pivovar helf

Dvě velká zklamání

 

Blog3

 

O zápase s Evertonem už toho bylo popsáno dost. Nepamatuji si, že by se Merseyside derby odehrálo prakticky celé na polovině modrých, a o to je samozřejmě těžší přijmout, že jsme nebodovali naplno.  Jak jsem si všiml, tak fanoušci hledali viníky hlavně v individualitách, ale já se z toho v závěru svého hodnocení pokusím udělat spíš týmovou záležitost. 

Nejčastěji samozřejmě padala jména Lovren, Mané a Klopp, občas ale taky jako obvykle Henderson. A samozřejmě se hodně mluvilo o rozhodčím, za sebe sdílím názor, že penalta se neměla pískat. Stejně jako k ní nemělo dojít za podobný zákrok v nastavení zápasu Burnley  - Arsenal, o identické situaci, když jsme hráli v Brightonu, kde snad nedošlo vůbec ke kontaktu s protihráčem, ani nemluvím. Neštěstím je, že způsob rozhodování není moc sjednocený a sudí mají tím pádem hodně volnou ruku pro své verdikty. V neděli se znovu ukázalo, že v tomto směru je fotbal hodně pozadu za ostatními sporty. Jsem přesvědčen, že při dnešních technických možnostech by rozhodování ve fotbale mohlo být mnohem férovější, ale stále k tomu chybí vůle zodpovědných. Takhle sice mají pravdu Ti, kdo tvrdí, že rozhodčí si tuto penaltu obhájí, ale zrovna tak by si obhájil i neodpískání faulu, dokonce případně i s udělením žluté karty hráči Evertonu za simulování. Jde čistě o to, jak se sudí rozhodne, a zrovna trend, jaký jsem na příkladech některých údajných nedovolených zákroků v pokutovém území právě popsal, mi nepřipadá šťastný. Hráče to bude jen stimulovat k tomu, aby si ještě ochotněji lehali pro nic za nic na trávník, takže fair play hra půjde do pozadí.

Od názoru na penaltovou situaci se samozřejmě odvíjí i názor na vinu Lovrena. Ten hraje od zápasu se Spurs až nečekaně dobře, vytknout mu za poslední období můžu jen máloco. V té situaci jednal sice trochu neohrabaně, ale že bych měl potřebu mu penaltový zákrok vyčítat, to tedy příliš nemám. Více už jsem byl naštvaný na Maného, mám svědky, kterým jsem o poločase psal textovou zprávu o tom, že by za tu neproměněnou tutovku v nastavení prvního poločasu měl dostat za uši. Psal jsem to v neblahé předtuše, že nás to možná ještě bude mrzet. Je fakt, že sobectví občas projevoval i v předchozím utkání proti Moskvě, tak věřím, že mu to Klopp důrazně vytkl. Je třeba si ale uvědomit, co už Sadio pro náš tým udělal, takže pokud k výtce dojde a senegalský útočník si to za ty uši zapíše, ať už přes ně o přestávce dostal nebo ne, pak budiž mu taky odpuštěno.

Kloppovi toho taky mnoho nevyčítám. Sestavu, jakou postavil, si průběhem zápasu obhájil. Rotace je zejména v tomto období nutná, přičemž klíčoví hráči, které chtěl šetřit, byli připraveni v případě nepříznivého vývoje zasáhnout do hry, což se nakonec i stalo. Vedli jsme 1:0, vytvářeli si i proti důrazné a téměř bezchybné obraně soupeře další šance, i když možná ne z kategorie těch nejvyloženějších. Ale minimálně Salahova hlavička si o pojištění náskoku říkala, skončila však těsně vedle branky. Everton jsme drželi hodně zkrátka, než zasáhla vyšší síla. Snad právě Salah měl ještě chvíli zůstat na hřišti, protože druhý gól visel na vlásku, a to z velké části i jeho zásluhou. Ale kdo ví, co všechno vedlo Kloppa k tomu, že jej střídal.

