pivovar helf

S nadhledem

Blog4

 

 

Nechtěl jsem hodnotit zápas s Arsenalem ve chvíli, kdy vrcholilo přestupové období, protože po demolici kanonýrů se myšlenky snad všech fanoušků včetně mě upíraly k případným změnám v kádru. Bezprostředně po ukončení transfer window jsem pociťoval spíš zklamání, ale už to ze mě spadlo. Na první ostrá utkání nové sezóny a změny v našem týmu během léta se jsem teď už schopen podívat se s větším nadhledem.

Dlužím názor na poslední utkání s Arsenalem, které hráči v červeném vyhráli až příliš jednoduše. Doteď nad tím kroutím hlavou a nevím, zda jsme byli my tak dobří nebo kanonýři tak špatní. O problémech uvnitř gunners se ví, své sehrálo asi i to, že trenér soupeře poslal na hřiště některé hráče, kteří měli zaječí úmysly. Ale že nám to Wengerův tým ve vzájemné konfrontaci sil tak zjednoduší, to jsem si opravdu nemyslel. Když je nejlepší hráč soupeře gólman, který pustí za svá záda čtyři góly, tak to hovoří za vše.

Přitom před zápasem jsme zase tolik trumfů podle mého názoru v ruce nedrželi, aspoň ne ve smyslu, že by se dala čekat tak jednoznačná záležitost. Museli jsme v týdnu absolvovat těžké střetnutí o Ligu mistrů, což jsem vnímal jako handicap, přestože úspěch nás mohl správným způsobem motivovat. Do branky nenastoupil v poslední době báječně jistý Mignolet, samozřejmě jsem také stále negativně vnímal táhnoucí se kauzu Coutinho a že nemám důvěru v naši současnou defenzívu snad ani nemusím připomínat. Na druhé straně, Arsenal hlásil návrat uzdraveného Alexise Sancheze.

Když jsem zjistil, že bude chytat Karius, tak jsem si říkal, že má aspoň možnost po čase ukázat, co v něm je. Ale neměl. Byl totiž téměř bez práce. To málo, co měl vyřešit, nebylo nijak složité a bez problémů to zvládl. Tak na sebe aspoň občas upozorňoval neskutečným otálením s rozehrávkou, které nás mohlo přijít draho. Obrana hrála vcelku koncentrovaně, nemůžu sice říct, že bezchybně, ale potřebná spolehlivost tam tentokrát byla.

Ve středu pole jsme se sice v prvním poločase dopustili dvou hrubých chyb, z nichž rezultovaly největší šance soupeře, ale jinak všichni hráči naší zálohy a útoku zaslouží jedničku s hvězdičkou. Bylo až neuvěřitelné, jakým způsobem Liverpool uprostřed hřiště přehrával stejnou formaci Arsenalu. To, jak hráči reds odebírali soupeři míče, vypadalo často až neuvěřitelně snadné. Na kvalitě výkonu naší středové trojice nic nesnižuje ani fakt, že hosté udělali i spoustu nevynucených chyb. Dopouštěli se jich ostatně stále víc s blížícím se koncem zápasu, takže to zřejmě byl i projev jejich frustrace a bezradnosti. Hrou naší zálohy jsem byl v tomto utkání tak nadšen, že jsem si po závěrečném hvizdu s nadsázkou řekl, už chápu, proč chce Coutinho do Barcelony. Tam si totiž v základu zahraje, což nemá při konkurenci našich záložníků, soudě podle jejich výkonů proti Hoffenheimu a Arsenalu, v Liverpoolu jisté.

A také útok se opět ukázal v tom nejlepším světle. Ofenzívní smršť reds byla neskutečná, z mnoha faktorů, které vedly k tak vysokému počtu vstřelených gólů, bych vyzvedl vynikající využívání křídelních prostorů a bleskové přechody do protiútoků. Salah vypadá jako ten důležitý kamínek do dokonalosti ofenzívy, který nám loni chyběl. Jen se musí zlepšit v zakončení, ale věřím, že to přijde. Ale jinak zahrál, stejně jako Mané a Firmino, skvěle. Naše ofenzíva byla už loni na velmi dobré úrovni, ale s jejím letním doplněním se mi zdá, že naše hra dopředu získala zase nový rozměr. Tím pádem jsem v tomto směru optimista také ohledně hry proti urputným obranám, máme potenciál vytvořit dostatek kreativity na to, aby se neopakovaly zbytečné ztráty s papírově slabšími týmy z loňské sezóny.

