pivovar helf

Stráca LFC ďalšiu svoju ikonu?

pepe11

Príchodom Simona Mignoleta z AFC Sunderland prišla do Liverpoolu na post gólmana tak prepotrebná konkurencia, ktorú Pepe nikdy počas svojich ôsmych rokov strávených na Anfielde nezažil.

Či už to bol Kirkland, Carson, Cavalieri, Itandje, Doni alebo trebárs Brad Jones, oni nikdy neboli pre Josého Reinu skutočnou konkurenciou. Svojimi výkonmi počnúc ročníkom 2005/06, keď na Anfield prišiel zatvoril dvere všetkým svojim možným "konkurentom", vrátane hrdinu z Istanbulu Poliaka Jerzyho Dudeka. Dlhodobo patril medzi top brankárov Premier League, a Liverpool s ním naďalej udivoval výkonmi hlavne v Champions League.

Odchodom svojho mesiáša, ktorým nie je nik iný, ako Španiel Benítez v júni roku 2010, to už však nebol ten istý Pepe, na ktorého sme sa tak spoliehali. V Liverpoole sa začali meniť manažéri, Reina však aj naďalej plnil svoju úlohu jednotky. Treba však priznať, že na tomto poste "The Reds" od jeho príchodu nikdy naozaj "topánka netlačila". Večný náhradník španielskej "la furia roja" si bol svojou pozíciou na Anfielde absolútne istý. Vyprofiloval sa na jednu z najvýraznejších osobností pôsobiacich v LFC, mesto, ľudí a miestnu kultúru si doslova zamiloval. Scousers tak boli vždy a všade na jeho strane.

Hádam ten najväčší zabávač v šatni Liverpoolu, a taktiež aj v španielskej reprezentácii však začal na výkonoch postupne strácať. Samozrejme bolo mnoho zápasov, kedy predviedol top výkony, top zákroky, ale stávalo sa častejšie ako inkedy, že svoj tím nepodržal tak, ako bolo zvykom. Či už to bolo stratou koncentrácie, stratou motivácie, frustráciou z neveľmi úspešného obdobia, ktoré Liverpool FC v rokoch 2009-2013 prežíval, nebolo to už to pravé "orechové".

Ako je všeobecne známe, tak Pepe Reina mal v priebehu druhej polovice ročníka 2012/13 na tému brankárskej jednotky a konkurencie na tento post, s manažérom Brendanom Rodgersom rozhovor. Tak aspoň tvrdí 40-ročný Severný Ír, ktorý klub prevzal na začiatku leta roku 2012 po Kennym Dalglishovi. Malo mu byť oznámené, že v lete môže čakať príchod konkurencie... Letný prestupový kolotoč ešte ani nezačal, a do klubu prišiel mladý talentovaný belgický brankár Simon Mignolet, ktorý v poslednej sezóne v drese Sunderlandu zažiaril, a výraznom mierou sa tak pričinil o záchranu AFC v Premier League.

Reina konkurenciu na svoje miesto teda očakáť mohol. Začiatkom júla tohto roku do prípravy LFC na novú sezónu nenastúpil, dôvodom bol Pohár konfederácií FIFA, kde hájil farby svojej rodnej krajiny. Následne mu začala zaslúžená a dlho očakávaná dovolenka, počas ktorej nielen on, ale aj jeho agent odchod z Liverpoolu nateraz vylučovali. Reina mienil dodržať svoj konktrakt, ktorý mu má končiť v lete 2016. Naopak tvrdil, že by veľmi rád nielen zostal, ale prípadne aj predĺžil.

Predsezónne letné turné po Ázii a Austrálii Pepe Reina nezačal. Dovolenka mu končí práve tento víkend. Spoločne s dvojicou Luis Suárez a Sebastian Coates sa má k LFC pripojiť v pondelok 22. júla. Je však otázne či sa tak stane, nakoľko mnohé médiá počnúc verejnoprávnym anglickým spravodajstvom BBC, oznamujú jeho odchod pod Vezuv. Tam kde prednedávnom prišiel jeho mesiáš Rafael Benítez, ktorý mu tak ponúka okrem slnka a tepla, aj zaručený post jednotky, a ako bonus k tomu účasť v Lige majstrov. A za Liverpoolom mal do ďalekej Ázie vycestoval tretí gólman Danny Ward...

Nik nemôže uprieť Reinovi túžbu byť aj naďalej jednotkou, byť aj naďalej súčasťou Španielska, ktoré bude na budúcoročných MS v Brazílii obhajovať titul, túžbu hrať v najprestížnejšej klubovej súťaži sveta Champions League. A čo z toho mu vie ponúknuť Liverpool? Čo z toho mu vie garantovať Brendan Rodgers? Myslíte si, že Mignolet prišiel na Anfield robiť Reinovi vždy, a za akýchkoľvek okolností, iba náhradníka. Nie neprišiel, prišiel totiž bojovať o post jednotky! Presne tak, ako to má vyzerať v klube, ktorý chce byť konkurencieschopný.

Máme mať za zlé, že Rodgers priviedol do Liverpoolu Mignoleta? Brankára, ktorý bude Reinovi skutočne dýchať na chrbát? Nie, to predsa nemôžeme. Mať v tíme dvoch výborných gólmanov je však niekedy kontraproduktívne. Dlhoročná opora, ktorá nie je v klube zvyklá na prípadné vysedávanie na lavičke náhradníkov, na tú možnosť proste niekedy nepristúpi. Možno podobne, ako sa to stalo Dudekovi po príchode Reinu. T. j. po príchode nového manažéra, keď v lete 2005 Benítez nahradil Houlliera. Tak ako Rodgers nahradil pred rokom Dalglisha.

Prípadným odchodom Josého Reinu z Liverpoolu na medializované ročné hosťovanie do SSC Neapol, stratí príchod konkurencie v osobe Simona Mignoleta zmysel. Stane sa tak jasnou jednotkou Reds. Nakoľko podobne ako Pepe, nebude mať v tíme skutočnú konkurenciu. Vie Rodgers čo odchodom Reinu stráca? Tu treba spomenúť Jamieho Carraghera, legendu LFC, ktorý len prednedávnom ukončil hráčsku kariéru. Bude naozaj po odchode Holanďana Dirka Kuyta Reina v priebehu roka už tretím hráčom, ktorý má LFC skutočne v srdci. Možno sa to niekomu nezdá, alebo s tým nesúhlasí, ale Liverpool osobnosti potrebuje. Majú totiž niečo, čo mladí a talentovaní hráči nie. Okrem skúseností je to charizma, je to srdce, je to... A ak naozaj Reina odíde, prinesie klub za neho ešte náhradu? Vráti sa potom Pepe ešte niekedy do Liverpoolu?

Odchovanec barcelonskej akadémie by sa určite veľmi rád ešte niekedy postavil do bránky klubu, ktorý ho vychoval. Victorovi Valdesovi končí o rok zmluva, FCB a ani on sám ju zdá sa že nemienia obnoviť. Počíta Pepe s tým, že o neho Barcelona bude o rok stáť. Príliš veľa otáznikov na jeden článok. Jedno je však isté. Ak Reina s možnosťou prípadného a medializovaného hosťovania v Taliansku súhlasiť bude, a klub mu ho odobrí, je na 99 percent zrejmé, že zápas s QPR v máji roku 2013 na Anfielde bol tým posledným, ktorý v drese Reds odohral. A určite si zaslúžil podobné ovácie, ako to bolo v prípade jeho dlhoročného spoluhráča Carraghera.

Poznámka: Článok je subjektívnym názorom jeho autora.

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

titi liverpoolsky

Facebook