pivovar helf

Zápasy přes kopírák

 

Blog4

 

Nedělní duel proti současným svěřencům Rafy Beniteze jsem tentokrát vstřebával hodně dlouho. Velmi se podobal tomu v Moskvě, po němž jsem doufal, že další takový zápas nebude hned tak následovat. Ale on přišel okamžitě poté a to už bylo na mě moc!

Obě utkání minulého týdne se sobě v mnoha směrech podobala jako vejce vejci, a dokonce skončila i stejným výsledkem. Takže kdybych okopíroval to, co jsem napsal po Lize mistrů a jen zaměnil nějaká jména, byl by to i věrohodný popis střetnutí s Newcastle. Zase to byl z naší strany festival neproměněných příležitostí, zase jsme ze spousty šancí vytěžili jen jeden gól z kopaček Coutinha, a opět jsme si jeden zbytečný nechali vstřelit. Jiné bylo to, že v St. James Parku jsme inkasovali jednoznačně po chybě stoperů a také to, že jsme tam mohli v nastavení prohrát, když jediný roh domácích jsme, jak je naším častým zvykem, v podstatě nezvládli ubránit. Dá se to tak bez servítků pojmenovat, i když vítězná trefa Newcastle z toho nakonec nebyla. 

Dnes budu psát trochu obecněji, protože snad ani nemá cenu se pouštět do detailního rozboru zápasu. Nebudu ani hodnotit jednotlivé hráče, i když viníky obdržené branky už jsem zmínil. Spíš se zamyslím nad tím, kde se náš klub v tuto chvíli ocitl a kam momentálně směřuje.

Zpráva o příchodu Jürgena Kloppa mě před dvěma lety zastihla na dovolené na druhém konci zeměkoule a přivítal jsem ji s nadšením. Určitě nejen já jsem doufal, že po letech přišel do našeho klubu spasitel. A dlouho to tak i vypadalo, i když samozřejmě všechno hned nešlo podle našich představ, chtělo to čas. Jenže tato gloriola začala v mých očích dostávat trhliny, což bych datoval zhruba od začátku tohoto kalendářního roku, kdy jsme zažili otřesný leden, jak co se týče na hřišti, tak i mimo ně. Tehdejší špatné výkony a výsledky společně s pasivitou v přestupovém období do mě zasely první semínka pochybností týkající se německého trenéra.

Nechme teď trochu stranou další letošní události a přenesme se ze začátku roku 2017 přímo do současnosti. Nechci říct, že jsme se za ty dva roky pod Kloppem nikam neposunuli, naše hra má hlavu a patu a je i atraktivní, byť hlavně pro neutrální fanoušky. Ale vidím dva závažné problémy, které se za celou tu dobu žádným pozitivním směrem neposunuly. A to je alarmující.

Tím prvním je neustále skloňovaná defenzíva. Bráníme katastrofálně, možná ještě hůř, než před příchodem Jürgena. Nad tím se pozastavuje nejen stále více fotbalových odborníků, ale i běžných fanoušků. O zbytečně nebo dokonce přímo hloupě inkasovaných gólech jsem ve svých článcích nucen psát mnohem častěji, než je únosné. Ale je toho víc. Třeba statistika obdržených branek z rohových kopů je pro nás sice děsivá, ale možná ještě milosrdná. O jediném rohu Newcastle, který nás mohl v nastavení připravit i o ten jediný bod z tohoto utkání, už byla řeč. A k tomu si vzpomeňme ještě na dva rohy Burnley na Anfieldu v půli září. Tento tým je zahrával těsně po sobě asi deset minut před koncem střetnutí, víc si jich nedokázal vybojovat. Při obou ale visel gól v naší síti na vlásku! Pamatuji si to tak dobře, protože jsem zrovna přišel k obrazovce a museli mě téměř omývat. Abych se ujistil, podíval jsem se na statistiky z duelů proti Burnley a Newcastle, a zjistil jsem, že my jsme v těchto dvou utkáních zahrávali dohromady 17 rohů. V St. James Parku si z jednoho z nich vybavuji tyč a následný závar, při němž jsem předčasně jásal, ale bojím se, že moc dalších nebezpečí z těchto situací v našem podání nevzniklo. Zato naši soupeři kopali dohromady opravdu jen uvedené tři rohy, při všech z nich však vždy v žilách tuhla krev. Přečkali jsme je jen s velkým štěstím, to pro ty z nás, kteří by náhodou chtěli žehrat na smůlu v zářijových zápasech. Od trenéra, který k nám přišel s pověstí, jakou Jürgen měl, bych nečekal, že bude defenzívu tolik podceňovat.

