pivovar helf

Ako Daniel Sturridge pomôže vyriešiť taktické problémy Liverpoolu

sturridge8

Preklad blogu z EPLindex

S príchodom  Daniela Sturridga  prichádzajú do Liverpoolu aj taktické zmeny, ktoré ponúkajú riešenie na taktickú neefektívnosť ktorú sme v tejto sezóne videli.  Posledné dve sezóny si Liverpool  na Anfielde vytváral šancu za šancou bez nejakého výraznejšieho gólového efektu, len aby  pri pohľade na konečný výsledok frustrovali  fanúšikov. Väčšina ľudí vám povie, že dôvodom bola neschopnosť hráčov zakončiť. Ppri určitých okolnostiach to môže byť pravda, ale hlavný problém bol vždy v taktike.

Liverpool je v tejto sezóne pomalší  v prechode do útoku ako väčšina klubov v Premier League a taktiež je to mužstvo na ktoré často súper používa nízky defenzívny blok.  Vďaka týmto faktorom sa Liverpool len veľmi ťažko dostáva do protiútokov pretože súper sa stihne v obrane pripraviť . Problém je nasledovný, Liverpool   sa  posledné sezóny  spoliehal na centrované lopty do 16-tky.  Dokonca podpísali hráčov ako Downing alebo Carroll ktorí sú na to ideálny.  Centrovanie je najefektívnejšie ak dostanete veľký počet hráčov do 16-tky. Najčastejšie sa tak stane pri protiútoku keď utečiete súperovej zálohe. Samozrejme centrovanie zo strán stále ponúka možnosť dostať hráča do šance, ale malo by sa to obmedziť na minimum pretože súper je v obrane pripravený.

Protiútoky zakončené centrom môžu mať obrovský efekt. Manchester United a Tottenham Hotspur sú mužstvá ktoré sú v tom skvelé. Manchester má hráčov ktorí si dokážu nájsť priestor aj v pripravenej obrane súpera.  Preto v tom tak excelujú.  Kluby s pomalým postupom do útoku ako Liverpool  alebo (pre teoretickú dokonalosť) Barcelona budú diktovať tempo hry a snažiť sa prihrávať zo zóny 14 (zóna 14 je priestor pred 16-tkou súpera). Nasledujúce 2 obrázky vám ukážu postupný prechod do útoku a aký to má efekt na útočnú hru.

theory14yvk2i

theorycounterattack2lkqb

Liverpool sa v tejto sezóne často snažil obmedziť centrovanie na minimum, avšak často nemali dostatok trpezlivosti  a/alebo hráčov  ktorí by dokázali uspieť v postupnom prechode do  útoku. Mužstvo sa snaží hrať stredom, avšak vďaka  netrpezlivosti krajných obrancov a útočiacich  hráčov sa dostávajú na kraj ihriska kde centrujú do pripravenej  obrany súpera.  Vďaka tomuto  presunu hráčov na kraj  bol Liverpool  v útoku izolovaný a neefektívny. Rodgersova metóda  spočíva v  kontrolovaní hry, realizácia tejto metódy ale nepriniesla kontrolu  aj napriek lepšej štatistike držania lopty.  Namiesto toho, súper kontroloval hru aj napriek tomu, že nemal loptu. Súper tlačil Liverpool mimo 16-tku a pokojne nechal Liverpool pomaly kombinovať medzi sebou zatiaľ čo oni oddychovali  (šetrili energiu na prípadný protiútok). Mužstvá ktoré hrajú proti Liverpoolu vedia, že ak si ochránia stredovú zónu na svojej vlastnej polovičke  a zasiahnu Liverpool z protiútoku majú šancu na výhru.

lfc-problematiclfc5tk1j

V zápase s Aston Villou si Liverpool vytvoril 29 šancí a centroval 39 krát. O tom ako hrala Aston Villa nemusím ani písať. V zápase proti Norwichu (Január 2013) boli stále hráči netrpezlivý (často krajní obrancovia)  ale Liverpool centroval len 13 krát. Z toho mnohé centre boli z protiútokov alebo zo strany.

