pivovar helf

Prvé finančné odhady a januárový prestupový termín

blog1

Finančná analýza letného prestupového okna z pera investičného bankára. Výborný preklad zaujímavého článku od Mikiho.

Úlohou tohto článku je spraviť predbežnú, približnú analýzu finančného dopadu hráčskych transferov Liverpoolu FC po skončení letného prestupového obdobia, poskytnúť prvotný výkaz ziskov a strát pre finančný rok 2013/2014 a ukázať ich následný dopad na januárové prestupové plány. 

Dopad na finančný rok 2013/14 bude hodnotený na základe počítania postupných zmien (rast alebo pokles) v prídavkových a výdavkových komponentoch pri porovnaní rok proti roku. Inými slovami sa pokúsime odhadnúť zmeny v platoch, amortizáciu hráčov, obrat atd. Problémom je, že čísla za finančný rok 2012/2013 ešte neboli zverejnené a tak sa predpovede budú opierať o staršie predpovede finančného roku 12/13, ktoré sme dali dokopy dávnejšie a môžete ich nájsť TU.

Ďalším zjavným problémom je, že je stále príliš skoro vo finančnom roku na to urobiť presné odhady, pretože v tejto fáze je ešte veľa neznámych faktorov vrátane možnosti príchodu/odchodu hráčov v januári, nové komerčné partnerstvá a počet domácich zápasov v FA cupe. 

Podivuhodný prípad Thajska

Niektorí fans LFC spochybňovali logiku, ktorá viedla klub k zorganizovaniu turné po krajinách ako Thajsko namiesto väčších krajín ako je Čína a India. Nová zahraničná dohoda na TV práva Premier League,  rozhovor s Johnatanom Kaneom z LFC a fanúšikovské prieskumy v týchto krajinách však môžu vrhnúť nové svetlo do tohto problému. 

Nová dohoda na TV práva Premier League pre Thajsko (2013-16), najväčšia v Ázii, vyskočila o 400% na £204.8M zo zhruba £43M (2010-2013). Toto číslo je porovnateľné s príjmom z blízkeho východu a severnej Afriky, a je omnoho väčšie ako čiastka v Severnej Amerike a v Karibiku (£179.2M), Singapúre (£190.1M), Hong Kongu (£128M) a Malajzii (£128M), Južnej Amerike (£96M), Indii a Západnej Ázii (£92.8M), čo obsahuje Pakistan, Srí Lanku, Bangladéš, Nepál, Bután a Maledivy. Je vhodné spomenúť dohodu aj pre ďalšiu LFC destináciu – Indonéziu – £51.2M v porovnaní s £32M pre Čínu a Macau. Viac si o PL TV dohode pre Áziu možete prečitať TU 

Komerčný príjem: LFC uzavrelo trojročné partnerstvo s EA SPORTS. Žiadne iné významné dohody neboli zverejnené. Nárast o £1.5M v tejto kategórii bol naplánovaný ako „možné“ budúce zmluvy, ktoré sa dohodnú pred koncom finančného roka.

Príjem zo zápasu: Liverpool príde o príjmy zo 6 domácich zápasov v Europa League zo sezóny 2012/13. LFC tiež hralo jeden domáci pohárový zápas v 2012/13; počet domácich pohárových zápasov v tejto sezóne je neznámy s tým, že LFC hralo zatiaľ jeden. Klub tak isto hral sedem prípravných zápasov oproti štyrom v sezóne minulej. Agentúra Reuters, s odvolaním na austrálske média, naznačuje, že príjem LFC zo zápasu s Melbourne Victory bude okolo £3.25M. Na účely tohto odhadu budeme odhadovať, že LFC prišlo medziročne o £4.5M na príjmoch zo zápasu.

obr. 1

Platy a amortizácia prestupovej sumy: Večný problém s odhadovaním platov je, že udávane platy (alebo radšej údajné) prvého tímu LFC netvorí viac ako 60-65% celkového ročného objemu platov. Preto okolo £45M nemôže byť odhadované so žiadnou istotou. Každopádne na základe pohybu v prvom tíme, LFC plánuje zdvihnúť platový objem o £3.12M oproti 2012/13 a amortizačné výdavky vzrastú o £2M. Detailný rozpis nájdete TU.

