pivovar helf

Liverbird na mojej hrudi IV.

LiverbirdUponMyChest

Ďalšie pokračovanie čitateľsky obľúbeného seriálu rozhovorov s fanúšikmi LFC.

V našom pravidelnom seriáli rozhovorov so známymi tvárami našeho webu si tentokrát našiel čas na naše otázky Radek. Všetkým čitateľom sú známe jeho perfektné finančné analýzy či pútavý niekoľkodielny seriál o tragédii na štadióne Hillsborough. Pekné čítanie!

1.Meno?

Radek

 

2.Prezývka na webe?

Kenny7

 

3.Odkedy fandíš LFC?

Od roku 1980.

 

4.Čo ťa k fandeniu LFC priviedlo?

11

To je obtížná otázka. Nešlo o nějaký konkrétní moment. Je to podobné jako u víry v Boha – buď ji máš nebo nemáš, a pokud ji máš, často není možno vystopovat nějakou příčinnou souvislost, která tě k tomu přivedla. Bylo mi 11, začínal jsem se intenzivněji zajímat o fotbal, sympatický mi byl anglický fotbal, ale věděl jsem o něm pramálo. Byla to pro mnohé lidi dnes těžko pochopitelná doba. Představte si svět bez internetu, satelitních a kabelových televizí. Pouze v některých novinách se v pondělí dočtete výsledky posledního kola anglické ligy a večer se pak koukáte na TV pořad Sportovní ozvěny a doufáte, že v něm budou zařazeny několikavteřinové sestřihy pár zápasů z anglické ligy. Naděje vidět celý zápas svého klubu představuje finále PMEZ (předchůdce dnešní LM) nebo PVP (již neexistující soutěž vítězů národních pohárů). Moje první setkání s LFC představovala v roce 1980 tři roky stará celostránková fotografie vytržená z časopisu Stadion, kde byl LFC coby vítěz PMEZ z roku 1977. Byla to jedna z mnoha takových fotografií fotbalových teamů, které jsem tehdy měl. V Evropě v tom roce kraloval Nottingham Forrest, který ve finále PMEZ porazil Hamburger SV. Zápas jsem viděl, fandil Nottinghamu, ale celoživotní láska z toho nebyla. Do srdce se mi vloudil Liverpool. Věděl jsem sice, že už cosi vyhráli, ale netušil jsem jaká jsou velmoc. Ale volba přesto padla z nějakého důvodu na LFC, i když jsem měl pouze tu jednu pomačkanou fotografii.           

 

5.Moment, ktorý ti najviac utkvel v pamäti?

Istanbul 2005. Byl to nesporně jeden z největších obratů v dějinách fotbalu. Zápas jsem sledoval doma. O půli jsem byl naprosto zdeprimovaný. Těch historických 6 minut ve druhé půli jsem pak strávil poněkud kuriózním způsobem. Za první poločas jsem ze zoufalství vypil asi 5 piv. Díky tomu jsem po gólu na 1:3 musel na záchod. Když jsem se vrátil, bylo to 2:3 a záhy jsme kopali penaltu na 3:3. Prodloužení jsem sledoval ve stoje, a penalty pak zády k televizi, protože jsem se na to nemohl dívat. Viděl jsem je ale v odraze v zaskleném posteru pověšeném na protější zdi. 

Velkým zážitkem bylo i vyvrcholení sezóny 2000/01 v týdnu Cardiff-Dortmund-Charlton.    

 

6.Prvá návšteva Anfieldu respektíve prvý zápas, ktorý si videl.

Vůbec první zápas, který jsem viděl, bylo finále PMEZ v roce 1981 v Paříži, tedy rok poté co jsem začal LFC fandit. Bylo to v televizním přenosu Československé televize. Liverpool tehdy porazil Real Madrid 1:0. 

Anfield jsem poprvé navštívil až po dlouhých 31 letech – v létě 2011 jsem byl na pre-season friendly s Valencií. Můj první soutěžní zápas na Anfieldu byla liga proti Chelsea v květnu 2012. Hra i výsledek byly skvělé, ale atmosféra byla přece jen trochu poznamenána prohraným finále FA Cupu.

