pivovar helf

O vhodnosti období

 

Blog4

 

 

V zimních měsících jsme se od Jürgena Kloppa dozvěděli něco v tom smyslu, že lednové přestupové období není ideální k posilování týmu, že hráči, které bychom potřebovali, nejsou zrovna dostupní. Dobrá. O to víc jsem se těšil na léto. V současnosti jsou totiž jen dvě období, kdy je možné kupovat či prodávat hráče a pro mě z toho logicky vyplývalo, že když jedno z nich je nevhodné, tak to druhé musí být vhodné. Kádr jsme nutně potřebovali pro novou sezónu rozšířit a zkvalitnit, v tom panovala všeobecná shoda. Peníze na nákup hráčů prý jsou. Vydřeli jsme účast v předkole Ligy mistrů, což by mělo být pro kvalitní fotbalisty dostatečným lákadlem. Lze si s příchodem léta představit za těchto podmínek vhodnější období k přestupům? Snad ani ne. Současná realita na mě však působí jako rána do palice.

Z několika vyhlédnutých posil se nám povedlo přivést jen jednu jedinou, a to ještě horko těžko po velkých tahanicích. Navíc do ofenzívy, kde nás bota tlačí nejméně. Potom ještě přišel nadějný mladík, ale také do útočné formace. Třetí nový hráč je sice levým obráncem, což jsme velmi potřebovali, v ostrých zápasech se však zatím na hřiště vůbec nedostal. Dlouho jsme se aspoň mohli utěšovat tím, že zůstane Coutinho, ač se dlouho vědělo o zájmu Barcelony. Nakonec to však vypadá, že ani tato radost není fanouškům Liverpoolu souzena. Jeho vyhlášení o tom, že chce odejít, přišlo ke všemu v nejméně vhodný moment, ve chvíli kdy začíná nová sezóna nejen v Premier League, ale pro náš tým i veledůležitým dvojzápasem předkola Ligy mistrů. Jinými slovy, v době, kdy už jsme měli disponovat posíleným a stabilizovaným kádrem, tak nejenže to v tomto směru není o moc lepší, než na konci minulé sezóny, ale navíc se potýkáme s nečekanými problémy, které určitě musí narušovat situaci uvnitř týmu.

No a jak se toto všechno promítlo do prvních dvou soutěžních zápasů nové sezóny ve Watfordu a v Hoffenheimu? Myslím, že je můžu zhodnotit oba najednou, protože měly mnoho společného, nejen identickou základní sestavu. Tedy až na výsledky, z nichž ten druhý potěšil, zatímco ten první příliš ne. Zejména do ligového střetnutí jsme vstoupili jakoby myšlenkami mimo, působilo to na mě, že celá situace kolem Coutinha hráče v hlavách až příliš zaměstnávala, což platilo především pro jeho možná už bývalé kolegy ze středu pole. V druhém poločase se hra záložní řady zlepšila a hned to bylo na výkonu znát, ale v Německu se na to moc navázat nepovedlo. Snad jedině Emre Can snese přísnější měřítko, Wijnaldum hrál hodně pod své možnosti a o Hendersonovi se dá bez servítků napsat, že byl velmi špatný.

Jestliže nefunguje střed pole, pak je o to víc znát, v jak katastrofálním stavu je naše obrana. Paradoxně sice vyzvednu jako zatím jednoho z našich nejlepších hráčů TAA, nastupujícího v zadních řadách napravo. Ten chlapec mi svými výkony a nádherným gólem udělal na začátku sezóny asi největší radost. A nic na tom nemění ani skutečnost, že se spolupodepsal na inkasovaném gólu v Německu. Celkově však v naší defenzívě vládl v obou zápasech ještě větší chaos, než v minulé sezóně a to je tristní zjištění. Takový Moreno v Hoffenheimu snad nikdy nebyl tam, kde měl být, ale i obecně se dá říct, že naši bránící hráči vůbec nečtou hru, nemají pokryté důležité prostory, jsou nedůslední a málo důrazní. Mnohokrát jsem psal o tom, kolik naše obránci nechávají protihráčům volného prostoru, nejenže nejsou u nich při hrozícím nebezpečí natěsno, oni si jich snad mnohdy ani nevšímají, jako třeba v případě snížení Hoffenheimu. A dále, všichni víme, jak špatně jsme v posledních letech bránili standardní situace. No a letos? Hned první rohový kop v tomto ligovém ročníku proti nám znamenal gól, což také asi něco signalizuje. A z další takové situace nám Watford v nastavení sebral dva body. Nevím, co až tak zlého provedl Sakho, že nemůže být ani v této zoufalé situaci vzat na milost, zato vím, že pokud zůstane defenzíva Liverpoolu do konce přestupového období beze změn, tak v začínající sezóně zase žádnou díru do světa neuděláme.