Druhý vážný problém, který vidím, souvisí s neproměňováním šancí, což je velká nemoc většiny odehraných zápasů této stále ještě začínající sezóny. Tady možná někdo namítne, že Klopp už finální fázi neovlivní, že je to čistě na hráči, který zakončuje nebo se snaží dát gólovou přihrávku. To je jistě pravda, ale já jsem přesvědčen, že tato střelecká impotence je jen vrchol ledovce a souvisí se špatnou psychickou odolností některých hráčů i týmu jako celku. A to už trenér ovlivnit může a dokonce dost zásadně! Budu to demonstrovat právě na posledním odehraném utkání.

Podle mého názoru Newcastle nebránil tak urputně jako jiní papírově slabší soupeři, kteří proti nám dokázali uhrát dobrý výsledek. Hráči v černobílém i častěji než jiní chybovali, a celkově na mě působili, že mají z Liverpoolu značný respekt. Tak proč se je nepovedlo zdolat, jen kvůli neproměněným šancím? Ne, je to hlubší záležitost, a jak už jsem naznačil, souvisí to právě s psychikou. Co jinak si totiž myslet o tom, když naši hráči dotáhnou dobře rozjetou akci do finální fáze, tak najednou prováhají správný moment na střelu či přihrávku, jsou nepřesní nebo zvolí špatné řešení. Několikrát v posledním zápase jakoby se zalekli toho, že by mohli vstřelit gól, prostě neunesli moment zodpovědnosti. Ale nejen to, v St. James Parku byla k vidění i celá řada zkažených jednoduchých přihrávek a dalších zbytečných ztrát míčů. O neschopnosti poslat aspoň trochu nebezpečný centr do vápna soupeře ani nemluvě, spousta z nich dokonce končila kdesi na tribunách. To všechno přitom patří k základnímu fotbalovému umění a stěží lze uvěřit, že by to hráči na úrovni Premier League neuměli! A další věc, kdo si vzpomene, kdy jsme naposled dokázali strhnout vítězství na svou stranu v závěrečných minutách zápasů? Já si vybavuji gól v nastavení v Goodison Parku před loňskými vánocemi, ale povedlo se nám něco takového v roce 2017? Já si spíš pamatuji, že jsme o bodové zisky v poslední době v koncovkách zápasů přicházeli. A když k tomu připočteme to, o čem už také delší dobu mluvíme, že totiž tým nemá pořádného vůdce a že i obrana jako taková by potřebovala někoho, kdo by hráče kolem sebe uměl pořádně seřvat, tak je neštěstí na světě.        

Ať si každý sám udělá představu, co z těch všech problémů, které jsem uvedl, může manažer ovlivnit. Za sebe jsem přesvědčen, že hodně a chci věřit, že na tom Klopp se svým realizačním týmem v nejbližší době pořádně zapracuje. Protože, bohužel, vnímám situaci tak, že se nenápadně blížíme k nějakému bodu, z něhož hrozí návrat zase o dva roky zpět, na výchozí místo po odchodu Rodgerse. A to by bylo obrovské zklamání.               

 

 

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

gel 260x350

Facebook