pivovar helf

Restruktualizace již započala

Blog3

Přestavba týmu důležitá pro život bez Coutinha již započala.

Coutinhova kariéra v Liverpool FC skončila po více než 200 zápasech, Reds jsou však i přesto dobře připraveni pokračovat v rozvoji a to i bez Phillipe Coutinha. 

Nikdy není úplně pozitivní mávat na rozloučenou klíčovému hráči, ale stává se to. Stejné to bylo u Johna Barnese, když věk omezil jeho použitelnost. U Robbieho Fowlera, když ho zranění oloupili o jeho potenciál stát se elitním hráčem. V neposlední řadě nás stejný osud potkal u Luise Suareze, který nás opustil na svém vrcholu, kdy byl k nezastavení. Nyní odešel i Phillipe Coutinho, který se začínal svému vrcholu blížit. Ačkoli stále mohl zlepšit konzistentnost svých výkonů a zapracovat na všestrannosti, i přesto se jedná o hvězdu, eltiního hráče.

I přes jeho odchod však tentokrát fanoušci nemusí být tak sklíčení.  Coutinho, jenž přišel v lednu 2013  a skóroval již 6 dní po svém debutu nyní odešel do Barcelony a to ve stejném přestupovém období o 5 let později. Mezi těmito dvěma přestupy se nachází více než 200 zápasů, které by neměly být zapomenuty. Jsou v nich totiž zapsány momenty nezpochybnitelného génia a jméno tohoto génia naoplátku našlo své místo v klubovém folkloru.

Buďme k sobě upřímní, jeho góly, genialita, práce s míčem...Je toho hodně co nahrazovat.  Otázkou je, jestli dokáží případné posily alespoň dosáhnout toho, čeho dosáhl Coutinho. Mají  potřebné kvality a úroveň, aby dodali tolik potřebný vliv na hru už tuto sezónu? Protože Liverpool zajisté nemůže  dopustit, aby vliv, který měl Coutinho v útočné třetině hřiště klesl po jeho odchodu na nulu.

Coutinho hrával zleva v útočné trojici, nebo ve středu pole jako číslo 8. Nyní se očekává, že Salah, Mané a Firmino budou regulerní útočnou trojicí a zároveň výrazně vzroste role Alexe Oxlada Chamberlaina. Naštěstí Oxlade už letos předváděl, že také může mít na tým působivý vliv. Navíc Jurgen Klopp může počítat s navrátilcem Adamem Lallanou. Přestože Lallana nikdy nedosáhne Coutinhovi úrovně v počtu nastřílených branek nebo v kreativitě, Adam se v roli, kterou hrál Coutinho, cítí pohodlně.

V momentální rotaci, kterou Jurgen Klopp předvádí, je v útočné trojici dostatek variant v podobě Daniela Sturridge, Solankeho, Lallany, Oxlada Chamberlaina nebo případně nové posily. Není to dost na boj o titul, nicméně o ten bychom letos nebojovali ani s Coutinhem. Ale pro umístění v nejlepší čtyřce, stabilizování týmu jako top týmu v Premier League a účastníka Ligy mistrů, to může, mělo by a mohlo by být dostačující.

Tým jako celek je natolik dobrý, aby toho dosáhnul.  Otázkou je, co v případě Coutinhova odchodu vlastně nahrazovat? Jaká byla jeho nejlepší pozice na hřišti? Coutinho totiž nastupoval během své kariéry v Liverpoolu na různých postech a na úplně jiném postu v národním týmu. Coutinho nastupoval většinou proti silnějším soupeřům v útočné trojici a naopak v zápasech, kde Liverpool dominoval nastupoval v záložní trojici. Je však pravdou, že letos se jeho role v záložní trojici více ustálila.

Podstatné však nebude, co jsme jeho odchodem ztratili, ale co můžeme naopak získat případnou náhradou. Nutno říci, že náhrada to nebude kus za kus, protože Coutinho je jedinečným typem hráče. Velkým jménem a favoritem většiny fanoušků je Thomas Lemar, který se typově Coutinhovi blíží, ale Coutinho to není. Zřejmě nebude hráčem, který dorovná Coutinhův gólový příděl, předvádí kouzla na útočné polovině s železnou pravidelností, sbíhá doprostřed hřiště a střílí dalekonosné střely skvělou pravačkou. Ale jako křídlo v útočné trojci nebo jako kreativní osmička, která navádí míče z hlouby pole a zejména jako expert na standardní situace se Lemar jeví jako výborná alternativa.