Když jsem mluvil o zklamání z výsledků přestupového období, tak jsem měl na mysli především neposílení stoperského postu, což jsem bral jako naprostou prioritu. Asi nejen já mám dlouhodobě z naší defenzívy velmi špatný pocit. VVD však nepřišel, Klopp pak naznačil, že nikoho jiného nechtěl, tak uvidíme, co to přinese. V první chvíli jsem si myslel, že v našich zápasech budou běžně k vidění přestřelky a klidně bych si vsadil, že minimálně do konce kalendářního roku Liverpool neodehraje bezbrankový zápas. S odstupem několika dní si však myslím, že tato úvaha má sice racionální jádro, ale věci nemusí být tak černobílé, jak se na první pohled jeví.

Nechci přeceňovat dvě čistá konta naší obrany z pěti odehraných soutěžních utkání. Ale že Crystal Palace ani Arsenal neměl na Anfieldu mnoho šancí, bylo jistě i proto, že jsme jim toho příliš nedovolili. Hoffenheim naši defenzívu prověřil v obou zápasech mnohem intenzívněji a úspěšněji, ale zrovna tento tým má útočnou sílu, o níž jsem přesvědčen, že by před ní kapitulovaly i papírově lepší obrany. No a střetnutí na Watfordu bylo trochu specifické. Myslím, že s týmem tehdy otřásla situace kolem Coutinha, která zrovna v nejméně vhodnou dobu nabrala špatný směr. Minimálně v prvním poločase tohoto utkání byli naši hráči jakoby myšlenkami jinde, velmi špatně tehdy hrála celá záloha, což se určitě na výkonu defenzívy podepsalo. A tato situace už by se v dalším průběhu sezóny opakovat neměla, aspoň ne v takové brutální podobě.

Pokud se v průběhu podzimu ukáže, že naše defenzíva je opravdu zranitelná víc, než by bylo zdrávo, tak snad už zodpovědní lidé udělají všechno proto, aby se hned v lednu tento problém vyřešil. Do té doby by nám nezbývalo opravdu nic jiného, než být úspěšnější v přestřelkách. Na to ale celkově vzato kádr máme. To i díky novým posilám, s nimiž jsem spokojen. Od první z nich (Solanke může být v této sezóně výborným žolíkem) až po tu poslední (zrovna pro Oxe se mi zdá Klopp ten pravý trenér, který z něj může dostat velké věci). Ofenzívních variant máme dost, takže by nás směrem dopředu nemusela tolik poznamenávat případná zranění jako v loňském roce, což však samozřejmě nechci přivolávat. Počítám v tomto směru i s Coutinhem, u něhož věřím, že se bude v následujících týdnech a měsících chovat jako profesionál. Nahrálo nám i rozlosování Ligy mistrů, skupina je se současným kádrem určitě hratelná a pro vyřazovací boje snad bude možné dopsat na soupisku nějakého nového hráče, pokud by se povedl nějaký potřebný přestup v zimním období. I když tady přesně nevím, jaká jsou pravidla. FA cup nás taky bude zajímat až v novém roce a Ligový pohár mě tolik netíží, tam i tak předpokládám nasazování druhé garnitury. V nejbližší době tedy v prvé řadě půjde o to neztratit kontakt se špičkou v ligové soutěži. To bude možná nejtěžší, ale i na tohle, věřím, současný kádr má.

Sezóna vlastně teprve začíná, otazníků je zatím mnoho. Ale na zápasy po reprezentační pauze se těším mnohem víc, než na start sezóny proti Watfordu. Doufám, že jde o dobré znamení.

 

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

titi liverpoolsky

Facebook