Zisk (strata) na predaji hráčov: Profit vygenerovaný na predaji Shelveyho a Spearinga znížili straty za Carrolla a Downinga. Vo finančnom roku 2011/2012 odpísalo LFC £8.9M, čo bolo ukázané v účtovných knihách. Bolo to označené ako „náklady na zníženie hodnoty hráčov“ („impairment charge in players’ registration“ -  keď je ochota zaplatiť za majetok nižšia ako je zaznamenaná hodnota tak sa to označuje ako impairment a ten rozdiel musí byť odpísaný ako výdavok pozn. prekl.). Takže ak ten odpis patrí k nákupným čiastkam z roku 2011 za Carrolla a/alebo Downinga, tak sa znížila ich účtovná hodnota čo zvýšilo profit na ich ďalšom predaji.   

Obr. 2

Odhady 2013/14

Podľa vyššie zmienených predpokladov, zisky pred zdanením a odpismi ukazujú nárast o £34.6M oproti 2012/13. Väčšina predpokladov bola načrtnutá tak aby pomohla čitateľom s lepšou znalosťou problematiky použiť vlastné čísla a dosiahnuť presnejšie čísla.

obr. 3

Väčšinu fans zaujíma jedna vec: ako to ovplyvní  schopnosti klubu na prestupovom trhu?

Odpoveď nie je taká jednoznačná. Mýtický „net spent“ je do veľkej miery irelevantný. Určujúcimi faktormi sú Financial Fair Play (FFP) z dielne UEFA a nové finančné pravidlá Football League. Aby sme to trochu vysvetlili, nižšie načrtneme niekoľko základných princípov, túto časť napísal Ed Thompson zakladateľ a autor blogu Financial Fair Play. TU 

Liverpool FC a FFP (Financial Fair Play)

Aby bolo LFC schopné kvalifikovať sa v sezóne  2014/15 do UEFA súťaže (LM alebo EL) musia byť sezóny 2011/12 a 2012/13 pomerne vyrovnané. Klub nemôže nadobudnúť kumulovanú stratu viac ako £37.7M v týchto dvoch rokoch a majitelia budú musieť vložiť vlastný kapitál v protihodnote ku kumulatívnym stratám väčším £4.2M počas týchto dvoch rokov. 

LFC dosiahlo stratu £40.5M v sezóne 2011/12 a ešte nevidalo finančné výsledky za 2012/13, ktoré sa odhadujú na stratu pred zdanením okolo £28M . Kumulatívna strata teda je zhruba £68.5M (pomerne dosť oproti £37.7M povolenými uefou). Napriek tomu, vďaka mnohým výnimkám, Liverpool bude stále schopný kvalifikovať sa do FFP. Výdavky na mládež a verejnosť sú vylúčené, tak ako aj financovanie rozvoja štadióna a amortizácia nehmotného majetku.

Keďže niektoré z týchto čísel nie sú dostupné osobitne v oficiálnych finančných výkazoch, budeme sa musieť spoľahnúť na odborné dohady. Niektorí analytici predpokladajú, že  zhruba £10M za sezónu ide na mládež a verejnosť plus £3M na financovanie infraštruktúry. Zapracovaním týchto ukazovateľov by klub vykázal stratu £40.6M oproti vyrovnanému rozpočtu. Aj s týmto deficitom by LFC prešlo FFP testom. Ak sa straty hýbu správnym smerom (ako tie Liverpoolske), UEFA dovoľuje klubom odpočet platov zaplatených v 2011/12 hráčom na kontraktoch z pred júna 2010. V prípade LFC to bude v pohode stačiť na zrazenie deficitu pod £37.7M. Hráči na zmluvách z pred júna 2010, zahrnutí v tejto kalkulácii boli Pepe Reina, Glen Johnson, Jamie Carragher, Daniel Agger, Martin Škrteľ, Lucas Leiva, Dirk Kuyt, Steven Gerrard a Maxi Rodriguez.

