Poctivě odvedená práce

Blog3

Bournemouth jsme jasně porazili i díky stylu hry soupeře, jemuž je betonování dost cizí. Možná i proto, že jsme na rozdíl od předchozích dvou zápasů na Anfieldu hráli za lepšího počasí a na kvalitnějším terénu. Hlavně ale po důsledně odvedené práci, po poctivém výkonu ve všech řadách, který bych chtěl od našich hráčů vidět vždy.

Od počátku jsme dominovali ve středu pole, kde jsme domácím velmi dobře odebírali míče a zakládali jeden útok za druhým. Skóre se mohlo v úvodních minutách měnit hlavně po přímém kopu Coutinha, který zastavila tyč. Tento hráč si všechno vynahradil o chvíli později, kdy už jsme po jeho parádní individuální akci šli do vedení. Další výborné šance měl Salah, který se dvakrát skvěle uvolnil, ale vždy mířil nad branku nejistého Begoviče. Ale nemuselo nás to mrzet. Když po necelé půlhodině hry velmi pěkná kombinace několika hráčů skončila rohovým kopem, tak po jeho zahrání, a po skvělé práci Wijnalduma a hlavně Firmina, skóroval Lovren, který dal tímto definitivně zapomenout na Everton.

Potom se přece jen osmělili i domácí a několikrát nepříjemně zaměstnali naši obranu. Rád však konstatuji, že výkony naší zadní řady se v poslední výrazně zlepšily. Gomez výkonnostně roste prakticky zápas od zápasu, Robertson byl dnes snad všude, také z něj mám stále větší radost. Lovren byl opět spolehlivý a dokonce dal i gól. Největší rozpaky možná tedy teď budí v zadních řadách Klavan, ale nemůžu říct, že by si své neodehrál.

Někdo možná namítne, že Lovren nepřečetl dobře největší šanci domácích, která přišla právě v rámci jejich vzepětí v závěru prvního poločasu. Já ale tvrdím, že hlavní chybu udělal ve středu pole Wijnaldum. Nevím, jestli mu jen míč neodskočil, ale spíš jej vracel riskantně naslepo dozadu, což je obecně hrubá chyba, které se hráči nesmějí dopouštět. Obrana tak potom nebyla dostatečně zformovaná. Právě Gini je možná jediným hráčem, kterého se mimo asistence na druhém gólu tak nějak zdráhám za zápas v Bournemouthu více pochválit. Neříkám, že vyloženě zklamal, pozitivní hodnocení naší zálohy míří samozřejmě i k němu, ale pořád se mi zdá, že v loňské sezóně byl jeho přínos na hřišti větší. Ale věřím mu i nadále.

Přečkali jsme tedy kritický moment zápasu, v němž nám Defoe připomněl, že utkání není ještě zdaleka u konce a také nám dal vzpomenout na to, co jsme tady před rokem a pár dny zažili. Naštěstí trefil jen tyč, přičemž naši hráči si toto varování vzali ihned k srdci a začali hrát zase aktivně, takže úplný konec prvního dějství byl už opět v naší režii. Ox ještě gólmana domácích nepřekonal, a po něm ani Salah, který si krásně naběhl za obranu, ale trefil jen Begoviče do nepříjemných míst. Na potřetí, minutu před přestávkou, už to ale vyšlo. Konečně se trefil i egyptský útočník, který se již po několikáté pěkně uvolnil, a konečně i přesně zamířil.

3:0 v poločase, bylo hotovo? Všichni dobře víme, že v případě současného Liverpoolu se to jen tak konstatovat nedá. Tentokrát ale byly obavy zbytečné, ačkoli Bournemouth se určitě po přestávce snažil se zápasem ještě něco udělat, a nebyl směrem dopředu úplně bezzubý. Mohl zápas zdramatizovat, ale i Liverpool si vytvářel další šance, a v polovině druhé půle zasadil ze situace zavánějící ofsajdem čtvrtý úder. Ten teprve v mých očích zápas definitivně rozhodl. Pravda, já jsem ve vítězství úplně uvěřil až po uplynutí dalších pár minut, když jsme odvrátili nebezpečnou standardní situaci po faulu Lallany, který se chvíli předtím čerstvě objevil na hřišti. Ano, až sem jsem to v myšlenkách při sledování zápasů Liverpoolu dopracoval! Ani stav 4:0 dvacet minut před koncem proti týmu z druhé poloviny tabulky v mých očích momentálně ještě neznamená jistotu plného bodového zisku. Ale je fakt, že při rohových kopech a podobných standardních situacích soupeře jsem v poslední době už mnohem klidnější, než jsem byl ještě na začátku této sezóny. I to považuji za důkaz zlepšení naší defenzívy.

Utkání se po našem čtvrtém gólu opravdu už jen dohrávalo, mohli jsme možná ještě nějakou tu úspěšnou trefu přidat, ale vedle tří bodů i tohle skóre se počítá, hodně jsme si je od střetnutí s Tottenhamem vylepšili. Ze závěru zápasu stojí za zmínku střídání, které se mi tentokrát velmi líbilo. Vlastně už základní sestavu jsem vnímal pozitivně, zejména proto, že Mané si zasloužil posadit na lavičku. A pak bylo skvělé, že se na hřiště znovu dostal Solanke a s ním i dva hráči, kteří toho letos zatím moc nenahráli. A rozhodně nezklamali.

Teď se tedy těšme na Arsenal, bude to samozřejmě těžký zápas, ale soupeř by nám měl vyhovovat. Věřme, že na Emirates uspějeme, a vánoce tak budou o to radostnější. Klopp po utkání, pokud jsem to správně zaregistroval, mluvil něco o nutnosti udržet konzistentnost našich výkonů, a v tom má velkou pravdu. Tenhle tým evidentně má na to, aby v této sezóně něco většího dokázal, ale musí vždy odvádět tak poctivou práci, jaké jsme byli svědky v neděli večer.