 

7.Odchod hráča LFC, ktorý ťa najviac mrzel.

Odchoda Iana Rushe do Juventusu a samozřejmě Xabiho Alonsa. Smutný byl i odchod Robbieho Fowlera.

 

8.Najobľúbenejší dres ? 

Mám zvláštní slabost pro sezónu 1985/86, proto je to tento dres s reklamou Crown Paints. Tuhle sezónu považuji za jeden z absolutních vrcholů své fanouškovské kariéry. Tehdy byly na Merseyside možná dva nejlepší teamy v Evropě (a tentokrát tím druhým nemyslím naši rezervu). Everton měl fantastické mužstvo a v únoru vedli ligu o dva body před námi. Šancí zvrátit vývoj byl vzájemný zápas na Anfieldu. My jej prohráli a vše vypadalo ztraceno. Konec sezóny ale proběhl jako ve snách. Z posledních 12 zápasů jsme 1x remizovali a 11x vyhráli a dostali na první místo v lize. Navrch jsme poté porazili Everton v památném finále FA Cupu 3:1, po poločase 0:1. Chtěl bych se ještě jednou v životě dočkat sezóny, kdy bude pořadí v Premier League i FA Cupu: 1. Liverpool 2. Everton.

Moc se mi líbí i letošní domácí dresy. Odlišujeme se s nimi od ostatních jak značkou tak designem dresů. Odlišnost od davu mi vždy vyhovovala.

 

9.Najobľúbenejší predmet/suvenír spojený s LFC?

Peněženka se znakem LFC. Když je plná. 

Ale vážně, nemám jeden nejoblíbenější suvenýr. Rád nosím oblečení LFC, čímž hrdě propaguji klub a dělám osvětu mezi fotbalovými pohany.  

 

10.Najobľúbenjší hráč súčasnosti?

Obliba hráčů se u mne odvíjí spíše od jejich charakterových vlastností než od jejich nadpozemského fotbalového nadání. Automaticky také odpadají nagelovaní metrosexuálové (já ještě pamatuji dobu, kdy si každý mohl koupit kopačky jakékoliv barvy, pokud chtěl černou; a kdy fotbal hráli chlapi a ne slečinky). 

Ze současných hráčů je to Danny Agger a neodpustím si zmínit Dirka Kuyta, i když již není s námi. Charakter na rozdávání pro 3-4 fotbalisty v sobě má Lucas Leiva. Zprvu měl moje sympatie proto, že byl podle mého názoru terčem nespravedlivé kritiky, ale čím více jsem ho poznával, tím více si získával mnohem víc: můj respekt. Dnes ho vyslověně obdivuji.      

 

11.Najobľúbenejší hráč minulosti?

Kenny Dalglish. Jako teenager jsem Dalglishe jedl, pil a dýchal. Dalglish byl Liverpool a Liverpool byl fotbal. 

K dalším oblíbencům patřili Jan Mölby, Alan Hansen a Bruce Grobbelaar. Dále John Barnes, který byl nejen výborný fotbalista, ale je to také člověk s velkým nadhledem a přirozenou inteligencí. 

 

12.Najobľúbenejší manažér?

Opět nemohu jmenovat pouze jednoho. Jsou dva. Bill Shankly je asi největší legendou, ale pro mne je to přece jen historie, zatímco s Bobem Paisleym a Kennym Dalglishem jsem vyrůstal. Dalglishe jsem vždy vnímal spíše jako hráče, či hrajícího manažera, takže prvním jmenovaným bude Paisley. 

Druhým je Benitez. Podle mne teprve v budoucnosti bude opravdu doceněno, co u nás dokázal. Jeho výměnu po jedné nevydařené sezóně za Hodgsona, průměrného manažera po jedné vydařené sezóně, považuji za jedno z nejbizarnějších rozhodnutí v historii fotbalu. Od té doby jsme neměli manažera se srovnatelným CV.      

 

13.Čo si myslíš o súčasnej situácii v LFC?