Problém Liverpoolu pramenil  v tom, že nevedeli  nájsť správnu formáciu (hlavne v útoku) ktorá dovoľuje hráčom hrať sústredene  (s možnosťami) v a pri zóne 14.  Barcelonská formácia (a teoreticky perfektná formácia ) 3-4-3 (obrázok nižšie)  funguje dobre pretože personál hráčov a ich postoj navádza k trpezlivosti.  Barcelona využíva  pohyb  krajných obrancov k rozšírení hry a na to aby trápili  súpera  a dostávali ho mimo ich pozície.  Liverpool prvé tri mesiace využíval krajných obrancov na vytvorenie gólových šancí a spoliehal sa tak na tieto pozície oveľa viac ako Barcelona.  Preto Rodgers musel nájsť riešenie ktoré obmedzuje centrovanie a prináša Liverpoolu slobodu na sústredenú  hru v strede ihriska s možnosťami (aby sa vyhli netrpezlivosti) .

barcar6jkl

Luis Suarez hral  Messiho rolu (pozri Barcelonsku formáciu). To znamená, že hral falošnú 9 aby sa dostal k lopte čo najčastejšie to šlo. Problém ale je, že táto rola je efektívna (pre hru celého mužstva) iba ak všetko je dotiahnuté k dokonalosti. S príchodom Sturridga, Rodgers využil príležitosť vyskúšať niečo nové. Suarez hrá teraz rolu 10 (pozri obrázky nižšie) a Sturridge hrá pokročilejšiu rolu 9.  Táto formácia stále dovoľuje Suarezovi zobrať loptu a zaútočiť ale teraz sú hráči na lepších pozíciách s ktorými môže zakombinovať, či už v strede ihriska alebo v nebezpečných miestach na ihrisku. Preto je ľahké vidieť, ako toto nové taktické riešenie ponúka  Liverpoolu možnosti a zbavuje ich nutnosti zbytočne centrovať loptu. Brendan teda bude dúfať, že kluby ktoré prídu na Anfield to budú mať v bránení zony 14 ťažšie.

S príchodom Sturridga, získal Liverpool oveľa viac ako len kanoniera ktorý má potenciál uspieť na najvyššej úrovni, získali nové taktické riešenie. Riešenie ktoré je tvárou  Liverpoolu. Nesnažia sa už len napodobniť čo funguje v inom klube.  Každá skupinka hráčov bude mať svoj unikátny hráčsky profil a je na manažérovi aby vybral štruktúru ktorá pasuje do jeho filozofie.          

Rodgersov taktický posun  v Liverpoole nebol len o tom, nájsť hráčov alebo naučiť hráčov aby hrali ako on chce. Bolo to o Rodgersovi ktorý sa vyvíjal ako manažér a hľadal systém ktorý by bol skvelý na vytváranie šancí a ťažko prelomiteľný v defenzíve.

Nič ale nezhrnie Rodgersa viac ako on sám.

„Všetko je v organizácii. S loptou musíte vedieť kam sa pohnúť, rotáciu, plynulosť a formáciu mužstva. Potom tu máme organizáciu defenzívy. Ak nejde všetko podľa plánu máme rôzne možnosti  ktoré nás spravia ťažko poraziteľným a môžeme sa tak znovu dostať do hry.  Oddychujte s loptou na kopačke. Potom  znova zaútočíme.“

Veľa ľudí si myslí, že Liverpool hrá  4-3-3. Liverpool ale nehrá 4-3-3 ako hrá občas Barcelona (bez lopty, s loptou sa to mení na 3-4-3). Namiesto toho Liverpool hrá 4-4-1-1 v hlbokom bloku, 4-2-3-1 vo vysokom bloku a variáciu 3-4-3 v útoku. Obrázky nižšie boli vypracované na základe originálnej taktiky zo zápasu na Anfielde proti Norwichu (Január 2013)

( poznámka: čísla sú len na znázornenie pozície)

V útoku

lfcvnorwich2ilo1

Keď má súper loptu na svojej polovičke ihriska

lfcvnorwich2wfx1o

Keď má súper loptu na polovici ihriska Liverpoolu

lfcvnorwich367atn


Zdroj: http://www.eplindex.com/24927/daniel-sturridge-solves-liverpools-tactical-problems.html

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

gel 260x350

Facebook