Všechno musel jako již mnohokrát v nedávné minulosti zachraňovat útok, ale ani tam to zatím nebylo ideální. Musím kriticky zmínit neproměňování šancí a také slabý pressing, zejména v pohárovém utkání naši útočníci napadali soupeřovy obránce při rozehrávce na můj vkus až příliš alibisticky. Nevím, jak se zrovna Firmino vyrovnává s tím, co se děje kolem Coutinha, podle jeho prozatímních výkonů si však zatím v nové sezóně s dobrou formou moc netyká. Nová posila, Salah, na mě zatím působí dost nervózně a křečovitě. Jistě hodně touží po tom, aby se prosadil, ale to je právě možná kontraproduktivní. Snad to z něj brzy spadne. Zatím se mi vpředu líbí nejvíc Mané, který spolu Alexandrem-Arnoldem a zejména v Německu skvělým Mignoletem, drží v úvodu sezóny Liverpool nad vodou.

Aby toho nebylo málo, tak jsem byl v obou zápasech velmi nespokojený s výkony rozhodčích. V tom prvním chyby Taylora a jeho asistentů vyvrcholily v nastavení, kdy vyrovnávající gól domácích na 3:3 podle mě neměl platit. Důvodů by se dokonce našlo víc, z mé strany šlo zejména o neodpískaný faul střelce gólu na Mignoleta. No a holandský sudí v utkání s Hoffenheimem na můj vkus domácí tým dost tlačil, i když se asi najdou i výroky v náš prospěch, které být nemusely. Ale kontraverzních rozhodnutí proti nám jsem viděl mnohem víc, jedno z nich stálo například u zrodu možná největšího tlaku německého týmu se sérií rohů někdy po 60. minutě. Penalta mi přišla z kategorie velmi přísných, nejvíc mě ale nadzvedlo neponechání výhody po faulu na Firmina krátce po našemu druhém gólu, kdy mohli jít tři naši hráči na jednoho obránce soupeře. 

Chci věřit, že ať je Coutinho jakýkoli, tak že nenačasoval své vyhlášení o odchodu schválně tak nešťastně. Pokud to udělal poté, kdy odešel z katalánského velkoklubu Neymar, a Phil vycítil možnost, že si v Barceloně dostatečně zahraje, tak to i chápu. Tak či onak, se vzniklou situací se musíme nějak popasovat a za sebe bych byl moc rád, kdyby se co nejrychleji vyřešila, a my jsme měli ještě čas díru po Coutinhovi zacelit, jak nejlépe to bude možné. Pokud tedy odejde. Jsem však už trochu smířen s tím, že nejvhodnější dobu k posílení týmu pro novou sezónu jsme promeškali. Obávám se zoufalých nákupů na poslední chvíli typu Andy Carrolla, kterými se bude pouze zachraňovat, co se dá. Ještě horší by ale bylo, kdybychom se na konci srpna nebo prvního září z úst povolaných dozvěděli, že toto období nebylo vhodné k nakupování hráčů. A že proč taky někoho dalšího kupovat, vždyť kádr přece máme dostatečně široký a silný. Snad takovýto případný výsměch a pohrdání směrem k fanouškům nikdo ani nezkusí.

 

 

 

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

titi liverpoolsky

Facebook