Důležitější než jména, o kterých bychom tu mohli diskutovat, je fakt, že klub měl čas se na takovýto scénař připravit, protože zájem Barcelony nebyl žádným překvapením. Klub už musí znát jména hráčů, které by jako náhradu preferoval. Klub jako Liverpool by totiž měl mít seznam náhrad za každého důležitého člena týmu, přestože nemusí být žádný zájem je prodávat. Poslední 4 měsíce měli tedy být o možnostech a rozhodnutí, která dostupná možnost je nejlepší.  Otázkou také je, jestli chceme replikovat model s Coutinhem a nebo se pokusíme vytvořit model nový.

Alternativou by zajisté byla změna systému na 442 (kterou jsme letos již několikrát testovali pozn. překladatele). Nejpozději v létě se k týmu připojí také Keita, který by do tohoto systému rovněž neměl problém zapadnout. To znamená, že náhrada za Coutinha nutně nemusí být typologicky stejný hráč. V systému 442 je o hráče do středu pole méně, což by znamenalo, že se nutně nemusí nahrazovat hráč do záložní trojce. Pro možnou změnu systému vidáme důkazy čím dál časteji, protože ve více a více zápasech se naše záložní trojice mění ve čtveřici.  S pravděpodobným odchodem Emre Cana, se tak stává úkol nalezení ideálního partnera ke Keitovi, minimálně stejně důležitým jako nahrazení gólového přídělu Coutinha. Pokud někdo nepostřehl Keitovu typologii, tak se jedná o záložníka, který se neúnavně dere dopředu, nebojí se se dostat do vápna a do zakončení. Je tedy dost dobře možné, že velkou porci Coutinhova přídělu golů, obstará právě nová posila z RBL.

Pokud by tomu tak opravdu bylo, jen by to více podtrhlo důležitost úkolu nahradit Emre Cana. Nalézt hráče, který by vedle Keity působil jako stabilizační prvek hry. Toto se však stane palčivým problémem zejména v létě, kdy pravděpodobně Can opustí Liverpool a zároveň dorazí Keita. Momentálně se musíme soustředit na posílení křídelních prostor a útoku v případě odchodu některého z hráčů. 

Klopp se však nebojí hrát vyčkávanou. Jak ukázali příklady Keity a van Dijka, nebyli to pro něj pouze první volby, byli to jediné volby na seznamu. Nyní se údajně zvažují Lemar a Mahrez. Samozřejmě jsou k dispozici i jiné varianty, které jsou stejně efektivní a mohli by být levnější, nicméně Klopp si tvoří tým po svém a chce pouze vybrané hráče. Důležitým faktorem je, že věří současnému týmu, ačkoli si musí uvědomovat risk čekání na hráče. V opačném případě by to také mohlo dopadnout následovně: Monako odmítne Lemara prodat. Klopp se podívá do seznamu a řekne si “fajn, zkusíme dalšího na seznamu a uvidíme, kdo bude dostupný”. Vítej na Anfieldu André Ayewe! Pokud se Lemar stane 29.1. dostupným za rozumnou cenu, pak nebuďte překvapení, že přilétne obří nabídka. Klub je zkrátka ochotný udělat, co je třeba a zároveň věří v Jurgena Kloppa, který má svou a velmi jasnou představu o tom, co musí být uděláno. Liverpool má nyní na své straně dva podstatné faktory, čas a nedávnou minulost. Podpisy Salaha a van Dijka byly správné. Oxlade Chamberlain, Robertson, Keita všichni dobří hráči. Nyní měl Liverpool 4 měsíce na přípravu života po odchodu Coutinha. Klub za tu dobu musel vymyslet plán a nyní v něj musíme pouze vložit důvěru, i kdyby nebyla v přestupovém období utracena ani pence.  

 

Zdroj: thisisanfield.com

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

titi liverpoolsky

Facebook