Současný stav je výsledkem dvacetiletého mismanagementu klubu. Za Moorese klub nezachytil trendy komercionalizace fotbalu a zaostal zejména za Manchesterem United, který má dnes o více než 50% vyšší tržby. Prodej klubu byl logickým řešením, ale Moores s Parrym k tomu přistoupili nejhorším možným způsobem. Prodali klub nejvyšší nabídce bez ohledu na jeho budoucnost. Nezjišťovali si, co jsou Gillet a Hicks zač, nezajímalo je jak budou akvizici financovat, prostě sbalili prachy a utíkali. Přitom například bývalý majitel Aston Villy Doug Ellis tvrdí, že odmítl svůj klub prodat právě Gilletovi a Hicksovi, protože nechtěl Aston Villu poškodit. Katastrofa, která následovala za Pata a Mata je dobře známa. 

Před dvěma roky jsme dostali naději, že se klub konečně dostal do rukou gramotných přemýšlivých akcionářů. Bohužel, já osobně u nich zatím vidím jen zdatnost na komerční straně, ale tápání a chaos management na sportovně provozní straně. Tam v počínání FSG není vidět žádnou strategii, žádný systém. Nejprve začali s tandemem sportovní ředitel – manažer, dnes jsme bez sportovního ředitele a s manažerem s velkou mocí. Nejprve angažovali jednoho manažera a vypsali mu bianco šek na 100 milionů liber. Po první nevydařené sezoně ho vyměnili za jiného, kterému nedali 8 milionů na hráče, kterého chtěl. Pokud jeho nákup nezapadal do filosofie majitelů (což chápu), pak mi není jasné, proč se to dozvěděl v poslední den přestupového období, když tohoto hráče zjevně stíhal 2 měsíce. Proč si to hoši neřekli dříve? Nebo je problém někde jinde? Něco tady nehraje. 

Známým morem fotbalu je revolucionářství - když nejsou výsledky, vymění se manažer a ten nový dostane takřka neomezenou moc, překope kádra přivede svoje lidi, kteří zapadají do jeho „systému“ a vyhovují jeho „filosofii“.Žádný jiný business nefunguje takovým nesmyslným způsobem. Překvapuje mne ale, že tento přístup provozují lidé, kteří chtěli v Boston Red Sox zaměstnat Billyho Beana, který má úplně opačnou filosofii: trenéři se mění, ale systém zůstává. Je robustní a nezávisí jen na jedné osobě. Od FSG bych čekal, že půjdou spíše cestou Olympique Lyon, který získal 8 titulů v řadě se 4 různými manažery. Manažeři odcházeli a přicházeli, ale žádná revoluce se nekonala a systém v pozadí fungoval bez ohledu na ně. Toto je zjevně způsob jak s méně penězi outperformovat. 

Naším loňským problémem bylo především zakončení (dokud jsme neztratili šanci na 4.místo, byli jsme dokonce ve vytváření šancí mezi TOP3 teamy v PL). Člověk by čekal, že navážeme na to, co funguje, a budeme pracovat na tom, co nefunguje. Jak říká Billy Beane: „Nekoukej na výsledky, analyzuj proces.“ Naše řešení? Udělat revoluci a začít opět odznovu. Nepochopil jsem, proč bychom měli propustit Steve Clarka. Dokonce jsme nechali odejít Seguru, protože jsme nebyli schopni mu nabídnout seniornější pozici, kde by ohrožoval pravomoci nového manažera. K čemu to bylo dobré? Mám pochybnosti o tom, že pokud mi v autě nefunguje vstřikování, je nejlepším řešením vyměnit celý motor.

Netvrdím, že Rodgers není nadějný manažer. Tvrdím jen to, že vsadit na systém stojící na jedinném člověku je obrovský risk. Nezbývá nám než věřit, že FSG tentokrát osvítil Duch svatý a našli nového Billyho Shanklyho. Protože pokud příští léto jmenují nového manažera, a umožní mu přebudovat kádr a realizační tým tak, aby „vyhovoval jeho filosofii“, tak jsme v průseru, ze kterého se jen tak nevyhrabem.       

 

14.Koho by si privítal v drese LFC?

