nemuselo zůstat jen u nich. Nevím, jak probíhala příprava na zápas, ale určitě jsme do něj měli vstoupit plně koncentrovaní, hráčům mělo být zdůrazněno, že tým, který trénuje Mourinho se speciálně nesmí dostat do vedení, protože při jeho propracované defenzívě způsobí taková situace ještě větší problém, než s jinými soupeři. A my jsme United za 25 minut dopřáli dokonce dvougólové vedení, což byl hodně velký luxus. Jejich obrana byla velmi kompaktní. Právě rozdíl v kvalitě hry zadních řad se ukázal v tomto střetnutí jako rozhodující, naše převaha v jiných statistikách, v některých případech až drtivá, byla nakonec k ničemu.

Ke spokojenosti měl však daleko výkon celého týmu. Nevím, jestli hráči Liverpoolu nastoupili k zápasu nějak přemotivovaní nebo nervózní, v každém případě jsme byli svědky mnoha zbytečných nepřesností v naší hře, hodně jsme kazili i ty nejjednodušší přihrávky. Dále tu byla zbytečná přílišná snaha prosazovat se středem pole přes přesilu protihráčů. Narážečky v přehuštěném prostoru neměly velkou šanci na úspěch a tvrdohlavé kolmé přihrávky obrana domácích také v pohodě zachytávala. Někteří hráči se také až příliš utápěli v individuální hře, v čemž negativně vynikal zejména Mané. Tyto záležitosti bych vedle už zmíněné špatné defenzívy v první půli připočetl k příčinám sobotní prohry. Přes to všechno jsme si ale mohli z OT odvézt aspoň bod, kdyby hlavní arbitr pískal rovinu. Už v závěru první půle měl jít pod sprchy Rashford a v druhém poločase byly snad tři situace, které mohly být posouzeny penaltově v náš prospěch, přičemž minimálně v jednom, ale spíš hned ve dvou případech neměl sudí vůbec pochybovat. A to nemluvím o dalších nepotrestaných zákrocích domácích po celé ploše hřiště, Pawson k nim byl velmi benevolentní, vždyť třeba takový Young snad neodehrál žádný osobní souboj čistě. A raději to všechno ani nesrovnávám s „penaltovým“ zákrokem v Merseyside derby, odpískaným tímto rozhodčím.

Jsem zvědav, zda způsob hry, kterým se proti nám hráči United praktikovali, jim bude tolerován v Lize mistrů proti Seville, pokud s ním tedy na španělský tým také vyrukují. Docela bych si vsadil, že se tento „faktor rozhodčí“ může obrátit proti nim, což by je mohlo hodně zaskočit. Manchester United už ostatně několikrát v evropských pohárech doplatil na to, že evropští arbitři rozhodovali trochu jinak, než jak jsou zvyklí z Anglie, takže by to nebylo nic nového. Připomenu třeba vyřazení od Realu Madrid v poslední Fergusonově sezóně, které velmi těžce nesli, a zostra se pustili do tureckého rozhodčího Cakira, který tehdy utkání řídil. Jestli ale Manchester postoupí, zařadí se do zástupu potenciálních soupeřů Liverpoolu pro čtvrtfinále. Ne že bych si to zrovna přál, ale kdyby nás náhodou los svedl dohromady, nemuseli bychom se zase tolik obávat. Proč?

V Premier League se nám proti odvěkému rivalovi v posledních letech moc nedaří, na výhru nad ním čekáme, jestli se nepletu, už čtyři roky. A to od v 3:0 vítězství na OT, kdy Mark Clattenburg odřídil vzájemný zápas úplně odlišně od toho, jak jsme většinou v konfrontaci s United zvyklí. Samozřejmě že i tehdy jsme pro vítězství museli svou hrou něco udělat, ale jak ten výsledek hned vypadá opticky pěkně, když rozhodčí v náš prospěch odpíská tři penalty, že? A to jsme si ještě dovolili tu poslední zahodit. Od té doby jsme ale našeho úhlavního rivala dokázali porazit jen v Evropské lize, kdy jsme přes něj v dvojzápase postoupili možná až nečekaně přesvědčivě. A já se ptám, nehrálo tak trochu roli i to, že utkání řídili rozhodčí z Evropy, kteří pískali rovinu?

Proto se až tak nebojím, kdybychom se s United v Lize mistrů potkali. Stačí se poučit z chyb, které jsme v sobotu na OT udělali, což se zčásti možná stalo hned v druhém poločase, protože obrana už po přestávce fungovala mnohem lépe. Viděl jsem tam pokusy zopakovat gólové akce z prvních minut zápasu, ale naše defenzíva už to nedovolila. No a zároveň bychom museli doufat, že by na oba zápasy byli nominováni kvalitní rozhodčí. Vzpomínám si sice na toho Švéda, který nám rozhodoval finále EL se Sevillou, ale obecně si myslím, že pravděpodobnost, že by pískal někdo tak otřesný jako Pawson, je velmi malá.    

Ale dost hypotéz. Abych tak nějak shrnul, čeho jsme byli v sobotu svědky, a co očekávám dál, tak samozřejmě prohra s tímto soupeřem vždy velmi bolí, ale když to zhodnotím s chladnou hlavou, tak se stalo to, o čem jsem už nedávno psal. Náš tým zatím není hotový, vyzrálý, potřebuje ještě sbírat zkušenosti. Takže takové prohry z logiky věci ještě občas přijdou, cesta nahoru je trnitá. Moc rád bych letos v Lize mistrů viděl Liverpool ještě aspoň v semifinále, ale pokud nám los svede do cesty vyzrálé týmy, zvyklé hrát prakticky každý rok úspěšně vyřazovací boje této soutěže, tak to budeme mít velmi těžké. Stačí se jen podívat, jak dopadl před pár dny v podobné situaci Tottenham.

Nemusíme však po prohře na Old Trafford věšet hlavu, protože i po tomto utkání trvám na tom, že se zlepšujeme a že progres je patrný. A zejména v druhém poločase to bylo znát. V některých momentech jsme soupeře dokázali zatlačit před vlastní branku tak, jak to nebylo v posledních letech rozhodně ve vzájemné konfrontaci samozřejmé. Sezóna je stále dobře rozehraná, v sázce je ještě hodně. Takže rychle se otřepat, poučit se z chyb a jedeme dál. Rozhodující chvíle v anglické i evropské soutěži totiž teprve přijdou a při správném vyhodnocení může mít bolestivá prohra s United pozitivní dopad.

 

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

titi liverpoolsky

Facebook