pivovar helf

Nenahrazení Coutinha a Sturridge jako riskantní krok Jürgena Kloppa

klopp36

Jürgen Klopp je mužem, kterému je třeba věřit během přestupových období, avšak lednový přístup manažera Liverpoolu je pro některé trochu hůře stravitelný.

Leden 2013 byl jedním z nejproduktivnějších začátků roku, kdy se jednalo o získávání nových tváří do týmu. Brendan Rodgers zažil na Anfieldu průměrný start a ani vítězství 3-0 proti Sunderlandu začátkem toho měsíce nic nezměnilo na průběžné osmé pozici Liverpoolu v Premier League. Nejednalo se ale pouze o tohle. Vskutku masivní 21 bodová propast mezi Reds a tehdejšími lídry Manchesterem Utd a také nepříliš velkolepý počet 34 gólů v 21 ligových zápasech naznačovaly, že tým potřebuje více „palebné síly“.

Rodgers jednal rychle - nejprve podepsal Daniela Sturridge z Chelsea, přičemž Philippe Coutinho se k týmu připojil z Interu Milán v předvečer deadline day. Oba nákupy byly v té době považovány za trošku riskantní. Skrytí talent obou dvou hráčů, který se snažily rozvíjet ve svých předchozích klubech, se nakonec ukázal jako velice důležitý a oba dva příchody jako velice inspirativní nákupy. Ihned se stali důležitou součástí Liverpoolského týmu, který zahrnoval také Luise Suareze a Stevena Gerrarda. A byl to právě Sturridge, který v té době začínal zářit. Příchod nadaného páru vdechl nový život do sezóny Reds a v dalších třech měsících, které následovaly, Rodgersovi muži vynikali. Jedna jediná porážka v lize a vítězství 5-0 a 6-0 se Swansea City a Newcastlem United - to bylo extrémně vzrušující. Průběh ligového jara vydláždil cestu pro to, co následovalo v další ligové sezoně, kdy mohl Liverpool opět snít o prvním ligovém titulu od roku 1990.

A teď zpět do dneška. Pět let po oblékání červeného dresu se Coutinho a Sturridge přestěhovali. O Coutinhově přestupové sáze a následného přesunu do Barcelony za 142 milionů liber se toho namluvilo a napsalo spoustu. Nyní se přestěhoval také Sturridge, a to do West Bromu, ale bez ohledu na to budou na Anfieldu chybět oba.

Klopp se v lednu rozhodl, že je nenahradí, což vedlo ke zděšení části fanoušků Liverpoolu. Právě toto je rozhodnutí, které by mohlo vypadat jako nedbalost ze strany vedení Reds.

Zbytečně riskantní?

Samozřejmě se najdou ti, kteří mají toto rozhodnutí za krok ze strany FSG, jejichž představitelé nikdy nezmění své tvrdohlavé způsoby, ale ujasněme si to - Kloppovo rozhodnutí v tomto měsíci nepřidává zrovna jistoty. Peníze v klubu jsou, avšak neschopnost podepsat jakýkoli z manažerových primárních cílů vedlo k jeho rozhodnutí počkat na letní přestupové období. V takovém duchu se Němec vždy vyjadřoval a podpisem VVD se objasnilo, proč v letním přestupovém období nepodepsal žádného stopera. Prostě proto, že žádného jiného nechtěl a VVD se mu hodí do konceptu. Odložil toto rozhodnutí až do dalšího přestupového okna, kdy obránce podepsal, a je patrné, že stejný postup bude uplatňovat i v následujících oknech.

Když Van Dijk dorazil, všechno vypadalo růžově, a to jak na hřišti, tak i mimo něj. Leden ovšem odkryl určité slabiny. Porážky se Swansea a West Bromem doslova zabily hybnou sílu týmu a Kloppovo rozhodnutí, že nenahradí Coutinho a Sturridge se může jevit jako kopanec do obličeje. Tohle všechno zanechává Liverpoolu velmi malý manévrovací prostor, pokud jde o hloubku družstva. S potenciálně dlouhodobým zraněním Mohameda Salaha nebo Roberta Firmina může být tato situace fatální. Se vším respektem k Dannymu Ingsovi a Dominicu Solankemu, Reds by se neměli v boji o TOP4 a při obtížných zápasech v lize mistrů spoléhat zrovna na ně. Mimoto, přímý konkurenti v Premier League posilovali mnohem „bezohledněji“. Man United získal Alexise Sancheze a Gunners se naopak skvěle ujali Henrika Mkhitaryana a Pierra-Emericka Aubameyanga. Man City podepsali velice ceněného obránce Aymerica Laporteho z Athletic Bilbao, zatímco Chelsea a Tottenham podepsali Emersona Palmieriho, potažmo Lucase Mouru z AS Řím a PSG. Je těžké odhadnout, zda se tento hazard v následujících měsících vymstí nebo ne, ale právě toto období bude v Kloppově éře na Anfieldu velice důležité.