Nejraději bych přivítal zpět Xabiho Alonsa, ale to není moc reálné. Necítím se být expertem na vyhledávání fotbalových talentů a nikdy jsem neměl potřebu radit, koho by bylo nejlepší koupit. Dovolím si ale vyjádřit názor, že v současnosti běhají podhodnocení hráči především po trávnících Bundesligy. Bundesliga je vůbec na vzestupu, dokonce jsem ji začal občasně sledovat. 

 

15.Čo si myslíš o webe liverpoolsky.net?

Dlouhou dobu jsem ho nesledoval, ale dnes si život bez něj nedokážu představit. Je to velmi dobře odváděná práce a je vidět, že je dělaná s láskou. Jeho kvalita pravděpodobně odráží profil fanoušků Liverpoolu, kteří podle mého názoru patří ke stabilnější, věrnější a obětavější sortě, ochotných pro klub měco udělat. Je to ale můj subjektivní pocit, a chápu, že třeba fanoušci Chelsea či United mohou považovat právě svůj web za nejlepší. 

 

16.Čo očakávaš od nášho klubu v blízkej budúcnosti?

Očekávám změnu kurzu nastoupeného v létě. Snížili jsme mzdové náklady, a následně zjišťujeme, že nemáme kádr na 4 soutěže. I přes postup ze základní skupiny byla některá naše letošní vystoupení v Evropské lize ostudou  a hazardováním se značkou LFC. Pokud dojde k brzkému vypadnutí z vyřazovacích soutěží, akcionáři se experimentálně naučí, že nízkonákladový model je zároveň nízkopříjmový, protože tržby závisí mimo jiné na počtu odehraných domácích zápasů. Chápu malé zaujetí majitelů pro Capital One Cup, když v loňské sezoně jsme v něm dosáhli na první tržby z domácího zápasu až v semifinále. Ale poháry jsou také cestou jak se můžeme dostat do Evropy. Bez jakýchkoliv evropských pohárů nebudeme pro kvalitní hráče atraktivní. A tak se nám může stát, že náš nadějný dětský team nám nebude k ničemu. Místo příjmů z Ligy mistrů budeme žít z příjmů z prodeje našich produktů akademie. Nejbližší dvě přestupová období by tedy měla naznačit, kterou strategii majitelé sledují - selling club nebo winning club.    

 

17.Osobné vyznanie, alebo odkaz fanúšikom 

Nemám příliš rád patetické proslovy. Moje osobní vyznání zní možná překvapivě střízlivě: Fotbal je velmi důležitý, ale není to ani náboženství, ani válka. V životě má všechno své místo a pokud se to začne míchat, je to špatně. Fotbal je sport a já bych si přál, aby byl znovu brán jako sport. Jako v dávných dobách, kdy po hřišti běhali útočníci se zakroucenými kníry a obránci s postavami vesnických kovářů. A byli gentlemany, pro které byla porážka po čestném boji přijatelnější než unfair jednání. Také pro nenávist či zákulisní politikaření by ve sportu nemělo být místo.  


12

 

Bleskové zprávy

Balíčky 2. půlka

Stále dostupné lístky a balíčky na 2. půlku sezóny viz zde. Dostupný je také balíček na 3. kolo FA Cupu proti Evertonu.

Chamberlain #15

Po odchodu Daniela Sturridge nezůstalo číslo 15 dlouho na ocet, v příští sezóně s ním na pažity v dresu LFC vyběhne Alex Oxlade-Chamberlain, který doposud nosil číslo 21.

Mané lednovým vítězem

Sadio Mané se stal nejlepším hráčem za měsíc leden v očích fanoušků LFC. Předstihl tak druhého Mo Salaha a třetího Roberta Firmina.

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

O malú chvíľu nastúpi po takmer roku Alex Oxlade-Chamberlain na zápas  : Derby U23 vs Liverpool U23

Johnson ukončil kariéru

Anglický internacinál Glen Johnson, který působil v Liverpoolu FC mezi léty 2009 až 2015 a s klubem  vyhrál v roce 2012 Ligový pohár, ukončil ve 34 letech profesionální kariéru.

darcek nakup

Facebook