Snažit se nějakou část viny svést zase i na Hendersona je tentokrát úplně bezpředmětné. On, i s celou zálohou proti Evertonu velmi dobře pomáhal obraně a má zásluhu na tom, že překročit s míčem půlící čáru byl pro sousedy z Goodison Parku svátek. Směrem dopředu možná chybělo víc kreativity, což ale nebylo úplně překvapení, i vzhledem k celkovému složení našeho středu pole. Ale při špatném výkonu našich záložníků bychom sotva tak dlouho hráli na polovině soupeře.

Ve středu večer nás čekal West Bromwich, jehož novým trenérem byl Pardew, a tato kombinace nevěstila nic dobrého. Hodnocení možná bude zkreslené tím, že jsem k obrazovce přišel až asi čtvrt hodiny po výkopu, právě když Firmino promarnil velkou šanci, a od druhého poločasu jsem musel vystřídat několik streamů, dost se mi to pak sekalo. Nicméně, nastoupili jsme v papírově silnější sestavě, nechyběl nikdo z kvarteta největších hvězd, v zápase to ale vůbec nebylo znát. Z toho, co jsem viděl, jsem byl maximálně rozčarovaný a po závěrečném hvizdu ještě víc zklamaný, než po Evertonu.

Všichni čtyři naši papírově nejlepší hráči, na které vždy nejvíc spoléháme, hráli pod své možnosti. Snad žádnému z nich se za celý zápas nepovedla jediná důležitá klička, udivovalo mě, jaké měli tak výborní fotbalisté v tomto zápase problémy se zpracováním míčů, stejně tak jsem nechápavě zíral na nepřesné přihrávky, včetně těch jednoduchých. Také nevím, jaký smysl mělo cpát se k brance narážečkami v přehuštěném středu nebo zkoušet prudké kolmice, které na těžkém terénu sotva mohly najít adresáta.

Ano, toto všechno bylo k vidění od našich nejlepších hráčů. Ale nejen od nich. Bylo až neskutečné, kolika nepřesností jsme se v utkání dopustili, či kolikrát a jakým způsobem jsme zbytečně přišli o míč. Nikoho ze středopolařů nemůžu pochválit. Byl to právě zejména Can, kdo neskutečně chyboval, ale  Wijnaldum by se mu možná i vyrovnal, kdyby se tolik neschovával, byl hodně neviditelný. Pro nějakou tu pochvalu aspoň co se týče hráčů základní sestavy, tak musím za zápas proti WBA jít až do obrany. Vzadu to sice také nebylo bez problémů, hlavně na začátku druhého poločasu jsem nevěřícně kroutil hlavou nad tím, co naši hráči vyvádějí ještě víc, než v ostatních pasážích zápasu. Naštěstí to vyústilo jen v sérii rohových kopů a standardních situací, což ale speciálně proti tomuto soupeři bylo hraní si s ohněm.

Ale na druhou stranu, se všemi rohy, jinými standardními situacemi, a dalšími nebezpečími ze strany WBA si naše obrana dokázala poradit, takže tady můžu chválit. Velmi tomu pomohl i Karius, který zachránil, co měl, a celkově působil jistým dojmem. I tu střelu v první půli, která se snesla na břevno, by asi měl. Z obránců, a vlastně tím pádem ze všech hráčů v poli, se mi nejvíc líbil TAA, který si dobře odváděl svou práci vzadu a vcelku účinně podporoval i naše útočné snahy. Směrem dopředu byl jedním z mála, kdo většinou uměl v daných chvílích volit vhodná řešení herních situací. Robertson si obranné úkoly plnil poměrně dobře, směrem dopředu to ale bylo oproti Evertonu slabší. Jsem však rád, že jej máme v kádru, jen potřebuje víc hrát. Při zranění Morena jistě dostane víc šancí. Proti Lovrenovi toho dnes opět moc říct nemůžu, takže nejmenší jistotou z mého pohledu v zadních řadách byl Klavan, ale i jeho hodnotím lépe, než většinu hráčů, kteří operovali před ním.