Rozhodující kouzlo pro manažera

Různorodé názory by ve fotbale měly být obecně respektovány, ale jakýkoli přívrženec Liverpoolu, který opravdu volá po Kloppově hlavě, mluví úplně nesmyslně. Kritika manažera Reds je samozřejmě povolena a je více než pochopitelná - není dokonalý, stejně jako jakýkoli jiný manažer v historii fotbalu - ale takto krátkodobý výhled nikomu nepomůže. Je nutné brát v potaz Kloppovo rozhodnutí s ohledem na velikost rizika. Jeho názory mohou být až tvrdohlavé a musí se potvrdit jejich správnost proto, aby se manažer vyhnul silnému odporu ze strany fanoušků. Toto je klíčové období v historii Liverpoolu, pokud jde o šanci znovu se ocitnout v TOP4 a prezentovat se jako klub opět zajímavý pro hráče. Právě ztráta v Lize mistrů by byla v této sezoně vnímána jako katastrofální a bitva o čtyři místa zaručující účast v prestižní soutěži zrovna tak. Tohle jsou jasné důvody, proč jsou současné obavy zcela srozumitelné a nyní je čas, aby Klopp ukázal, proč má více důvěry ve svůj tým než mnozí ostatní.

Pokud budou přetrvávat slabiny v bráně, křehkost obrany a nedostatky středové linie Reds, stejně jako pochybná mentální síla, bude mít Klopp hodně otázek k zodpovězení. Právě leden před pěti lety byl pod Rodgersem velkým okamžikem, kdy hráči jako Coutinho a Sturridge nakonec znamenali obrovské rozdíly. Tohle zažehnulo do té doby průměrnou sezónu, pozvedlo ostatní hráče k životním výkonům a pomohlo nastartovat jednu z nejlepších nedávných sezón Liverpoolu v ročníku 2013/14.

Je škoda, že Klopp zdánlivě nevidí onen potenciální elán, který může čerstvá krev vlit do žil mnohdy nevýraznému mužstvu. Je třeba mu ovšem věřit. Práce, kterou dosud předvedl na Anfieldu, si to zaslouží. A stejně tak si to zaslouží skutečnost, že zastává stejný přístup po celou jeho vynikající kariéru. Možná si říkáte, jestli Kloppova strategie (a neispirace Rodgersovou dřívější aktivitou) nebude něco, čeho by později litoval. Nyní zde ale neexistuje absolutně žádné místo pro chyby, ať už to jsou výkony, zranění nebo únava.

Zdroj: thisisanfield.com

Můj komentář 

Fanoušci volají každé přestupové období to samé. Kupte někoho, kupte někoho, kupte někoho. Je to jednoduché, samozřejmě, vždyť se nabízí tolik jmen, které by naši sestavu okamžitě posílili, nebo alespoň kvalitně doplnili. A vedení Reds to opravdu udělalo a dokončilo přestup nejdražšího obránce planety. Ihned na to ale přestoupil Coutinho do jeho vysněné Barcelony, a právě primárně jeho nenahrazení vyvolalo paniku. Po ukončení tohoto přestupáku se k situaci vyjádřil sám manažer ve stylu, který nikoho nepřekvapí. Kloppo by jednoduše rád posílil, ale pouze správného hráče za správnou cenu. Jiná cesta podle něj nedává smysl.

Lidé volali například po Mahrezovi. Ano, Alžířan by pravděpodobně poskytl požadovanou kvalitu, navíc je zvyklý na PL, ale zapadá do Kloppova konceptu? Byl by záložník, který u Foxes hraje primárně pravé křídlo tou správnou volbou do střední řady Reds? A vůbec, nahradil by vlastně Coutinha, který hrává na jiné pozici? Přesně k takovým otázkám se dostanete, když začnete nad jednotlivými jmény přemýšlet.

Jsem toho názoru, že Coutinha plně nahradit nelze. Brazilec se dostal v kádru Reds na pozici superhvězdy, kterých běhá po trávnících málo. Chcete-li ho adekvátně nahradit, musíte s vytipovanými cíli pracovat, zajímat se o ně delší dobu a hlavně vám musí zapadnout do konceptu. Hráče v neposlední řadě musíte přesvědčit, že vy jste ti praví. V tomto přestupovém období posílit šlo, a to více, než „jen“ příchodem VVD. Posílili jsme obranu, ale oslabili zálohu, což jsou právě ta místa hřiště, ve kterých nás nejvíc tlačí bota. Buď děláme hrubky a darujeme góly soupeři v prvním jmenovaném, nebo trpíme slabou kreativitou v druhém.

Jak jsme tedy na tom? Klopp riskuje. Do nejdůležitější části sezony vstupuje s kádrem, který sice kvalitu má, ale neumí ji předvést vždycky. S lavičkou, která, jak si troufnu tvrdit, kvalitu nemá. Alespoň ne takovou, jak by si mnozí z nás představovali. Je to ale jeho rozhodnutí, kterému stoprocentně věří a u kterého je přesvědčen, že je správné. Nezbývá než věřit, že se nemýlí a že se kádru budou vyhýbat zranění. Troufnu si říct, že mnohé napoví již nejbližší ligový zápas proti Spurs, jejichž styl hry by nám mohl vyhovovat. Máme jim co vracet. A to i přesto, že právě po posledním vzájemném zápase jsme nastartovali 18 zápasovou šňůru bez prohry.

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

titi liverpoolsky

Facebook