obr. 4

 *Break even deficit – schodok rozpočtu

FFP požaduje vklad vlastného kapitálu po majiteľoch aby pokryli akékoľvek straty nad £4.2M za dve sezóny, takže majitelia budú musieť do klubu vraziť okolo £36.4M aby pokryli tieto straty ku koncu roku 2013. To by ale nemal byť pre FSG vážny problém. Na základe finančných výkazov LFC si klub zobral bezúročnú pôžičku £69M od svojej materskej spoločnosti: UKSV. Nevidíme dôvod prečo by tá pôžička nemohla byť čiastočne konvertovaná na kapitál.    

obr. 5

Stojí za zmienku, že UEFA povolené straty £37.7M a dovolená odchýlka £4.2M sú nastavené rovnomerne. To je relevantné v prípade LFC pretože klub reportoval výsledky iba za 10 mesiacov finančného roku 2011/12. Z toho plynie, že tieto povolené hladiny sa budú obe redukovať o zhruba 8,3% na £34.6M respektíve £3.85M. LFC stále prejde FFP testom na základe predchádzajúcich odhadov a predpokladov. 

Čo sa týka nových finančných pravidiel Football League, od 2013/14 žiadny klub PL nesmie zvýšit výdavky na platy o viac ako £4M za sezónu. Dôvodom je aby kluby nefinancovali svoje platové výdavky cez novú PL TV zmluvu. Avšak kluby môžu stále zdvihnúť svoje platové výdavky nad £4M cez rast z príjmov zo zápasového dňa, komerčné príjmy, média mimo PL a zisku z predaja hráčov atd..

Záverečná poznámka

Vyššie spomínané predpoklady naznačujú, že LFC prejde FFP testom a klub môže zaistiť dodržovanie FFP zotrvaním tesne nad hladinou a zaistením aby profitabilita nepadla do červených čísiel. 

Tento záver je podporený FSG a ich zjavnou podporou FFP regulácií na viacerích frontoch, vrátane podpory Arsenalu FC a ich dopisu FA Premier League (zo 17. decembra 2012) kde sa zasadzujú o ešte striktnejšie pravidlá pre PL kluby v súlade s FFP. 

Implementácia nových finančných pravidiel Football League može poskytnúť lepší pohľad na to prečo bolo Pepe Reina požičaný do Neapolu, keď zoberieme do úvahy odhadovaný nárast klubových platov v tomto finančnom roku o £3.12M. Klub vyčerpal platové výdavky na túto sezónu. 

Keď sa posunieme dopredu tak LFC nemôže zýšiť svoje platové výdavky o viac ako £4M pokiaľ nebude tento nárast financovaný inak ako peniazmi z PL TV zmluvy (FA ich označuje ako „vlastný nárast príjmov“) alebo zo ziskového predaja hráčov. Bez európskeho futbalu očakávam v lete odchod pár hráčov prvého tímu.

LFC očakáva malú účtovnú stratu na predaji hráčov počas leta a „nárast príjmov“ tiež predpokladá pokles. Na základe predošlích predpovedí si môže LFC dovoliť podpísať hráča s platom £40 tisíc za týždeň v Januári 2014 bez toho aby museli niekoho predať alebo požičať. Tento nový hráč by mohol dostávať aj £70 tisíc za týždeň ak vyššie spomínané predpoklady nadhodnotili klubové výdavky na platy iba o £620 tisíc za rok: veľmi pravdepodobný scenár.

Pravdepodobný scenár v skratke je, že sa LFC podarí dostať cez £4M platový stop a môžem bezpečne predpovedať, že klub môže investovať okolo £30M do prestupov v nadchádzajúcom januárovom prestupovom období.Autorom článku je Nazareth Da Gama ( @Nazdagama) – investičný bankár z Brazílie, momentálne žijúci v Taliansku. Samozrejme sa jedná o veľkého fanúšika LFC. Kto má záujem može si prečitať original článku.

Pokiaľ nájdete v článku nepresnosti dajte mi prosím vedieť. Ja nie som finančník takže sa može stať, že sa niečo stratí v preklade. Inak som sa článok snažil preložit čo najviac ľudsky. Pokiaľ  Vám niečo nebude jasné nebojte sa opýtať, pokusím sa to vysvetliť. Užite si čitanie. Miki  @Miki_Nemeth


Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

titi liverpoolsky

Facebook