Jak se rehabilitovali proti WBA případní viníci bodové ztráty ze zápasu s Evertonem? Ohledně Lovrena a Maného už jsem to naznačil. Hendersona snad tentokrát opravdu nikdo nebude z ničeho obviňovat, když do utkání vůbec nezasáhl. Kloppovu sestavu pro derby v mých očích plně rehabilitoval otřesný výkon té papírově silnější ve středečním večeru, v obou zápasech jsem však měl rozpaky z jeho střídání. Ale on musí vědět, jak na tom který hráč je, a co přesně chce střídáním změnit, takže tohle je od obrazovky vždy složité kritizovat.

Rozhodčí byl samozřejmě jiný, než v neděli, ale z jeho výroků jsem často taky nebyl zrovna nadšený. Hlavně jsme však znovu mohli vidět, že způsob rozhodování není moc sjednocený. Proč? Normálně bych automaticky řekl ano, ruka Solankeho při skórování tam byla, a gól tedy byl neuznán právem. V poslední době by však snad mělo platit pravidlo, že když si hráč sám nechtě nastřelí ruku, tak se hraje dál. A velmi dobře si vybavuji, kdy to bylo i v praxi použito. Arsenal takovým gólem vyhrál minulou sezónu v Burnley, navíc ještě v nastaveném čase, a možná zároveň i z ofsajdové pozice. Tak jak to tedy je, uniklo mi něco? Rád se poučím! Jde tam třeba o nějaký aktivní pohyb ruky? Zrovna nic takového jsem u Solankeho zakončení neviděl.   

Ale přes všechnu kritiku jsem stále nenapsal, co mi nakonec na obou zápasech společně nejvíc vadilo. Jen jsem v prvním odstavci lehce naznačil, že jde o týmovou záležitost. A dodávám, ne krátkodobou. Totiž, kdy jsme naposledy dokázali strhnout vítězství na svou stranu v úplném závěru utkání?! Když ne v nastavení, tak aspoň v posledních 10 minutách? Povedlo se nám to vůbec v tomto kalendářním roce? Možná ano, ale nic takového si zrovna nevybavuji, ale i kdyby, nebyl to moc obvyklý jev. Spíš jsme naopak inkasovali, dokonce až nepříjemně často. V neděli, v jiném městském derby, udělal obránce Citiziens mnohem větší chybu, než Lovren v zápase s Evertonem. Rashford z ní do šatny vyrovnal, ale v druhé půli hráči v bleděmodrém stejně přidali další gól a dovedli utkání do vítězného konce. My jsme sice v tom samém odpoledni měli v podobné situaci mnohem méně času, ale zrovna Citiziens ho měli v předchozích dvou zápasech ještě méně, přesto nakonec v obou případech slavili vítězství díky vstřeleným gólům v závěru utkání. To je velký rozdíl od současného Liverpoolu, který měl v neděli ještě k dispozici relativně velkou porci minut ke vstřelení druhého gólu. Naši hráči ale po penaltě znervózněli, dostali se do křeče a dalo se stále více tušit, že už z toho tři body nebudou. Ve středu se to sice dejme tomu i podařilo, radost však netrvala dlouho. Ovšem přestože gól nebyl uznán, byly tu jiné šance, ta největší hned o minutu později. Ale zase nic. 

A o tom to je. Individuální výkony v dobrém či zlém jsou jedna věc, ale síla kolektivu je věc druhá. Právě týmová práce Liverpool v minulosti vždy zdobila, ale minimálně v letošní sezóně máme v tomto směru velké rezervy. Je to sice záležitost, která není tolik na první pohled vidět, je však velmi důležitá. Dokonce tak důležitá, že bez ní díru do světa neudělme. O tom jsem přesvědčen. 

 

 

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

gel 260x350

Facebook